Tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie regionalnych programów restrukturyzacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 listopada 1994 r.
w sprawie trybu składania wniosków oraz zasad przyznawania dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie regionalnych programów restrukturyzacyjnych.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1994 z dnia 25 marca 1994 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 209) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania, z rezerwy budżetu państwa określonej w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy budżetowej na rok 1994 z dnia 25 marca 1994 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 209), dotacji na dofinansowanie regionalnych programów restrukturyzacyjnych.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dotacji - rozumie się przez to dotację z rezerwy budżetu państwa, o której mowa w ust. 1,
2)
regionalnym programie restrukturyzacyjnym - rozumie się przez to program restrukturyzacji województwa łódzkiego oraz program restrukturyzacji regionu wałbrzyskiego,
3)
wojewodzie - rozumie się przez to Wojewodę Łódzkiego i Wojewodę Wałbrzyskiego,
4)
inwestycjach - rozumie się przez to inwestycje, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w regionalnym programie restrukturyzacyjnym,
5)
wnioskodawcach - rozumie się przez to inwestorów ubiegających się o uzyskanie dotacji na dofinansowanie inwestycji, o których mowa w pkt 4, w tym również zarządy gmin, jeżeli inwestycje są zadaniami własnymi gmin.
§  2.
Rezerwę budżetu państwa, o której mowa w § 1 ust. 1, rozdziela się pomiędzy województwo łódzkie i województwo wałbrzyskie, proporcjonalnie do liczby bezrobotnych zarejestrowanych w rejonowych urzędach pracy w tych województwach na koniec I półrocza 1994 r., przeznaczając:
1)
dla województwa łódzkiego - kwotę 164.833 mln zł,
2)
dla województwa wałbrzyskiego - kwotę 132.377 mln zł.
§  3.
1.
Dotacje na dofinansowanie poszczególnych inwestycji przyznaje wojewoda w granicach kwoty dotacji ustalonej dla województwa w § 2.
2.
Kwota dotacji na inwestycję nie może przekroczyć 50% wartości nakładów planowanych do poniesienia na tę inwestycję od dnia 1 października 1994 r. do dnia 30 czerwca 1995 r., z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Wojewoda przy przyznawaniu kwoty dotacji na dofinansowanie inwestycji będącej zadaniem własnym gminy stosuje zasady określone w art. 21 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600 i z 1994 r. Nr 105, poz. 509).
§  4.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji jest składany przez wnioskodawcę właściwemu wojewodzie, w terminie określonym przez tego wojewodę, nie później jednak niż do dnia 15 grudnia 1994 r.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności dane o:
1)
nazwie i adresie wnioskodawcy,
2)
nazwie i lokalizacji inwestycji,
3)
wartości kosztorysowej inwestycji,
4)
terminie rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
5)
efektach gospodarczych i społecznych inwestycji,
6)
wartości nakładów poniesionych na inwestycję od początku jej realizacji do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym jest składany wniosek,
7)
wartości nakładów na inwestycję w 1994 r., w tym w IV kwartale 1994 r. oraz w następnych latach jej realizacji, w tym w I i II kwartale 1995 r.,
8)
źródłach finansowania nakładów, o których mowa w pkt 7,
9)
zakresie rzeczowym inwestycji, planowanym do wykonania do dnia 31 grudnia 1994 r. oraz w I i II kwartale 1995 r.,
10)
stanie przygotowania inwestycji do realizacji,
11)
uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska, związanych z realizacją inwestycji.
3.
Wnioskodawca do wniosku załącza:
1)
pisemne potwierdzenie banku o udzieleniu lub zapewnieniu udzielenia wnioskodawcy kredytu na finansowanie inwestycji oraz o kwocie tego kredytu, jeżeli we wniosku jest wykazany kredyt jako źródło finansowania tej inwestycji; w razie wykazania we wniosku pożyczki, do takiego wniosku wnioskodawca załącza pisemne potwierdzenie pożyczkodawcy, zawierające odpowiednie informacje,
2)
zobowiązanie wnioskodawcy do zwrotu dotacji, wraz z odsetkami w wysokości ustalanej od zaległości podatkowych, naliczonymi od dnia otrzymania dotacji, w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, oraz po upływie terminu określonego w § 8.
§  5.
1.
Wojewoda po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie dotacji na dofinansowanie inwestycji, w terminie 5 dni od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę:
1)
wydaje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dotacji na dofinansowanie inwestycji objętej wnioskiem; decyzja o przyznaniu dotacji określa kwotę tej dotacji i planowany termin jej przekazania wnioskodawcy,
2)
przekazuje wnioskodawcy decyzję, o której mowa w pkt 1,
3)
występuje do Ministra Finansów z wnioskiem o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa.
2.
Jeżeli wniosek o przyznanie dotacji został rozpatrzony negatywnie, wojewoda zawiadamia wnioskodawcę o przyczynach takiej decyzji.
§  6.
1.
Wojewoda kontroluje:
1)
prawidłowość wykorzystania dotacji przekazanych wnioskodawcom,
2)
przestrzeganie przez wnioskodawców obowiązku zwrotu dotacji w wypadkach określonych w ust. 3 i 4 oraz w § 8.
2.
Jeżeli wojewoda stwierdzi nieprawidłowości polegające w szczególności na:
1)
wstrzymaniu lub zaniechaniu realizacji kontynuowanej inwestycji, nierozpoczęciu inwestycji w planowanym terminie albo zaawansowaniu realizacji inwestycji w stopniu zagrażającym jej zakończeniu w planowanym terminie,
2)
wykorzystywaniu dotacji niezgodnie z jej przeznaczeniem

- podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn wystąpienia nieprawidłowości oraz ustala dla wnioskodawcy termin, do którego wnioskodawca jest obowiązany usunąć nieprawidłowości i zawiadomić o tym wojewodę.

