Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 sierpnia 1989 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do jednostek badawczo-rozwojowych, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244), z wyłączeniem jednostek, o których mowa w art. 15 tej ustawy.
§  2.
1.
Jednostki badawczo-rozwojowe prowadzą samodzielną gospodarkę finansową zgodnie z zasadą samofinansowania, pokrywając z uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków i dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
2.
Podstawą gospodarki finansowej jednostki badawczo-rozwojowej jest plan rzeczowo-finansowy ustalany przez dyrektora tej jednostki po zaopiniowaniu przez radę naukową i radę załogi.
3.
W kosztach działalności jednostki badawczo-rozwojowej uwzględnia się wartość prac wykonywanych na rzecz tej jednostki przez podwykonawców.
§  3.
Przychodami jednostki badawczo-rozwojowej są przychody ze sprzedaży krajowej oraz z eksportu, a w szczególności:
1)
prac badawczo-rozwojowych,
2)
wyników prac badawczo-rozwojowych,
3)
patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących tajemnicę jednostki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
4)
prac z zakresu działalności ogólnotechnicznej,
5)
prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
6)
produkcji doświadczalnej,
7)
unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
8)
innych prac i usług, w tym obliczeń na elektronicznych maszynach cyfrowych, usług reprograficznych itp.,
9)
przedmiotów majątkowych pozostających po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, w wysokości uzgodnionej z zamawiającym pracę badawczo-rozwojową, w ramach której przedmiot majątkowy został wytworzony lub nabyty.
§  4.
1.
Sposób rozliczeń z tytułu wykonania prac badawczo-rozwojowych oraz dysponowania wynikami tych prac zainteresowane strony określają w umowie.
2.
Zasady dysponowania przez jednostki badawczo-rozwojowe wpływami dewizowymi ze współpracy międzynarodowej regulują przepisy prawa dewizowego.
§  5.
Jednostka badawczo-rozwojowa ustala samodzielnie wielkość środków na wynagrodzenia na podstawie obowiązujących przepisów o wynagrodzeniach i w ramach posiadanych możliwości finansowych.
§  6.
1.
Wynik finansowy jednostki badawczo-rozwojowej stanowi różnicę między przychodami a kosztami własnymi sprzedaży, skorygowaną o straty i zyski nadzwyczajne, wynik na pozostałej sprzedaży oraz o podatek obrotowy należny od sprzedaży produktów przeznaczonych na rynek. Dodatni wynik finansowy stanowi zysk, a ujemny stratę jednostki badawczo-rozwojowej.
2.
Roczny wynik finansowy podlega weryfikacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
3.
Zweryfikowany zysk, po uregulowaniu zobowiązań wobec budżetu, jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza na:
1)
fundusz rozwoju,
2)
fundusz załogi,
3)
inne cele.
4.
Stratę jednostki badawczo-rozwojowej pokrywa się z funduszu rozwoju.
§  7.
Jednostka badawczo-rozwojowa poza funduszem statutowym tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz motywacyjno-wdrożeniowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
fundusz załogi,
4)
zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy.
§  8.
1.
Fundusz statutowy jednostki badawczo-rozwojowej odzwierciedla wartość powierzonej jej do użytkowania części mienia ogólnonarodowego. Na fundusz ten składa się w szczególności wartość netto środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych przekazanych jednostce przez organ, który tę jednostkę utworzył.
2.
Fundusz statutowy jest zwiększany o wartość środków trwałych, środków obrotowych otrzymywanych nieodpłatnie i finansowanych z funduszu rozwoju lub innych funduszów jednostki badawczo-rozwojowej oraz o wartości niematerialne i prawne, a pomniejszany o wartość środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie, a także o umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
§  9.
1.
Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy tworzy się ze środków przekazywanych przez jednostki wdrażające wyniki prac jednostki badawczo-rozwojowej z tytułu osiągnięcia wymiernych efektów ekonomicznych wdrożenia.
2.
Środki funduszu motywacyjno-wdrożeniowego przeznacza się na nagrody indywidualne za osiągnięcie efektów, o których mowa w ust. 1.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju tworzy się z:
1)
odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2)
zysku.
2.
Odpisy amortyzacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są dokonywane według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe, z tym że wartość odpisów jest przekazywana na fundusz rozwoju jednostki badawczo-rozwojowej, z wyjątkiem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakładowej działalności socjalnej.
3.
Na fundusz wpływają także:
1)
udziały w inwestycjach wspólnych,
2)
środki z innych źródeł.
4.
Fundusz rozwoju, po sfinansowaniu ewentualnych strat (o których mowa w § 6 ust. 4) i spłacie kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje, jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza według własnego uznania na:
1)
uzupełnienie funduszu statutowego,
2)
inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej,
3)
wkłady lub pożyczki, w tym także oprocentowane, na inwestycje i przedsięwzięcia wspólne.
§  11.
1.
Środki funduszu załogi przeznacza się na nagrody dla pracowników.
2.
Środki funduszu załogi mogą być również przeznaczane na zwiększenie zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.
§  12.
1.
Koszty prac własnych podejmowanych przez jednostkę badawczo-rozwojową obciążają koszty działalności tej jednostki.
2.
Koszty prac własnych mogą być rozliczane w czasie, nie dłużej jednak niż przez 5 lat.
§  13.
1.
Jednostka badawczo-rozwojowa finansuje środki obrotowe z tej części funduszu statutowego, która nie służy pokryciu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
2.
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym jednostka badawczo-rozwojowa może zaciągać w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§  14.
1.
Inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej finansuje się z funduszu rozwoju.
2.
Zasady finansowania inwestycji centralnych i zamówień rządowych oraz udzielania subwencji i pożyczek z Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki regulują odrębne przepisy.
§  15.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie również do zakładów doświadczalnych działających jako wyodrębnione zakłady jednostek badawczo-rozwojowych. Zasady wewnętrznego wyodrębnienia zakładów doświadczalnych pod względem gospodarki finansowej oraz związanych z tym rozliczeń wewnątrz jednostki określają statuty jednostek badawczo-rozwojowych.
§  16.
Do jednostek badawczo-rozwojowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych w zakresie głównych księgowych, weryfikacji rocznych bilansów oraz podstawowych zasad prowadzenia rachunkowości.
§  17.
Działalność lecznicza, profilaktyczna i diagnostyczna oraz usługowa, prowadzona na rzecz społecznego systemu ochrony zdrowia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, jest finansowana z budżetu państwa na zasadach określonych dla jednostek ochrony zdrowia.
§  18.
1.
Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 61, poz. 316).
2.
Salda funduszu rezerwowego oraz funduszu prac własnych przenosi się na fundusz rozwoju nie później niż 31 grudnia 1989 r.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.52.308

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.
Data aktu: 26/08/1989
Data ogłoszenia: 12/09/1989
Data wejścia w życie: 12/09/1989