Opis odznak niektórych orderów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 16 kwietnia 1991 r.
w sprawie opisu odznak niektórych orderów.

Na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66 i z 1982 r. Nr 7, poz. 61) oraz art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ustanowieniu Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 14, poz. 83) w związku z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaką Orderu Virtuti Militari jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; na ramionach poziomych umieszczony jest napis: "VIRTUTI", na ramionach pionowych napis: "MILITARI"; ramiona krzyża są w klasach I, II i III z czarnej emalii, z obramowaniami złoconymi, w klasie IV - złocone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii, w klasie V- srebrzone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii; napisy są w klasach I, II i III złocone, w klasach IV i V - z czarnej emalii; w środku krzyża na złoconej okrągłej tarczy w wieńcu laurowym z zielonej emalii umieszczony jest na stronie licowej orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1792, na odwrotnej stronie napis: "HONOR I OJCZYZNA" oraz data "1792"; krzyż w klasach I i II jest zwieńczony złoconą koroną królewską; wymiar krzyża wynosi: w I klasie - 64 mm, w II klasie - 55 mm, w III klasie - 45 mm, w IV i V klasie - 38 mm.
2.
Odznaką Orderu Virtuti Militari I klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni o średnicy 97 mm, z nałożoną pośrodku licową stroną krzyża Orderu Virtuti Militari; ramiona krzyża są z czarnej emalii z obramowaniami złoconymi, bez kulek, w środku krzyża znajduje się otok z czarnej emalii, na którym umieszczony jest napis złoconymi literami: "HONOR I OJCZYZNA"; wymiar krzyża wynosi 55 mm.
3.
Krzyż Orderu Virtuti Militari I klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wielkiej wstędze szerokości 115 mm, z czarnymi paskami szerokości 15 mm po bokach.
4.
Krzyż Orderu Virtuti Militari II klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstędze szerokości 50 mm, z czarnymi paskami szerokości 10 mm po bokach.
5.
Krzyż Orderu Virtuti Militari III, IV i V klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstążce szerokości 40 mm, z czarnymi paskami szerokości 9 mm po bokach.
§  2.
1.
Odznaką Orderu Odrodzenia Polski jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; ramiona krzyża są na jego licowej stronie z białej emalii ze złoconymi obramowaniami, na odwrotnej stronie - złocone; w środku krzyża znajduje się okrągła tarcza z czerwonej emalii, na licowej stronie w otoku z szafirowej emalii, na odwrotnej stronie w złoconej ornamentowanej ramce; na tarczy licowej strony krzyża umieszczony jest orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1918, a w otoku napis złoconymi literami: "POLONIA RESTITUTA"; na tarczy odwrotnej strony krzyża wypisana jest złoconymi cyframi data "1918"; wymiar krzyża wynosi: w I klasie - 68 mm, w II i III klasie - 60 mm, w IV klasie - 55 mm, w V klasie - 44 mm.
2.
Odznaką Orderu Odrodzenia Polski I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni, o średnicy 75 mm, z nałożoną pośrodku okrągłą tarczą o średnicy 27 mm; na tarczy otok z szafirowej emalii ze złoconymi obramowaniami, na otoku napis złoconymi literami: "POLONIA RESTITUTA"; w środku tarczy na tle z białej emalii umieszczone są złocone litery "RP".
3.
Krzyż Orderu Odrodzenia Polski I klasy zawieszony jest na czerwonej wielkiej wstędze szerokości 100 mm, z białymi paskami szerokości 5 mm po bokach.
4.
Krzyże Orderu Odrodzenia Polski II i III klasy zawieszone są na czerwonej wstędze szerokości 45 mm, z białymi paskami szerokości 3 mm po bokach.
5.
Krzyż Orderu Odrodzenia Polski IV klasy zawieszony jest na czerwonej wstążce szerokości 36 mm, z białymi paskami szerokości 2 mm po bokach, z rozetką o średnicy 25 mm upiętą z tejże wstążki; Krzyż Orderu Odrodzenia Polski V klasy zawieszony jest na takiej samej wstążce, bez rozetki.
§  3.
1.
Odznaka Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt pięcioramiennej gwiazdy następującego wzoru: ramiona gwiazdy na licowej stronie są pokryte czerwoną i białą emalią; między ramionami gwiazdy znajduje się pięć pęków promieni; pośrodku licowej strony gwiazdy nałożony jest orzeł srebrzony; gwiazda zwieńczona jest tarczą z inicjałami "RP" na tle poziomych promieni; na odwrotnej stronie ramiona gwiazdy są fakturowane; w klasach I-IV promienie i zwieńczenia są złocone, a w klasie V są srebrzone; wymiar odznaki wynosi: w klasie I - 68 mm, w klasach II i III - 60 mm, w klasach IV i V - 48 mm.
2.
Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa składająca się z dziesięciu pęków promieni, o średnicy 80 mm, z czego pięć pęków złoconych umieszczonych jest na tle pięciu pęków srebrzonych; pośrodku na okrągłej tarczy pokrytej czerwoną emalią nałożony jest orzeł srebrzony.
3.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I klasy zawieszony jest na wielkiej wstędze szerokości 100 mm.
4.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej II i III klasy zawieszony jest na wstędze szerokości 45 mm.
5.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV i V klasy zawieszony jest na wstążce szerokości 36 mm; na wstążce Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV klasy upięta jest z tej wstążki rozetka o średnicy 25 mm.
6.
Wielka wstęga, wstęga i wstążka, o których mowa w ust. 3, 4 i 5, są koloru ciemnego kobaltu.
§  4.
Wzory rysunkowe orderów, o których mowa w § 1, 2 i 3, zawiera załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być wręczane odznaki orderów, o których mowa w rozporządzeniu, według dotychczasowych wzorów do ich wyczerpania, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1995 r.
§  6.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Państwa z dnia 6 czerwca 1974 r. w sprawie Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 23, poz. 132),
2)
§ 2, 3 i 24 uchwały Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977 r. w sprawie opisu odznak orderów i odznaczeń oraz sposobu ich noszenia (Monitor Polski Nr 2, poz. 13 i Nr 4, poz. 32) oraz załącznik do tej uchwały, w części dotyczącej wzorów orderów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ WIELKI – I klasa

(pominięto)

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KOMANDORSKI – II klasa

(pominięto)

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KAWALERSKI – III klasa

(pominięto)

KRZYŻ ZŁOTY – IV klasa

(pominięto)

KRZYŻ SREBRNY – V klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ WIELKI – I klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI Z GWIAZDĄ – II klasa

(pominięto)

GWIAZDA ORDEROWA

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI – III klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ OFICERSKI – IV klasa

(pominięto)

KRZYŻ KAWALERSKI – V klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

WIELKA WSTĘGA – I klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA Z GWIAZDĄ – II klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA – III klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ZŁOTA ODZNAKA – IV klasa

(pominięto)

SREBRNA ODZNAKA – V klasa

(pominięto)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.43.190

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opis odznak niektórych orderów.
Data aktu: 16/04/1991
Data ogłoszenia: 24/05/1991
Data wejścia w życie: 24/05/1991