3.
Jeżeli wnioskodawca nie usunie nieprawidłowości w terminie ustalonym przez wojewodę, dotacja w całości podlega zwrotowi przez wnioskodawcę, do budżetu wojewody, w ciągu 14 dni od tego terminu.
4.
Dotacja przekazana na dofinansowanie inwestycji podlega zwrotowi w całości do budżetu wojewody, również gdy:
1)
inwestycja przewidziana do zakończenia w I lub II kwartale 1995 r. nie zostanie zakończona w terminie planowanym we wniosku,
2)
inwestycja przewidziana do zakończenia po I półroczu 1995 r. nie zostanie zrealizowana w zakresie rzeczowym planowanym we wniosku do wykonania do dnia 30 czerwca 1995 r.
5.
W wypadkach, o których mowa w ust. 4, dotacja podlega zwrotowi przez wnioskodawcę w terminie uzgodnionym z wojewodą, nie później niż do dnia 31 grudnia 1995 r.
§  7.
1.
Wnioskodawca, który otrzymał dotację, jest zobowiązany do sporządzania i przekazywania właściwemu wojewodzie, w terminie 15 dni po upływie I i II kwartału 1995 r., zwanym dalej "okresem sprawozdawczym", informacji o przebiegu realizacji i finansowania tej inwestycji, zawierającej w szczególności:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę i lokalizację inwestycji,
3)
planowaną i rzeczywistą wartość nakładów poniesionych na inwestycję w okresie sprawozdawczym,
4)
wysokość przyznanej i otrzymanej dotacji,
5)
planowane i rzeczywiste efekty społeczne i gospodarcze inwestycji lub jej części (etapu), zakończonej w okresie sprawozdawczym.
2.
Wnioskodawca do informacji, o której mowa w ust. 1, załącza:
1)
kopię protokołu końcowego odbioru inwestycji zakończonej w okresie sprawozdawczym lub kopię protokołu częściowego odbioru inwestycji przewidzianej do zakończenia po I półroczu 1995 r., w zakresie rzeczowym planowanym we wniosku do wykonania do końca okresu sprawozdawczego,
2)
część opisową, zawierającą w szczególności analizę przebiegu realizacji i finansowania inwestycji oraz dane dotyczące zrealizowanego zakresu rzeczowego inwestycji, który we wniosku był planowany do wykonania do końca okresu sprawozdawczego.
3.
Wojewodowie, po upływie I i II kwartału 1995 r., przekażą Ministrowi - Kierownikowi Centralnego Urzędu Planowania informacje zbiorcze sporządzone na podstawie danych zawartych w informacjach otrzymanych od wnioskodawców, z zastrzeżeniem ust. 4-7.
4.
Informacje zbiorcze sporządzone przez wojewodów po I kwartale 1995 r. są przekazywane do dnia 15 maja 1995 r., a sporządzone po II kwartale 1995 r. - do dnia 15 sierpnia 1995 r.
5.
Przed sporządzeniem informacji zbiorczej dane zawarte w informacjach otrzymanych od wnioskodawców są weryfikowane przez wojewodów.
6.
Informacja zbiorcza sporządzona przez wojewodów po II kwartale 1995 r. jest przekazywana łącznie z:
1)
analizą nieprawidłowości występujących w 1994 r. i w I półroczu 1995 r. podczas realizacji i finansowania inwestycji,
2)
informacją o działaniach podjętych przez wojewodę w celu usunięcia nieprawidłowości, o których mowa w pkt 1, i wynikach tych działań,
3)
informacją o łącznych kwotach dotacji podlegających zwrotowi przez inwestorów do budżetu wojewody i zwróconych do dnia 31 lipca 1995 r., w wypadkach, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4 oraz w § 8.
7.
Kopie informacji i analizy, o których mowa w ust. 6, wojewodowie przekażą Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej oraz Ministrowi Finansów.
§  8.
Dotacja przekazana wnioskodawcy na dofinansowanie inwestycji, lecz nie wykorzystana w całości do dnia 30 czerwca 1995 r., podlega zwrotowi do budżetu wojewody, w terminie do dnia 31 lipca 1995 r., w kwocie pozostałej w dniu 30 czerwca 1995 r.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.130.646

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie regionalnych programów restrukturyzacyjnych.
Data aktu: 22/11/1994
Data ogłoszenia: 09/12/1994
Data wejścia w życie: 09/12/1994