Uzyskiwanie uprawnień do kierowania pojazdami i uprawnień instruktorów, wykładowców, egzaminatorów oraz szkolenie i egzaminowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 10 marca 1992 r.
w sprawie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami i uprawnień instruktorów, wykładowców, egzaminatorów oraz w sprawie szkolenia i egzaminowania.

Na podstawie art. 84 ust. 1 w związku z art. 82 ust. 1 pkt 5 oraz z art. 83 ust. 1 pkt 7 i 9 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114 oraz z 1995 r. Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
§  1-7.  1
 (utraciły moc).
§  8.  2
1. 
Państwowe egzaminy sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami przeprowadzane są przez egzaminatorów, na zasadach określonych w instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia, w ośrodku egzaminowania wyznaczonym przez wojewodę w miejscu odpowiadającym warunkom egzaminowania określonym w instrukcji.
2. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, składa się, z zastrzeżeniem rodzaju uprawnień, z części teoretycznej i praktycznej oraz obejmuje sprawdzenie znajomości:
1)
prawa o ruchu drogowym,
2)
techniki kierowania i obsługi pojazdów,
3)
zasad udzielania pomocy przedlekarskiej.
§  9-10.  3
 (utraciły moc).
§  11. 
Wzory dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  12. 
1. 
Wojewoda prowadzi ewidencję ośrodków szkolenia, o których mowa w § 2 ust. 1.
2. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, jest niezależna od ewidencji działalności gospodarczej.
§  13.  
1. W stosunku do osób wykonujących w ośrodkach szkolenia czynności wykładowcy i instruktora wymagane jest:
1)
posiadanie kwalifikacji określonych w ustawie,
2)
ukończenie z wynikiem pozytywnym kursu, którego program określa załącznik nr 6 do rozporządzenia, lub złożenie egzaminu, o którym mowa w ust. 2, jeżeli osoba rozszerza uprawnienia.
2. 
Kurs, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zakończony jest egzaminem, obejmującym znajomość:
1)
prawa o ruchu drogowym,
2)
techniki kierowania i obsługi pojazdu,
3)
elementów dydaktyki,
4)
realizacji programów kursów określonych w § 4 ust. 1 i § 5 odpowiednio do posiadanych uprawnień.
3. 
Szczegółowy zakres egzaminu i sposób jego przeprowadzania określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4. 
Ewidencję osób, o których mowa w ust. 1, prowadzi wojewoda.
§  14-20.  4
 (utraciły moc).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1-2  5

(utraciły moc).

ZAŁĄCZNIK Nr  3  6

INSTRUKCJA

W SPRAWIE TRYBU, ZASAD I WARUNKÓW EGZAMINOWANIA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O UPRAWNIENIA DO KIEROWANIA POJAZDAMI LUB PODLEGAJĄCYCH SPRAWDZENIU KWALIFIKACJI

1. Przepisy wstępne

1.1. Przepisy "Instrukcji w sprawie trybu, zasad i warunków egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub podlegających sprawdzeniu kwalifikacji", zwanej dalej "instrukcją", dotyczą trybu, zasad i warunków przeprowadzania egzaminów państwowych, zwanych dalej "egzaminami", osób ubiegających się:

- o prawo jazdy kategorii A, B, C, D, T, M, E i trolejbusowej,

- o kartę rowerową, motorowerową i woźnicy,

- o pozwolenie na prowadzenie tramwajów

oraz osób podlegających sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wymienionych uprawnień.

1.2. Przepisy instrukcji określają:

- warunki i tryb przeprowadzania egzaminów,

- tryb postępowania w zakresie obiegu dokumentacji związanej z egzaminem,

- zasady przeprowadzania egzaminów.

1.3. Egzaminy są organizowane przez ośrodek egzaminowania i przeprowadzane przez egzaminatorów wyznaczonych przez wojewodę. Terminy egzaminów ustala ośrodek egzaminowania w porozumieniu z wojewodą.

1.4. Sprawdzenie kwalifikacji fachowych osób egzaminowanych odbywa się w formie:

1) egzaminu teoretycznego - sprawdzającego wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania pojazdem, czynności obsługowo-kontrolnych i pierwszej pomocy przedlekarskiej, a dla osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów - także z zakresu przepisów dla służby ruchu przedsiębiorstw komunikacyjnych, realizowanego w sali egzaminacyjnej,

2) egzaminu praktycznego - sprawdzającego umiejętności kierowania pojazdem w zakresie:

- część 1 - manewrów podstawowych realizowanych na wyłączonym z ruchu placu, zwanym dalej placem manewrowym,

- część 2 - jazdy w ruchu drogowym, realizowanej na drogach publicznych.

1.5. W stosunku do niektórych rodzajów uprawnień egzamin może odbywać się w ograniczonym zakresie, który został określony w ust. 4.

2. Warunki i tryb przeprowadzania egzaminów

2. 1. Zasady ogólne

2.1.1. Egzaminy mogą być organizowane tylko przez tak przygotowany i wyposażony ośrodek egzaminowania, aby mógł on zaspokoić określone przez wojewodę w zakresie egzaminowania potrzeby, zgodnie z warunkami i zasadami podanymi w instrukcji.

2.1.2. Egzamin praktyczny może być przeprowadzony, z zastrzeżeniem ust. 2.2.18 i 2.2.19, wyłącznie przy użyciu ośrodka egzaminowania.

2.1.3. Lokalizacja ośrodka i placu manewrowego powinna umożliwiać egzaminatorowi dokonanie oceny wykonania przez osobę egzaminowaną wszystkich określonych instrukcją zadań egzaminacyjnych na istniejącym układzie drogowo-ulicznym w ustalonym czasie.

2.1.4. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu jest:

1) posiadanie przez ośrodek egzaminowania odpowiedniego wyposażenia w postaci:

- pomieszczeń do przechowywania dokumentacji związanej z egzaminem oraz umożliwiających egzaminatorowi jej sprawdzenie i wypełnienie,

- sali lub sal egzaminacyjnych,

- placu lub placów manewrowych,

- pojazdów egzaminacyjnych,

2) przygotowanie przez ośrodek egzaminowania:

- dokumentacji osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub podlegających sprawdzeniu kwalifikacji,

- planu egzaminów,

- protokołów egzaminacyjnych,

- arkuszy odpowiedzi,

3) wyznaczenie przez wojewodę egzaminatorów odpowiednio do przygotowanego przez ośrodek egzaminowania planu egzaminów.

2.1.5. Dopuszcza się przeprowadzanie egzaminów dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii trolejbusowej oraz pozwolenie na prowadzenie tramwajów na terenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego.

2.1.6. Przez tryb przeprowadzania egzaminów rozumie się:

- sposób organizacji egzaminu przez ośrodek egzaminowania,

- sposób postępowania egzaminatora w zakresie wykonywania przez niego czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminu.

2.1.7. Opisy szczegółowe:

- warunków przeprowadzania egzaminów podane zostały w ust. 2. 2,

- trybu przeprowadzania egzaminu podane zostały w ust. 2. 3.

2. 2. Warunki przeprowadzania egzaminów

2.2.1. Egzamin teoretyczny przeprowadza się w sali egzaminacyjnej, która powinna być:

- dobrze oświetlona, ogrzewana i przewietrzana,

- wyposażona w stoliki i krzesła (oddzielne dla każdej osoby egzaminowanej i egzaminatora),

- wyposażona w tablicę lub inne urządzenie umożliwiające egzaminatorowi właściwe zobrazowanie graficzne zasad i kryteriów egzaminu teoretycznego i praktycznego,

- oznakowana przez umieszczenie na drzwiach wejściowych z zewnątrz napisu "Sala egzaminacyjna nr ..."

2.2.2. W sali egzaminacyjnej nie powinny się znajdować żadne przedmioty, plansze itp., mogące stanowić pomoc dla osoby egzaminowanej w czasie trwania egzaminu.

2.2.3. Liczba sal powinna zapewnić terminowe przeprowadzenie egzaminów.

2.2.4. Plac manewrowy powinien być zlokalizowany możliwie blisko ośrodka egzaminowania i w takim miejscu, aby egzaminator mógł przystąpić do realizacji zadań egzaminacyjnych przewidzianych dla jazdy w ruchu drogowym bezpośrednio z tego placu. Plac manewrowy przeznaczony jest wyłącznie do przeprowadzania egzaminów i dlatego powinien być wyłączony z ruchu dla pojazdów innych niż egzaminacyjne oraz odgrodzony od pozostałej części ośrodka egzaminowania.

2.2.5. Plac manewrowy, z wyjątkiem przeznaczonego do sprawdzenia kwalifikacji osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów, powinien posiadać nawierzchnię asfaltową lub betonową, na której znakami poziomymi, w sposób zapewniający ich widoczność, powinny być wyznaczone elementy umożliwiające realizację zadań określonych w tabelach nr 4 i 5. Szerokość linii powinna wynosić 0,10 do 0,15 m, a poszczególne elementy placu powinny być uzupełnione pachołkami drogowymi, pomalowanymi w biało-czerwone pasy poprzeczne, oraz tyczkami stanowiącymi ich przedłużenie o jednolitej barwie żółtej lub pomarańczowej albo na przemian białej i czerwonej. Szerokość pasów białych i czerwonych na pachołkach i tyczkach powinna wynosić 0,15 m.

