Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na posiadanie i używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych innych niż odbiorniki powszechnego odbioru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 13 lutego 1989 r.
w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na posiadanie i używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych innych niż odbiorniki powszechnego odbioru.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 9 ust. 2 oraz art. 10 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odbiornikiem radiofonicznym i telewizyjnym innym niż odbiornik powszechnego odbioru jest:
1)
odbiornik umożliwiający odbiór sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych o częstotliwościach powyżej 30 MHz (o długościach fal poniżej 10 m) w zakresach i kanałach częstotliwościowych innych niż stosowane lub przewidywane do stosowania w kraju dla powszechnego odbioru radiofonii i telewizji, zwany dalej "odbiornikiem"; zakresy i kanały częstotliwościowe stosowane lub przewidywane do stosowania przez polską radiofonię i telewizję określa załącznik do rozporządzenia,
2)
zespół urządzeń składający się z anteny odbiorczej, konwertora i odbiornika sygnałów satelitarnych, w którym następuje odbiór i przemiana sygnałów nadawanych przez satelity w sposób umożliwiający bezpośredni odbiór tych sygnałów przez odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne powszechnego odbioru, zwany dalej "odbiornikiem satelitarnym do indywidualnego odbioru",
3)
zespół urządzeń składający się z anten odbiorczych, konwertorów i odbiorników sygnałów satelitarnych, w których następuje odbiór i przemiana sygnałów nadawanych przez satelity w sposób umożliwiający odbiór tych sygnałów przez odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne powszechnego odbioru za pośrednictwem systemów i sieci odbioru zbiorowego, zwany dalej "odbiornikiem satelitarnym do zbiorowego odbioru".
§  2.
Organami właściwymi do wydawania zezwoleń na posiadanie i używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych innych niż odbiorniki powszechnego odbioru, zwanych dalej "zezwoleniami", są w odniesieniu do:
1)
odbiornika - właściwy według miejsca zamieszkania (siedziby) okręgowy inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej,
2)
odbiornika satelitarnego do indywidualnego odbioru - właściwy według miejsca zamieszkania (siedziby) naczelnik urzędu pocztowo-telekomunikacyjnego,
3)
odbiornika satelitarnego do zbiorowego odbioru - właściwy według miejsca zainstalowania dyrektor dyrekcji wojewódzkiej państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
§  3.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w odniesieniu do:
1)
odbiornika - nazwisko i imię lub nazwę oraz adres wnioskodawcy, wykaz osób upoważnionych do korzystania z odbiornika, jego typ i nazwę producenta, zakresy częstotliwości odbieranych sygnałów, a w przypadku odbiornika nie produkowanego fabrycznie - jego dokumentację techniczną,
2)
odbiornika satelitarnego do indywidualnego odbioru - nazwisko i imię lub nazwę oraz adres wnioskodawcy, typ i nazwę producenta, zakresy częstotliwości odbieranych sygnałów,
3)
odbiornika satelitarnego do zbiorowego odbioru - nazwę i adres wnioskodawcy, typ i nazwę producenta, zakresy częstotliwości odbieranych sygnałów, szczegółową lokalizację i uzgodniony z właścicielem lub administracją budynku (osiedla) projekt techniczny instalacji zbiorowego odbioru, z którą ma współpracować odbiornik satelitarny do zbiorowego odbioru, oraz upoważnionego wykonawcę montażu i uruchomienia odbiornika i instalacji zbiorowego odbioru.
§  4.
Zezwolenia wydaje się na czas nie określony.
§  5.
1.
Używanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego innego niż odbiorniki powszechnego odbioru nie może powodować ograniczenia, utrudnienia lub zakłóceń w odbiorze programów radiofonicznych i telewizyjnych innym odbiorcom.
2.
Używanie odbiornika satelitarnego do zbiorowego odbioru wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
zapewnienia przez wykonawcę instalacji zbiorowego odbioru doprowadzenia do odbiorców wszystkich krajowych programów radiofonicznych i telewizyjnych nadawanych na danym terenie przez nadajniki naziemne i w systemie satelitarnym,
2)
stosowania przez wykonawcę instalacji zbiorowego odbioru obowiązujących w kraju systemów i standardów dla radiofonii i telewizji (dla stereofonii - dewiacja 50 kHz, częstotliwość pilotująca 19 kHz, dla telewizji kolorowej - system SECAM, standardy D i K).
§  6.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 20 lutego 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na posiadanie i używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych innych niż odbiorniki powszechnego odbioru (Dz. U. Nr 6, poz. 36).
2.
Zezwolenia wydane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują swoją ważność.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZAKRESÓW I KANAŁÓW CZĘSTOTLIWOŚCIOWYCH DLA CZĘSTOTLIWOŚCI POWYŻEJ 30 MHz STOSOWANYCH I PRZEWIDYWANYCH DO STOSOWANIA W KRAJU DLA POWSZECHNEGO ODBIORU RADIOFONII I TELEWIZJI

Zakresy i kanały częstotliwościowe (MHz) Przeznaczenie
66,0-74 radiofonia UKF FM
87,5-100
100-108
48,5-66 kanały 1-2 telewizja
76-100 kanały 3-5
174-230 kanały 6-12
470-790 kanały 21-60
11.700-12.500 radiodyfuzja satelitarna w systemie STV-12
110-174 kanały S1-S8

230-294 kanały S9-S16

kanały specjalne dla telewizji kablowej (Ca TV) i wielkich antenowych instalacji zbiorowych (WAIZ)

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.6.44

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na posiadanie i używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych innych niż odbiorniki powszechnego odbioru.
Data aktu: 13/02/1989
Data ogłoszenia: 21/02/1989
Data wejścia w życie: 08/03/1989