Utworzenie, zmiana granic i ustalenie siedzib niektórych gmin w województwach: warszawskim, białostockim, bielskim, częstochowskim, katowickim, kieleckim, leszczyńskim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, olsztyńskim, opolskim, ostrołęckim, pilskim, piotrkowskim, poznańskim, skierniewickim, suwalskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, toruńskim, włocławskim, zamojskim i zielonogórskim oraz nadanie niektórym gminom statusu miasta.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1991 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i ustalenia siedzib niektórych gmin w województwach: warszawskim, białostockim, bielskim, częstochowskim, katowickim, kieleckim, leszczyńskim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, olsztyńskim, opolskim, ostrołęckim, pilskim, piotrkowskim, poznańskim, skierniewickim, suwalskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, toruńskim, włocławskim, zamojskim i zielonogórskim oraz nadania niektórym gminom statusu miasta.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518 oraz z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie warszawskim zmienia się granice dzielnicy­gminy Praga­Południe przez przyłączenie obszaru wsi Aleksandrów o powierzchni 971,41 ha z gminy Wiązowna.
§  2.
W województwie białostockim:
1)
tworzy się gminę Rudka z siedzibą władz w Rudce; w skład gminy Rudka wchodzą obszary wsi: Karp, Koce, Borowe, Mień, Niemyje­Jarnąty, Niemyje­Skłody, Niemyje Stare, Niemyje­Ząbki, Nowe Niemyje i Rudka z gminy Brańsk,
2)
zmienia się granice gminy Jasionówka przez przyłączenie obszaru wsi Krzywa o powierzchni 525,42 ha z gminy Jaświły.
§  3.
W województwie bielskim tworzy się gminę Polanka Wielka z siedzibą władz w Polance Wielkiej; w skład gminy Polanka Wielka wchodzi obszar wsi Polanka Wielka z gminy Osiek.
§  4.
W województwie częstochowskim tworzy się gminę Starcza z siedzibą władz w Starczy; w skład gminy Starcza wchodzą obszary wsi: Klepaczka, Łysiec, Rudnik Mały, Starcza i Własna z gminy Kamienica Polska.
§  5.
W województwie katowickim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Goczałkowice­Zdrój z siedzibą władz w Goczałkowicach­Zdroju; w skład gminy Goczałkowice­Zdrój wchodzi część obszaru miasta Pszczyny o powierzchni 4864,00 ha,
b)
Rydułtowy z siedzibą władz w Rydułtowych; w skład gminy Rydułtowy wchodzi część obszaru miasta Wodzisławia Śląskiego o powierzchni 1500,00 ha,
c)
Wojkowice z siedzibą władz w Wojkowicach; w skład gminy Wojkowice wchodzi część obszaru miasta Będzina o powierzchni 1277, 23 ha;
2)
zmienia się granice:
a) 1
miasta Tarnowskie Góry przez przyłączenie obszaru części wsi Nakło o powierzchni 62,00 ha z gminy Świerklaniec,
b)
gminy Tąpkowice przez przyłączenie obszaru części wsi Sączów o powierzchni 24,73 ha z gminy Bobrowniki;
3)
nadaje się status miasta:
a)
gminie Rydułtowy,
b)
gminie Wojkowice.
§  6.
W województwie kieleckim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Słupia (Konecka) z siedzibą władz w Słupi; w skład gminy Słupia wchodzą obszary wsi: Bania, Biały Ług, Budzisław, Czerwona Wola "A", Czerwona Wola "B", Hucisko, Mnin, Olszówka Pilczycka, Piaski, Pijanów, Pilczyca, Radwanów­Kolonia, Ruda Pilczycka, Rytlów, Skąpe, Słupia, Wólka i Zaostrów z gminy Łopuszno,
b)
Smyków z siedzibą władz w Smykowie; w skład gminy Smyków wchodzą obszary wsi: Adamów, Cisownik, Kawęczyn, Królewiec, Królewiec Poprzeczny, Matyniów, Miedzierza, Piaski, Pokoracz, Przyłogi, Smyków, Stanowiska, Strażnica, Świnków, Trawniki, Wólka Smolana i Zastawie z gminy Mniów;
2)
zmienia się granice miasta Miechowa przez przyłączenie obszaru części wsi Komorów o powierzchni 57,17 ha z gminy Miechów.
§  7.
W województwie leszczyńskim zmienia się granice gminy Śmigiel przez przyłączenie obszaru części wsi Biskupice Dłużyńskie o powierzchni 1,25 ha z gminy Przemęt.