2.2.6. Minimalna wysokość pachołków i tyczek powinna wynosić:

- 0,6 m - pachołków,

- 1,0 m - tyczek, przy sprawdzaniu umiejętności osób egzaminowanych na prawo jazdy kategorii B i A oraz kartę rowerową i motorowerową,

- 2,0 m - tyczek, przy sprawdzaniu umiejętności osób na pozostałe kategorie prawa jazdy.

2.2.7. Zamiast pachołków ograniczających lub wyznaczających poszczególne elementy placu manewrowego dopuszcza się stosowanie innego uzupełnienia znaków poziomych, jak np. same tyczki, tekturowe pudła, opony samochodowe, makiety pojazdów itp., a stanowiska do realizacji zadania parkowania równoległego i zawracania powinny mieć krawędzie jezdni wyodrębnione w postaci krawężnika.

2.2.8. Wyposażenie uzupełniające powinno być dobrze widoczne dla osoby egzaminowanej i nie może ograniczać wymiarów poszczególnych elementów placu. Zaleca się stosowanie na tym wyposażeniu elementów odblaskowych.

2.2.9. Sprawdzenie umiejętności osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów w zakresie wykonywania manewrów podstawowych powinno odbywać się na wyłączonym z ruchu na czas egzaminu placu (torze w zajezdni tramwajowej), umożliwiającym realizację zadań egzaminacyjnych określonych w tabeli nr 10.

2.2.10. Plac manewrowy powinien być dobrze oświetlony, a jeżeli zlokalizowany jest w odległości większej niż 100 m od budynku ośrodka egzaminowania, powinien być dodatkowo wyposażony w oświetlone i ogrzewane pomieszczenie dla osób oczekujących na egzamin.

2.2.11. Szczegółowe wymiary elementów placu manewrowego określa załącznik nr 1 do instrukcji.

2.2.12. Pojazdy egzaminacyjne, którymi przeprowadzane są egzaminy, powinny być sprawne technicznie i oznaczone w sposób określony odrębnymi przepisami oraz dodatkowo wyposażone:

- w gaśnicę i apteczkę pierwszej pomocy,

- w lusterko zewnętrzne prawe,

- w lusterko wewnętrzne i ogrzewaną tylną szybę (dotyczy tylko prawa jazdy kategorii B),

- w pedał hamulca roboczego, a wagon tramwajowy w urządzenie zabezpieczające, umożliwiające przejęcie sterowania obwodem hamowania,

- w hak do ciągnięcia przyczepy - co najmniej jeden pojazd danego rodzaju.

2.2.13. Dodatkowe wyposażenie nie dotyczy roweru, motoroweru i motocykla.

2.2.14. Osoby egzaminowane w zakresie prawa jazdy kategorii A w czasie egzaminu w ruchu drogowym powinny być ubrane w kamizelkę o barwie pomarańczowej, posiadającą z tyłu oznaczenie "L" według wzoru i wymiarów przewidzianych dla oznakowania pojazdów egzaminacyjnych.

2.2.15. Dopuszcza się wyposażenie pojazdów egzaminacyjnych w inne dodatkowe urządzenia dublujące istniejące mechanizmy sterowania i kierowania w pojeździe.

2.2.16. Pojazdy egzaminacyjne nie mogą mieć automatycznie sterowanych mechanizmów przeniesienia napędu, z wyjątkiem przypadku, gdy osoba egzaminowana jest inwalidą z uszkodzeniami kończyn dolnych.

2.2.17. Samochody ciężarowe i przyczepy, na których przeprowadzany jest egzamin, powinny być obciążone co najmniej do połowy swojej dopuszczalnej ładowności.

2.2.18. Egzamin z umiejętności kierowania rowerem i motorowerem może być przeprowadzony na pojeździe osoby egzaminowanej. Inwalidzi mogą odbywać jazdę egzaminacyjną własnym pojazdem, przystosowanym do rodzaju ich inwalidztwa.

2.2.19. Dopuszcza się również przeprowadzanie egzaminów dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii trolejbusowej lub pozwolenie na prowadzenie tramwajów na pojazdach dostarczonych przez ośrodek szkolenia.

2. 3. Tryb przeprowadzania egzaminu

2.3.1. W celu wyznaczenia terminu egzaminu ośrodek egzaminowania przyjmuje - wydając zaświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 2 do instrukcji - w zależności od rodzaju egzaminu i uprawnień, następujące dokumenty:

1) jeżeli osoba przystępuje tylko do egzaminu teoretycznego:

a) podanie o wydanie określonego rodzaju uprawnień albo skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje,

b) świadectwo badań lekarskich (nie dotyczy to osób ubiegających się o kartę rowerową, motorowerową lub woźnicy),

c) dowód uiszczenia opłaty za egzamin,

d) jedną fotografię (nie dotyczy to osób skierowanych na egzamin sprawdzający kwalifikacje),

e) w razie potrzeby - zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego rodzaju uprawnień przez wymagany okres (dotyczy to osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C lub D),

2) jeżeli osoba przystępuje do egzaminu teoretycznego i praktycznego:

a) dokumenty określone w ust. 2.3.1 pkt 1,

b) zaświadczenie o ukończeniu kursu programowego lub zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia w ramach nauki w szkole bądź zaświadczenie o ukończeniu kursu dokształcającego, jeżeli takie są wymagane,

3) jeżeli osoba przystępuje tylko do egzaminu praktycznego:

a) dokumenty określone w ust. 2.3.1 pkt 1,

b) potwierdzenie uzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu teoretycznego - jeżeli taki jest wymagany dla określonego rodzaju uprawnień,

c) zaświadczenie o ukończeniu kursu nauki kierowania pojazdem lub inne określone w ust. 2.3.1 pkt 2 lit. b), jeżeli takie są wymagane.

2.3.2. Ośrodek po przyjęciu wymaganych dokumentów i sprawdzeniu prawidłowości ich wypełnienia wyznacza termin egzaminu, dokonując odpowiedniego wpisu w zaświadczeniu.

2.3.3. W razie wątpliwości co do autentyczności wymaganych dokumentów bądź prawdziwości złożonych oświadczeń, ośrodek egzaminowania przesyła je do właściwego kierownika urzędu rejonowego.

2.3.4. Egzamin powinien być wyznaczony w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty wpływu do ośrodka wymaganych dokumentów lub daty uzyskania przez osobę egzaminowaną negatywnego wyniku egzaminu.

2.3.5. Osobie, która uzyskała negatywny wynik egzaminu i zamierza przystąpić do niego ponownie, ośrodek wyznacza nowy termin bezpośrednio po zakończeniu egzaminu.

2.3.6. W celu wyznaczenia egzaminatorów ośrodek egzaminowania przedstawia wojewodzie, w terminie nie krótszym niż 3 dni przed najbliższym planowanym egzaminem, miesięczny, dwutygodniowy lub tygodniowy plan egzaminów, zawierający:

- numery protokołów egzaminacyjnych,

- datę i godzinę rozpoczęcia każdego egzaminu,

- rodzaj egzaminu i uprawnień, o jakie ubiegają się osoby w poszczególnych grupach egzaminacyjnych,

- liczbę grup egzaminacyjnych oraz protokoły egzaminacyjne.

2.3.7. Liczba osób w jednej grupie egzaminacyjnej zależy od rodzaju egzaminu oraz rodzaju uprawnień i nie powinna wynosić więcej niż:

- 10 osób - na egzaminie teoretycznym i praktycznym lub tylko praktycznym, na dowolną kategorię prawa jazdy lub pozwolenie na prowadzenie tramwajów, przy czym grupa może być powiększona o osoby przystępujące tylko do egzaminu teoretycznego w liczbie do 10,

- 20 osób - na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy dowolnej kategorii,

- 25 osób - na egzaminie na kartę rowerową, motorowerową lub woźnicy.

2.3.8. Ponadto w grupie egzaminacyjnej nie może być przewidzianych więcej niż 10 egzaminów praktycznych z zakresu prawa jazdy poszczególnych kategorii lub pozwolenia na prowadzenie tramwajów.

2.3.9. Wojewoda po uzgodnieniu planu egzaminów wyznacza po jednym egzaminatorze do każdej grupy egzaminacyjnej.

2.3.10. Egzaminator, wyznaczony przez wojewodę do przeprowadzenia egzaminu, powinien mieć ze sobą:

- pieczątkę imienną z numerem ewidencyjnym,

- testy do egzaminowania na właściwe kategorie prawa jazdy, wydane przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej, jeżeli ma przeprowadzić egzamin dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub podlegających sprawdzeniu kwalifikacji w tym zakresie.

