Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 8 maja 1989 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24) oraz art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, o których mowa w art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24), z uwzględnieniem § 2-12, posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku zbliżonym do tego przedmiotu lub zajęć, dającym wiedzę merytoryczną z ich zakresu, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2.
Przez przygotowanie pedagogiczne rozumie się:
1) 2
ukończenie studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli, lub na kierunku psychologia
2)
ukończenie studiów wyższych na innych kierunkach i specjalnościach oraz jednej z niżej wymienionych form przygotowania pedagogicznego:
a)
studium pedagogiczne,
b)
międzywydziałowe studium pedagogiczne,
c)
Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla nauczycieli akademickich,
d)
studium podyplomowe dla nauczycieli,
e)
inna forma przygotowania do pracy w zawodzie nauczyciela, organizowana w systemie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli i nauczycieli akademickich.
3. 3
(skreślony).
4. 4
(skreślony).
§  2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i innych placówkach przedszkolnych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku oraz posiada przygotowanie pedagogiczne określone w § 1 ust. 2 pkt 2, a ponadto ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne z zakresu wychowania przedszkolnego.
§  3. 5
Kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku oraz posiada przygotowanie pedagogiczne określone w § 1 ust. 2 pkt 2.
§  4. 6
Kwalifikacje do nauczania w liceach ogólnokształcących oraz przedmiotów ogólnokształcących w szkołach zawodowych i policealnych posiada osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w § 1, a ponadto uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra.
§  5.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów artystycznych lub prowadzenia zajęć o tym charakterze posiada również osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne do nauczania tych przedmiotów lub prowadzenia zajęć w szkołach artystycznych, określone w odrębnych przepisach.
§  6. 7
 
1.
Kwalifikacje do nauczania języków obcych, z zastrzeżeniem ust. 2, posiada również osoba, która:
1)
ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych lub
2)
posiada co najmniej świadectwo dojrzałości i zdała egzamin państwowy z języka obcego stopnia I lub II w trybie określonym odrębnymi przepisami przez Ministra Edukacji Narodowej.
2.
Kwalifikacje do nauczania języków obcych i innych przedmiotów wykładanych w języku obcym w nauczycielskich kolegiach języków obcych posiadają absolwenci:
1)
wyższych studiów magisterskich:
a)
odpowiednich kierunków filologicznych,
b)
lingwistyki stosowanej,
2)
wyższych studiów zawodowych odpowiednich kierunków, ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest język wykładany w kolegium.
§  7.
1. 8
Kwalifikacje do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz prowadzenia praktycznej nauki zawodu w szkołach zawodowych (w tym również w pedagogicznych studiach technicznych) posiada osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w § 1, uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra lub inżyniera oraz ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Kwalifikacje do nauczania metodyki praktycznej nauki zawodu w pedagogicznych studiach technicznych posiada osoba wymieniona w ust. 1, która posiada ponadto co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu.
§  8.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów pedagogicznych w szkołach kształcących nauczycieli, nie będących szkołami wyższymi, posiada osoba, która uzyskała stopień naukowy lub tytuł zawodowy magistra w zakresie pedagogiki lub psychologii, a ponadto posiada co najmniej trzyletni staż pracy nauczycielskiej.
§  9.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w placówkach opiekuńczo-wychowawczych posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika, psychologia lub profilaktyka i resocjalizacja ze specjalizacją wychowawczą.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w domach dziecka dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku wychowanie przedszkolne, a ponadto ukończyła studium pedagogiczne z zakresu opieki nad dzieckiem.
3.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w świetlicach szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych dowolnego kierunku i ponadto ukończyła studium pedagogiczne w zakresie opieki nad dzieckiem.
§  10.
1.
Kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówkach kształcenia specjalnego posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika specjalna i specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w określonym typie placówki kształcenia i wychowania specjalnego.
2.
Kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówkach kształcenia specjalnego posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o dowolnym kierunku i specjalności nauczycielskiej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe bądź inne dające kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.
