Nadanie statutu Agencji Rezerw Materiałowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 25 listopada 1996 r.
w sprawie nadania statutu Agencji Rezerw Materiałowych.

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Agencji Rezerw Materiałowych nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT AGENCJI REZERW MATERIAŁOWYCH

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Agencja Rezerw Materiałowych, zwana dalej Agencją, działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404), zwanej dalej ustawą, oraz niniejszego statutu.
§  2.
1.
Agencja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Agencja używa okrągłej pieczęci z godłem państwowym i napisem w otoku "Agencja Rezerw Materiałowych".
§  3.
Do zadań Agencji należy:
1)
tworzenie rezerw gospodarczych surowców, materiałów i paliw oraz gospodarowanie tymi rezerwami,
2)
tworzenie rezerw mobilizacyjnych w zakresie działalności określonej w statucie,
3)
podejmowanie decyzji o zwolnieniu określonych w ustawie rezerw w zakresie upoważnień wynikających z przepisów wykonawczych do ustawy,
4)
prowadzenie rejestru podmiotów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych,
5)
prowadzenie działalności kontrolnej w stosunku do podmiotów gospodarczych, na które nałożone zostały obowiązki w zakresie magazynowania i utrzymywania rezerw,
6)
prowadzenie działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych, węgla kamiennego i gazu ziemnego w granicach upoważnień wynikających z ustawy,
7)
nakładanie kar za naruszenie obowiązków w zakresie tworzenia i utrzymywania rezerw oraz zapasów obowiązkowych paliw przez podmioty obowiązane do ich tworzenia, magazynowania i utrzymywania.
§  4.
W wykonaniu zadań statutowych Agencja:
1)
dokonuje zakupu surowców, materiałów oraz paliw na cele rezerw,
2)
dokonuje sprzedaży surowców, materiałów i paliw związanej z wymianą, odświeżaniem, zwolnieniami zwrotnymi oraz restrukturyzacją rezerw,
3)
przechowuje rezerwy w magazynach własnych i obcych,
4)
prowadzi własne składnice i magazyny,
5)
zagospodarowuje wolne powierzchnie magazynowe,
6)
zawiera umowy cywilnoprawne z podmiotami gospodarczymi na zadania zlecone w zakresie magazynowania rezerw.
§  5.
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Agencja może nawiązywać kontakty międzynarodowe z poszanowaniem norm prawa międzynarodowego, praw obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej i prawa ojczystego współpracujących podmiotów zagranicznych.
§  6.
W realizacji swoich zadań Agencja kieruje się zasadą racjonalnego gospodarowania powierzonym jej majątkiem.

Rozdział  2

Prezes Agencji

§  7.
1.
Prezes Agencji jest organem zarządzającym i wykonawczym Agencji.
2.
Prezes Agencji kieruje działalnością Agencji, reprezentuje ją na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność za realizację zadań określonych ustawą.
3.
Prezes Agencji jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych samodzielnie w imieniu Agencji.
§  8.
1.
Prezes Agencji działa przy pomocy wiceprezesów, głównego księgowego, naczelników wydziałów Biura Prezesa Agencji oraz dyrektorów oddziałów terenowych, którzy są przed nim odpowiedzialni za całość spraw objętych ich zakresem działania.
2.
Podział zadań pomiędzy Prezesa Agencji, wiceprezesów, naczelników wydziałów, dyrektorów oddziałów terenowych oraz ich zadania, wykonywane z tytułu nadzoru nad działalnością podporządkowanych im jednostek organizacyjnych, określa Prezes Agencji w regulaminie organizacyjnym Agencji.
3.
Prezes Agencji może zastrzec rozstrzygnięcie każdej sprawy do swojej wyłącznej decyzji.
4.
Do wykonywania wszelkich czynności prawnych wynikających z zadań własnych Agencji Prezes Agencji może udzielać pełnomocnictw wiceprezesom i głównemu księgowemu Agencji oraz dyrektorom oddziałów terenowych Agencji.
§  9.
1.
Prezes Agencji:
1)
dokonuje czynności prawnych w zakresie stosunku pracy pracowników Biura Prezesa Agencji oraz dyrektorów oddziałów terenowych Agencji,
2)
koordynuje działalność oddziałów terenowych oraz nadzoruje prace dyrektorów oddziałów terenowych Agencji,
3)
ustala regulamin organizacyjny Agencji.
2.
Prezes Agencji pełni funkcję pracodawcy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy w stosunku do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 1.
§  10.
Do realizacji określonych zadań Prezes Agencji może powoływać stałe lub doraźne zespoły problemowe, w których skład mogą wchodzić pracownicy Agencji oraz inni eksperci.

Rozdział  3

Biuro Prezesa Agencji

§  11.
1.
Biuro Prezesa Agencji, zwane dalej Biurem, jest aparatem wykonawczym Prezesa Agencji.
2.
W skład Biura wchodzą wydziały, sekcje i samodzielne stanowiska pracy.
3.
Prezes Agencji kieruje Biurem poprzez wiceprezesów, głównego księgowego oraz naczelników wydziałów.
§  12.
1.
Zakres czynności i pełnomocnictw wiceprezesów, głównego księgowego Agencji oraz naczelników wydziałów Biura określa Prezes Agencji w regulaminie organizacyjnym Agencji.
2.
Szczegółowy wykaz wydziałów, sekcji i samodzielnych stanowisk pracy Biura, zakresy ich działania oraz podporządkowanie określa Prezes Agencji w regulaminie organizacyjnym Agencji.