2.3.11. Przed egzaminem ośrodek egzaminowania przygotowuje:

1) protokół egzaminacyjny w dwóch egzemplarzach, którego wzór w zależności od rodzaju uprawnień określają odpowiednio załączniki nr 3 i nr 4 do instrukcji, wpisując w odpowiednich rubrykach:

- numer protokołu,

- datę egzaminu

oraz dane dotyczące każdej osoby egzaminowanej:

- nazwisko i imię,

- datę urodzenia (nie dotyczy to osób skierowanych na egzamin sprawdzający kwalifikacje),

- rodzaj uprawnień, o jakie się ubiega (wpisując do odpowiedniej rubryki litery je oznaczające),

- który raz przystępuje do egzaminu,

- numer poprzedniego protokołu egzaminacyjnego (dotyczy to osób przystępujących ponownie do egzaminu),

- literę "x" w rubrykach dotyczących wyników egzaminów dla tych rodzajów uprawnień, których egzamin nie obejmuje,

- numer uprawnień instruktora, który podpisał zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego rodzaju kursu, jeżeli taki jest wymagany (nie dotyczy to osób, które przystępują tylko do egzaminu teoretycznego),

2) druki arkuszy odpowiedzi przeznaczone do stosowania na egzaminie teoretycznym, których wzór określa załącznik nr 5 do instrukcji, w liczbie nie mniejszej niż liczba osób przystępujących do egzaminu w zakresie co najmniej jednej kategorii prawa jazdy,

3) salę egzaminacyjną wyposażoną w sposób określony w ust. 2. 2,

4) niezbędną liczbę pojazdów egzaminacyjnych, odpowiednią do rodzaju uprawnień, o jakie ubiegają się osoby przystępujące do egzaminu,

5) plac manewrowy, wyposażony i urządzony zgodnie z przepisami instrukcji,

6) imienną listę osób zakwalifikowanych na egzamin, wywieszaną przed egzaminem na drzwiach sali egzaminacyjnej.

2.3.12. Egzaminator przed egzaminem powinien sprawdzić wszystkie przekazane mu przez ośrodek dokumenty osób, które przystępują do egzaminu, wpisać do protokołu egzaminacyjnego swoje nazwisko i imię, numer ewidencyjny oraz godzinę rozpoczęcia egzaminu.

2.3.13. Egzaminator odmawia przeprowadzenia egzaminu lub go przerywa w przypadkach, gdy:

1) dokumenty osoby przystępującej do egzaminu są nieprawidłowo wypełnione lub osoba ta nie spełnia ustalonych przepisami wymogów,

2) sala egzaminacyjna nie odpowiada określonym wymaganiom,

3) pojazd jest niesprawny technicznie lub niewłaściwie wyposażony,

4) plac manewrowy jest niewłaściwie wyposażony i przygotowany,

5) na wniosek osoby kontrolującej przebieg egzaminu,

6) wystąpiły inne uzasadnione przyczyny.

2.3.14. W przypadkach wymienionych w ust. 2.3.13 pkt 1-4 i 6 egzaminator, a w pkt 5 osoba kontrolująca przebieg egzaminu opisuje przyczynę nieprzeprowadzenia egzaminu lub jego przerwania na oryginale protokołu egzaminacyjnego lub sporządza notatkę dla wojewody.

2.3.15. Jeżeli podczas egzaminu dla kierowców rozszerzających uprawnienia lub sprawdzającego kwalifikacje, egzaminator stwierdzi rażący brak wiadomości z zakresu pytań zawartych w poz. 1-20 testu zasadniczego (co najmniej 50% błędnych odpowiedzi), to powinien stosowną uwagę zgłosić na piśmie właściwemu kierownikowi urzędu rejonowego w celu podjęcia przez ten organ czynności określonych w art. 88 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy.

2.3.16. Jeżeli egzaminator ma uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia osoby egzaminowanej, to powinien stosowną uwagę zgłosić na piśmie właściwemu kierownikowi urzędu rejonowego w celu podjęcia przez ten organ czynności określonych w art. 86 ust.1 pkt 4 ustawy.

2.3.17. Po zakończeniu egzaminu teoretycznego egzaminator wpisuje do każdego arkusza odpowiedzi liczbę błędnych odpowiedzi z poszczególnych rodzajów testów i wynik egzaminu ("pozytywny" lub "negatywny") oraz potwierdza to podpisem i pieczątką.

2.3.18. Po zakończeniu całego egzaminu egzaminator wpisuje na podaniu o wydanie uprawnień osoby egzaminowanej wynik egzaminu ("pozytywny" lub "negatywny"), oddzielnie egzaminu teoretycznego i praktycznego na poszczególne rodzaje uprawnień oraz ocenę kwalifikacyjną ("posiada" lub "nie posiada kwalifikacji"). W przypadku oceny negatywnej, egzaminator wpisuje dodatkowo numer tabeli i pozycji nieprawidłowo wykonanych zadań egzaminacyjnych.

2.3.19. Jeżeli osoba przystępowała tylko do egzaminu teoretycznego i uzyskała ocenę pozytywną, to na podaniu egzaminator wpisuje wynik egzaminu jako pozytywny, a ocenę kwalifikacyjną "nie posiada kwalifikacji".

2.3.20. Ocena negatywna egzaminu praktycznego powinna być każdej osobie egzaminowanej uzasadniona, a jeżeli wynika z nieprawidłowej techniki kierowania, to egzaminator ponadto powinien ją poinformować o potrzebie dodatkowego przeszkolenia w tym zakresie.

2.3.21. Wyniki poszczególnych części egzaminu każdej z egzaminowanych osób egzaminator wpisuje do protokółu egzaminacyjnego przez umieszczenie w odpowiednich rubrykach litery:

- "P" - jeżeli wynik był pozytywny,

- "N" - jeżeli wynik był negatywny,

- "X" - jeżeli osoba nie przystąpiła do egzaminu lub egzamin został przerwany z przyczyn określonych wcześniej.

2.3.22. Wynik egzaminu egzaminator potwierdza podpisem i pieczęcią na podaniu o wydanie uprawnień osoby egzaminowanej oraz na protokole egzaminacyjnym, wpisując ponadto do protokołu godzinę zakończenia egzaminu.

2.3.23. Egzaminator może prowadzić egzaminy praktyczne nie dłużej niż 8 godzin jednego dnia.

2.3.24. Po zakończeniu egzaminu ośrodek egzaminowania po ponownym sprawdzeniu wszystkich dokumentów prowadzi dalsze działania zgodnie z trybem określonym w ust. 3.

2.3.25. W czasie egzaminu dokumenty osób egzaminowanych, arkusze odpowiedzi oraz protokoły egzaminacyjne przechowywane są w ośrodku egzaminowania, w miejscu dostępnym dla osób upoważnionych do sprawowania nadzoru.

3. Tryb postępowania w zakresie obiegu dokumentacji związanej z egzaminem

3.1. Ośrodek egzaminowania po przyjęciu od osób zamierzających przystąpić do egzaminów dokumentów określonych w ust 2. 3 przechowuje je do czasu egzaminu. Po zakończonym egzaminie ośrodek egzaminowania sprawdza prawidłowość wypełnienia wszystkich dokumentów egzaminacyjnych i przekazuje:

- oryginał protokołu egzaminacyjnego - wojewodzie,

- komplet dokumentów osoby egzaminowanej, która uzyskała pozytywny wynik z całego egzaminu - właściwemu ze względu na miejsce jej zamieszkania kierownikowi urzędu rejonowego.

3.2. Ośrodek egzaminowania prowadzi:

1) ewidencję osób zakwalifikowanych na egzamin, zawierającą:

- liczbę porządkową,

- datę przyjęcia wymaganych dokumentów,

- nazwisko i imię oraz datę urodzenia osoby przyjętej na egzamin,

- rodzaj egzaminu i uprawnień, o jakie ubiega się osoba przyjęta na egzamin,

- datę egzaminu,

- numer protokołu egzaminacyjnego,

- datę przekazania dokumentów właściwemu kierownikowi rejonowego urzędu rejonowego,

2) ewidencję planów egzaminów, zawierającą:

- datę i godzinę rozpoczęcia każdego egzaminu,

- rodzaj egzaminu oraz uprawnień, o jakie ubiegają się zakwalifikowane osoby,

- liczbę osób w grupie egzaminacyjnej,

- uzgodniony z wojewodą numer protokołu egzaminacyjnego,

3) ewidencję protokołów egzaminacyjnych z przeprowadzonych egzaminów, zawierającą:

- liczbę porządkową,

- numer protokołu,

- datę egzaminu.

3.3. Dokumenty osób, które nie przystąpiły do egzaminu, ośrodek egzaminowania po upływie 1 roku przekazuje właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania tych osób kierownikowi urzędu rejonowego.