§  8.
W województwie lubelskim zmienia się granice gminy Łęczna przez przyłączenie obszaru części wsi Ludwików o powierzchni 41,00 ha z gminy Spiczyn.
§  9.
W województwie łomżyńskim tworzy się:
1)
z dotychczasowej gminy Kolno dwie odrębne gminy:
a)
gminę Kolno na obszarze miasta Kolno,
b)
gminę Kolno z siedzibą władz w mieście Kolnie; w skład gminy Kolno wchodzą obszary wsi: Bialiki, Borkowo, Brzozowo, Brzózki, Czernice, Czerwone, Danowo, Filipki Duże, Filipki Małe, Gietki, Glinki, Górskie, Górszczyzna, Gromadzyn­Wykno, Janowo, Kiełcze­Kopki, Kolimagi, Kossaki, Kowalewo, Koziki­Olszyny, Kozioł, Kumelsk, Lachowo, Łosewo, Niksowizna, Obiedzino, Okurowo, Pachuczyn, Rupin, Rydzewo­Świątki, Stare Kiełcze, Stary Gromadzyn, Truszki­Kucze, Truszki­Patery, Truszki­Zalesie, Tyszki­Łabno, Tyszki­Wądołowo, Waszki, Wincenta, Wszebory, Wykowo, Wścieklice, Zabiele, Zaskrodzie i Żebry;
2)
gminę Szulborze Wielkie z siedzibą władz w Szulborzu Wielkim; w skład gminy Szulborze Wielkie wchodzą obszary wsi: Godlewo­Gorzejewo, Gostkowo i Mianowo z gminy Andrzejewo, Brulino Lipskie z gminy Nur oraz Godlewo­Gudosze, Grędzice, Helenowo, Janczewo­Sukmanki, Janczewo Wielkie, Leśniewo, Słup, Słup­Kolonia, Smolewo­Parcele, Smolewo­Wieś, Szulborze­Koty, Szulborze Wielkie, Świerże­Leśniewek, Uścianek­Dębianka i Zakrzewo­Zalesie z gminy Zaręby Kościelne.
§  10.
W województwie nowosądeckim:
1)
tworzy się gminę Bystra­Sidzina z siedzibą władz w Bystrej; w skład gminy Bystra­Sidzina wchodzą obszary wsi Bystra i Sidzina z gminy Jordanów,
2)
zmienia się granice gminy Bukowina Tatrzańska przez przyłączenie części obszaru wsi Brzegi o powierzchni 4358,70 ha z gminy Tatrzańskiej.
§  11.
W województwie olsztyńskim zmienia się granice miasta Górowo Iławeckie przez przyłączenie obszaru części wsi Sołtysowizna o powierzchni 37,68 ha z gminy Górowo Iławeckie.
§  12.
W województwie opolskim tworzy się gminę Tułowice z siedzibą władz w Tułowicach; w skład gminy Tułowice wchodzą obszary wsi: Goszczowice z gminy Łambinowice oraz Ligota Tułowicka, Skarbiszowice, Szydłów i Tułowice z gminy Niemodlin.
§  13. 2
W województwie ostrołęckim tworzy się gminę Młynarze z siedzibę władz w Młynarzach; w skład gminy Młynarze wchodzą obszary wsi: Długołęka­Koski, Długołęka Wielka, Gierwaty, Głażewo­Cholewy, Głażewo­Święszki, Kołaki, Młynarze, Modzele, Ochenki, Ogony, Rupin, Sadykierz, Sieluń, Strzemieczne­Hieronimy, Strzemieczne-Oleksy, Strzemieczne­Wiosny i Załęże­Ponikiewka z gminy Różan.
§  14.
W województwie pilskim:
1)
tworzy się gminę Miasteczko Krajeńskie z siedzibą władz w Miasteczku Krajeńskim; w skład gminy Miasteczko Krajeńskie wchodzą obszary wsi: Arentowo, Brzostowo, Grabionna, Grabówno, Miasteczko­Huby, Miasteczko Krajeńskie, Okaliniec i Wolsko Górne z gminy Białośliwie,
2)
zmienia się granice miasta Piła przez przyłączenie obszaru części wsi Ługi Ujskie o powierzchni 67,05 ha, obszaru wsi Motylewo o powierzchni 1348,86 ha z gminy Ujście oraz obszaru części wsi Stobno o powierzchni 30,84 ha z gminy Trzcianka.
