Opodatkowanie wzrostu wynagrodzeń w 1990 r.

USTAWA
z dnia 27 grudnia 1989 r.
o opodatkowaniu wzrostu wynagrodzeń w 1990 r.

Art.  1.
1.
Ustawa reguluje opodatkowanie osób prawnych oraz prowadzących działalność gospodarczą organizacji politycznych i państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, a także spółek jawnych i cywilnych z udziałem osób prawnych, od wzrostu wynagrodzeń przekraczającego określone tą ustawą normy.
2.
Przepisy ustawy nie mają zastosowania do:
1)
Skarbu Państwa,
2)
rad narodowych,
3)
jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,
4)
Narodowego Banku Polskiego,
5)
szkół wyższych, z wyjątkiem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
6)
organizacji społecznych, zawodowych oraz fundacji, z wyjątkiem ich działalności gospodarczej.
7)
spółek działających na podstawie przepisów o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz na podstawie przepisów o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych.
Art.  2.
1.
Do uiszczenia podatku od wzrostu wynagrodzeń są zobowiązani podatnicy, u których:
1)
wynagrodzenia obciążające koszty całokształtu działalności roku (okresu) podatkowego,
2)
nagrody i premie z zysku bilansowego za 1990 r.

przekroczą normy ustalone zgodnie z przepisami art. 4-6 niniejszej ustawy.

2.
Podstawę opodatkowania stanowią kwoty wynagrodzeń przekraczające normy, o których mowa w ust. 1.
Art.  3.
1.
Postawę ustalenia norm wynagrodzeń, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, w styczniu 1990 r. stanowi suma:
1)
kwoty wynagrodzeń za wrzesień 1989 r. obciążających koszty całokształtu działalności,
2)
kwot zwiększających stawki poszczególnych składników wynagrodzenia pracowników w dniu 1 października 1989 r. z tytułu zmian cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w III kwartale tego roku, obliczonych zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 31 lipca 1989 r. o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r. (Dz. U. Nr 48, poz. 261 i Nr 56, poz. 330),
3)
kwoty wynikającej z pomnożenia sumy kwot wymienionych w pkt 1 i 2 przez wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 1989 r. i współczynnik 0,8,
4)
kwoty wynikającej z pomnożenia sumy kwot wymienionych w pkt 1-3 przez sumę faktycznego wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie i prognozowanego w grudniu 1989 r. i współczynnik 0,8.
2.
Podatnicy, u których zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od nadwyżki wynagrodzeń, ustalone według stawki 40% i stawki 200%, przekroczyło 10% dochodu za 1989 r., pomniejszają sumę kwot wynagrodzeń, o której mowa w ust. 1, o jedną dwudziestą czwartą nadwyżki wynagrodzeń wypłaconej ponad normę wynagrodzeń uznanych w 1989 r. za koszty uzyskania przychodów.
Art.  4.
1.
Miesięczną normę wynagrodzeń w styczniu 1990 r. stanowi kwota wynagrodzeń ustalona zgodnie z art. 3, powiększona o kwotę przyrostu wynikającego ze wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu, pomnożonego przez współczynnik korygujący.
2.
Miesięczną normę wynagrodzeń w każdym następnym miesiącu stanowi miesięczna norma z miesiąca poprzedniego, powiększona o kwotę przyrostu wynikającego ze wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu, pomnożonego przez współczynnik korygujący.
3.
Normę roku (okresu) podatkowego stanowi suma norm miesięcznych ustalonych zgodnie z ust. 1 i 2.
3a. 1
Podatnicy, u których do końca roku nie będzie wykorzystana roczna norma wynagrodzeń, mogą pozostającą rezerwę wypłacić w pierwszym półroczu 1991 r. Przepis ten stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 5.
4.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustali wysokość współczynników korygujących, o których mowa w ust. 1 i 2.
5.
Prognozowany przyrost cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych na każdy miesiąc ogłasza Minister Finansów w terminie do dnia 7 każdego miesiąca.
6.
Faktyczny przyrost cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych za każdy miesiąc ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.
7. 2
Podatnicy, u których wystąpi wzrost zatrudnienia ogółem, mogą ustalić normę roku (okresu) podatkowego, dzieląc normę obliczoną zgodnie z ust. 3 przez przeciętne zatrudnienie we wrześniu 1989 r. i tak ustaloną kwotę mnożąc przez przeciętne zatrudnienie roku (okresu) podatkowego.
8. 3
Podatnicy, u których nastąpi przyrost lub spadek zatrudnienia, spowodowany zmianami organizacyjnymi dokonanymi po dniu 30 września 1989 r., polegającymi na:
1)
podziale jednostki (organizacyjnej) gospodarczej,
2)
połączeniu jednostek (organizacyjnych) gospodarczych,
3)
przekształceniu w spółkę, przekazaniu lub przejęciu w dzierżawę lub agencję zakładów, wydziałów, działów lub innych organizacyjnie i ewidencyjnie wyodrębnionych obiektów produkcyjnych lub usługowych

