Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 18 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania oraz zasad pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

Na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organ właściwy do sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, zwany dalej "organem", podejmuje czynności zmierzające do ustalenia, czy jest spełniony warunek niemożliwości sprzedaży nieruchomości, określony w art. 28 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24), zwanej dalej "ustawą", na wniosek właściciela, który:
1)
ma ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników albo
2)
jest małżonkiem osoby mającej takie prawo.
2.
We wniosku należy wskazać nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, przeznaczone do sprzedaży. Jeżeli nieruchomości te stanowią tylko część gospodarstwa rolnego, należy ponadto wskazać - w granicach określonych w art. 28 ust. 4 ustawy - nieruchomości, które wnioskodawca zamierza wyłączyć.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dowód własności nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży,
2)
odpis ostatecznej decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
4.
Jeżeli przeznaczona do sprzedaży nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, do wniosku należy dołączyć także oświadczenia pozostałych współwłaścicieli o ich zgodzie na dokonanie czynności dotyczących stwierdzenia niemożliwości sprzedaży tej nieruchomości.
§  2.
1.
Jeżeli wniosek nie odpowiada warunkom określonym w § 1, organ wyznacza wnioskodawcy odpowiedni termin do uzupełnienia wniosku.
2.
Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego w myśl ust. 1 organ, w drodze postanowienia, odmawia wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1.
§  3.
1.
Organ dokonuje oszacowania nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży według cen określonych w przepisach o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Po oszacowaniu nieruchomości organ wyznacza właścicielowi (właścicielom) siedmiodniowy termin do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi oszacowania i do zgłoszenia zastrzeżeń.
§  4.
Organ podaje do wiadomości publicznej, przez wywieszenie ogłoszenia w budynku urzędu gminy oraz w innych zwyczajowo przyjętych miejscach, informację o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, z podaniem:
1)
imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
2)
oznaczenia poszczególnych działek według ewidencji gruntów,
3)
rodzaju i klasy gruntów,
4)
części składowych mających wpływ na cenę nieruchomości,
5)
ceny ustalonej w myśl § 3, z zastrzeżeniem, że może ona ulec ponownemu ustaleniu w razie zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
6)
terminu zgłaszania do organu przez osoby fizyczne i prawne pisemnych ofert kupna nieruchomości po cenie ogłoszonej; termin ten wynosi 30 dni i liczy się od dnia ogłoszenia,
7)
zastrzeżenia, że Skarb Państwa i gmina nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedojście sprzedaży do skutku.
§  5.
1.
O każdej ofercie organ zawiadamia wnioskodawcę.
2.
Jeżeli nie później niż przed upływem 14 dni od zawiadomienia wnioskodawcy o ofertach cena nieruchomości podana w ogłoszeniu przestała być aktualna wskutek zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, organ dokonuje ponownego ustalenia ceny i zawiadamia o niej oferentów, wyznaczając każdemu z nich siedmiodniowy termin do potwierdzenia oferty kupna po cenie zaktualizowanej.
§  6.
1.
Organ wydaje zaświadczenie stwierdzające, że nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład danego gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie ustalonej według przepisów o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, jeżeli w terminach określonych w myśl § 4 i 5 nie zgłoszono lub zgłoszono, a następnie wycofano ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
2.
Organ w drodze postanowienia odmawia wydania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli zgłoszono ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży po cenie ustalonej w myśl § 3-5, z zachowaniem terminów określonych w tych przepisach.
§  7.
1.
Koszty czynności organu przyjmuje się w zryczałtowanej wysokości 10% kwoty najniższej emerytury obowiązującej w kwartale, w którym wydano zaświadczenie lub postanowienie przewidziane w § 6.
2.
Jeżeli oszacowanie określonych składników nieruchomości wymaga przeprowadzenia czynności przez uprawnionego rzeczoznawcę nie będącego pracownikiem organu, koszt tych czynności przyjmuje się według wystawionego rachunku.
§  8.
1.
Organowi przysługuje bieżąca refundacja kosztów czynności, o których mowa w § 7, z pobranych składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
2.
W razie braku podstaw do wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1 lub jeżeli wnioskodawca cofnął wniosek po dokonaniu czynności związanych z oszacowaniem, wnioskodawca obowiązany jest uiścić koszty na rachunek organu; o obowiązku tym organ orzeka w postanowieniu wydanym w myśl § 6 ust. 2 albo w odrębnym postanowieniu.
3.
Jeżeli wydano zaświadczenie przewidziane w § 6 ust. 1 lub jeżeli organ zwolnił wnioskodawcę z obowiązku uiszczenia kosztów dokonanych czynności na podstawie odrębnych przepisów, koszty te pokrywa Kasa Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwana dalej "Kasą".
4.
Rozliczeń między organem i Kasą, wynikających z ust. 1-3, dokonuje się w terminach i na zasadach obowiązujących przy rozliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
§  9.
W sprawach określonych w § 2 i 6 stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wydawania zaświadczeń, a w sprawach określonych w § 8 ust. 2 - przepisy tego kodeksu dotyczące zwrotu kosztów przez stronę po zakończeniu postępowania.
§  10.
Koszty czynności w sprawach określonych w § 1 ust. 1, w których wniosek złożono po dniu 1 stycznia 1991 r., lecz przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, pokrywa Kasa na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.39.171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
Data aktu: 18/04/1991
Data ogłoszenia: 09/05/1991
Data wejścia w życie: 24/05/1991