Sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 28 listopada 1989 r.
w sprawie sposobu, trybu i szczegółowych warunków nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Na podstawie art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 oraz z 1991 r. Nr 103, poz. 446).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
uprawnieniach zawodowych - rozumie się przez to uprawnienia, o których mowa w art. 43,
2)
osobie zainteresowanej - rozumie się przez to osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień zawodowych,
3)
komisji kwalifikacyjnej - rozumie się przez to komisję kwalifikacyjną do spraw uprawnień zawodowych, powołaną na podstawie art. 45 ust. 3.
§  2.
1. 2
Do wniosku o nadanie uprawnień zawodowych, sporządzonego według wzoru stanowiącego odpowiednio załącznik nr 1 lub nr 1a do rozporządzenia, osoba zainteresowana jest obowiązana załączyć:
1)
dokumenty potwierdzające:
a)
odpowiednie wykształcenie,
b)
wymagania, o których mowa w art. 44 ust. 2 i 3,
2)
szczegółowy opis prac wykonywanych podczas dotychczasowej praktyki zawodowej, sporządzony przez osobę zainteresowaną,
3)
inne dokumenty mające wpływ na ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego osoby zainteresowanej.
4)
oświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych oraz przestępstwa karno-skarbowe,
5)
dodatkowo przy ubieganiu się o uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości:
a)
wykaz wykonanych prac z zakresu szacowania nieruchomości oraz trzy wybrane prace objęte tym wykazem, a jeżeli takie prace nie były samodzielnie wykonywane - projekty takich prac,
b)
świadectwo ukończenia studium podyplomowego lub kursów specjalistycznych uwzględniających wymogi programowe ustalone przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Wniosek i dokumenty wymienione w ust. 1 osoba zainteresowana składa komisji kwalifikacyjnej.
§  3.
1. 3
Zakresy uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 43, powinny być zgodne z praktyką zawodową osoby zainteresowanej.
2.
Rozszerzenie zakresu posiadanych uprawnień zawodowych następuje w trybie i na warunkach przewidzianych do nadawania uprawnień.
§  4.
1. 4
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą: przewodniczący, wiceprzewodniczący i członkowie.
2. 5
Komisja kwalifikacyjna działa poprzez podkomisję do spraw geodezji i kartografii oraz podkomisję do spraw szacowania nieruchomości.
3. 6
W celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego przewodniczący komisji kwalifikacyjnej tworzy ze składu komisji zespoły kwalifikacyjne. Zespół kwalifikacyjny nie może liczyć mniej niż 5 osób. Pracami zespołu kwalifikacyjnego kieruje wyznaczony przez przewodniczącego członek komisji.
4. 7
Komisja kwalifikacyjna działa zgodnie z regulaminem. Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zatwierdza regulamin po uprzednim zaopiniowaniu przez zainteresowane stowarzyszenia społeczno-zawodowe.
5. 8
Członkowie komisji kwalifikacyjnej są powoływani na okres 4 lat.
§  5.
1. 9
Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej:
1)
nadzoruje prace komisji kwalifikacyjnej oraz kieruje bezpośrednio podkomisją do spraw geodezji i kartografii,
2)
opracowuje projekt regulaminu działania komisji kwalifikacyjnej,
3)
ustala skład osobowy i terminy posiedzenia zespołów, o których mowa w § 4 ust. 3,
4)
wyznacza organizatorów posiedzeń wyjazdowych.
2. 10
Wiceprzewodniczący komisji kwalifikacyjnej zastępuje jej przewodniczącego oraz kieruje bezpośrednio podkomisją do spraw szacowania nieruchomości. Do uprawnień wiceprzewodniczącego stosuje się przepisy ust. 1 pkt 2-4, § 4 ust. 3, § 8 ust. 1 oraz § 9 ust. 2.
§  6. 11
(skreślony).
§  7. 12
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z:
1)
części wstępnej,
2)
części sprawdzającej.
§  8.
1. 13
