Warunki wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1989 r.
w sprawie warunków wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne. *

Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1989 r. Nr 27, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1989 r. Nr 27, poz. 148),
2)
organie administracji - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego,
3)
zagranicznych podmiotach gospodarczych - rozumie się przez to podmioty, o których mowa w art. 1 ustawy,
4)
zezwoleniu bez bliższego określenia - rozumie się przez to zezwolenia, wydawane na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 1,
5)
Prezesie Agencji - rozumie się przez to Prezesa Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325).
§  2.
1.
Rozporządzenie dotyczy postępowania w sprawach przedsiębiorstw utworzonych na podstawie ustawy, w szczególności w sprawach dotyczących zmiany podmiotu prowadzącego działalność lub jego pełnomocnika, miejsca, przedmiotu i warunków działalności oraz innych okoliczności określonych w zezwoleniu.
2.
W postępowaniu regulowanym przepisami rozporządzenia nie ustala się wysokości depozytów założycielskich oraz dewizowych wkładów inwestycyjnych, o których mowa w art. 9 ustawy, z wyjątkiem wkładów uzupełniających, określonych w § 3 ust. 3 pkt 3.
§  3.
1.
Nabywca przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie zezwolenia może dalej prowadzić to przedsiębiorstwo po uzyskaniu zezwolenia na swoje imię i nazwisko lub firmę (nazwę).
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, zagranicznego podmiotu gospodarczego:
1)
będącego osobą fizyczną - powinien być podpisany przez nią,
2)
będącego osobą prawną - powinien być podpisany przez organ uprawniony do jej reprezentowania,
3)
będącego spółką nie mającą osobowości prawnej - powinien być podpisany przez wspólników.
3.
Zagraniczne podmioty gospodarcze będące osobami fizycznymi lub spółkami nie mającymi osobowości prawnej dołączają do wniosku, o którym mowa w ust. 2:
1)
wypis z paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, zawierający dane osobowe oraz obywatelstwo wnioskodawcy,
2)
odpis pełnomocnictwa określonego w art. 6 ustawy lub zezwolenia na utworzenie przedstawicielstwa, wydanego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1976 r. w sprawie warunków, trybu i organów właściwych do wydawania zagranicznym osobom prawnym i fizycznym uprawnień do tworzenia przedstawicielstw na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dla wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 11, poz. 63 i z 1984 r. Nr 26, poz. 133),
3)
dokument stwierdzający, że zostały zrealizowane dewizowe wkłady inwestycyjne co najmniej w wysokości ustawowej, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, lub oświadczenie, że wnioskodawca zobowiązuje się uzupełnić do tej wysokości dewizowe wkłady inwestycyjne w terminie roku od dnia otrzymania zezwolenia,
4)
odpis umowy spółki, w razie gdy jest zamierzone prowadzenie działalności w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, z siedzibą za granicą.
4.
Zagraniczne podmioty gospodarcze będące osobami prawnymi dołączają do wniosku, o którym mowa w ust. 2:
1)
odpis aktu założycielskiego (statutu, umowy) osoby prawnej, przy czym odpis sporządzony za granicą powinien być uwierzytelniony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny,
2)
wypis z rejestru lub zaświadczenie właściwego organu państwa, na którego terytorium osoba ta została zarejestrowana, stwierdzające, że osoba ta została utworzona zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w tym państwie,
3)
dokumenty wymienione w ust. 3 pkt 2 i 3.
5.
Spółki, utworzone przez zagraniczne podmioty gospodarcze z wyłącznym ich udziałem, z siedzibą w Polsce, dołączają do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dokumenty wymienione w ust. 4, a spółki z udziałem osób krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych dołączają ponadto zezwolenie dewizowe na zawarcie umowy spółki i na wniesienie udziałów.
§  4.
1.
Organ administracji przed wydaniem zezwolenia, o którym mowa w § 3 ust. 1:
1)
ustala, czy dewizowe wkłady inwestycyjne zostały zrealizowane co najmniej w wysokości minimalnej określonej w ustawie lub czy złożone oświadczenie odpowiada warunkom określonym w § 3 ust. 3 pkt 3,
2)
zawiadamia wojewódzki urząd spraw wewnętrznych o zamierzonej lokalizacji przedsiębiorstwa (zakładu i innych placówek, o których mowa w § 5 ust. 2) oraz o osobie właściciela i pełnomocnika; brak sprzeciwu w terminie miesiąca oznacza, że nie ma zastrzeżeń do wydania zezwolenia stosownie do przepisu art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy.
2.
Organ administracji zamieszcza w zezwoleniu, o którym mowa w ust. 1, oprócz ustaleń określonych w art. 11 ustawy:
1)
w nazwie przedsiębiorstwa - imię i nazwisko lub firmę (nazwę) zagranicznego podmiotu gospodarczego występującego z wnioskiem,
2)
warunki, których należy przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w szczególności termin, w jakim powinny być zrealizowane uzupełniające dewizowe wkłady inwestycyjne, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 3.
§  5.
1.
Zmiana statusu prawnego podmiotu posiadającego zezwolenie, nazwy przedsiębiorstwa, przedmiotu działalności gospodarczej oraz innych okoliczności i warunków określonych w zezwoleniu wymaga zmiany zezwolenia, z tym że zwiększenie stanu zatrudnienia określonego w zezwoleniu wymaga uprzedniego zawiadomienia organu administracji, który wpisuje tę zmianę do zezwolenia.
2.
Przy zmianie zezwolenia dotyczącej uruchomienia poza siedzibą przedsiębiorstwa, w ramach działalności określonej w zezwoleniu, nowego zakładu, filii, zakładu pomocniczego, magazynu, biura, sklepu, punktu przyjmowania zamówień i innych placówek oraz zmiany pełnomocnika stosuje się odpowiednio przepis § 4 ust. 1 pkt 2.
3.
Jeżeli placówki, o których mowa w ust. 2, są położone na obszarze innego województwa, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego miejscowo organu administracji państwowej. Organ ten sprawuje nadzór nad działalnością placówek położonych na obszarze swojego województwa.
4.
Przy zmianie zezwolenia dotyczącej:
1)
przyjęcia lub zmiany wspólnika, jeżeli nie powoduje to powstania osoby prawnej,
2)
zmiany statusu prawnego w ten sposób, że podmiot zagraniczny stanie się lub przestanie być osobą prawną,

