Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1997 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 17 grudnia 1996 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1997 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Na podstawie art. 58 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 i z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496), w związku z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 497) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów celnych na przywóz pojazdów samochodowych, ustanowionych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1996 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 148, poz. 702), następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz na podstawie wniosków składanych przez polskie podmioty gospodarcze określone w ust. 2.
2.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, dotyczącym odrębnie każdej marki pojazdu samochodowego może występować polski podmiot gospodarczy będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którymi producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 1997 r. takich pojazdów do Polski w ramach ustanowionego kontyngentu.
3.
Wnioski mogą być składane do Ministerstwa Gospodarki od dnia wejścia w życie rozporządzenia i będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, do czasu wyczerpania kontyngentu, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 1997 r. Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nie podlegają rozpatrzeniu. Kontyngent nie rozdysponowany do dnia 31 grudnia 1997 r. nie podlega rozdysponowaniu w roku 1998.
4.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu, o którym mowa ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
5.
Do wniosku, o którym mowa ust. 1 i 2, powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,
2)
kopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym (REGON), wydanego przez właściwy urząd statystyczny,
3)
pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu polskiemu podmiotowi gospodarczemu wyłącznych uprawnień przedstawicielskich, upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach kontyngentu w 1997 r., potwierdzone przez urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego, wraz z tłumaczeniem na język polski,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzającego zgłoszenie obowiązku podatkowego oraz należyte wypełnianie zobowiązań podatkowych,
5)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,
6)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 2 ust. 2 - kopia faktury producenta, kopia poprzednio udzielonego pozwolenia, potwierdzona przez urząd celny, a także - będąca dowodem sprzedaży pojazdu - kopia faktury lub rachunku uproszczonego, wystawianych przez sprzedawcę zgodnie z odrębnymi przepisami o podatku od towarów i usług, albo - w razie zaistnienia okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności wnioskodawca bądź wystawca faktury lub rachunku uproszczonego - inny dowód utraty, zniszczenia lub zbycia pojazdu,
7)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 4 - kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego,
8)
kopia ostatnio złożonego przez wnioskodawcę sprawozdania o przychodach, kosztach i wyniku finansowym, sporządzonego na formularzu F-01, chyba że złożenie sprawozdania nie było możliwe z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy.
§  2.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz, które udzielane na podstawie jednego wniosku mogą dotyczyć łącznie przywozu nie więcej niż 400 sztuk pojazdów samochodowych określonych pod lp. 1 i 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia wymienionego w § 1 ust. 1 lub łącznie nie więcej niż 5 sztuk pojazdów samochodowych określonych pod lp. 3 tego załącznika.
2.
Uzyskanie pozwolenia na przywóz na podstawie kolejnego wniosku może nastąpić, jeżeli wszystkie pozwolenia udzielone na podstawie wniosku poprzedzającego zostały wykorzystane i przedstawiono dokumenty wymienione w § 1 ust. 5 pkt 6.
§  3.
Pozwolenia wydawane w trybie § 2 mogą być wykorzystane nie później niż do dnia 30 września 1997 r.
§  4.
1.
Część kontyngentu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie rozdysponowana lub nie wykorzystana do dnia 30 września 1997 r. podlega rozdysponowaniu w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu, z zastrzeżeniem ust. 3-5.
2.
Podmioty gospodarcze obowiązane są przedłożyć w Ministerstwie Gospodarki w terminie do dnia 10 października 1997 r. informacje dotyczące stopnia wykorzystania pozwoleń na przywóz udzielonych do dnia 30 września 1997 r. Przepis § 1 ust. 5 pkt 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Wydawanie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych w ramach części kontyngentu nie rozdysponowanej lub nie wykorzystanej do dnia 30 września 1997 r. następuje na rzecz podmiotów spełniających warunki wymienione w § 1 ust. 2. W stosunku do podmiotów, które w okresie przed dniem 30 września 1997 r. dokonywały przywozu pojazdów w ramach kontyngentu, rozdysponowanie następuje z uwzględnieniem w szczególności kryterium stopnia dotychczasowego wykorzystania kontyngentu przez te podmioty.
4.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na przywóz, dotyczący rozdysponowania części kontyngentu, o którym mowa w ust. 3, może być składany od dnia 15 października 1997 r. Wniosek złożony przed tym terminem nie podlega rozpatrzeniu.
5.
Pozwolenia wydane w trybie określonym w ust. 3 mogą być wykorzystane do dnia 31 grudnia 1997 r.
§  5.
W zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów § 1, § 2 oraz § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 22 grudnia 1993 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach wydawania pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 131, poz. 626, z 1994 r. Nr 132, poz. 681 i z 1996 r. Nr 82, poz. 382).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu celnego, ustanowionego na 1997 r.1)

Znak sprawy ..........(numer i data rejestracji w Ministerstwie

Gospodarki, Warszawa)3)

Numer identyfikacyjny (REGON) .................................

Wnioskodawca .............. (nazwa pełna)......................

Wnioskodawca ............... (nazwa skrócona) .................

Adres ........................... kod pocztowy ................

nr telefonu ............, telefaksu .......... teleksu ........

Proszę o wydanie pozwolenia na przywóz następującej liczby

pojazdów samochodowych3):

A) wyposażonych w urządzenia katalityczne4):

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem .............................

B) nie wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem ....................

...............................................................

Pouczony(a) o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania

(art. 247 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia

niniejszego wniosku przysługuje mi pełne prawo w zakresie

reprezentowania wnioskodawcy przy wszczęciu postępowania w

sprawie, której dotyczy niniejszy wniosek.

(data wystawienia (pieczęć firmowa (imię, nazwisko,

wniosku) wnioskodawcy stanowisko oraz

podpis osoby lub osób

reprezentujących

wnioskodawcę)

1) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1996 r.

w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz

niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw

członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 148, poz. 702).

2) Numer rejestracji wpisuje Ministerstwo Gospodarki. Adres

dla korespondencji pocztowej: Ministerstwo Gospodarki, skrytka

pocztowa ...................... Warszawa.

3) Wniosek składa się odrębnie dla pojazdów samochodowych

osobowych i towarowych.

4) Ograniczenia, o których mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia

Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 17 grudnia

1996 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów

na przywóz w 1997 r. pojazdów samochodowych pochodzących

z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 152,

poz. 727), odnoszą się łącznie do pojazdów wyposażonych

w urządzenia katalityczne, jak i nie wyposażonych w takie

urządzenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.152.727

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1997 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Data aktu: 17/12/1996
Data ogłoszenia: 23/12/1996
Data wejścia w życie: 01/01/1997