ustalają normę miesięczną w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana organizacyjna, korygując ją o kwotę wynikającą z przemnożenia przeciętnego wynagrodzenia przez liczbę odpowiadającą przyrostowi lub spadkowi zatrudnienia spowodowanemu tymi zmianami. Przeciętne wynagrodzenie ustala się dzieląc miesięczną normę z miesiąca poprzedzającego zmianę przez przeciętną liczbę zatrudnionych w tym miesiącu.

8a. 4
Podatnicy, u których nastąpią zmiany organizacyjne wymienione w ust. 8, mogą również ustalić normę roku (okresu) podatkowego na podstawie wynagrodzenia i przeciętnego zatrudnienia za wrzesień 1989 r., pomniejszonego lub powiększonego odpowiednio do zmian organizacyjnych. Zasada ta może być również stosowana przez podatników, którzy podjęli działalność w wyniku zmian organizacyjnych polegających na podziale poprzednio działającej osoby prawnej będącej podatnikiem przed podziałem.
8b. 5
Wyboru sposobu ustalania normy według przepisów ust. 8 lub 8a dokonują podatnicy, u których wystąpią zmiany organizacyjne, stosując ten sposób jednolicie do wszystkich jednostek organizacyjnych objętych zmianami.
9. 6
Podatnicy, u których nastąpi wzrost lub spadek zatrudnienia ogółem spowodowany sezonowym charakterem produkcji, mogą ustalić normę okresu podatkowego jak w ust. 7.
Art.  5.
1.
Podatnikom, którzy podjęli działalność po dniu 30 września 1989 r., właściwe urzędy skarbowe ustalają na pierwszy miesiąc działalności w 1990 r. przeciętną normę wynagrodzeń na jednego zatrudnionego pracownika jako sumę:
1)
przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia normy w kwocie określonej przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia,
2)
kwot przyrostów wynagrodzeń wynikających ze wskaźników wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych za miesiące poprzedzające okres podjęcia działalności w 1990 r., pomnożonych przez współczynniki korygujące, o których mowa w art. 4 ust. 4,
3) 7
kwot wynagrodzeń z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, w wysokości nie przekraczającej 100% wynagrodzenia określonego w pkt 1 i 2.
2. 8
Normę ustaloną przez urząd skarbowy zgodnie z ust. 1 podatnicy mnożą przez przeciętne zatrudnienie w pierwszym miesiącu działalności w 1990 r. i tak ustaloną kwotę powiększają o kwotę przyrostu wynikającego ze wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu, pomnożonego przez współczynnik korygujący, o którym mowa w art. 4 ust. 4.
3.
Miesięczną normę w każdym następnym miesiącu stanowi miesięczna norma z miesiąca poprzedniego, powiększona o kwotę przyrostu wynikającego ze wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu, pomnożonego przez współczynnik korygujący, o którym mowa w art. 4 ust. 4.
4.
Normę roku (okresu) podatkowego stanowi suma norm miesięcznych ustalonych zgodnie z ust. 2 i 3.
5.
W przypadku wzrostu lub spadku przeciętnego zatrudnienia w roku (okresie) podatkowym, podatnicy, o których mowa w ust. 1, stosują odpowiednio przepisy art. 4 ust. 7 i 8, dzieląc normę obliczoną zgodnie z ust. 4 przez przeciętne zatrudnienie w pierwszym miesiącu działalności w 1990 r. i tak ustaloną kwotę mnożąc przez przeciętne zatrudnienie za rok (okres) podatkowy.
Art.  6.
1.
Normę wypłat nagród i premii z zysku bilansowego, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, stanowi kwota wynosząca 8,5% wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w 1990 r. pomniejszonych o honoraria i wynagrodzenia bezosobowe, a w spółdzielniach pracy - o honoraria i wynagrodzenia bezosobowe innych osób fizycznych nie będących członkami tych spółdzielni.
2. 9
