Zakres, zasady i tryb przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1996 r.
w sprawie zakresu, zasad i trybu przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.

Na podstawie art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 496).
§  2.
Rozporządzenie określa zakres, zasady i tryb przejmowania przez wojewodów państwowych jednostek organizacyjnych wymienionych w art. 73 ust. 1 ustawy (bez podporządkowanych im jednostek organizacyjnych), to jest:
1)
terenowych jednostek Państwowej Inspekcji Handlowej (okręgowych inspektoratów i oddziałów),
2)
oddziałów wojewódzkich Państwowej Służby Ochrony Zabytków,
3)
kuratoriów oświaty.
§  3.
Przekazanie i przejęcie składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, który podpisują:
1)
w imieniu strony przekazującej - kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie upoważnienia ministra lub kierownika urzędu centralnego nadzorującego dotychczas jednostkę,
2)
w imieniu strony przejmującej - właściwy wojewoda lub wyznaczony przez niego pełnomocnik.
§  4.
1.
Ustalenia prawa jednostki organizacyjnej do zarządu nieruchomościami dokonuje się na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:
1)
decyzji o przekazaniu nieruchomości w zarząd,
2)
decyzji o przekazaniu nieruchomości w użytkowanie, jeżeli wydana została przed dniem 1 sierpnia 1985 r.,
3)
umowy między państwowymi jednostkami organizacyjnymi o przekazaniu prawa zarządu nieruchomości, zawartej za zgodą właściwego organu,
4)
umowy zawartej w formie aktu notarialnego przez państwowe jednostki organizacyjne o nabyciu nieruchomości od osób innych niż Skarb Państwa,
5)
wypisu z księgi wieczystej potwierdzającej prawo zarządu lub prawo użytkowania nieruchomości,
6)
decyzji o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu zarządu nieruchomością,
7)
decyzji o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu użytkowania nieruchomości, jeżeli wydana została przed dniem 1 sierpnia 1985 r.,
8)
uchwały, zarządzenia, rozporządzenia lub decyzji wydanych w sprawie podziału, łączenia, likwidacji i utworzenia państwowych jednostek organizacyjnych, jeżeli ustalenia tych dokumentów dotyczą jednoznacznie określonych nieruchomości,
9)
protokołu przekazania nieruchomości, sporządzonego między państwowymi jednostkami organizacyjnymi przed dniem 1 sierpnia 1985 r.
2.
Jeżeli kierownik urzędu rejonowego nie dysponuje dokumentami, o których mowa w ust. 1, może wezwać jednostkę organizacyjną do dostarczenia, w wyznaczonym terminie, dokumentów stanowiących dowody przy stwierdzeniu prawa do zarządu nieruchomości.
§  5.
1.
Decyzja o stwierdzeniu nabycia zarządu nieruchomości powinna zawierać:
1)
oznaczenie zarządcy,
2)
oznaczenie nieruchomości według ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej,
3)
określenie ceny i opłat z tytułu zarządu nieruchomości,
4)
informację o możliwości aktualizacji ceny nieruchomości i związanej z tą aktualizacją zmiany opłat za zarząd,
5)
określenie okresu trwania zarządu.
2.
Przejęcie nieruchomości, dla której potwierdzone zostało prawo zarządu decyzją kierownika urzędu rejonowego, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  6.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2, na dzień przejęcia przez właściwego wojewodę:
1)
przeprowadzą, według zasad i trybu określonego w rozdziale 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591), inwentaryzację:
a)
środków pieniężnych, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych, rzeczowych składników majątku obrotowego, środków trwałych oraz maszyn i urządzeń objętych realizowanymi inwestycjami,
b)
należności, pożyczek i zobowiązań oraz powierzonych kontrahentom własnych składników majątkowych, należności spornych i wątpliwych, należności i zobowiązań wobec pracowników, a także wynikających z tytułów publicznoprawnych,
c)
składników majątkowych ujętych wyłącznie w ewidencji ilościowej oraz będących własnością innych jednostek,
2)
udokumentują wyniki inwentaryzacji i dokonają porównania z zapisami ksiąg rachunkowych; ujawnione różnice powinny być wyjaśnione i rozliczone w księgach rachunkowych tego roku obrachunkowego, na który przypadł termin inwentaryzacji,
3)
dokonają wyceny aktywów i pasywów oraz ustalą wynik finansowy.
§  7.
W odniesieniu do jednostek prowadzących działalność statutową na obszarze większym niż jedno województwo właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych, w porozumieniu z wojewodami przejmującymi te jednostki, dokonają podziału etatów, funduszu wynagrodzeń, wydatków rzeczowych, a także składników mienia stosownie do zadań realizowanych na terenie poszczególnych województw w ramach wielkości określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
§  8.
Dotychczasowe zobowiązania i wierzytelności jednostek organizacyjnych wymienionych w § 2 pozostają nadal zobowiązaniami i wierzytelnościami tych jednostek.
§  9.
Do jednostek organizacyjnych, dla których nie będzie można ustalić prawa zarządu nieruchomością, stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127, Nr 103, poz. 446, Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 47, poz. 212, Nr 131, poz. 629, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, Nr 31, poz. 118, Nr 84, poz. 384, Nr 85, poz. 388, Nr 89, poz. 415, Nr 123, poz. 601, z 1995 r. Nr 99, poz. 486 oraz z 1996 r. Nr 5, poz. 33, Nr 90, poz. 405 i Nr 106, poz. 496).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.115.550

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, zasady i tryb przejmowania składników mienia oraz wierzytelności i zobowiązań jednostek organizacyjnych przejmowanych przez wojewodów.
Data aktu: 30/09/1996
Data ogłoszenia: 30/09/1996
Data wejścia w życie: 01/10/1996