Sposób i tryb postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1997 r.
w sprawie sposobu i trybu postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.

Na podstawie art. 57 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770 i Nr 157, poz. 1026) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
towar piracki - towar, który w kraju jego wyprodukowania jest kopią wykonaną bez zgody posiadacza praw autorskich lub osoby należycie upoważnionej przez niego i który jest wykonany bezpośrednio lub pośrednio z takiego przedmiotu, że wykonanie kopii stanowiłoby naruszenie praw autorskich lub prawa pokrewnego, według prawa kraju importującego,
2)
towar oznaczony podrobionym znakiem towarowym - towar lub opakowanie oznaczone podrobionym znakiem towarowym, noszący bez upoważnienia znak towarowy, który jest identyczny ze znakiem towarowym zarejestrowanym dla takiego towaru lub opakowania lub który nie może być odróżniony w swoim zasadniczym wyglądzie od takiego znaku towarowego i który przez to narusza prawa właściciela znaku towarowego, według prawa kraju importującego.
§  2.
1.
Pisemny wniosek do Prezesa Głównego Urzędu Ceł o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej jest składany przez osobę będącą właścicielem praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej albo osobę uprawnioną do korzystania z tych praw, lub osobę upoważnioną do występowania w imieniu właściciela praw, zwaną dalej "wnioskodawcą".
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać:
1)
dane dotyczące wnioskodawcy,
2)
dane dotyczące właściciela praw,
3)
szczegółowy opis towaru podlegającego ochronie, pozwalający na jego rozpoznanie, zawierający również następujące informacje:
a)
kod Taryfy celnej,
b)
kraj wysyłki,
c)
kraj produkcji,
d)
dane dotyczące producenta,
4)
żądany termin ochrony.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
uwierzytelnioną kopię dowodu posiadania praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej,
2)
upoważnienie do żądania ochrony praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem tych praw,
3)
dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej.
4.
Do wniosku mogą zostać dołączone dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.
5.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Rozstrzygnięcie w sprawie wniosku, o którym mowa w § 2, przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł następuje w formie decyzji.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, uwzględniająca wniosek o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie przedmiotu ochrony,
2)
termin ochrony,
3)
wysokość zabezpieczenia.
3.
Wysokość zabezpieczenia ustala się na poziomie 10% przypuszczalnej wartości celnej towaru podlegającego zatrzymaniu, nie mniej jednak niż równowartość 5.000 EURO 1 .
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Głównego Urzędu Ceł może ustalić zabezpieczenie w wysokości niższej niż określona w ust. 3 lub odstąpić od obowiązku jego złożenia.
5.
Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, jest przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z dozorem celnym zatrzymanych przez organ celny towarów do czasu nadania im przeznaczenia celnego oraz na zabezpieczenie roszczeń osób, których prawa zostały naruszone na skutek zatrzymania towarów.
§  4.
Warunkiem wydania decyzji dotyczącej ochrony praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej jest złożenie przez wnioskodawcę zabezpieczenia, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, w formie przewidzianej w art. 199 § 1 pkt 1 lub 2 Kodeksu celnego, w terminie określonym przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
§  5.
1.
Decyzja, o której mowa w § 3, stanowi dla organu celnego przeprowadzającego kontrolę celną podstawę do zatrzymania towarów, w wypadku gdy okoliczności sprawy uzasadniają przypuszczenie, że towary te są oznaczone podrobionym znakiem towarowym lub są towarami pirackimi.
2.
Jeżeli po zatrzymaniu towarów okaże się, że wysokość zabezpieczenia nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 5, organ celny, w drodze decyzji, może zobowiązać wnioskodawcę do jego podwyższenia, do wysokości przewidywanych kosztów, oraz określić termin podwyższenia zabezpieczenia.
3.
W wypadku niepodwyższenia zabezpieczenia w wyznaczonym terminie decyzja o zatrzymaniu wygasa.
4.
O zatrzymaniu towarów organ celny powiadamia pisemnie osobę wprowadzającą lub wyprowadzającą towary z polskiego obszaru celnego oraz wnioskodawcę.
§  6.
1.
Jeżeli w terminie nie przekraczającym 10 dni roboczych od daty doręczenia zawiadomienia o dokonaniu zatrzymania towarów wnioskodawca nie przedstawi organowi celnemu wydanego przez sąd stosownego zarządzenia tymczasowego zabezpieczającego jego roszczenia, decyzja o zatrzymaniu wygasa.
2.
Termin ten może być przedłużony przez organ celny na pisemnie umotywowany wniosek, nie więcej niż o 10 dni roboczych, i jedynie w wypadku nierozstrzygnięcia przez sąd wniosku o wydanie zarządzenia tymczasowego.
§  7.
W celu umożliwienia ochrony własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej organ celny może wydać wnioskodawcy, po powiadomieniu o tym osoby wprowadzającej lub wyprowadzającej towary z polskiego obszaru celnego, próbki zatrzymanych towarów do przeprowadzenia badań zmierzających do określenia właściwości zatrzymanych towarów.
§  8.
1.
Zabezpieczenie w części przekraczającej poniesione koszty, związane z dozorem celnym, jest zwracane nie później niż po upływie 3 miesięcy od ostatniego dnia terminu ochrony, chyba że przed upływem tego terminu zostało wykorzystane na zabezpieczenie roszczeń, o których mowa w § 3 ust. 5.
2.
Zabezpieczenie jest zwracane w terminie miesiąca od upływu ostatniego dnia okresu ochrony, jeżeli organy celne nie poniosły kosztów związanych z dozorem celnym.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do towarów zwolnionych od cła na podstawie art. 190 § 1 pkt 1-4 Kodeksu celnego oraz do towarów niekrajowych objętych procedurą tranzytu, jeżeli przemieszczanie towarów ma się zakończyć poza polskim obszarem celnym.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O OCHRONĘ PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ, HANDLOWEJ I PRZEMYSŁOWEJ

(pominięty)

Załączniki:

1. Uwierzytelniona kopia dowodu posiadania praw.

2. Upoważnienie do żądania ochrony, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem praw.

3. Uzasadnienie wykazujące celowość złożenia wniosku.

4. Dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie.

5. Dowód uiszczenia opłaty za rozpatrzenie wniosku.

6. Dodatkowe dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.

Pouczenie:

1. Organ celny nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w okresie składowania towaru, chyba że nastąpiły one z jego winy.

2. Wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów składowania towaru.

3. Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny za podanie we wniosku nieprawdziwych danych i informacji.

Instrukcja wypełniania wniosku:

1. Wnioskodawca wypełnia wszystkie pola oznaczone cyframi oprócz pola 8. W przypadku braku informacji określonych w poszczególnych polach, należy wpisać kreskę.

2. Pole 2 nie wypełnione oznacza, że decyzja o ochronie została wystawiona na wnioskodawcę.

3. W przypadku braku miejsca w polach wniosku należy dołączyć dane i informacje na dodatkowej karcie oznaczając je numerem pola, którego dotyczą.

1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.158.1049

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.
Data aktu: 19/12/1997
Data ogłoszenia: 24/12/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998