Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 1997 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz innych jednostek w uznaniu:
1)
wieloletniej, wyróżniającej się pracy w jednostkach akredytujących, certyfikujących i badawczych,
2)
osiągnięć w dziedzinie promowania jakości polskich wyrobów i usług,
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki nowych rozwiązań jakościowych, usprawnień w dziedzinie organizacji krajowego systemu badań i certyfikacji,
4)
działalności naukowo-dydaktycznej w dziedzinie akredytacji, badań i certyfikacji oraz w dziedzinie rozwijania współpracy z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2.
Odznakę nadaje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra (kierownika urzędu centralnego) - w stosunku do pracowników podległych jednostek organizacyjnych zajmujących się badaniami i certyfikacją,
2)
wojewody - w stosunku do pracowników urzędów terenowych organów administracji ogólnej oraz innych jednostek terenowych:
a)
zajmujących się badaniami i certyfikacją,
b)
prowadzących działalność związaną z promowaniem jakości polskich wyrobów i usług,
3)
Przewodniczącego Rady do Spraw Badań i Certyfikacji,
4)
prezesa zarządu klubów działających przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji,
5)
kierownika Biura Kadr - w stosunku do pracowników komórek organizacyjnych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w pracy lub działalności w zakresie krajowego systemu badań i certyfikacji, uzasadniający nadanie odznaki, oraz dane personalne pracownika.
4.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Dyrektorowi Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji najpóźniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
§  3.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 30 mm. Wykonana jest z metalu w kolorze srebrnym. W środku medalu jest umieszczony srebrzony orzeł, według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60), a pod nim monogram "RP". Wokół orła jest umieszczona litera "Q", pokryta w połowie białą i w połowie czerwoną emalią. W otoku umieszczony napis "ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI". Odwrotna strona odznaki jest gładka.
2.
Odznaka jest zawieszona na prostokątnej zawieszce o wymiarach 25 mm x 7 mm, na której są umieszczone litery "PCBC", oznaczające skrót nazwy Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Wręczenia odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie dokonuje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wręczenie odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie odznaki odbywa się w sposób uroczysty, z okazji Święta Niepodległości 11 listopada lub z okazji innych uroczystości.
3.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
2.
O nadaniu odznaki dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
W wypadku utraty odznaki lub legitymacji, na prośbę osoby wyróżnionej, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji może ponownie wydać odznakę i legitymację. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
§  8.
Koszty odznaki oraz wydatki związane z jej nadaniem będą pokrywane ze środków Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1996 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz. U. Nr 142, poz. 660).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.131.874

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 07/10/1997
Data ogłoszenia: 25/10/1997
Data wejścia w życie: 09/11/1997