Dodatkowe urlopy dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 maja 1989 r.
w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą.

Na podstawie art. 160 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownikom zatrudnionym na czas nie określony w zakładach pracy lub jednostkach organizacyjnych zakładów pracy, wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przysługuje, po przepracowaniu jednego roku, płatny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym, zwany dalej "urlopem dodatkowym," ze względu na pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
§  2.
Prawo do urlopu dodatkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej w połowie wymiaru czasu obowiązującego na danym stanowisku pracy.
§  3.
Urlop dodatkowy nie może być udzielany w częściach.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1970 r. w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą (Dz. U. Nr 20, poz. 168).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY LUB JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZAKŁADÓW PRACY, KTÓRYCH PRACOWNICY SĄ UPRAWNIENI DO PŁATNEGO URLOPU DODATKOWEGO ZE WZGLĘDU NA PRACE WYKONYWANE W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

1. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

2. Zakład leczniczy dla chorych na gruźlicę*) i chorób płuc

3. Wojewódzka przychodnia przeciwgruźlicza wchodząca w skład zespołu wojewódzkich (miejskich w mieście wyłączonym z województwa) przychodni specjalistycznych

4. Poradnia przeciwgruźlicza w przychodni obwodowej (miejskiej, dzielnicowej, przemysłowej, górniczej, portowej), w przychodni przyszpitalnej, przyklinicznej, przyzakładowej, międzyzakładowej i w przychodni dla studentów lub w przychodni rejonowej

5. Półsanatorium przeciwgruźlicze w przychodni przyzakładowej, międzyzakładowej lub w przychodni dla studentów

6. Poradnia chorób płuc i gruźlicy w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego

7. Oddział (pododdział) ftyzjatryczny (pulmonologiczny) w klinice (zakładzie) instytutu naukowo-badawczego

8. Klinika ftyzjatryczna (pulmonologiczna) akademii medycznej

9. Oddział (pododdział) dla chorych na gruźlicę i chorobę płuc w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej**)

10. Laboratorium (pracownia) diagnostyczna, pracownia rentgenowska, ruchomy ambulans rentgenowski (samochodowy, kolejowy), zespół (stacja) radiofotograficzny oraz inne komórki działalności podstawowej przeznaczone wyłącznie na potrzeby jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 1-9

11. Laboratorium wykonujące analizy i badania dla oddziałów przeciwgruźliczych w szpitalu ogólnym zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz poradnia przeciwgruźlicza w zakładzie karnym lub areszcie śledczym

12. Pracownia immunologii gruźlicy Instytutu Weterynarii

13. Pracownia tuberkuliny i szczepionek BCG wytwórni surowic i szczepionek zakładu przemysłu bioweterynaryjnego

14. Pracownia diagnostyki gruźlicy zwierząt zakładów higieny weterynaryjnej

______

*) Płatny urlop dodatkowy nie dotyczy pracowników zatrudnionych w pomocniczym gospodarstwie rolnym, ogrodniczym i hodowlanym przy zakładzie leczniczym dla chorych na gruźlicę.

**) Zakładami opieki zdrowotnej zamkniętej są szpitale ogólne, szpitale i sanatoria dla nerwowo i psychicznie chorych oraz zakłady leczenia odwykowego.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.33.177

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe urlopy dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą.
Data aktu: 16/05/1989
Data ogłoszenia: 02/06/1989
Data wejścia w życie: 02/06/1989