Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 maja 1989 r.
w sprawie regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności.

Na podstawie art. 212 § 1 oraz art. 39 § 2 i art. 45 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy porządkowe

§  1.
1. 1
Przy przyjęciu do zakładu karnego skazany obowiązany jest podać dane osobowe i informacje o stanie zdrowia, a także informacje o ciążących na nim zobowiązaniach alimentacyjnych oraz poddać się wykonaniu zdjęcia dla celów identyfikacyjnych.
2.
Skazany obowiązany jest przekazać do depozytu dokumenty, pieniądze, przedmioty wartościowe i inne przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo lub ustalony w zakładzie karnym porządek, oraz potwierdzić przekazanie własnoręcznym podpisem.
§  2.
1.
Skazanego przyjętego do zakładu karnego umieszcza się w celi przejściowej dla poddania go badaniom lekarskim, zabiegom sanitarnym i wstępnym badaniom osobopoznawczym na okres niezbędny, nie dłużej jednak niż na 14 dni.
2. 2
Obowiązek umieszczenia w celi przejściowej nie dotyczy skazanych przetransportowanych z innych zakładów karnych albo aresztów śledczych, jeżeli byli już poddani badaniom i zabiegom, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Skazany ma obowiązek przestrzegania regulaminu, ustalonego w zakładzie karnym porządku oraz sumiennego wykonywania poleceń przełożonych.
2.
Skazanemu nie wolno uczestniczyć w grupach organizowanych bez zgody administracji zakładu karnego, używać wyrazów albo zwrotów wulgarnych lub obelżywych i gwary przestępców, dokonywać niedozwolonych transakcji i zakładów oraz uprawiać gier hazardowych, spożywać alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, odmawiać przyjmowania pokarmów, dokonywać samouszkodzeń, wykonywać tatuaży i zezwalać na ich wykonywanie na sobie, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów, porozumiewać się z osobami postronnymi oraz osadzonymi w innej celi, jeżeli naruszałoby to ustalony w zakładzie porządek, a także samowolnie zmieniać stanowiska pracy, miejsca wykonywania zleconej czynności i miejsca wyznaczonego do spania.
3.
Tekst regulaminu oraz ustalonego w zakładzie karnym porządku powinien znajdować się w każdej celi.
§  4.
1.
Funkcjonariusze i pracownicy zakładu karnego, w którym skazany przebywa, a także osoby kierujące pracą, nauczaniem lub innymi zajęciami skazanego są, w zakresie wykonywanych przez nich czynności służbowych, przełożonymi skazanego.
2.
W obecności przełożonego skazany pozostaje w pozycji stojącej. Skazany, a w celach wspólnych starszy celi, przyjmując postawę zasadniczą, podaje swoje imię i nazwisko przełożonemu wchodzącemu do celi. Obowiązków tych nie stosuje się w czasie pracy, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, zorganizowanych praktyk i posług religijnych, widzeń oraz spożywania posiłków i spoczynku przewidzianych w ustalonym w zakładzie karnym porządku oraz w szpitalach i izbach chorych, a także gdy skazany zostanie od nich zwolniony.
3. 3
(skreślony).
4. 4
Zasady zachowania się skazanego, określone w ust. 2, obowiązują również wobec osób wizytujących zakład karny.
5. 5
(skreślony).
§  5. 6
Skazanych osadza się w celach wieloosobowych lub jednoosobowych.
§  6.
1.
Skazany ma obowiązek dbać o należyty stan i czystość pomieszczeń, w których przebywa, oraz o stan ich wyposażenia.
2.
W każdej celi wieloosobowej wyznacza się spośród skazanych starszego celi, do którego obowiązku należy dbanie o przestrzeganie przez skazanych ustalonego w zakładzie karnym porządku oraz obowiązków, o których mowa w ust. 1, a także informowanie właściwych przełożonych o potrzebach bytowych i zdrowotnych skazanych.
§  7. 7
Naczelnik może wyznaczyć funkcyjnych spośród skazanych wyróżniających się wzorową postawą i zachowaniem. Przy wyznaczaniu funkcyjnych uwzględnia się charakter przestępstwa popełnionego przez skazanego oraz przebieg procesu jego resocjalizacji. Do ich obowiązków należy wykonywanie zadań związanych z przestrzeganiem przez skazanego ustalonego w zakładzie karnym porządku, zwłaszcza w miejscach zakwaterowania, zatrudnienia i nauczania.
§  8.
1.
Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem.
2.
Skazany ma prawo posiadać w celi artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, z wyjątkiem brzytwy, listy, fotografie osób najbliższych, materiały piśmienne, osobiste notatki i zapiski oraz książki, prasę i gry świetlicowe, w za zezwoleniem naczelnika - również i inne przedmioty, w tym także podnoszące estetykę pomieszczenia lub będące wyrazem kulturalnych zainteresowań i potrzeb skazanego.
3.
Naczelnik może na czas określony ograniczyć posiadanie przedmiotów wymienionych w ust. 2, jeżeli wymagają tego względy sanitarne, porządku lub bezpieczeństwa.
§  9. 8
 
1.
Skazany ma prawo, w sposób nie zakłócający spokoju i ustalonego w zakładzie karnym porządku, wykonywać praktyki religijne i posiadać przedmioty niezbędne do ich wykonywania, słuchać nabożeństw transmitowanych przez środki masowego przekazu, uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w zakładzie karnym oraz korzystać z posług religijnych udzielanych przez kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania.
2.
Kapelan albo inny kanonicznie uprawniony przedstawiciel kościoła lub wyznania może odwiedzać skazanych w celach i innych pomieszczeniach.
3.
Działalność wyznaczonego kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania na terenie zakładu karnego wymaga zgody naczelnika.
§  10. 9
 
