Zm.: rozporządzenie w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1987 r. w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 15, poz. 92) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Rady nadzorcze mogą spośród swoich członków powoływać prezydia rad, stałe komisje problemowe oraz komisje doraźne do spraw określonego rodzaju.",

b)
dodaje się ust. 6 i 7 w brzmieniu:

"6. Prezydium rady jest jej organem wykonawczym działającym między posiedzeniami plenarnymi.

7. Zakres działania i skład organów rady nadzorczej, wymienionych w ust. 4, oraz szczegółowy tryb pracy rady określa uchwalony przez nią regulamin.";

2)
w § 5:
a)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Naczelna Rada Nadzorcza:

1) udziela radom nadzorczym oddziałów wytycznych w zakresie realizowania zadań określonych w ustawie,

2) koordynuje działalność rad nadzorczych,

3) ustala szczegółowe zasady współdziałania między radami nadzorczymi,

4) analizuje otrzymane od rad nadzorczych oddziałów wnioski, postulaty i inne wystąpienia i w zależności od uznania ich zasadności nadaje im dalszy bieg,

5) może uchwalać regulamin wzorcowy rad oddziałów.

3. Przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może powoływać stałe lub doraźne zespoły doradcze spośród przewodniczących rad nadzorczych oddziałów.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W sprawach wymagających wiedzy specjalistycznej przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może zasięgać opinii specjalistów i ekspertów oraz zlecać im opracowywanie niezbędnych ekspertyz, opinii i projektów.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Członkom rad nadzorczych w okresie pełnienia funkcji przysługują:

1) diety i inne należności z tytułu podróży służbowych związanych z wykonywaniem zadań członka rady nadzorczej - na zasadach i w wysokości określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.

2) wynagrodzenie za udział w posiedzeniach - na zasadach i w wysokości określonych w ust. 2-5.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, członkowi rady za udział w posiedzeniach plenarnych rady oraz w posiedzeniach jej prezydium, komisji i zespołów.

3. Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach nie przysługuje osobie pełniącej funkcję przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego rady w ramach stosunku pracy.

4. Członek rady otrzymuje wynagrodzenie za każdy dzień, w którym brał udział w posiedzeniach wymienionych w ust. 2. W razie zbiegu posiedzeń w tym samym dniu, członek rady otrzymuje wynagrodzenie za udział tylko w jednym posiedzeniu, bez względu na to, w ilu posiedzeniach uczestniczył.

5. Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach przysługuje w kwocie odpowiadającej:

1) 200% pełnej diety, określonej w przepisach wymienionych w ust. 1 pkt 1 - dla przewodniczącego posiedzenia,

2) 150% takiej diety - dla innych członków rady.";

4)
w § 7:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Rady nadzorcze, kierując się względami sprawnej realizacji zadań określonych w ustawie, w drodze uchwały, ustalają, czy przewodniczący lub jego zastępcy mają pełnić funkcje w radzie w ramach stosunku pracy, oraz określają wymiar ich czasu pracy.",

b)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Członkom rad nadzorczych pełniącym funkcję w radzie nie w ramach stosunku pracy, którzy wyróżniają się szczególną aktywnością, mogą być przyznawane nagrody pieniężne w ramach środków określonych dla poszczególnych rad przez Naczelną Radę Nadzorczą.";

5)
§ 8 skreśla się.
§  2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1987 r. w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.46.248

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 20/07/1989
Data ogłoszenia: 29/07/1989
Data wejścia w życie: 29/07/1989