Zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 8 lipca 1994 r.
w sprawie zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.

Na podstawie art. 491 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr 106, poz. 457, z 1992 r. Nr 21, poz. 84 i Nr 78, poz. 394 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Realizacja umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec (RFN) dokonywana jest przez polskie podmioty gospodarcze, zwane dalej "podmiotami", w ramach limitu zatrudnienia, zwanego dalej "limitem", określonego w Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec z dnia 31 stycznia 1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, ze zmianami z dnia 8 grudnia 1990 r. i z dnia 30 kwietnia 1993 r.
2.
Limit dzieli się na sublimity obejmujące:
1)
prace budowlane,
2)
prace izolacyjne,
3)
prace w zakresie konserwacji zabytków,
4)
prace pozostałe.
§  2.
1.
Rozdziału limitu w celu realizacji umów o dzieło w RFN dokonuje się w drodze wydawania zezwoleń w sprawie przydziału limitu.
2.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, wydawane są na wniosek podmiotu, składany w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
§  3.
1.
Zezwolenie może być wydane, jeżeli podmiot spełnia następujące warunki:
1)
prowadził przez okres 2 lat poprzedzających złożenie wniosku działalność w zakresie prac, o których mowa w § 1 ust. 2,
2)
posiada odpowiedni, w stosunku do wykorzystania wnioskowanego limitu, potencjał gospodarczy, finansowy i kadrowy, wyrażający się w szczególności wartością sprzedaży, wartością majątku trwałego i wielkością zatrudnienia,
3)
daje rękojmię należytego wykonywania zobowiązań wynikających z umów o dzieło oraz innych zobowiązań związanych z realizacją takich umów.
2.
Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem przekształceń własnościowych lub organizacyjnych, w wyniku których powstał nowy podmiot, to warunek może być uznany za spełniony, jeżeli podmiot ten podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.
§  4.
1.
Wzór wniosku o udzielenie zezwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
dokument potwierdzający, że podmiot w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa może wykonywać działalność, o której mowa w § 1 ust. 2, w tym w obrocie z zagranicą: odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,
2)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych,
3)
kopia dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu numeru identyfikatora statystycznego podmiotu (REGON),
4)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o średniej liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,
5)
wypełniony arkusz informacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
6)
kopia bilansu za ostatni rok kalendarzowy, a w przypadku podmiotów nie zobowiązanych do sporządzania bilansu - rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatni rok kalendarzowy,
7)
pisemna informacja dotycząca umowy o dzieło, której realizacja uwarunkowana jest wydaniem zezwolenia,
8)
pisemne oświadczenie o znajomości polskich i niemieckich przepisów związanych z realizacją umów o dzieło oraz zobowiązanie do przestrzegania tych przepisów.
3.
W toku postępowania podmiot może być wezwany do przedłożenia dodatkowych, innych niż wymienione w ust. 2, dokumentów lub wyjaśnień niezbędnych do wydania decyzji.
4.
Podmiot ma prawo przedłożyć dodatkowo dokumenty mogące mieć znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku, w tym w szczególności opinie lub rekomendacje.
5.
Wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń.
§  5.
Organ właściwy do wydania zezwolenia może cofnąć zezwolenie, jeżeli podmiot naruszył przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 8.
§  6.
1.
Przydział limitu określa się w zezwoleniu w osobomiesiącach. Jeden osobomiesiąc oznacza zatrudnienie 1 osoby w okresie 1 miesiąca.
2.
Jednorazowo zezwolenie może dotyczyć nie więcej niż 500 osobomiesięcy albo nie więcej niż 100% wykorzystanych osobomiesięcy w poprzednim okresie obliczeniowym. Okres obliczeniowy liczy się od dnia 1 października roku poprzedzającego do dnia 30 września roku następnego.
3.
Zezwolenia w sprawie przydziału limitu wydaje się do czasu jego całkowitego rozdysponowania.
4.
Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia zezwolenia podmiot nie dokona wszczęcia postępowania przed właściwym urzędem pracy RFN w sprawie dopuszczenia do realizacji umowy o dzieło, zezwolenie traci ważność z mocy prawa.
5.
Podmiot obowiązany jest niezwłocznie powiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wszczęciu postępowania, o którym mowa w ust. 4, oraz uprawdopodobnić ten fakt; niedopełnienie wymienionych warunków w terminie 14 dni od dnia wszczęcia tego postępowania wywołuje skutek określony w ust. 4.
6.
Podmiot jest obowiązany powiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wydaniu decyzji właściwego niemieckiego urzędu pracy o dopuszczeniu do realizacji umowy o dzieło oraz o każdej zmianie takiej decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
7.
Udzielenie kolejnego zezwolenia może nastąpić, jeżeli podmiot przedłoży kopię decyzji właściwego niemieckiego urzędu pracy o dopuszczeniu do realizacji umowy o dzieło w ramach poprzednio udzielonego zezwolenia.
§  7.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do spraw wszczętych i nie zakończonych przed dniem jego wejścia w życie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

o udzielenie zezwolenia w sprawie przydziału limitu zatrudnienia w celu realizacji umowy o dzieło w Republice Federalnej Niemiec

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ARKUSZ INFORMACYJNY

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.81.375

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.
Data aktu: 08/07/1994
Data ogłoszenia: 14/07/1994
Data wejścia w życie: 14/07/1994