Sposób prowadzenia ewidencji obrotu z zagranicą towarami i technologiami objętymi szczególną kontrolą w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 5 sierpnia 1994 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu z zagranicą towarami i technologiami objętymi szczególną kontrolą w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o zasadach szczególnej kontroli obrotu z zagranicą towarami i technologiami w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi (Dz. U. Nr 129, poz. 598) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podmioty uprawnione do obrotu z zagranicą towarami i technologiami na podstawie certyfikatu importowego oraz pozwolenia na przywóz lub wywóz, zwane dalej "podmiotami uprawnionymi", są obowiązane prowadzić ewidencję tego obrotu w sposób określony w rozporządzeniu.
2.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, obejmuje obrót towarami i technologiami wymienionymi w wykazach ustalanych przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o zasadach szczególnej kontroli obrotu z zagranicą towarami i technologiami w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi (Dz. U. Nr 129, poz. 598), zwanej dalej "ustawą".
3.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, obejmuje obrót z zagranicą, jak i obrót w kraju.
§  2.
1.
Kierownicy podmiotów uprawnionych wyznaczą odpowiednie komórki organizacyjne do prowadzenia ewidencji obrotu towarami i technologiami, o której mowa w § 1, oraz wyznaczą osoby uprawnione do prowadzenia ewidencji.
2.
O wyznaczeniu komórek organizacyjnych lub osób, o których mowa w ust. 1, kierownicy podmiotów uprawnionych niezwłocznie zawiadomią Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, podając odpowiednio ich nazwy lub imiona i nazwiska oraz zajmowane stanowiska.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany komórek organizacyjnych lub osób.
§  3.
Ewidencja obrotu z zagranicą towarami i technologiami oraz ich obrotu w kraju powinna być prowadzona w sposób zapewniający identyfikację towarów i technologii objętych szczególną kontrolą, ustalenie procesu postępowania i wykorzystania towarów i technologii od chwili ich przywozu do kraju, jak i do chwili ich wywozu z kraju, a także ustalenie importerów i użytkowników towarów i technologii w przypadku ich przywozu do kraju, a w przypadku wywozu z kraju - ustalenie eksporterów, producentów towarów lub twórców technologii.
§  4.
1.
Ewidencja towarów objętych szczególną kontrolą powinna obejmować:
1)
nazwę towaru, nazwę handlową,
2)
typ, model, numer fabryczny,
3)
masę, liczbę sztuk oraz ich wartość,
4)
skład, rodzaj, rozmiary, gatunek i określenie jakości oraz jednostki mocy,
5)
nazwę wytwórcy,
6)
numer serii,
7)
znak firmowy,
8)
miejsce zainstalowania towaru i sposób jego ostatecznego wykorzystania,
9)
datę sprzedaży towaru,
10)
nazwy ostatecznych użytkowników,
11)
numer faktury,
12)
w przypadku czasowego przekazania towarów do użytkowania - okres użytkowania oraz dane dotyczące użytkowników,
13)
numer i datę dowodu odprawy celnej (SAD),
14)
numer kontrolny towaru.
2.
W razie wywozu towaru za granicę ewidencja powinna obejmować, poza danymi wymienionymi w ust. 1 pkt 1-8, 11 i 13, także dane dotyczące ostatecznego odbiorcy towaru za granicą.
3.