3.4. (skreślony)

3.5. Kopie protokołów egzaminacyjnych po upływie jednego roku kalendarzowego powinny być zszyte w książkę i przechowywane przez ośrodek egzaminowania jako roczne dokumenty trwałego przechowywania. Na ostatniej stronie książki osoba upoważniona przez wojewodę dokonuje adnotacji o liczbie stron i protokołów, która powinna być zgodna z ewidencją, oraz potwierdza ją podpisem i pieczątką.

3.6. Wszystkie dokumenty powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie lub zdekompletowanie, zgodnie z prowadzoną ewidencją oraz dający możliwość szybkiego ich odnalezienia.

3.7. Ewidencja osób zakwalifikowanych na egzamin oraz ich dokumenty wymienione w ust. 2. 3, ewidencja planów egzaminów i ewidencja protokołów egzaminacyjnych podlegają kontroli osób sprawujących w imieniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej lub wojewody nadzór nad egzaminowaniem kandydatów na kierowców i kierowców.

4. Zasady przeprowadzania egzaminów

4. 1. Zasady ogólne

4.1.1. Sprawdzenie kwalifikacji osób przystępujących do egzaminu odbywa się w formie egzaminu teoretycznego i praktycznego, przy czym osoba:

- ubiegająca się o prawo jazdy kategorii E przystępuje tylko do egzaminu praktycznego,

- ubiegająca się o kartę woźnicy przystępuje tylko do egzaminu teoretycznego,

- skierowana na egzamin sprawdzający kwalifikacje na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy przystępuje - w zależności od decyzji organu kierującego na egzamin - do egzaminu teoretycznego i praktycznego lub tylko do jednego z nich,

- skierowana na egzamin sprawdzający kwalifikacje na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1 lit. b) lub pkt 2 ustawy przystępuje do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

4.1.2. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testów wydanych przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej lub w formie ustnej. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego określonego zostały w ust. 4. 2.

4.1.3. Egzamin praktyczny odbywa się pojazdem odpowiednim do rodzaju uprawnień, o jakie ubiega się osoba egzaminowana.

4.1.4. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu praktycznego jest uzyskanie przez osobę egzaminowaną pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego (jeżeli taki jest wymagany), a od daty tego egzaminu nie upłynęło 6 miesięcy. Uzyskanie pozytywnej oceny z wykonywania manewrów podstawowych warunkuje dalsze prowadzenie egzaminu praktycznego w ruchu drogowym.

4.1.5. W przypadku uzyskania oceny pozytywnej z egzaminu teoretycznego, a negatywnej z egzaminu praktycznego (1 lub 2 części), powtarzany jest tylko egzamin praktyczny (obie części).

4.1.6. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu praktycznego określone zostały w ust. 4. 3.

4.1.7. Podstawą do uzyskania pozytywnego wyniku całego egzaminu jest uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminu teoretycznego i praktycznego.

4.1.8. Podczas przeprowadzania egzaminu mogą być dodatkowo obecne następujące osoby:

- kandydaci na egzaminatorów wraz z wykładowcą, odbywający praktyki w ramach szkolenia lub praktyki asystenckie,

- sprawujące w imieniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej lub wojewody nadzór nad egzaminowaniem kandydatów na kierowców i kierowców,

- tłumacz przysięgły, którego pomoc zapewnia sobie osoba egzaminowana, jeżeli nie włada językiem polskim w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie egzaminu,

- tłumacz języka migowego, którego pomoc na egzaminie praktycznym zapewnia sobie osoba głuchoniema.

4.1.9. Egzamin może być przerwany przez osoby sprawujące w imieniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej lub wojewody nadzór nad egzaminowaniem kandydatów na kierowców i kierowców w przypadku stwierdzenia, że zostały naruszone zasady organizacji egzaminów bądź egzaminowania określone niniejszą instrukcją.

4. 2. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego

4. 2. 1. Zakres, forma i kryteria oceny egzaminu.

4.2.1.1. Egzamin teoretyczny może być przeprowadzony:

1) dla osób ubiegających się o prawo jazdy:

a) w formie pisemnego testu - polegającego na wybieraniu przez osobę egzaminowaną prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte we wręczonym jej systemem losowym teście oraz wpisaniu ich oznaczeń (A, B, C) do odpowiednich rubryk dodatkowego imiennego arkusza odpowiedzi; każde pytanie zawarte w teście posiada jedną, dwie lub trzy odpowiedzi prawidłowe, przy czym za odpowiedź prawidłową uważa się odpowiedź, która nie zawiera żadnego elementu nieprawidłowego; jeżeli osoba egzaminowana nie wybrała dla określonego pytania wszystkich liter oznaczających odpowiedzi prawidłowe lub wybrała odpowiedź nieprawidłową, to należy uznać, że popełniła jeden błąd,

b) w formie ustnej - w przypadkach, gdy osoba egzaminowana nie włada językiem polskim w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie egzaminu w formie testu - polegającej na ustnym zadawaniu pytań i wpisywaniu przez egzaminatora lub osobę egzaminowaną do dodatkowego imiennego arkusza odpowiedzi - udzielonych odpowiedzi, zgodnie z zasadami podanymi pod lit. a),

2) dla osób ubiegających się o kartę rowerową, motorowerową lub woźnicy - w formie ustnej, polegającej na zadaniu osobie egzaminowanej 10 pytań i udzieleniu przez nią prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 8 pytań; egzamin obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego w zakresie wybranym przez egzaminatora, niezbędnym do bezpiecznego kierowania pojazdem w ruchu drogowym,

3) dla osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów - w formie ustnej, polegającej na zadaniu osobie egzaminowanej 20 pytań i udzieleniu przez nią prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 17 pytań; egzamin obejmuje sprawdzenie wiadomości w zakresie określonym w pkt 1 instrukcji i wybranym przez egzaminatora, niezbędnym do bezpiecznego prowadzenia tramwaju w ruchu drogowym.

4.2.1.2. Egzamin teoretyczny w formie testu obejmuje 20 pytań wspólnych dla osób ubiegających się o poszczególne kategorie prawa jazdy lub podlegających sprawdzeniu kwalifikacji, zawartych w teście zasadniczym (oznaczonym numerem porządkowym) w poz. 1-20, oraz pytań uzupełniających w liczbie:

- 5 dla prawa jazdy kategorii A, zawartych w teście zasadniczym w poz. 26-30,

- 5 dla prawa jazdy kategorii B, zawartych w teście zasadniczym w poz. 21-25,

- 5 dla prawa jazdy kategorii T, zawartych w teście dodatkowym oznaczonym literą "T" i numerem porządkowym,

- 20 dla prawa jazdy kategorii C, zawartych w teście dodatkowym oznaczonym literą "C" i numerem porządkowym,

- 20 dla prawa jazdy kategorii D, zawartych w teście dodatkowym oznaczonym literą "D" i numerem porządkowym.

4.2.1.3. Egzamin teoretyczny uznaje się za pozytywny, jeżeli na pytania objęte poszczególnymi kategoriami prawa jazdy osoba egzaminowana udzieliła nie więcej błędnych odpowiedzi niż określono w tabeli nr 1.

Tabela nr 1

Kategoria prawa jazdy Liczba pytań w teście zasadni-

czym

Liczba pytań w teście dodatko-

wym

Łączna liczba pytań Dopusz-

czalna liczba błędów w teście zasadni-

czym

Dopusz-

czalna liczba błędów w teście dodatko-

wym

Łączna dopusz-

czalna liczba błędów

1 2 3 4 5 6 7
A 25 - 25 3 - 3
B 25 - 25 3 - 3
T 20 5 25 - - 3
C 20 20 40 2 2 -
D 20 20 40 2 2 -
M 20 - 20 2 - -
trolejbu-

sowa

20 - 20 2 - -

4.2.1.4. Egzamin teoretyczny osoby ubiegającej się o więcej niż jedną kategorię prawa jazdy obejmuje pytania zawarte w teście zasadniczym w poz. 1-20 i pytania uzupełniające w zakresie określonym dla danej kategorii prawa jazdy. Wynik tego egzaminu uznaje się za pozytywny dla tych kategorii, dla których osoba egzaminowana udzieliła nie więcej błędnych odpowiedzi niż określono w tabeli nr 1.

4.2.1.5. Dla prawa jazdy kategorii C i D wynik negatywny z testu zasadniczego lub dodatkowego powoduje konieczność powtórnego egzaminu z obu testów.

4.2.1.6. Ustala się czas trwania egzaminu teoretycznego dla osób ubiegających się o prawo jazdy, przeprowadzonego w formie:

1) testu:

a) dla kategorii A, B lub T - 40 minut,

b) dla kategorii C lub D - 60 minut,

c) dla kategorii M lub trolejbusowej - 30 minut,

2) ustnej - do 40 minut na każdą egzaminowaną osobę.

4.2.1.7. Jeśli egzamin teoretyczny obejmuje więcej niż jedną kategorię prawa jazdy, to czas egzaminu przedłuża się:

- dla każdej z kategorii określonych w ust. 4.2.1.6 pkt 1 lit. a) - o 10 minut,

- dla każdej z kategorii określonych w ust. 4.2.1.6 pkt 1 lit. b) - o 25 minut.