stosuje się odpowiednio przepisy § 2 i 3 oraz § 4 ust. 1 pkt 2.

5.
Zmiana zezwolenia umożliwiająca podjęcie działalności w innej branży, określonej według Klasyfikacji gospodarki narodowej ustalonej przez Główny Urząd Statystyczny, może być dokonana, jeżeli zagraniczny podmiot gospodarczy:
1)
zrealizował dewizowe wkłady inwestycyjne co najmniej w minimalnej wysokości określonej w ustawie,
2)
przedstawił ogólną charakterystykę zamierzonej działalności gospodarczej.
6.
Jeżeli w myśl przepisów szczególnych podjęcie określonego rodzaju działalności, o której mowa w ust. 5, wymaga zezwolenia, rozpoczęcie tej działalności może nastąpić po uzyskaniu odrębnego zezwolenia.
§  6.
Na wniosek podmiotu zagranicznego organ administracji zamieszcza w zezwoleniu stwierdzenie, że zezwolenie na działalność wytwórczą uprawnia do świadczenia usług związanych z wyrobami własnymi i wyrobami podobnymi (analogicznymi) innych wytwórców oraz do ubocznego wytwarzania wyrobów z odpadów powstałych przy produkcji określonej w zezwoleniu.
§  7.
Dokumenty składane do organów administracji powinny być sporządzone w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Przekład sporządzony za granicą powinien być poświadczony przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny.
§  8.
W razie braku pełnomocnika, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, decyzje administracyjne i pisma w sprawach zamierzonej lub prowadzonej działalności gospodarczej wysyła się do zagranicznego podmiotu gospodarczego, a ich kopie do kuratora, o którym mowa w art. 6 ust. 5 ustawy, w razie zaś jego braku - do osoby wskazanej przez zagraniczny podmiot gospodarczy.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia, że w prowadzeniu działalności przedsiębiorstwa występują okoliczności określone w art. 15 ustawy, organ administracji wzywa pełnomocnika do usunięcia w wyznaczonym terminie stwierdzonych uchybień, informując właściciela przedsiębiorstwa i jego pełnomocnika, że nieusunięcie tych uchybień spowoduje cofnięcie zezwolenia.
2.
Organ administracji może cofnąć zezwolenie w części dotyczącej określonego rodzaju działalności gospodarczej, przy której wykonywaniu zostały naruszone przepisy prawa lub warunki ustalone w zezwoleniu.
§  10.
1.
Organ administracji po wydaniu decyzji w sprawach zezwoleń niezwłocznie przesyła ich kopie do Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych, właściwej izby skarbowej oraz do polskiego banku prowadzącego rachunki przedsiębiorstwa.
2.
Kopie decyzji w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej na terenie innego województwa przesyła się także właściwemu miejscowo organowi administracji.
§  11.
1.
Organ administracji prowadzi rejestr wydanych zezwoleń oraz rejestr decyzji odmownych.
2.
Sposób prowadzenia rejestrów oraz zakres zawartych w nich danych określa Prezes Agencji.
§  12.
1.
Na wniosek zagranicznego podmiotu gospodarczego posiadającego zezwolenie wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia organ administracji, który wydał zezwolenie, dostosuje jego treść do przepisów rozporządzenia.
2.
Jeżeli we wniosku, o którym mowa w ust. 1, zagraniczny podmiot gospodarczy żąda dostosowania przedmiotu działalności określonej w zezwoleniu do rodzajów działalności według Klasyfikacji gospodarki narodowej, które może spowodować rozszerzenie dotychczasowej działalności, wniosek taki uwzględnia się, jeżeli zostały spełnione warunki określone w § 5 ust. 5.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 września 1985 r. w sprawie szczegółowych warunków wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 48, poz. 247 i z 1987 r. Nr 20, poz. 120), z tym że przepisy tego rozporządzenia stosuje się w postępowaniach nie zakończonych ostatecznymi decyzjami, dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na utworzenie przedsiębiorstwa lub o przedłużenie ważności zezwolenia, złożonych przed dniem 1 stycznia 1989 r.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1989 r.
* Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 1999 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz.U.89.27.148) w brzmieniu ustalonym przez art. 44 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.40.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
Data aktu: 17/06/1989
Data ogłoszenia: 26/06/1989
Data wejścia w życie: 01/07/1989