Terminy i sposób przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1989 r.
w sprawie terminów i sposobu przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych przeprowadza się spisy, zwane dalej "spisami rolnymi":
1)
metodą reprezentacyjną, tj. w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych, w dniach od 2 do 10 stycznia, od 1 do 9 kwietnia, od 15 do 25 czerwca oraz od 1 do 9 października każdego roku,
2)
pełne, tj. we wszystkich indywidualnych gospodarstwach rolnych, co pięć lat w dniach od 15 do 25 czerwca, poczynając od roku 1993.
2.
W roku, w którym jest przeprowadzany spis rolny pełny, w czerwcu nie prowadzi się w indywidualnych gospodarstwach rolnych spisu metodą reprezentacyjną.
§  2.
Osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne są obowiązane do udzielania informacji w zakresie powierzchni gruntów i zasiewów, zwierząt gospodarskich, drzew i krzewów owocowych, warzyw, stanu i wykorzystania środków produkcji oraz cech społeczno - zawodowych prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne, członków ich rodzin oraz pracujących w gospodarstwach, szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego:
1)
ustala, dla poszczególnych rodzajów lub określonego spisu rolnego, wzory formularzy spisowych zawierające pytania w zakresie tematycznym podanym w załączniku do rozporządzenia; wzór formularza spisowego nie może zawierać pytania o imię i nazwisko osoby prowadzącej indywidualne gospodarstwo rolne,
2)
określa zasady losowania indywidualnych gospodarstw rolnych do spisów rolnych prowadzonych metodą reprezentacyjną i sposób podawania do wiadomości wylosowanych gospodarstw.
§  4.
1.
Organizowanie i przeprowadzanie spisów rolnych należy odpowiednio do Głównego Urzędu Statystycznego i wojewódzkich urzędów statystycznych.
2.
Czynności spisywania dokonują ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
Osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne udzielają ankieterom Głównego Urzędu Statystycznego pełnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają inni pełnoletni domownicy.
3.
Udzielanie odpowiedzi na pytania inne niż wynikające z określonego w załączniku do rozporządzenia szczegółowego zakresu tematycznego spisów rolnych jest dobrowolne.
4.
Osoby fizyczne udzielające odpowiedzi na pytania w spisach rolnych nie podają imienia i nazwiska.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie przeprowadzenia spisów w zakresie statystyki rolniczej i związanych z nimi obowiązków osób fizycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 13).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATYCZNY SPISÓW ROLNYCH

1. Powierzchnia użytkowanych gruntów rolnych i zasiewów z wyszczególnieniem:

1) ogólnej powierzchni gruntów, w tym:

a) gruntów ornych wraz z ogrodami przydomowymi, gruntów pod zasiewami, odłogów i ugorów,

b) sadów,

c) łąk,

d) pastwisk,

e) lasów i gruntów leśnych,

f) stawów rybnych;

2) ogólnej powierzchni zasianej i zasadzonej, w tym:

a) pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, owsa z jęczmieniem i innych mieszanek zbożowych i pozostałych zbożowych,

b) kukurydzy na ziarno i zielonkę, strączkowych jadalnych (grochu, fasoli, bobu), ziemniaków, buraków cukrowych, rzepaku i rzepiku oraz pozostałych przemysłowych,

c) włóknistych,

d) okopowych pastewnych,

e) strączkowych pastewnych (peluszki, wyki, łubinu słodkiego, bobiku, mieszanek zbożowo-strączkowych oraz innych),

f) motylkowych pastewnych (koniczyny, lucerny, esparcety, seradeli i innych),

g) warzyw według gatunków,

h) truskawek,

i) szklarni i tuneli foliowych.

2. Zwierzęta gospodarskie według gatunków i grup wiekowo-użytkowych, w tym:

1) bydło,

2) trzoda chlewna,

3) konie,

4) owce,

5) kozy,

6) drób

- wraz z przychodami i rozchodami bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu.

3. Tematy dodatkowe:

1) drzewa i krzewy owocowe według gatunków,

2) budynki i budowle gospodarcze,

3) stan, wykorzystanie i zużycie środków produkcji nie wymienionych w pkt 2, w szczególności obornika, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, nasion kwalifikowanych, pasz przemysłowych i gospodarskich, węgla, paliw i energii elektrycznej,

4) maszyny, ciągniki i urządzenia rolnicze,

5) zaopatrzenie rolnictwa w wodę,

6) zużycie nawozów,

7) cechy społeczno-zawodowe prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne oraz członków ich rodzin i pracujących w tych gospodarstwach, w szczególności płeć, wiek, wykształcenie, przygotowanie zawodowe, wkład pracy w gospodarstwo i charakter pracy poza gospodarstwem rolnym.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.60.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Terminy i sposób przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.
Data aktu: 03/11/1989
Data ogłoszenia: 10/11/1989
Data wejścia w życie: 25/11/1989