4.2.1.8. Dopuszcza się do jednoczesnego egzaminowania:

1) w formie pisemnego testu - do 20 osób,

2) w formie ustnej - 1 osobę.

4. 2. 2. Przebieg egzaminu.

4.2.2.1. Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator dokonuje sprawdzenia dokumentacji osób egzaminowanych pod kątem spełniania przez nie wymogów formalnych, ich tożsamości oraz numerów testów już rozwiązywanych, jeżeli osoby te przystępują do egzaminu teoretycznego ponownie.

4.2.2.2. Osoby egzaminowane powinny zajmować miejsca przy oddzielnych stołach, przy czym miejsca te powinny być widoczne dla egzaminatora. Po zajęciu miejsc przez osoby egzaminowane egzaminator wyjaśnia szczegółowe zasady egzaminu, podając:

- sposób wypełnienia arkusza odpowiedzi (dotyczy to osób ubiegających się o prawo jazdy),

- zakres i formę egzaminu,

- sposób dokonywania przez osoby egzaminowane poprawek w udzielonych odpowiedziach (nieprawidłową skreślić, prawidłową potwierdzić podpisem) - dotyczy to osób ubiegających się o prawo jazdy,

- kryteria oceny egzaminu teoretycznego,

- informację o zakazie posługiwania się wszelkimi pomocami bądź opuszczania miejsca bez zgody egzaminatora pod groźbą przerwania egzaminu i uzyskania wyniku negatywnego.

4.2.2.3. Po udzieleniu wyjaśnień egzaminator upewnia się o ich zrozumieniu i przystępuje do rozdania systemem losowym testów, odpowiednio do kategorii prawa jazdy, o jakie ubiega się osoba egzaminowana (z wyłączeniem tych numerów, które były używane na poprzednich egzaminach dla tych osób), a po ich rozdaniu podaje czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu.

4.2.2.4. Egzaminator odbiera testy i arkusze odpowiedzi od osób, które zakończyły egzamin, sprawdza poprawność ich wypełnienia oraz dokonuje odpowiednich wpisów w arkuszu odpowiedzi. Po dokonaniu wpisów we wszystkich arkuszach odpowiedzi egzaminator informuje osoby egzaminowane o uzyskanych wynikach egzaminu, a następnie (dla osób przystępujących do egzaminu praktycznego) wyjaśnia zgodnie z ust. 4. 3. 1 ogólne zasady i kryteria oceny 1 i 2 części egzaminu praktycznego.

4. 3. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu praktycznego

4. 3. 1. Zasady ogólne.

4.3.1.1. Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności wykonywania podstawowych manewrów na wydzielonym z ruchu placu (część 1) oraz umiejętności kierowania pojazdem w ruchu drogowym (część 2).

4.3.1.2. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest oddzielnie dla każdej egzaminowanej osoby i w zależności od rodzaju uprawnień, o jakie się ubiega, pojazdem właściwego rodzaju określonym w tabeli nr 2.

Tabela nr 2

Lp. Rodzaj uprawnień Rodzaj pojazdu
1 Karta rowerowa rower
2 Karta motorowerowa motorower
3 Kategoria A motocykl o pojemności silnika do 125 cm3 dla osób w wieku do 17 lat lub powyżej 125 cm3 dla pozostałych oraz wózek inwalidzki o masie własnej do 400 kg, jeżeli osoba zdająca jest inwalidą
4 Kategoria B samochód osobowy
5 Kategoria C samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 7 ton
6 Kategoria D autobus o długości co najmniej 7 m i liczbie miejsc nie mniejszej niż 28
7 Kategoria T ciągnik rolniczy z przyczepą wieloosiową inną niż lekka
8 Kategoria trolejbusowa trolejbus
9 Kategoria M pojazd wolnobieżny
10 Kategoria E odpowiedni pojazd silnikowy z przyczepą inną niż lekka
11 Pozwolenie na prowadzenie tramwajów pojazd szynowy wieloczłonowy lub skład tramwajów co najmniej 2-wagonowy

4.3.1.3. Egzaminator przed rozpoczęciem egzaminu sprawdza tożsamość osób, które zdają tylko egzamin praktyczny, a następnie omawia szczegółowo zasady prowadzenia egzaminu, podając:

- zadania wykonywane na placu manewrowym,

- elementy zadań podlegające ocenie,

- warunki uzyskania oceny pozytywnej z wykonywania manewrów podstawowych,

- ogólne zasady realizacji zadań podczas jazdy w ruchu drogowym i sposób wydawania dyspozycji,

- ogólne kryteria oceny jazdy.

4.3.1.4. Podczas egzaminu praktycznego w zakresie prawa jazdy kategorii B, C, D, T, M, E lub trolejbusowej oraz pozwolenia na prowadzenie tramwajów w pojeździe może przebywać tylko jedna osoba egzaminowana oraz egzaminator, który zajmuje miejsce obok niej, przy czym dopuszcza się, aby w części realizowanej na placu manewrowym egzaminator oceniał wykonanie poszczególnych zadań spoza pojazdu. W ruchu drogowym w pojeździe mogą znajdować się dodatkowo osoby wymienione w ust. 4. 1.

4.3.1.5. Podczas egzaminu praktycznego w ruchu drogowym w zakresie prawa jazdy kategorii A egzaminator ocenia wykonywanie przez osobę egzaminowaną zadań i czynności, obserwując jej jazdę z innego pojazdu jadącego za osobą lub osobami egzaminowanymi. Liczba osób egzaminowanych jednocześnie na prawo jazdy kategorii A nie powinna być większa niż 3, a od dnia 1 stycznia 1995 r. pomiędzy nimi a egzaminatorem powinna być zapewniona możliwość porozumiewania się drogą radiową.

4.3.1.6. Podczas egzaminu w ruchu drogowym egzaminator przekazuje osobie ubiegającej się o prawo jazdy polecenia dotyczące kierunku jazdy, tak aby elementy trasy występowały w miarę możliwości w kolejności podanej w tabeli nr 8. Polecenia te powinny być wydawane z odpowiednim wyprzedzeniem i nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi na drodze zasadami ruchu bądź stwarzać możliwości zagrożenia jego bezpieczeństwa.

4.3.1.7. Zadania egzaminacyjne dla osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów egzaminator podaje w formie planu przed rozpoczęciem poszczególnych części egzaminu.

4.3.1.8. Dwukrotne nieprawidłowe wykonanie przez osobę egzaminowaną tego samego zadania egzaminacyjnego lub spowodowanie przez nią bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym powoduje negatywny wynik egzaminu i jego przerwanie.

4.3.1.9. Nie przerywa się egzaminu podczas realizacji przez osobę egzaminowaną zadań obowiązujących na placu manewrowym, które powinny być wykonywane w kolejności określonej w tabeli nr 4 i 5.

4.3.1.10. Czas trwania egzaminu praktycznego oraz długość trasy egzaminacyjnej w zależności od rodzaju uprawnień powinny odpowiadać co najmniej wartościom określonym w tabeli nr 3.

Tabela nr 3

Lp. Rodzaj uprawnień Czas trwania jazdy w ruchu drogowym (min) Długość trasy podczas jazdy w ruchu drogowym (km)
1 2 3 4
1 Kategoria A, T lub M 15 5
2 Kategoria B, C, D, E lub trolejbusowa 30 10
3 Pozwolenie na prowadzenie tramwajów 30 -

4.3.1.11. Egzamin w zakresie karty rowerowej i motorowerowej powinien być przeprowadzony na placu zawierającym, oprócz elementów określonych w tabeli nr 5, także elementy trasy określone w ust. 4. 3. 3.

4. 3. 2. Zadania egzaminacyjne oraz czynności podlegające ocenie podczas wykonywania manewrów podstawowych.

4.3.2.1. Sprawdzenie umiejętności osób, z wyjątkiem ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów, w zakresie wykonywania manewrów podstawowych powinno odbywać się na wyłączonym z ruchu placu, urządzonym i wyposażonym w sposób określony w ust. 2. 2 oraz załączniku nr 1 do instrukcji.

4.3.2.2. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii B, C, D, T, M, E lub trolejbusowej albo podlegająca sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie tych kategorii powinna wykonać zadania egzaminacyjne określone w tabeli nr 4.

Tabela nr 4

Poz. Zadania egzaminacyjne
1 Przygotowanie do jazdy
2 Ruszanie z miejsca na płaskim terenie
3 Jazda do przodu po prostej i łuku
4 Hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach podczas jazdy do przodu
5 Jazda do tyłu po prostej i łuku*)
6 Hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu podczas jazdy do tyłu*)
7 Wjazd przodem do garażu (po łuku w prawo lub w lewo) oraz wyjazd z niego tyłem*)
8 Parkowanie prostopadłe tyłem między pojazdami (wjazd po łuku w prawo lub w lewo oraz wyjazd*)
9 Parkowanie równoległe między pojazdami (wjazd tyłem oraz wyjazd)****)
10 Zawracanie na jezdni o ograniczonej szerokości**)
11 Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu

*) Nie dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii trolejbusowej.