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się w siedzibie komisji lub na posiedzeniach wyjazdowych. W posiedzeniach tych mogą brać udział przedstawiciele stowarzyszeń społeczno-zawodowych oraz zainteresowanych naczelnych organów administracji państwowej, po uprzednim uzgodnieniu z przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne powinno być zakończone w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia dokumentów, o których mowa w § 2.
3. 14
Organizowanie posiedzeń wyjazdowych może być powierzone na zasadzie porozumienia stowarzyszeniom społeczno-zawodowym, a także innym jednostkom organizacyjnym.
4.
O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego oraz o wysokości przewidywanych kosztów postępowania organizator posiedzenia zawiadamia osoby zainteresowane na 14 dni przed wyznaczonym terminem.
5. 15
Wysokość kosztów postępowania kwalifikacyjnego ustala i rozlicza organizator posiedzenia. W razie nieprzeprowadzenia w pełnym zakresie postępowania kwalifikacyjnego na skutek na skutek niestawiennictwa osoby zainteresowanej z udokumentowanych przyczyn losowych lub na skutek niedopuszczenia tej osoby do części sprawdzającej postępowania, zwraca się zainteresowanej osobie część kwoty wpłaconej na poczet kosztów tego postępowania, proporcjonalnie do poniesionych kosztów.
§  9.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
1) 16
badanie złożonych dokumentów oraz przedłożonych prac,
2) 17
sprawdzenie, czy osoba zainteresowana wykazuje dostateczną znajomość przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii w odniesieniu do uprawnień zawodowych w zakresach, o których mowa w art. 43 pkt 1-7, lub przepisów i obowiązujących zasad związanych z szacowaniem nieruchomości w odniesieniu do uprawnień zawodowych w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 8,
3) 18
sprawdzenie, czy osoba zainteresowana posiada umiejętność praktycznego stosowania obowiązujących zasad wyceny nieruchomości w odniesieniu do uprawnień zawodowych w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 8.
1a. 19
W części wstępnej postępowania komisja kwalifikacyjna wykonuje czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1. W części sprawdzającej postępowania komisja kwalifikacyjna wykonuje czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
2. 20
Sprawdzenie znajomości przepisów i zasad, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się w formie egzaminu albo przez uznanie dotychczasowych prac z tego zakresu. W razie sprawdzenia znajomości przepisów i zasad przez uznanie dotychczasowych prac, zespołem kwalifikacyjnym kieruje przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
3.
Z przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
§  10.
1. 21
Świadectwo nadania uprawnień zawodowych sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 lub nr 2a do rozporządzenia.
2.
Świadectwo rozszerzenia zakresu posiadanych uprawnień zawodowych wydaje się zgodnie z przepisem ust. 1, zachowując dotychczasowy numer uprawnień zawodowych lub numer dokumentu, o którym mowa w art. 50 ust. 1.
3. 22
Świadectwa nadania uprawnień zawodowych w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 8, otrzymują odrębną numerację.
§  11.
Jeżeli osoba zainteresowana nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie na posiedzenie komisji kwalifikacyjnej, zwraca się jej złożone dokumenty.
§  12.
Osoba, której odmówiono nadania uprawnień zawodowych, może ponownie wystąpić o ich nadanie po upływie roku, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji odmownej.
§  13.
Osoby, którym nadano uprawnienia zawodowe, wpisuje się do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe.
§  14. 23
Osoba posiadająca uprawnienia zawodowe przy wykonywaniu samodzielnych funkcji posługuje się numerem uprawnień zawodowych.
§  15. 24
W stosunku do wniosków o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 8, złożonych do dnia 31 grudnia 1992 r., postępowanie kwalifikacyjne powinno być zakończone w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK

O NADANIE UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH

I. Wnoszę o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w następujących zakresach:*)

1) geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne,

2) 25 rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,

3) geodezyjne pomiary podstawowe,

4) geodezyjna obsługa inwestycji,

5) geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,

6) redakcja map,

7) fotogrametria i teledetekcja.

------------------

*) Niepotrzebne skreślić

II. Dane osobowe osoby zainteresowanej

1. ....................... 2. ......................... 3. .....................................

(nazwisko) (imię) (nazwisko panieńskie)

4. ..................................... 5. ..................................

(imiona rodziców) (data urodzenia)

6 ............................................ 7. ....................................

(nr i seria dowodu osobistego) (wykształcenie)

8. .................................................................................................................................

(nazwa szkoły i rok ukończenia)

9. .................................................................................................................................

(adres zamieszkania i kod pocztowy)

III. Przebieg praktyki zawodowej

Lp. Nazwa zakładu pracy i adres Zajmowane stanowisko (w okresie od - do) Liczba lat praktyki zawodowej
1 2 3 4
Razem

Stwierdzam własnoręcznym podpisem prawdziwość

danych zamieszczonych w części II i III.

...........................................................................

(data i podpis)

IV. Do wniosku załączam następujące dokumenty:

1) uwierzytelniony odpis (kopię) dyplomu szkoły wyższej lub średniej,

2) szczegółowy opis prac geodezyjnych i kartograficznych, wykonywanych podczas dotychczasowej praktyki zawodowej,

2a) 26 oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia,

3) *)...............................................................................................................................

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

--------------------

*) Wymienić dokumenty, które według uznania osoby zainteresowanej spełniają warunki określone w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1A 27

Wzór

WNIOSEK

O NADANIE UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH

I. Wnoszę o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.

II. Dane osobowe osoby zainteresowanej

1. ....................... 2. ......................... 3. .....................................

(nazwisko) (imię) (nazwisko panieńskie)

4. ..................................... 5. ..................................

(imiona rodziców) (data urodzenia)

6 ............................................ 7. ....................................

(nr i seria dowodu osobistego) (wykształcenie)

8. .................................................................................................................................

(nazwa szkoły i rok ukończenia)

9. .................................................................................................................................

(adres zamieszkania i kod pocztowy)

10. ..............................................................................................................................

(studium podyplomowe lub kursy specjalistyczne w zakresie szacowania nieruchomości)

III. Przebieg praktyki zawodowej

Lp. Nazwa zakładu pracy Zajmowane stanowisko (w okresie od - do) Liczba lat praktyki zawodowej
1 2 3 4
Razem

Stwierdzam własnoręcznym podpisem prawdziwość

danych zamieszczonych w części II i III.

...........................................................................

(data i podpis)

IV. Do wniosku załączam:

1) uwierzytelniony odpis (kopię) dyplomu szkoły wyższej lub średniej,

2) szczegółowy opis prac wykonywanych podczas dotychczasowej praktyki zawodowej,

3) wykaz wykonanych przez siebie prac z zakresu szacowania nieruchomości,

4) trzy prace wybrane z wykazu, o którym mowa w pkt 3, lub projekty tych prac,

5) uwierzytelniony odpis (kopię) świadectwa ukończenia studium podyplomowego lub kursów specjalistycznych z zakresu szacowania nieruchomości,

6) oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia,

7) *)...............................................................................................................................

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

--------------------

*) Wymienić dokumenty, które według uznania osoby zainteresowanej spełniają warunki określone w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii

(pominięte)

ZAŁĄCZNIK Nr  2A

  28 (pominięty)

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
7 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
8 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
9 § 5 ust. 1 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 lit. a) - c) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
10 § 5 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
11 § 6 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
12 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
13 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
14 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
15 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
16 § 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
17 § 9 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.

- zmieniony w związku z pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1993 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.93.70.341) w § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem z dniem 18 sierpnia 1993 r.

18 § 9 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 9 lit. c) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
19 § 9 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 9 lit. d) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
20 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. e) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
21 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
22 § 10 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
23 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
24 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
25 Załącznik nr 1 część I pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
26 Załącznik nr 1 część IV pkt 2a dodany przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
27 Załącznik nr 1a dodany przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.
28 Załącznik nr 2a dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.181) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1992 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.67.411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Data aktu: 28/11/1989
Data ogłoszenia: 16/12/1989
Data wejścia w życie: 31/12/1989