Zakres, zasady i tryb przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1996 r.
w sprawie zakresu, zasad i trybu przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.

Na podstawie art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 496).
§  2.
Rozporządzenie określa zakres, zasady i tryb przejmowania przez wojewodów państwowych jednostek organizacyjnych wymienionych w art. 73 ust. 1 ustawy (bez podporządkowanych im jednostek organizacyjnych), to jest:
1)
terenowych jednostek Państwowej Inspekcji Handlowej (okręgowych inspektoratów i oddziałów),
2)
oddziałów wojewódzkich Państwowej Służby Ochrony Zabytków,
3)
kuratoriów oświaty.
§  3.
Przekazanie i przejęcie składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, który podpisują:
1)
w imieniu strony przekazującej - kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie upoważnienia ministra lub kierownika urzędu centralnego nadzorującego dotychczas jednostkę,
2)
w imieniu strony przejmującej - właściwy wojewoda lub wyznaczony przez niego pełnomocnik.
§  4.
1.
Ustalenia prawa jednostki organizacyjnej do zarządu nieruchomościami dokonuje się na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:
1)
decyzji o przekazaniu nieruchomości w zarząd,
2)
decyzji o przekazaniu nieruchomości w użytkowanie, jeżeli wydana została przed dniem 1 sierpnia 1985 r.,
3)
umowy między państwowymi jednostkami organizacyjnymi o przekazaniu prawa zarządu nieruchomości, zawartej za zgodą właściwego organu,
4)
umowy zawartej w formie aktu notarialnego przez państwowe jednostki organizacyjne o nabyciu nieruchomości od osób innych niż Skarb Państwa,
5)
wypisu z księgi wieczystej potwierdzającej prawo zarządu lub prawo użytkowania nieruchomości,
6)
decyzji o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu zarządu nieruchomością,
7)
decyzji o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu użytkowania nieruchomości, jeżeli wydana została przed dniem 1 sierpnia 1985 r.,
8)
uchwały, zarządzenia, rozporządzenia lub decyzji wydanych w sprawie podziału, łączenia, likwidacji i utworzenia państwowych jednostek organizacyjnych, jeżeli ustalenia tych dokumentów dotyczą jednoznacznie określonych nieruchomości,
9)
protokołu przekazania nieruchomości, sporządzonego między państwowymi jednostkami organizacyjnymi przed dniem 1 sierpnia 1985 r.
2.
Jeżeli kierownik urzędu rejonowego nie dysponuje dokumentami, o których mowa w ust. 1, może wezwać jednostkę organizacyjną do dostarczenia, w wyznaczonym terminie, dokumentów stanowiących dowody przy stwierdzeniu prawa do zarządu nieruchomości.
§  5.
1.
Decyzja o stwierdzeniu nabycia zarządu nieruchomości powinna zawierać:
1)
oznaczenie zarządcy,
2)
oznaczenie nieruchomości według ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej,
3)
określenie ceny i opłat z tytułu zarządu nieruchomości,
4)
informację o możliwości aktualizacji ceny nieruchomości i związanej z tą aktualizacją zmiany opłat za zarząd,
5)
określenie okresu trwania zarządu.
2.
Przejęcie nieruchomości, dla której potwierdzone zostało prawo zarządu decyzją kierownika urzędu rejonowego, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  6.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2, na dzień przejęcia przez właściwego wojewodę:
1)
przeprowadzą, według zasad i trybu określonego w rozdziale 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591), inwentaryzację:
a)
środków pieniężnych, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych, rzeczowych składników majątku obrotowego, środków trwałych oraz maszyn i urządzeń objętych realizowanymi inwestycjami,
b)
należności, pożyczek i zobowiązań oraz powierzonych kontrahentom własnych składników majątkowych, należności spornych i wątpliwych, należności i zobowiązań wobec pracowników, a także wynikających z tytułów publicznoprawnych,
c)
składników majątkowych ujętych wyłącznie w ewidencji ilościowej oraz będących własnością innych jednostek,
2)
udokumentują wyniki inwentaryzacji i dokonają porównania z zapisami ksiąg rachunkowych; ujawnione różnice powinny być wyjaśnione i rozliczone w księgach rachunkowych tego roku obrachunkowego, na który przypadł termin inwentaryzacji,
3)
dokonają wyceny aktywów i pasywów oraz ustalą wynik finansowy.
§  7.
W odniesieniu do jednostek prowadzących działalność statutową na obszarze większym niż jedno województwo właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych, w porozumieniu z wojewodami przejmującymi te jednostki, dokonają podziału etatów, funduszu wynagrodzeń, wydatków rzeczowych, a także składników mienia stosownie do zadań realizowanych na terenie poszczególnych województw w ramach wielkości określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
§  8.
Dotychczasowe zobowiązania i wierzytelności jednostek organizacyjnych wymienionych w § 2 pozostają nadal zobowiązaniami i wierzytelnościami tych jednostek.
§  9.
Do jednostek organizacyjnych, dla których nie będzie można ustalić prawa zarządu nieruchomością, stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127, Nr 103, poz. 446, Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 47, poz. 212, Nr 131, poz. 629, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, Nr 31, poz. 118, Nr 84, poz. 384, Nr 85, poz. 388, Nr 89, poz. 415, Nr 123, poz. 601, z 1995 r. Nr 99, poz. 486 oraz z 1996 r. Nr 5, poz. 33, Nr 90, poz. 405 i Nr 106, poz. 496).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1996 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.115.550

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, zasady i tryb przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.
Data aktu: 30/09/1996
Data ogłoszenia: 30/09/1996
Data wejścia w życie: 01/10/1996