**) Nie dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii D, T, E i trolejbusowej.

***) Nie dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii T i E.

4.3.2.3. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii A, kartę rowerową lub motorowerową albo podlegająca sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie tych uprawnień powinna wykonywać zadania egzaminacyjne określone w tabeli nr 5.

Tabela nr 5

Poz. Zadania egzaminacyjne
1 Przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie
2 Jazda do przodu po prostej i łukach
3 Jazda po łukach w kształcie cyfry 8, co najmniej 5 razy
4 Hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach
5 Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu
6 Włączanie i wyłączanie świateł mijania w określonych miejscach*)

*) Dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii A.

4.3.2.4. Podczas realizacji zadań egzaminacyjnych określonych w tabeli nr 4 egzaminator ocenia poprawność i dynamikę wykonania czynności określonych w tabeli nr 6, stosując podane w niej kryteria.

Tabela nr 6

Poz. zadania z tabeli nr 4 Rodzaj czynności podlegającej ocenie
1 2
1 a) ustawienie fotela kierowcy i lusterek, zapięcie

pasów bezpieczeństwa (w pojazdach w nie wyposażonych),

sprawdzenie działania hamulców,

b) sprawdzenie zapięcia burt skrzyni ładunkowej lub

przyczepy*),

c) sprawdzenie rozmieszczenia i zamocowania ładunku na

skrzyni ładunkowej lub przyczepie*),

d) sprawdzenie połączenia przyczepy z pojazdem

ciągnącym**),

e) sprawdzenie ciśnienia powietrza w zbiorniku - w

pojazdach o pneumatycznym układzie hamulcowym,

f) sprawdzenie zamknięcia drzwi dla pasażerów***)

2 a) uruchamianie silnika,

b) zwolnienie hamulca awaryjnego,

c) upewnienie się o możliwości jazdy,

d) wybór właściwego biegu, operowanie pedałami sprzęgła i

przyspieszenia

3,5 a) prostolinijność jazdy pojazdu (jazda środkiem pasa

ruchu, bez najeżdżania na linie),

b) wybór właściwego biegu,

c) pozycja kierowcy i sposób obserwacji otoczenia

pojazdu

4,6 Odległość przodu lub tyłu pojazdu od linii zatrzymań (nie więcej niż 0,4 m)
7 a) sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

b) tor jazdy pojazdu i płynność jazdy,

c) pozycja pojazdu w garażu (możliwie blisko jego

krawędzi po prawej stronie pojazdu)

8 a) sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

b) tor jazdy pojazdu i płynność jazdy,

c) pozycja pojazdu na stanowisku (w osi stanowiska,

prostopadle do tylnej krawędzi)

9 a) sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

b) tor jazdy pojazdu i płynność jazdy,

c) pozycja pojazdu na stanowisku (równolegle do

wyznaczonej krawędzi, nie dalej niż 0,3 m od niej)

10 a) sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

b) sposób zawracania (czas zajęcia jezdni, nienajeżdżanie

na linie ograniczające szerokość jezdni, nieobracanie

kierownicą podczas postoju pojazdu nie więcej niż 3

zmiany kierunku)

11 Operowanie pedałami sprzęgła i przyspieszenia oraz używanie hamulców (pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć)

*) Dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii C, T i E.

**) Dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii T i E.

***) Dotyczy osób egzaminowanych w zakresie prawa jazdy kategorii D i trolejbusowej.

4.3.2.5. Podczas realizacji zadań egzaminacyjnych określonych w tabeli nr 5 egzaminator ocenia poprawność wykonania czynności określonych w tabeli nr 7, stosując podane w niej kryteria.

Tabela nr 7

Poz. zadania z tabeli nr 5 Rodzaj czynności podlegającej ocenie
1 2
1 a) założenie hełmu ochronnego, zdjęcie motocykla z

podnóżka*),

b) uruchomienie silnika i wybór właściwego biegu*),

c) pozycja kierowcy na pojeździe,

d) upewnienie się o możliwości jazdy,

e) płynne ruszenie z miejsca

2, 3 a) wybór właściwego biegu*),

b) upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie

zmian kierunku jazdy,

c) tor jazdy pojazdu (jazda środkiem pasa ruchu, bez

najeżdżania na linie),

d) niepodpieranie się nogami

4 a) sposób hamowania,

b) odległość przedniego koła pojazdu od linii zatrzymań

(nie więcej niż 0,2 m)

5 a) operowanie dźwignią sprzęgła i przyspieszenia oraz

używanie hamulców (pojazd nie powinien cofnąć się

więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć)*),

b) ustawienie pedałów i korzystanie z hamulców (pojazd

nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m)**)

6 miejsce włączenia lub wyłączenia świateł

*) Nie dotyczy osób egzaminowanych w zakresie karty rowerowej.

**) Dotyczy osób egzaminowanych w zakresie karty rowerowej.

4.3.2.6. Osoba ubiegająca się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów lub podlegająca sprawdzeniu kwalifikacji w tym zakresie powinna wykonać zadania egzaminacyjne określone w tabeli nr 10.

Tabela nr 10

Poz. Zadania egzaminacyjne
1 Przygotowanie wagonu do jazdy
2 Ruszanie z miejsca na torze płaskim
3 Jazda do przodu po prostej i łuku
4 Hamowanie i zatrzymywanie wagonu w określonych miejscach podczas jazdy do przodu
5 Dojazd do zwrotnicy i ustawienie jej na pożądany kierunek oraz przejazd
6 Jazda do tyłu
7 Hamowanie i zatrzymywanie wagonu w określonym miejscu podczas jazdy do tyłu
8 Dojazd do stojącego wagonu i ich połączenie mechaniczne oraz elektryczne
9 Przejazd wagonem wieloczłonowym lub składem co najmniej 2-wagonowym
10 Jazda awaryjna jednym wagonem lub grupą silników
11 Przejazd przez myjnię wagonów
12 Wjazd na stanowisko postojowe

4.3.2.7. Podczas realizacji zadań egzaminacyjnych określonych w tabeli nr 10 egzaminator ocenia poprawność wykonania czynności określonych w tabeli nr 11, stosując podane w niej kryteria.

Tabela nr 11

Poz. zadania z tabeli nr 10 Rodzaj czynności podlegającej ocenie
1 2
1 a) ustawienie fotela motorniczego i lusterek,

b) sprawdzenie połączenia wagonów,

c) sprawdzenie działania hamulców elektrodynamicznego i

szynowego,

d) sprawdzenie zamykania i otwierania drzwi wagonów,

e) sprawdzenie działania pantografu,

f) sprawdzenie działania przetwornicy,

g) sprawdzenie oświetlenia wagonu,

h) sprawdzenie piasecznic

2 a) upewnienie się o możliwości jazdy,

b) prowadzenie rozruchu,

c) pozycja motorniczego i sposób obserwacji otoczenia

wagonu

3, 4, 6, 7 a) upewnienie się o możliwości jazdy,

b) operowanie korbą nastawnika lub pedałem jazdy i

hamowania,

c) pozycja motorniczego i sposób obserwacji otoczenia

wagonu,

d) położenie nawrotnika

5 a) zatrzymanie wagonu przed zwrotnicą (nie bliżej niż

0,5 m),

b) sposób przekładania zwrotnicy,

c) ustawienie zwrotnicy na pożądany kierunek,

d) najeżdżanie na iglicę zwrotnicy

8 a) dojazd do stojącego wagonu na odległość zderzaków

minimum 0,1 m lub na styk,

b) połączenie wagonów sprzęgami,

c) połączenie elektryczne,

d) spięcie wagonów siatką międzywagonową

9 a) pozycja korby nastawnika lub pedału jazdy i

nawrotnika,

b) pozycja motorniczego i sposób obserwacji otoczenia

wagonu,

c) przejazd pod izolatorem sekcyjnym

10 a) wykonanie czynności (kolejność) umożliwiających jazdę

na jednej z grup silników,

b) wykonanie czynności (kolejność) umożliwiających jazdę

jednym sprawnym wagonem (pierwszym lub drugim),

c) włączenie oświetlenia zewnętrznego

11 a) przygotowanie wagonu do przejazdu przez myjnię,

b) przejazd - najazd na szczotki i prędkość przejazdu

12 a) technika dojazdu do stojącego wagonu lub pociągu,

b) ustawienie wagonu przy przejściach (kładkach) przez

kanały (sprzęg na krawędzi kładki),

c) zabezpieczenie wagonu na okres postoju w zajezdni

4. 3. 3. Zadania egzaminacyjne oraz czynności podlegające ocenie podczas jazdy w ruchu drogowym.