Norma ustalona zgodnie z ust. 1 może być powiększona o procent równy liczbie wynikającej z pomnożenia ilorazu 1/12 kwoty zysku bilansowego za 1990 r. i 1/6 kwoty zysku bilansowego za pierwsze półrocze 1990 r. przez współczynnik korekty.
3. 10
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi wysokość współczynnika korekty, o którym mowa w ust. 2.
4. 11
Przepis ust. 2 dotyczy podatników, którzy uregulują w obowiązujących terminach wszystkie zobowiązania na rzecz budżetu państwa za 1990 r. oraz u których iloraz 1/12 kwoty zysku bilansowego za 1990 r. i 1/6 kwoty zysku bilansowego za pierwsze półrocze 1990 r. jest nie mniejszy od jedności.
5. 12
Upoważnia się podatników do dokonywania w 1990 r., za zgodą pracownika, zaliczkowych wypłat nagród i premii z zysku w formie obligacji Skarbu Państwa lub akcji. Kwota odpowiadająca 50% wartości obligacji i akcji przekazanych pracownikom zwiększa normę, o której mowa w ust. 1.
Art.  7.
1.
Za wynagrodzenie obciążające koszty całokształtu działalności uważa się kwoty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty obciążające koszty tej działalności, zaliczone do wynagrodzenia zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń, obowiązującymi w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
2.
Do ustalenia podstawy opodatkowania wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności wynagrodzenia w roku (okresie) podatkowym pomniejsza się o wypłaty:
1)
jednorazowych nagród i premii obciążających koszty całokształtu działalności w roku podatkowym, wynikających z Karty Górnika, Karty Hutnika lub innych kart branżowych wprowadzonych przed dniem 1 stycznia 1990 r.,
2)
wynagrodzeń za pracę inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami, określonych na podstawie odrębnych przepisów,
3)
wynagrodzeń za pracę w dni wolne od pracy przekazanych na fundusze pomocy społecznej.
4)
wynagrodzeń osób zatrudnionych w ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych prowadzonych przez spółdzielnie inwalidów,
5)
odpraw, o których mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw.
3.
Jeżeli podatnik zleca wykonanie usługi lub produkcji, a zleceniobiorca do wykonania tej usługi lub produkcji zatrudni pracowników podatnika, podatnik podwyższa wynagrodzenia roku (okresu) podatkowego o kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez zleceniobiorcę pracownikom podatnika. Zleceniobiorca jest obowiązany wykazać w fakturze kwotę wynagrodzeń wypłaconych pracownikom podatnika.
4.
Podatnik, który użycza, wynajmuje lub dzierżawi spółce środki produkcji, a spółka przy prowadzeniu działalności gospodarczej zatrudnia pracowników podatnika, podwyższa wynagrodzenia roku (okresu) podatkowego o kwoty wynagrodzeń wypłacone przez spółkę pracownikom podatnika. Spółka jest obowiązana powiadomić podatnika o zatrudnieniu jego pracowników i określić kwoty wynagrodzeń wypłaconych tym pracownikom.
4a. 13
Przez zatrudnianie pracowników podatnika, o którym mowa w ust. 3 i 4, rozumie się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, umowy agencyjno-prowizyjnej i umowy o podobnym charakterze.
5.
Podwyżki wynagrodzeń za pracę nie mogą być wprowadzone przez podatników z mocą wsteczną za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym podjęto decyzję o podwyższeniu wynagrodzeń.
Art.  8.

Podatek od wzrostu wynagrodzeń ustala się według następującej skali opodatkowania:

1) 14
za przekroczenie normy wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w roku (okresie) podatkowym:
Lp. Przekroczenie normy Stawka podatku za każdy kolejny procent przekroczenia normy
1 do 3% 100%
2 ponad 3% do 5% 200%
3 ponad 5% 500%
2)
za przekroczenie normy wypłat nagród i premii z zysku bilansowego za 1990 r. - w wysokości 500% kwoty przekroczenia.
Art.  9.

