Powołanie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

Na podstawie art. 228 § 1 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Powołuje się Międzyresortową Komisję do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, zwanej dalej "Komisją", w składzie:

Przewodniczący

- Danuta Koradecka

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Zastępcy przewodniczącego

- Marek Jakubowski

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Jan Grzesik

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu

Sekretarz

- Jolanta Skowroń

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Członkowie

- Danuta Augustyńska

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Sławomir Czerczak

Instytut Medyczny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Ireneusz Bulski 2

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej

- Ewa Gawęda

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Elżbieta Grabowska

Ministerstwo Zdrowia

- Alina Mostowska 3

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Ryszard Jakubowski

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

- Ewa Krasuska

Główny Inspektorat Pracy

- Adam Lipowczan

Główny Instytut Górnictwa

- Jan Ludwicki

Państwowy Zakład Higieny

- Andrzej Milczarek

Instytut Chemii Przemysłowej

- Iwona Pawlaczyk

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"

- Małgorzata Pośniak

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Joachim Siudziński

Wyższy Urząd Górniczy

- Jerzy A. Sokal

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu

- Elżbieta Sosnowska

Polski Komitet Normalizacyjny

- Jerzy Szczepaniak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

- Anna Rybak 4

Ministerstwo Środowiska

- Leszek Benedykt Szymański

Konfederacja Pracodawców Polskich

- Tadeusz Tymiński

Ministerstwo Gospodarki

- Edward Więcek

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Ireneusz Wiszowaty

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

2. 5
Komisja działa przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
3. 6
Zmian w składzie Komisji dokonuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej, po zasięgnięciu opinii jednostki zatrudniającej członka Komisji.
§  2.
Do uprawnień Komisji należy:
1)
rozpatrywanie i opiniowanie propozycji dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
2)
opracowywanie i wydawanie w miarę potrzeby ekspertyz dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
3) 7
przedstawianie Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej własnych wniosków dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy w celu aktualizacji i ich wykazu.
§  3.
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Komisji. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  4.
Przewodniczący Komisji:
1)
zwołuje posiedzenia Komisji oraz inicjuje i koordynuje jej pracę,
2)
może zapraszać do udziału w pracach i posiedzeniach Komisji także rzeczoznawców spoza Komisji oraz powoływać w razie potrzeby ekspertów w celu opracowywania materiałów stanowiących podstawę do ustalania wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
3)
może zlecać opracowywanie poszczególnych tematów, wynikających z zadań Komisji, członkom lub rzeczoznawcom spoza Komisji.
§  5. 8
Komisja składa Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej roczne sprawozdanie ze swojej działalności.
§  6.
1.
Prace związane z realizacją zadań Komisji, w tym z obsługą administracyjno-biurową, wykonuje Centralny Instytut Ochrony Pracy.
2. 9
Wydatki związane z posiedzeniami Komisji, a także wydatki związane z opracowaniem przez Komisję materiałów są pokrywane ze środków finansowych przewidzianych w budżecie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
2 Powołuje się Pana Ireneusz Bulskiego, zamiast Pana Zbigniewa Garbarczyka, jako przedstawiciela Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
3 Powołuje się Panią Alinę Mostowską, zamiast Pana Henryka Gromka, jako przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
4 Powołuje się Panią Annę Rybak zamiast Pani Grażyny Sztandera jako przedstawiciela Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 rozporządzenia z dnia 6 października 1997 r. (Dz.U.97.124.789) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1997 r.
5 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
6 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
7 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
8 § 5 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
9 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.61.284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powołanie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.
Data aktu: 28/05/1996
Data ogłoszenia: 31/05/1996
Data wejścia w życie: 02/06/1996