§  11.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych o kierunku pedagogika i specjalności pedagogika kulturalno-oświatowa.
§  12.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w bibliotekach szkolnych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych i spełnia wymagania kwalifikacyjne w zakresie dowolnego przedmiotu nauczania oraz ukończyła pedagogiczne studium bibliotekarskie.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w bibliotekach pedagogicznych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych dowolnego kierunku i specjalności nauczycielskiej oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
§  13. 9
W szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, 3, 7 i 11, stanowisko nauczyciela może zajmować osoba nie mająca wyższego wykształcenia, która posiada kwalifikacje określone w § 14-18.
§  14.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i innych placówkach przedszkolnych posiada osoba, która ukończyła studium wychowania przedszkolnego, studium nauczycielskie o kierunku wychowanie przedszkolne lub inną szkołę kształcącą nauczycieli przedszkoli, nie będącą szkołą wyższą.
§  15.
1.
Kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych posiada osoba, która ukończyła studium nauczycielskie lub inną szkołę kształcącą nauczycieli, nie będącą szkołą wyższą, o kierunku nauczanie początkowe.
2. 10
Kwalifikacje do nauczania określonego przedmiotu w klasach IV-VIII szkół podstawowych posiada osoba, która ukończyła studium nauczycielskie lub inną szkołę kształcącą nauczycieli, nie będącą szkołą wyższą, o kierunku zgodnym (lub zbliżonym) z nauczanym przedmiotem.
3. 11
(skreślony).
§  16. 12
Kwalifikacje do prowadzenia praktycznej nauki zawodu posiada osoba, która:
1)
ukończyła pedagogiczne studium techniczne odpowiedniego kierunku lub studium nauczycielskie średnich szkół medycznych albo
2)
posiada świadectwo dojrzałości technikum odpowiedniego kierunku i przygotowanie pedagogiczne uzyskane w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli oraz ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a ponadto odbyła co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku robotniczym w zawodzie, którego będzie nauczać, bądź posiada tytuł robotnika wykwalifikowanego lub mistrza, albo
3)
posiada tytuł mistrza w zawadzie, którego będzie nauczać, przygotowanie pedagogiczne, uzyskane w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli, i co najmniej ośmioletni staż pracy w określonym zawodzie.
§  17. 13
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w bibliotekach szkół podstawowych i zasadniczych szkół zawodowych posiada osoba, która uzyskała świadectwo dojrzałości liceum bibliotekarskiego lub dyplom policealnego studium bibliotekarskiego, a ponadto ukończyła bibliotekarskie studium pedagogiczne.
§  18. 14
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w przedszkolach, szkołach podstawowych i placówkach wychowania pozaszkolnego posiada osoba, która uzyskała świadectwo dojrzałości i stopień instruktora sportu, uzyskany według zasad określonych odrębnymi przepisami, a ponadto ukończyła odpowiednią formę przygotowania pedagogicznego, organizowaną w systemie dokształcania i doskonalenia nauczycieli.
§  19. 15
Nauczycieli, którzy do dnia wejścia w życie rozporządzenia spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali mianowanie, uznaje się za posiadających kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  20. 16
Warunki fizyczne i zdrowotne, niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela, spełnia osoba, która przed nawiązaniem stosunku pracy przedstawiła - według zasad określonych w odrębnych przepisach - zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające posiadanie tych warunków.
§  21. 17
Traci moc rozporządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 sierpnia 1982 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 29, poz. 206).
§  22. 18
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
3 § 1 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
4 § 1 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
8 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
9 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
10 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
11 § 15 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
12 § 16 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
13 § 17 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
14 § 18 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
15 § 19 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
16 § 20 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
17 § 21 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.
18 § 22 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1990 r. (Dz.U.90.56.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.34.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.
Data aktu: 08/05/1989
Data ogłoszenia: 06/06/1989
Data wejścia w życie: 06/06/1989