Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 1995 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Wynalazczości", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest szczególnym wyróżnieniem za zasługi w dziedzinie wynalazczości i może być nadawana:
1)
twórcom wyróżniającym się znaczącymi osiągnięciami wynalazczymi, które przyczyniły się do rozwoju nauki i techniki, wpłynęły na poprawę efektywności działalności gospodarczej,
2)
osobom wyróżniającym się współdziałaniem przy dopracowywaniu i wdrażaniu osiągnięć wynalazczych, jak również przyczyniającym się do ich rozpowszechniania i stosowania,
3)
osobom posiadającym szczególne zasługi w popieraniu rozwoju wynalazczości, które aktywną działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do poprawy stanu organizacji i ekonomiki wynalazczości, ochrony własności przemysłowej oraz wykorzystania i upowszechniania innowacji,
4)
podmiotom gospodarczym, które osiągają szczególne wyniki w zakresie ilości zgłoszeń, wdrożeń, upowszechniania i ochrony prawnej innowacji,
5)
instytucjom i organizacjom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności na rzecz rozwoju i popularyzacji ochrony własności przemysłowej.
2.
Odznaka może być nadana także osobom nie mającym obywatelstwa polskiego, szczególnie zasłużonym dla rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony własności przemysłowej.
§  3.
1.
Prezes Rady Ministrów nadaje odznakę na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego,
2)
wojewody

- zgłoszony z własnej inicjatywy lub w trybie określonym w ust. 2.

2.
Z inicjatywą nadania odznaki może wystąpić każdy, pod warunkiem uzyskania poparcia organizacji społecznej stopnia centralnego lub wojewódzkiego, do której zakresu działania należą sprawy popierania ochrony własności przemysłowej.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zwierać szczegółowe uzasadnienie całokształtu osiągnięć wynalazczych lub zasług dla rozwoju wynalazczości, z uwzględnieniem kryteriów określonych w § 2.
4.
Wzór wniosku o nadanie odznaki dla osób fizycznych stanowi załącznik nr 1, natomiast dla instytucji, podmiotów gospodarczych i organizacji - załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Wnioski o nadanie odznaki należy składać za pośrednictwem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Urzędem Patentowym", który prowadzi ich ewidencję. Wnioski należy składać przynajmniej na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak.
6.
Odznaka nadawana jest jednokrotnie.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt stylizowanej, złoconej rozety o średnicy 30 mm. W środku rozety, na okrągłej, czerwono emaliowanej tarczy umieszczone są wypukłe, pozłacane kontury: koła zębatego, cyrkla kreślarskiego, kalkulatora i kolby chemicznej. W otoku tarczy na biało emaliowanym tle znajduje się złocony napis: "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI". Odwrotna strona rozety jest gładka, złocona. Rozeta zawieszona jest na prostokątnej, poziomej klamrze o wymiarach 10x25 mm. Klamra posiada jednakowej szerokości poziome emaliowane paski w kolorze białym i czerwonym. Odznaka wykonana jest z tombaku.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Uroczystego wręczenia odznaki dokonuje Prezes Rady Ministrów lub, w jego imieniu, jedna z osób wymienionych w § 3 ust. 1.
2.
Osoba wyróżniona otrzymuje wraz z odznaką legitymację stwierdzającą nadanie odznaki, a instytucje, podmioty gospodarcze i organizacje - dyplom.
3.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 4, a wzór dyplomu - załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  6.
Koszty związane z wykonaniem odznak oraz drukiem legitymacji i dyplomów stwierdzających ich nadanie są pokrywane z budżetu państwa w części dotyczącej Urzędu Patentowego.
§  7.
1.
Ewidencję osób fizycznych i innych podmiotów wyróżnionych odznaką prowadzi Urząd Patentowy.
2.
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentów stwierdzających jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 9 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1979 r. w sprawie ustanowienia odznak: "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" (Monitor Polski Nr 8, poz. 54 i z 1983 r. Nr 33, poz. 180).
2.
Osoby fizyczne i inne podmioty, którym nadano odznaki na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, zachowują prawo do ich noszenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

- dla osób fizycznych -

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

- dla podmiotów gospodarczych, instytucji i organizacji -

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.3.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 28/11/1995
Data ogłoszenia: 11/01/1996
Data wejścia w życie: 26/01/1996