4.3.3.1. Sprawdzenie umiejętności stosowania w praktyce przepisów ruchu drogowego oraz techniki kierowania pojazdem przez osoby egzaminowane, z wyjątkiem osób ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie tramwajów, powinno odbywać się na drogach i w warunkach umożliwiających egzaminatorowi ocenę zadań i czynności określonych w tabeli nr 9. Podczas jazdy w ruchu drogowym egzaminator powinien tak wybierać trasę, aby co najmniej jeden raz występował na niej każdy z elementów określonych w tabeli nr 8, stopniując skalę trudności w dostosowaniu do panującego na drodze natężenia ruchu.

Tabela nr 8

Poz. Elementy trasy podczas jazdy w ruchu drogowym
1 2
1 Drogi dwukierunkowe:

a) jednojezdniowa dwupasowa,

- bez wyznaczonych pasów ruchu,

- z wyznaczonymi pasami ruchu,

b) jednojezdniowa czteropasowa,

c) dwujezdniowa, na których występują:

- odcinki proste,

- łuk poziomy w prawo lub w lewo,

- wzniesienie,

- spadek,

- obniżona i podwyższona prędkość dopuszczalna

2 Drogi jednokierunkowe:

a) bez wyznaczonych pasów ruchu,

b) z wyznaczonymi pasami ruchu

3 Przejścia dla pieszych:

a) bez sygnalizacji świetlnej:

- na drodze jednojezdniowej,

- na drodze dwujezdniowej,

b) z sygnalizacją świetlną sterującą ruchem

4 Przejazd kolejowy dowolnej kategorii (jeżeli znajduje się w odległości nie większej niż 2,5 km od placu manewrowego)
5 Przejazdy tramwajowe*):

a) bez sygnalizacji świetlnej:

- między skrzyżowaniami,

- na skrzyżowaniu,

b) z sygnalizacją świetlną:

- między skrzyżowaniami,

- na skrzyżowaniu

6 Skrzyżowania:

a) równorzędne:

- trzywlotowe,

- czterowlotowe,

b) z oznakowanym pierwszeństwem przejazdu na wprost:

- wlot z pierwszeństwem,

- wlot podporządkowany znakiem A-7 lub B-20,

c) z oznakowanym pierwszeństwem przejazdu zmieniającym kierunek:

- wlot z tabliczką H-15a,

- wlot z tabliczką H-15b,

d) na których ruch odbywa się wokół wyspy,

e) z sygnalizacją świetlną:

- zwykłe,

- skanalizowane,

- z ruchem wokół wyspy,

- wlot z sygnalizatorem ogólnym,

- wlot z sygnalizatorem kierunkowym

7 Węzeł drogowy:

a) pas wyłączenia,

b) pas włączenia

8 Wyjazd na drogę z posesji, parkingu lub zatoki postojowej

*) Dotyczy miast z komunikacją tramwajową.

4.3.3.2. Na skrzyżowaniach określonych w poz. 6 tabeli nr 8 osoba egzaminowana powinna wykonać co najmniej jeden raz poniższe manewry:

- przejazd przez skrzyżowanie,

- skręt w prawo,

- skręt w lewo,

- zawracanie.

4.3.3.3. Trasa egzaminacyjna powinna być tak dobrana, aby natężenie ruchu (w godzinach szczytu) na elementach drogi określonych w poz. 1 i 2 tabeli nr 8 nie było mniejsze niż 400 pojazdów/godz. na jeden pas ruchu; nie dotyczy egzaminów prowadzonych w zakresie kategorii T prawa jazdy.

4.3.3.4. Osoby egzaminowane w zakresie prawa jazdy kategorii trolejbusowej realizują zadania egzaminacyjne na trasie uwarunkowanej istniejącą trakcją elektryczną.

4.3.3.5. Trasę, na której przeprowadzany jest egzamin w zakresie prawa jazdy kategorii A, T lub M, określa ośrodek egzaminowania w porozumieniu z wojewodą. Plan trasy dla tych kategorii ośrodek egzaminowania powinien wywiesić w ogólnie dostępnym miejscu, aby zarówno egzaminator, jak i osoby egzaminowane mogły się odpowiednio wcześniej z nim zapoznać i aby nie występowała konieczność informowania o kierunku jazdy w czasie egzaminu praktycznego.

4.3.3.6. Plac symulujący warunki jazdy rowerem lub motorowerem w ruchu drogowym powinien zawierać co najmniej następujące elementy:

- drogę dwukierunkową dwupasową (odcinek prosty i łuk poziomy),

- drogę jednokierunkową,

- drogę dwujezdniową,

- przejście dla pieszych,

- skrzyżowanie równorzędne,

- skrzyżowanie z oznakowanym pierwszeństwem przejazdu,

- skrzyżowanie, na którym ruch odbywa się wokół wyspy,

- skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

4.3.3.7. Podczas jazdy w ruchu drogowym egzaminator ocenia poprawność wykonywania przez osobę egzaminowaną zadań i czynności określonych w tabeli nr 9.

Tabela nr 9

Poz. Rodzaj zadania i czynności
1 Włączanie się do ruchu:

- przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu

2 Postępowanie podczas jazdy po odcinkach dróg między skrzyżowaniami (elementy trasy określone w poz. 1 i 2 tabeli nr 8):
a) dostosowanie prędkości do warunków na drodze,
b) właściwa dynamika jazdy,
c) utrzymywanie prostoliniowego toru jazdy,
d) wybór właściwego pasa ruchu (jazda możliwie blisko prawej

krawędzi jezdni),

e) utrzymywanie właściwych odstępów od innych pojazdów,
f) uwzględnianie zachowania innych kierujących pojazdami
i właściwe reagowanie na dawane przez nich sygnały,
g) sygnalizowanie zamierzonych manewrów,
h) podejmowanie decyzji i sposób wykonywania manewrów wymijania,

omijania i wyprzedzania, oraz zmiany pasa ruchu

3 Postępowanie w rejonach przejść dla pieszych:
a) zachowanie szczególnej ostrożności,
b) respektowanie praw pieszych znajdujących się na przejściach,
c) kultura jazdy
4 Postępowanie wobec pieszych (w tym dzieci) znajdujących się na drodze poza przejściami dla pieszych:
a) stosowanie zasady ograniczonego zaufania,
b) respektowanie praw pieszych przy skręcaniu w drogę poprzeczną

oraz przy przejeżdżaniu przez chodnik,

c) zachowanie w rejonach szkół i placów zabaw dla dzieci
5 Postępowanie w rejonach przystanków komunikacji zbiorowej:
a) umożliwianie włączania się do ruchu autobusom ruszającym

z przystanków,

b) zachowanie przy przystankach tramwajowych bez wysepek dla

pasażerów (sposób i miejsce zatrzymania pojazdu, gdy na

przystanku stoi tramwaj)*)

c) zwracanie uwagi i reagowanie na zachowanie pieszych
6 Postępowanie w rejonach przejazdów kolejowych i tramwajowych*):
a) zachowanie szczególnej ostrożności,
b) miejsce i sposób zatrzymania pojazdu w zależności od sytuacji w

ruchu i sposobu oznakowania przejazdu

7 Postępowanie przy przejeżdżaniu przez skrzyżowania:
a) wybór właściwego pasa ruchu w zależności od kierunku jazdy,
b) sygnalizowanie zamierzonych manewrów,
c) prawidłowość toru jazdy,
d) przestrzeganie zasad pierwszeństwa przejazdu,
e) przestrzeganie sygnałów świetlnych i sygnałów dawanych przez

kierującego ruchem,

f) sposób i miejsce zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniach z

sygnalizacją świetlną (w zależności od nadawanych sygnałów) oraz

na wlotach podporządkowanych,

g) wybór właściwego pasa ruchu po wykonaniu zamierzonego manewru,
h) uwzględnienie zachowania innych kierujących pojazdami
8 Stosowanie się do znaków drogowych pionowych i poziomych:
a) przestrzeganie zakazów i nakazów,
b) właściwe reagowanie na znaki ostrzegawcze i informacyjne,
c) respektowanie oznakowania poziomego
9 Sposób operowania pedałami hamulca, sprzęgła i przyśpieszenia oraz dźwignią zmiany biegów przy:
a) ruszaniu,
b) hamowaniu i zatrzymywaniu pojazdu,
c) zmianie biegów na wyższy lub niższy,
d) hamowaniu silnikiem
10 Posługiwanie się urządzeniami w pojeździe:
a) lusterkami,
b) światłami zewnętrznymi,
c) wycieraczkami,
d) hamulcem awaryjnym

*) Dotyczy miast z komunikacją tramwajową.

4.3.3.8. (skreślony).

4.3.3.9. Sprawdzenie umiejętności stosowania w praktyce przepisów ruchu drogowego oraz techniki prowadzenia tramwaju przez osoby egzaminowane powinno odbywać się na drogach i w warunkach umożliwiających egzaminatorowi ocenę zadań i czynności określonych w tabeli nr 13 w ramach istniejącego układu torowo-sieciowego na terenie miasta, w którym odbywa się egzamin.