Ewidencja technologii objętych szczególną kontrolą powinna obejmować:
1)
nazwę technologii oraz jej nazwę handlową,
2)
źródło pochodzenia (opracowanie własne, umowa o pracę badawczą, licencja itp.), datę pozyskania, dane o podmiocie udostępniającym technologię,
3)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis załączników technicznych do umowy o pracę naukową, badawczo-rozwojową, usługową lub wdrożeniową, jeżeli w załącznikach tych występują dane umożliwiające odtworzenie technologii,
4)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis wyników pracy naukowej, badawczo-rozwojowej lub usługowej (projektu koncepcyjnego, programu badań, sprawozdań, opisów, receptur, instrukcji, rysunków, schematów, dokumentacji, oprogramowania) - w części umożliwiającej odtworzenie technologii,
5)
wskazanie opisu patentowego dotyczącego technologii, pozwalającego na jej odtworzenie,
6)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis dokumentacji technicznej do produkcji (wymagań technicznych, schematów ideowych, blokowych, funkcjonalnych, logicznych, montażowych, rysunków, receptur, instrukcji technologicznych, opisów technicznych, dokumentacji oprogramowania) - w części umożliwiającej odtworzenie technologii,
7)
wykaz towarów, które są wytwarzane przez przedsiębiorstwo z wykorzystaniem w procesie produkcji technologii podlegającej szczególnej kontroli,
8)
informacje o sposobie udostępnienia technologii nowemu użytkownikowi (umowa sprzedaży, umowa licencyjna itp.) oraz dane o nowym użytkowniku,
9)
wskazanie wszelkich innych dokumentów dotyczących technologii, takich jak kalki, dyskietki, fotokopie, zapisy magnetowidowe, magnetofonowe, protokoły narad itp.
4.
Ewidencja, w zakresie danych, o których mowa w ust. 3 pkt 3-6 i 9, powinna zawierać wskazanie miejsca przechowywania dokumentów wymienionych w tych przepisach.
5.
W razie wywozu technologii za granicę ewidencja powinna obejmować, poza danymi wymienionymi w ust. 3, także dane dotyczące ostatecznego odbiorcy technologii za granicą.
§  5.
1.
Ewidencja towarów i technologii powinna być prowadzona w formie księgi rejestrowej, oddzielnie dla towarów i oddzielnie dla technologii.
2.
Wpisów do księgi rejestrowej dokonują osoby uprawnione do prowadzenia ewidencji.
§  6.
1.
Podstawą wpisów do księgi rejestrowej są certyfikaty importowe, pozwolenia na przywóz z zagranicy lub wywóz towarów za granicę, certyfikaty weryfikacji dostawy, dowody odpraw celnych, dokumenty, na których podstawie dokonano obrotu towarami lub technologiami w kraju, oraz dokumenty postępowania z towarami lub technologiami wewnątrz przedsiębiorstwa podmiotu uprawnionego, zwane dalej "aktami rejestrowymi".
2.
Akta rejestrowe bądź ich odpisy powinny być przechowywane łącznie z księgami rejestrowymi.
3.
Księgi rejestrowe i akta rejestrowe przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji do celów archiwalnych.
4.
Księga rejestrowa nie może być wynoszona poza miejsce jej przechowywania.
§  7.
1.
Każdy wpis do księgi rejestrowej oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje w datę dokonania wpisu i podpis osoby uprawnionej do prowadzenia ewidencji.
2.
W treści wpisu można powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się wówczas za objęte treścią wpisu.
3.
Wpis w księdze rejestrowej nie może być wymazywany albo w inny sposób usuwany.
4.
Poprawek we wpisie można dokonywać wyłącznie w taki sposób, aby wyrazy poprawione były czytelne.
5.
O dokonywanych poprawkach osoba uprawniona do prowadzenia ewidencji sporządza na końcu wpisu adnotację o treści poprawki i jej podstawie, ze szczególnym wskazaniem miejsca dokonanej poprawki, oraz opatruje adnotację podpisem.
§  8.
Przepisy dotyczące wpisu do księgi rejestrowej stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
§  9.
Księga rejestrowa może być udostępniona do wglądu w obecności osoby uprawnionej do prowadzenia ewidencji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.95.462

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji obrotu z zagranicą towarami i technologiami objętymi szczególną kontrolą w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi.
Data aktu: 05/08/1994
Data ogłoszenia: 09/09/1994
Data wejścia w życie: 24/09/1994