§  15. 3
W województwie piotrkowskim tworzy się gminę Budziszewice z siedzibą władz w Budziszewicach; w skład gminy Budziszewice wchodzą obszary wsi: Adamów, Agnopol, Antolin, Budziszewice, Helenów, Mierzno, Nepomucenów, Nowe Mierzno, Nowy Józefów, Nowy Rękawiec, Rękawiec, Stary Józefów, Teodorów, Walentynów, Węgrzynowice, Węgrzynowice­Modrzewie i Zalesie z gminy Żelechlinek.
§  16.
W województwie poznańskim zmienia się granice miasta Pobiedziska przez przyłączenie obszaru części wsi Główna o powierzchni 57,01 ha, obszaru części wsi Polska Wieś o powierzchni 85,14 ha oraz obszaru części wsi Wójtostwo o powierzchni 58,24 ha z gminy Pobiedziska.
§  17. 4
W województwie skierniewickim zmienia się granice gminy Bolimów przez przyłączenie obrębu ewidencyjnego Łasieczniki o powierzchni 650,03 ha z gminy Nieborów.
§  18.
W województwie suwalskim zmienia się granice gminy Raczki przez przyłączenie obszaru wsi Lipówka o powierzchni 446,65 ha z gminy Wieliczki.
§  19.
W województwie szczecińskim zmienia się granice miasta Kamień Pomorski przez przyłączenie obszaru części wsi Żółcino o powierzchni 28,92 ha oraz wód z Zalewu Kamieńskiego i Zalewu Karpin o powierzchni 204,37 ha z gminy Kamień Pomorski.
§  20.
W województwie tarnobrzeskim zmienia się granice:
1)
miasta Nowa Dęba przez przyłączenie obszaru wsi Poręby Dębskie o powierzchni 299,00 ha z gminy Nowa Dęba,
2)
miasta Sandomierz przez przyłączenie obszaru wsi Kamień Plebański o powierzchni 140,47 ha oraz obszaru wsi Mokoszyn o powierzchni 291,36 ha z gminy Dwikozy,
3)
miasta Tarnobrzeg przez przyłączenie obszaru wsi Nagnajów o powierzchni 324,25 ha z gminy Baranów Sandomierski,
4)
gminy Ulanów przez przyłączenie obszaru osiedla Kępa Rudnicka o powierzchni 70,26 ha z miasta Rudnik.
§  21.
W województwie toruńskim zmienia się granice:
1)
gminy Grudziądz przez przyłączenie obszaru wsi Dusocin o powierzchni 645,54 ha z gminy Rogóźno,
2)
miasta Nowe Miasto Lubawskie przez przyłączenie z obszaru wsi Kurzętnik osiedla Marianowo o powierzchni 28,16 ha z gminy Kurzętnik.
§  22.
W województwie włocławskim zmienia się granice miasta Rypin przez przyłączenie obszaru części wsi Starorypin Prywatny o powierzchni 19,24 ha oraz obszaru części wsi Rusinowo o powierzchni 6,32 ha z gminy Rypin.
§  23.
W województwie zamojskim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Aleksandrów z siedzibą władz w Aleksandrowie; w skład gminy Aleksandrów wchodzą wsie: Aleksandrów i Margole z gminy Józefów,
b)
Bełżec z siedzibą władz w Bełżcu; w skład gminy Bełżec wchodzą wsie: Szalenik­Kolonia i Święcie­Kolonia z gminy Lubycza Królewska oraz wsie Bełżec i Chyże z gminy Tomaszów Lubelski;
2)
zmienia się granice gminy Telatyn przez przyłączenie obszaru części wsi Liski o powierzchni 68,34 ha z gminy Dołhobyczów.
§  24.
W województwie zielonogórskim zmienia się granice gminy Zbąszyń przez przyłączenie obszaru wsi Nowa Wieś o powierzchni 588,08 ha z gminy Zbąszynek.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.
1 § 5 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.100.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 lutego 1992 r. (Dz.U.92.12.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.
3 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.100.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.
4 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 lutego 1992 r. (Dz.U.92.12.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.115.497

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, zmiana granic i ustalenie siedzib niektórych gmin w województwach: warszawskim, białostockim, bielskim, częstochowskim, katowickim, kieleckim, leszczyńskim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, olsztyńskim, opolskim, ostrołęckim, pilskim, piotrkowskim, poznańskim, skierniewickim, suwalskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, toruńskim, włocławskim, zamojskim i zielonogórskim oraz nadanie niektórym gminom statusu miasta.
Data aktu: 02/12/1991
Data ogłoszenia: 14/12/1991
Data wejścia w życie: 01/01/1992