Rodziny zastępcze.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1993 r.
w sprawie rodzin zastępczych.

Na podstawie art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia właściwych warunków rozwoju dzieciom i młodzieży pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej kurator oświaty organizuje opiekę w rodzinach zastępczych, tworzy warunki do ich prawidłowego funkcjonowania oraz udziela pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci w tych rodzinach.
2.
Rodzina zastępcza powinna zapewniać dziecku warunki życia i rozwoju podobne do warunków w rodzinie naturalnej.
§  2.
1.
Umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej na podstawie umowy powierzenia dziecka, o której mowa w art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej ustawą, dokonuje kurator oświaty.
2.
W rodzinie zastępczej mogą być umieszczone małoletnie dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej zapewnienie przez rodziców podstawowych warunków opieki i wychowania, a które nie mogą być przysposobione, z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
Dzieci spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, a jednocześnie odbiegające od normy rozwojowej, kwalifikujące się na podstawie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach do kształcenia specjalnego, pomocy profilaktyczno-wychowawczej lub resocjalizacyjnej - mogą być umieszczone w rodzinie zastępczej mającej pełne rozeznanie dotyczące występujących zaburzeń oraz posiadającej odpowiednie warunki i możliwości zapewnienia tym dzieciom specjalistycznej opieki i wychowania, stosownie do potrzeb.
4.
W rodzinie zastępczej mogą być także umieszczone dzieci do lat 2, oczekujące na przysposobienie.
§  3.
W rodzinie zastępczej umieszcza się dzieci na czas nie oznaczony.
§  4.
Rodzina zastępcza sprawuje opiekę nad powierzonym dzieckiem nie naruszając uprawnień innych osób lub instytucji, wynikających z prawa rodzinnego.
§  5.
1.
Doboru rodzin zastępczych dokonuje kurator oświaty w oparciu o:
1)
wniosek ośrodka adopcyjno-opiekuńczego,
2)
opinię kwalifikacyjną pogotowia opiekuńczego,
3)
orzeczenie sądu opiekuńczego, jeżeli sąd nie wskaże jednocześnie rodziny zastępczej.
2.
Odpis prawomocnego orzeczenia o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej bez jednoczesnego wskazania tej rodziny sąd opiekuńczy przesyła kuratorowi oświaty właściwemu dla miejsca pobytu dziecka - w celu wykonania orzeczenia.
§  6.
W doborze rodziny zastępczej uwzględnia się warunki określone w art. 73 ustawy, a ponadto:
1)
pierwszeństwo w doborze rodziny zastępczej mają rodziny spokrewnione lub spowinowacone z dziećmi albo wskazane przez rodziców,
2)
rodzeństwo powinno być umieszczone w jednej rodzinie zastępczej,
3)
między rodziną zastępczą a małoletnim powinna być odpowiednia różnica wieku; zastrzeżenie to nie dotyczy przypadku powierzenia funkcji rodziny zastępczej rodzeństwu małoletniego,
4)
umieszczenie w danej rodzinie zastępczej małoletniego, który ukończył 13 lat, wymaga jego zgody,
5)
kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci dotkniętych trwałym kalectwem, wymagających pielęgnacji albo z innymi zaburzeniami wymagającymi pomocy specjalistycznej, powinni być przygotowani do sprawowania opieki nad tymi dziećmi.
§  7.
W razie umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, bez jednoczesnego jej wskazania, kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej jest obowiązany zawiadomić sąd opiekuńczy, który wydał orzeczenie, o:
1)
sposobie wykonania orzeczenia,
2)
każdorazowej zmianie miejsca stałego pobytu rodziny zastępczej,
3)
dokonanej zmianie rodziny zastępczej.
§  8.
Odpis prawomocnego orzeczenia o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej sąd opiekuńczy przesyła kuratorowi oświaty właściwemu dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej.
§  9.
1.
Nadzór nad wykonywaniem zadań przyjętych przez rodzinę zastępczą na podstawie umowy, o której mowa w § 2 ust. 1, sprawuje kurator oświaty.
2.
Kurator oświaty powierza właściwemu ośrodkowi adopcyjno-opiekuńczemu opiekę nad rodziną zastępczą.
3.
Do obowiązków ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, o którym mowa w ust. 2, należy w szczególności:
1)
utrzymywanie stałych kontaktów z rodziną zastępczą,
2)
czuwanie nad spełnianiem warunków umowy powierzenia dziecka,
3)
udzielanie rodzinom zastępczym pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
4)
okresowe informowanie kuratora oświaty o sytuacji dziecka w rodzinie zastępczej.
§  10.
Kurator oświaty jest obowiązany zawiadomić sąd opiekuńczy, który orzekł o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, o okolicznościach uzasadniających potrzebę zmiany praw i obowiązków tej rodziny, zwłaszcza w razie niewywiązywania się jej z przyjętych zadań, oraz o ustaniu potrzeby dalszego pobytu dziecka w tej rodzinie.
§  11.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej jest bezpłatne.
§  12.
1.
Kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej udziela dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów ich utrzymania, zwane dalej "pomocą pieniężną", z zastrzeżeniem § 14 ust. 1.
2.
Podstawą przyznania pomocy pieniężnej jest umowa o pomocy pieniężnej zawarta między kuratorem oświaty wymienionym w ust. 1 a rodziną zastępczą.
3.
Pomocy pieniężnej udziela się od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
4.
Dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej do czasu ukończenia przez nie 18 lat, a po ukończeniu tego wieku - w razie kontynuowania nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. W przypadku kontynuowania studiów wyższych na ostatnim roku - do ukończenia 26 lat.
§  13.
1. 1
Pomoc pieniężna dla dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi miesięcznie 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w celach waloryzacji emerytur i rent, zwanego dalej "wynagrodzeniem".
2.
Pomoc pieniężna dla dzieci, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4, umieszczonych w rodzinie zastępczej, wynosi miesięcznie 100% wynagrodzenia.
§  14.
1.
Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej, które osiąga ze swojego majątku lub z innych źródeł dochód wystarczający na pełne pokrycie kosztów jego utrzymania, nie otrzymuje pomocy pieniężnej.
2.
Jeżeli dochód, o którym mowa w ust. 1, nie wystarcza na pełne pokrycie kosztów jego utrzymania, ale wysokość tego dochodu miesięcznie jest wyższa niż 50% wynagrodzenia, przysługującą dziecku pomoc pieniężną zmniejsza się o połowę tego dochodu.
§  15.
Jeżeli dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej otrzymuje rentę rodzinną, przysługującą mu pomoc pieniężną zmniejsza się o połowę tej renty, pozostałej po potrąceniu zaliczki na poczet podatku dochodowego, bez dodatków: rodzinnego, pielęgnacyjnego i dla sierot zupełnych.
§  16.
Kurator oświaty po zawarciu z rodziną zastępczą umowy, o której mowa w § 12 ust. 2, wypłaca tej rodzinie jednorazowy zasiłek pieniężny w wysokości 190% wynagrodzenia.
§  17.
Dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych, które na skutek wypadków losowych będą wymagały dodatkowej pomocy, kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej może udzielić dodatkowo pomocy pieniężnej jednorazowej, okresowej lub stałej w wysokości 60% wynagrodzenia.
§  18.
Rodziny zastępcze, którym nie przysługuje zasiłek rodzinny na dziecko umieszczone w tej rodzinie, otrzymują dodatkową pomoc pieniężną w wysokości zasiłku rodzinnego, który przysługiwałby na określoną liczbę dzieci.
§  19.
Dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych traktuje się jak dzieci własne w przypadku ustalania uprawnień do ulg i świadczeń społecznych.
§  20.
1.
Dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych mają prawo do bezpłatnego korzystania z publicznych żłobków i przedszkoli.
2.
Kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej refunduje organom prowadzącym żłobki i przedszkola koszty pobytu dzieci z rodzin zastępczych.
3.
Kurator oświaty - w miarę posiadanych środków - może także w całości lub części refundować koszty udziału dzieci z rodzin zastępczych w zorganizowanych formach wypoczynku.
§  21.
Usamodzielniającym się wychowankom rodzin zastępczych przysługuje, na zasadach i w wysokości określonych odrębnymi przepisami, jednorazowa pomoc pieniężna na zagospodarowanie.
§  22.
1.
Rodzice, których dzieci przebywają w rodzinach zastępczych, są obowiązani do odpłatności z tego tytułu na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Miesięczna opłata jest równa wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej przysługującej dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej.
3.
Opłat ustalonych w rozporządzeniu nie ponoszą rodzice, którzy na podstawie orzeczenia sądu płacą alimenty na rzecz dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej.
4.
Jeżeli jedno z rodziców płaci alimenty, odpłatność drugiego rodzica ustala się w wysokości dwukrotnie niższej od określonej w ust. 2.
§  23.
1.
Wysokość opłat rodziców ustala kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej. W szczególnie uzasadnionych wypadkach losowych kurator oświaty może zwolnić rodziców, na ich wniosek, całkowicie lub częściowo od odpłatności na określony czas.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, są wnoszone na rachunek dochodów kuratora oświaty właściwego dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej.
3. 2
Obowiązek opłaty, o której mowa w ust. 1, podlega egzekucji administracyjnej.
§  24.
Odpłatność rodziców za umieszczenie dzieci w rodzinach zastępczych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228 i z 1992 r. Nr 24, poz. 101) regulują odrębne przepisy.
§  25. 3
Wysokość pomocy pieniężnej, o której mowa w § 17, do dnia 31 grudnia 1994 r. wynosi 40% wynagrodzenia.
§  26. 4
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1993 r., z tym że przepis § 17 w zakresie dotyczącym wysokości pomocy pieniężnej wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
1 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.
2 § 23 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.
3 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.
4 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.103.470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodziny zastępcze.
Data aktu: 21/10/1993
Data ogłoszenia: 29/10/1993
Data wejścia w życie: 01/11/1993, 01/01/1995