Podatek, o którym mowa w art. 8, stanowi dochód budżetu centralnego i podlega odprowadzeniu na rachunek właściwych urzędów skarbowych.

Art.  10.
1.
Podatek obliczony zgodnie z art. 8 pkt 1 uiszcza się z zysku bilansowego lub nadwyżki dochodów nad wydatkami roku (okresu) podatkowego, a jeśli zobowiązanie podatkowe przekracza zysk bilansowy lub nadwyżkę dochodów nad wydatkami, kwota różnicy stanowi stratę bilansową lub nadwyżkę wydatków nad dochodami.
2.
U podatników, u których w okresie podatkowym wystąpi strata bilansowa lub nadwyżka wydatków nad dochodami, podatek, o którym mowa w art. 8 pkt 1, powiększa tę stratę lub nadwyżkę wydatków nad dochodami.
3.
Podatnicy nie ustalający wyniku finansowego obciążają koszty działalności kwotą podatku, o którym mowa w art. 8 pkt 1.
Art.  11. 15

 

1.
Wypłat nagród i premii z dochodu 1989 r., pomniejszonego o podatek dochodowy, dokonują podatnicy według zasad określonych w ustawie budżetowej na rok 1989 z dnia 15 lutego 1989 r. (Dz. U. Nr 7, poz. 45, Nr 25, poz. 134, Nr 54, poz. 320, Nr 59, poz. 350 i Nr 64, poz. 392).
2.
Nagrody i premie, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacone zaliczkowo w 1990 r. przed weryfikacją sprawozdania finansowego (bilansu) z 1989 r. Łączna kwota zaliczkowych wypłat tych nagród i premii dokonanych w 1989 r. i w 1990 r. nie może przekroczyć 90% kwoty wolnej, ustalonej zgodnie z art. 22 ustawy wymienionej w ust. 1
Art.  12.

Ustala się następujące terminy obliczenia i wpłaty podatku:

1)
zaliczkowo - do dnia 28 każdego następnego miesiąca za okres podatkowy z tytułu przekroczenia normy wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności,
2)
ostateczne obliczenie i wpłata podatku następuje w ciągu 20 dni po terminie obowiązującym do sporządzenia bilansu i rachunku wyników za rok podatkowy,
3)
w okresie 5 dni od daty każdej wypłaty nagród i premii z dochodu za 1989 r., pomniejszonego o podatek dochodowy.
4) 16
w okresie 5 dni od daty każdej zaliczkowej wypłaty nagród i premii z zysku bilansowego za 1990 r. w formie obligacji Skarbu Państwa lub akcji.
Art.  13.

Minister Finansów ustali wzory deklaracji dotyczących obliczenia podatku, o którym mowa w ustawie, oraz określi sposób ustalania kwoty wynagrodzeń za wrzesień 1989 r. i przeciętnego zatrudnienia.

Art.  14.

Minister Finansów może wyrazić zgodę na ustalanie norm wynagrodzeń, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, oraz uiszczanie podatku przez zakłady (oddziały) osób prawnych sporządzające samodzielnie bilans.

Art.  15.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

1 Art. 4 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
2 Art. 4 ust. 7:

- zmieniony przez art. 29 pkt 1 lit. a) ustawy budżetowej na rok 1990 (Dz.U.90.13.82) z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.

3 Art. 4 ust. 8 zmieniony przez art. 29 pkt 1 lit. b) ustawy budżetowej na rok 1990 (Dz.U.90.13.82) z dniem 1 stycznia 1990 r.
4 Art. 4 ust. 8a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
5 Art. 4 ust. 8b dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
6 Art. 4 ust. 9 dodany przez art. 29 pkt 1 lit. c) ustawy budżetowej na rok 1990 (Dz.U.90.13.82) z dniem 1 stycznia 1990 r.
7 Art. 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
8 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
9 Art. 6 ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
10 Art. 6 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
11 Art. 6 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
12 Art. 6 ust. 5 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
13 Art. 7 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
14 Art. 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.
15 Art. 11 zmieniony przez art. 29 pkt 2 ustawy budżetowej na rok 1990 (Dz.U.90.13.82) z dniem 1 stycznia 1990 r.
16 Art. 12 pkt 4 dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024