4.3.3.10. Egzaminator powinien tak ustalić trasę w ruchu drogowym, aby co najmniej jeden raz występował na niej każdy z możliwych do zrealizowania elementów określonych w tabeli nr 12.

Tabela nr 12

Poz. Elementy trasy podczas jazdy w ruchu drogowym
1 Wyjazd z zajezdni na drogę lub z pętli na jezdnię
2 Trasa komunikacyjna, na której występują:
- odcinki proste,
- łuki w prawo lub w lewo,
- wzniesienie,
- spadek,
- obniżona i podwyższona prędkość dopuszczalna,
- torowiska wbudowane w jezdnię i wydzielone,
- przystanki tramwajowe
3 Przejścia dla pieszych:
a) bez sygnalizacji świetlnej:
- na drodze jednojezdniowej,
- na drodze dwujezdniowej,
b) z sygnalizacją świetlną
4 Przejazdy tramwajowe:
a) bez sygnalizacji świetlnej,
- między skrzyżowaniami,
- na skrzyżowaniu,
b) z sygnalizacją świetlną:
- między skrzyżowaniami,
- na skrzyżowaniu
5 Skrzyżowania:
a) równorzędne,
b) z oznakowanym pierwszeństwem przejazdu na wprost:
- wlot z pierwszeństwem,
- wlot podporządkowany znakiem A-7 lub B-20,
c) z oznakowanym pierwszeństwem przejazdu zmieniającym kierunek:
- wlot z tabliczką H-15a,
- wlot z tabliczką H-15b,
d) na których ruch odbywa się wokół wyspy,
e) z sygnalizacją świetlną:
- ogólną,
- wydzieloną dla kierujących tramwajami

4.3.3.11. Na skrzyżowaniach określonych w poz. 5 tabeli nr 12 osoba egzaminowana powinna wykonać co najmniej jeden raz poniższe manewry:

- przejazd na wprost,

- skręt w lewo,

- skręt w prawo.

4.3.3.12. Podczas jazdy w ruchu drogowym egzaminator ocenia poprawność wykonania przez osobę egzaminowaną zadań i czynności określonych w tabeli nr 13.

Tabela nr 13

Poz. Rodzaj zadania i czynności
1 Włączanie się do ruchu:

- przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu

2 Postępowanie podczas jazdy na odcinkach trasy komunikacyjnej między skrzyżowaniami (odcinki trasy określone w tabeli nr 12 poz. 2):
a) dostosowanie prędkości do warunków na drodze,
b) właściwa ekonomika jazdy,
c) utrzymywanie właściwych odstępów od innych pojazdów, w tym w

szczególności od pojazdów szynowych,

d) uwzględnianie zachowania innych kierujących pojazdami i właściwe

reagowanie na dawane przez nich sygnały,

e) sygnalizowanie zamierzonych manewrów,
f) podejmowanie decyzji i sposób wykonania manewrów: omijanie,

wyprzedzanie, wymijanie,

g) sposób zatrzymywania i ruszania na spadkach drogi,
h) technika przejazdu pod izolatorem sekcyjnym,
i) postępowanie przy dojeżdżaniu i ruszaniu z przystanku tramwaju,
j) sposób zatrzymywania na przystanku pojedynczym i podwójnym,
k) zwracanie uwagi na pasażerów i pieszych
3 Postępowanie w rejonie przejść dla pieszych:
a) zachowanie szczególnej ostrożności,
b) respektowanie praw pieszych znajdujących się na przejściach
4 Postępowanie wobec pieszych (w tym dzieci) znajdujących się poza przejściami dla pieszych:
a) stosowanie zasady ograniczonego zaufania,
b) respektowanie praw pieszych przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
c) zachowanie w rejonach szkół i placów zabaw dla dzieci
5 Postępowanie w rejonach przejazdów tramwajowych:
a) zachowanie szczególnej ostrożności,
b) miejsce i sposób zatrzymania pojazdu przed przejazdem tramwajowym,
c) sposób przejazdu przez skrzyżowania torowisk tramwajowych
6 Postępowanie przy przejeździe przez skrzyżowania:
a) sygnalizowanie zamierzonych manewrów,
b) przestrzeganie zasad pierwszeństwa przejazdu,
c) przestrzeganie sygnałów świetlnych i dawanych przez kierującego ruchem,
d) sposób i miejsce zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną (w zależności od nadawanych sygnałów) oraz na wlotach podporządkowanych,
e) uwzględnianie zachowania innych kierujących pojazdami,
f) sposób przejazdu przez zwrotnice tramwajowe ze szczególnym uwzględnieniem sposobu nastawiania zwrotnicy na pożądany kierunek jazdy i przejazdu przez ostrze iglicy zwrotnicy
7 Stosowanie się do znaków drogowych pionowych i poziomych oraz znaków dla tramwajów (sieciowo-torowych):
a) zasady przestrzegania zakazów i nakazów,
b) właściwe reagowanie na znaki ostrzegawcze i informacyjne,
c) respektowanie oznakowania poziomego,
d) przestrzeganie znaków dotyczących trakcji szynowej
8 Sposób operowania urządzeniami do sterowania i hamowania pojazdu szynowego przy:
a) ruszaniu,
b) hamowaniu i zatrzymywaniu,
c) przejazdach pod izolatorem sekcyjnym,
d) mechanicznym nastawianiu zwrotnicy na pożądany kierunek jazdy,
e) wykorzystaniu właściwości dynamiki pojazdu szynowego
9 Posługiwanie się urządzeniami w pojeździe:
a) lusterkami,
b) światłami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
c) wycieraczkami,
d) do rozruchu i hamowania,
e) do zmiany kierunku jazdy

Załącznik nr 1 do instrukcji w sprawie

trybu, zasad i warunków egzaminowania

osób ubiegających się o uprawnienia do

kierowania pojazdami lub podlegających

sprawdzeniu kwalifikacji

ELEMENTY PLACU MANEWROWEGO

(pominięty)

Załącznik nr 2 do instrukcji w sprawie

trybu, zasad i warunków egzaminowania

osób ubiegających się o uprawnienia do

kierowania pojazdami lub podlegających

sprawdzeniu kwalifikacji

Zaświadczenie Nr .....

(pominięty)

Załącznik nr 3 do instrukcji w sprawie

trybu, zasad i warunków egzaminowania

osób ubiegających się o uprawnienia do

kierowania pojazdami lub podlegających

sprawdzeniu kwalifikacji

Protokół Egzaminacyjny Nr .....

(pominięty)

Załącznik nr 4 do instrukcji w sprawie

trybu, zasad i warunków egzaminowania

osób ubiegających się o uprawnienia do

kierowania pojazdami lub podlegających

sprawdzeniu kwalifikacji

Protokół Egzaminacyjny Nr ......

(pominięty)

Załącznik nr 5 do instrukcji w sprawie

trybu, zasad i warunków egzaminowania

osób ubiegających się o uprawnienia do

kierowania pojazdami lub podlegających

sprawdzeniu kwalifikacji

Arkusz Odpowiedzi

(pominięty)

ZAŁĄCZNIKI NR  4-9  7

(utraciły moc).

1 § 1-7 utraciły moc na podstawie § 33 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 30 czerwca 1998 r.
2 Z dniem 22 czerwca 1998 r. § 8 traci moc z wyjątkiem unormowań dotyczących zasad przeprowadzania egzaminów określonych w załączniku nr 3 ust. 1-3, 4.2.1.1. pkt 2 i 4.3. dla osób ubiegających się o kartę rowerową lub motorowerową, prawo jazdy lub pozwolenie albo podlegających sprawdzeniu kwalifikacji oraz ubiegających się o kartę woźnicy, na podstawie § 33 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462).

Z dniem 30 czerwca 1998 r. § 8 utrzymany w mocy w zakresie zasad przeprowadzania egzaminów określonych w ust. 1-3, 4.2.1.1. pkt 2 i 4.3. załącznika nr 3, dla osób ubiegających się o kartę woźnicy, na podstawie § 33 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462).

3 § 9-10 utraciły moc na podstawie § 33 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 30 czerwca 1998 r.
4 § 14-20 utraciły moc na podstawie § 33 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 22 czerwca 1998 r.
5 Załączniki nr 1-2 utraciły moc na podstawie § 33 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 22 czerwca 1998 r.
6 Załącznik nr 3 utracił moc na podstawie § 33 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 22 czerwca 1998 r., z wyjątkiem ust. 1-3, 4.2.1.1. pkt 2 i 4.3., w związku z utrzymaniem w mocy § 8 nin. rozporządzenia.
7 Załączniki nr 4-9 utraciły moc na podstawie § 33 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 maja 1998 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U.98.72.462) z dniem 22 czerwca 1998 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.134.626 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzyskiwanie uprawnień do kierowania pojazdami i uprawnień instruktorów, wykładowców, egzaminatorów oraz szkolenie i egzaminowanie.
Data aktu: 10/03/1992
Data ogłoszenia: 25/11/1996
Data wejścia w życie: 01/05/1992