Rozdział  4

Oddziały terenowe Agencji

§  13.
1.
Jednostkami organizacyjnymi działającymi w terenie są oddziały terenowe Agencji Rezerw Materiałowych, zwane dalej oddziałami Agencji.
2.
Strukturę organizacyjną oraz zadania terenowych oddziałów Agencji określa Prezes Agencji w regulaminie organizacyjnym.
§  14.
1.
Pracami oddziałów Agencji kierują dyrektorzy, którzy ponoszą odpowiedzialność przed Prezesem Agencji za całość spraw objętych ich zakresem działania.
2.
Dyrektor oddziału Agencji reprezentuje oddział na zewnątrz i działa w granicach określonych przez statut oraz pełnomocnictw udzielanych przez Prezesa Agencji.
§  15.
1.
Dyrektor oddziału Agencji jest pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy oraz przełożonym wszystkich pracowników zatrudnionych w oddziale Agencji.
2.
Dyrektor oddziału Agencji dokonuje czynności prawnych w zakresie stosunku pracy pracowników oddziału.
§  16.
Oddział terenowy nie posiada osobowości prawnej. Gospodarkę finansową prowadzi na zasadach ograniczonego rozrachunku gospodarczego.

Rozdział  5

Zasady gospodarki finansowej Agencji

§  17.
Agencja gospodaruje wydzielonym jej i nabytym przez nią majątkiem, prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie ustawy oraz niniejszego statutu.
§  18.
1.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową w oparciu o roczny plan finansowy.
2.
Roczny plan finansowy zawiera przewidywane przychody i wydatki na realizację zadań wynikających z postanowień ustawy, jak również na pokrycie kosztów funkcjonowania Agencji.
3.
Roczny plan finansowy zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.
§  19.
1.
Agencja tworzy fundusz statutowy.
2.
Fundusz statutowy odzwierciedla równowartość przejętej części majątku Skarbu Państwa od likwidowanego Głównego Zarządu Rezerw Państwowych i działającego przy nim Zarządu Organizacji Dostaw "Intermat" jako gospodarstwa pomocniczego.
3.
Fundusz statutowy zwiększa się z nadwyżki finansowej powstałej w danym roku budżetowym stosownie do przepisu art. 14 ust. 4 pkt 1 ustawy.
4.
Fundusz statutowy może zostać przeznaczony na:
1)
finansowanie przyrostu i odbudowy rezerw jako składnika majątku obrotowego w granicach ustalonych planem finansowym Agencji,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
pokrycie straty bilansowej powstałej w danym roku budżetowym.
§  20.
1.
Przychodami Agencji są:
1)
dotacje budżetowe przeznaczone na utrzymanie i przyrost rezerw,
2)
wpływy uzyskiwane ze sprzedaży rezerw,
3)
wpływy ze sprzedaży usług magazynowych i innych,
4)
przychody finansowe z tytułu oprocentowania lokat, depozytów, środków finansowych na rachunkach bankowych oraz inne wpływy,
5)
przychody ze sprzedaży innych składników majątkowych poza wpływami, o których mowa w pkt 2.
2.
Kosztami Agencji są:
1)
wartość sprzedanych rezerw w cenie nabycia,
2)
koszty utrzymania i wymiany (odświeżania) rezerw,
3)
koszty związane z finansowaniem zmian wielkości i struktury rezerw,
4)
koszty jej funkcjonowania,
5)
koszty sprzedaży innych składników majątkowych (poza rezerwami),
6)
koszty finansowe, w tym odsetki i prowizje bankowe.
§  21.
1.
Agencja przejmie zadania i obowiązki oraz środki rzeczowe i finansowe od Głównego Zarządu Rezerw Państwowych z siedzibą w Warszawie oraz działającego przy Głównym Zarządzie Rezerw Państwowych gospodarstwa pomocniczego pod nazwą Zarząd Organizacji Dostaw "Intermat", wraz z oddziałami terenowymi tego gospodarstwa pomocniczego.
2.
Przejęcie przez Agencję środków rzeczowych i finansowych, o których mowa w ust. 1, następuje protokolarnie według stanu wynikającego z bilansu sporządzonego na dzień 31 października 1996 r.
3.
Przejęcie przez Agencję oddziałów Zarządu Organizacji Dostaw "Intermat" następuje protokolarnie, wraz z przejęciem zadań i obowiązków oraz środków, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  6

System kontroli wewnętrznej

§  22.
1.
Za zorganizowanie i prawidłowe funkcjonowanie kontroli wewnętrznej, a także za należyte wykorzystanie wyników kontroli, odpowiedzialny jest Prezes Agencji.
2.
Czynności kontrolne w zakresie swojego działania wykonują z urzędu wiceprezesi, główny księgowy, naczelnicy wydziałów oraz dyrektorzy oddziałów Agencji.
§  23.
Kontroli wewnętrznej podlegają wszystkie komórki organizacyjne oraz oddziały Agencji.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.144.666

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Agencji Rezerw Materiałowych.
Data aktu: 25/11/1996
Data ogłoszenia: 11/12/1996
Data wejścia w życie: 26/12/1996