Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 18 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania oraz zasad pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

Na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organ właściwy do sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, zwany dalej "organem", podejmuje czynności zmierzające do ustalenia, czy jest spełniony warunek niemożliwości sprzedaży nieruchomości, określony w art. 28 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24), zwanej dalej "ustawą", na wniosek właściciela, który:
1)
ma ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników albo
2)
jest małżonkiem osoby mającej takie prawo.
2.
We wniosku należy wskazać nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, przeznaczone do sprzedaży. Jeżeli nieruchomości te stanowią tylko część gospodarstwa rolnego, należy ponadto wskazać - w granicach określonych w art. 28 ust. 4 ustawy - nieruchomości, które wnioskodawca zamierza wyłączyć.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dowód własności nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży,
2)
odpis ostatecznej decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
4.
Jeżeli przeznaczona do sprzedaży nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, do wniosku należy dołączyć także oświadczenia pozostałych współwłaścicieli o ich zgodzie na dokonanie czynności dotyczących stwierdzenia niemożliwości sprzedaży tej nieruchomości.
§  2.
1.
Jeżeli wniosek nie odpowiada warunkom określonym w § 1, organ wyznacza wnioskodawcy odpowiedni termin do uzupełnienia wniosku.
2.
Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego w myśl ust. 1 organ, w drodze postanowienia, odmawia wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1.
§  3.
1.
Organ dokonuje oszacowania nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży według cen określonych w przepisach o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Po oszacowaniu nieruchomości organ wyznacza właścicielowi (właścicielom) siedmiodniowy termin do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi oszacowania i do zgłoszenia zastrzeżeń.
§  4.
Organ podaje do wiadomości publicznej, przez wywieszenie ogłoszenia w budynku urzędu gminy oraz w innych zwyczajowo przyjętych miejscach, informację o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, z podaniem:
1)
imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
2)
oznaczenia poszczególnych działek według ewidencji gruntów,
3)
rodzaju i klasy gruntów,
4)
części składowych mających wpływ na cenę nieruchomości,
5)
ceny ustalonej w myśl § 3, z zastrzeżeniem, że może ona ulec ponownemu ustaleniu w razie zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
6)
terminu zgłaszania do organu przez osoby fizyczne i prawne pisemnych ofert kupna nieruchomości po cenie ogłoszonej; termin ten wynosi 30 dni i liczy się od dnia ogłoszenia,
7)
zastrzeżenia, że Skarb Państwa i gmina nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedojście sprzedaży do skutku.
§  5.
1.
O każdej ofercie organ zawiadamia wnioskodawcę.
2.
Jeżeli nie później niż przed upływem 14 dni od zawiadomienia wnioskodawcy o ofertach cena nieruchomości podana w ogłoszeniu przestała być aktualna wskutek zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, organ dokonuje ponownego ustalenia ceny i zawiadamia o niej oferentów, wyznaczając każdemu z nich siedmiodniowy termin do potwierdzenia oferty kupna po cenie zaktualizowanej.
§  6.
1.
Organ wydaje zaświadczenie stwierdzające, że nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład danego gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie ustalonej według przepisów o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, jeżeli w terminach określonych w myśl § 4 i 5 nie zgłoszono lub zgłoszono, a następnie wycofano ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
2.
Organ w drodze postanowienia odmawia wydania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli zgłoszono ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży po cenie ustalonej w myśl § 3-5, z zachowaniem terminów określonych w tych przepisach.
§  7.
1.
Koszty czynności organu przyjmuje się w zryczałtowanej wysokości 10% kwoty najniższej emerytury obowiązującej w kwartale, w którym wydano zaświadczenie lub postanowienie przewidziane w § 6.
2.
Jeżeli oszacowanie określonych składników nieruchomości wymaga przeprowadzenia czynności przez uprawnionego rzeczoznawcę nie będącego pracownikiem organu, koszt tych czynności przyjmuje się według wystawionego rachunku.
§  8.
1.
Organowi przysługuje bieżąca refundacja kosztów czynności, o których mowa w § 7, z pobranych składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
2.
W razie braku podstaw do wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1 lub jeżeli wnioskodawca cofnął wniosek po dokonaniu czynności związanych z oszacowaniem, wnioskodawca obowiązany jest uiścić koszty na rachunek organu; o obowiązku tym organ orzeka w postanowieniu wydanym w myśl § 6 ust. 2 albo w odrębnym postanowieniu.
3.
Jeżeli wydano zaświadczenie przewidziane w § 6 ust. 1 lub jeżeli organ zwolnił wnioskodawcę z obowiązku uiszczenia kosztów dokonanych czynności na podstawie odrębnych przepisów, koszty te pokrywa Kasa Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwana dalej "Kasą".
4.
Rozliczeń między organem i Kasą, wynikających z ust. 1-3, dokonuje się w terminach i na zasadach obowiązujących przy rozliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
§  9.
W sprawach określonych w § 2 i 6 stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wydawania zaświadczeń, a w sprawach określonych w § 8 ust. 2 - przepisy tego kodeksu dotyczące zwrotu kosztów przez stronę po zakończeniu postępowania.
§  10.
Koszty czynności w sprawach określonych w § 1 ust. 1, w których wniosek złożono po dniu 1 stycznia 1991 r., lecz przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, pokrywa Kasa na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.39.171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
Data aktu: 18/04/1991
Data ogłoszenia: 09/05/1991
Data wejścia w życie: 24/05/1991