1.
W razie potrzeby skazani podlegają przeszukaniu. Przeszukaniu podlega również ich odzież, bielizna i obuwie, pomieszczenia, w których stale lub czasowo przebywają, a także rzeczy im dostarczane lub przekazywane przez nich innym osobom.
2.
Przeszukanie może być przeprowadzone w każdym czasie. W razie konieczności dopuszczalne jest uszkodzenie przeszukiwanych rzeczy w niezbędnym zakresie.
3.
Przeszukanie skazanego oraz odzieży i bielizny na nim przeprowadza osoba tej samej płci.
4.
Znalezione w czasie przeszukania przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone, podlegają zatrzymaniu, a notatki i zapiski, jeżeli ich treść zawiera znamiona przestępstwa, przekazaniu do prokuratora. Znalezione pieniądze, jeżeli nie ustalono ich właściciela, przeznacza się na cele pomocy postpenitencjarnej.
§  11.
1.
W granicach określonych regulaminem, naczelnik ustala porządek w zakładzie karnym, a w szczególności:
1)
czas i sposób przeprowadzania apelu porannego i wieczornego,
2)
czas przeznaczony na spoczynek, pracę, naukę, zajęcia własne, kulturalno-oświatowe i sportowe,
3)
czas i miejsce spożywania posiłków,
4)
zasady poruszania się po terenie zakładu,
5)
sposób odbywania spacerów,
6)
czas i miejsce palenia tytoniu,
7)
ilość i rodzaj posiadanych w celi przedmiotów oraz sposób ich przechowywania,
8) 10
ilość i rodzaj własnej odzieży i obuwia, z których skazany może korzystać,
9) 11
dni, godziny i miejsce przyjmowania skazanych przez naczelnika, lekarza i innych przełożonych,
10) 12
terminy, miejsce, czas i porządek przeprowadzania widzeń oraz korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych,
11)
terminy, miejsce i sposób dokonywania zakupów,
12) 13
terminy i miejsce odprawiania nabożeństw oraz korzystania z posług religijnych,
13)
zakres obowiązków skazanych funkcyjnych.
2. 14
Cele i inne pomieszczenia w zakładzie karnym, w których skazani przebywają lub pracują, są wizytowane przez naczelnika.
§  111. 15
 
1.
W razie korzystania przez skazanego z:
1)
nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14,
2)
nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 15,
3)
zezwolenia, w wypadkach losowych, na opuszczenie zakładu karnego bez asysty funkcjonariusza Służby Więziennej na czas nie przekraczający 5 dni

- ma on obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla miejsca jego przebywania w okresie korzystania z zezwolenia, w celu potwierdzenia miejsca pobytu.

2.
Skazany korzystający z zezwoleń, o których mowa w ust. 1, w każdym przypadku zmiany miejsca pobytu ma obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla nowego miejsca jego przebywania.
3.
W uzasadnionych przypadkach naczelnik może zobowiązać skazanego korzystającego z zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, do częstszego zgłaszania się do jednostki Policji.

Rozdział  2

Warunki bytowe i opieka zdrowotna

§  12.
1.
Cele mieszkalne powinny odpowiadać wymaganiom higieny, mieć dostateczny dopływ świeżego powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych. Oświetlenie powinno być odpowiednie do czytania i wykonywania pracy.
2.
Powierzchnia celi mieszkalnej przypadająca na skazanego powinna wynosić nie mniej niż 3 m2. W celach wieloosobowych powierzchnia ta może być zmniejszona nie więcej niż o 0,5 m2 na skazanego, łącznie jednak nie więcej niż o 3 m2 powierzchni celi.
3.
W miarę możliwości należy uwzględniać prośby skazanych niepalących o nieumieszczanie ich w jednej celi z palącymi.
4.
Cele mieszkalne powinny być wyposażone w łóżka dla każdego skazanego, stoły, szafki, taborety, niezbędne urządzenia sanitarne i środki do utrzymania czystości w celi oraz głośniki radiowe. Urządzenia sanitarne powinny być usytuowane w celi w sposób zapewniający ich niekrępujące użytkowanie.
§  13. 16
 
1.
Skazany otrzymuje z zakładu karnego odzież, bieliznę i obuwie odpowiednie do pory roku.
2.
Skazany może otrzymać zezwolenie na korzystanie z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
3.
W czasie dokonywania czynności procesowych oraz w innych uzasadnionych przypadkach skazany korzysta poza terenem zakładu karnego z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że są one nieodpowiednie ze względu na porę roku lub zniszczone albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa.
4.
Skazany otrzymuje od administracji zakładu karnego środki do utrzymania higieny osobistej oraz pościel.
§  14. 17
 
1.
Skazany otrzymuje w określonych godzinach trzy posiłki dziennie, w tym co najmniej jeden gorący, o wartości odżywczej zgodnej z obowiązującymi normami żywienia, określonymi w odrębnych przepisach, jak również napój do zaspokajania pragnienia, przygotowane i podane w miarę możliwości z uwzględnieniem wymogów kulturowych i religijnych.
2.
Skazany, którego stan zdrowia tego wymaga, otrzymuje wyżywienie według wskazań lekarza.
3.
Skazany w wieku do 18 lat otrzymuje wyżywienie powiększone o normę dodatkową.
4.
Dzienną stawkę budżetową dla wszystkich norm żywienia określają odrębne przepisy.
§  15.
1.
Przypadająca skazanemu należność za pracę oraz przysługujące mu inne należności, a także kwoty nadesłane spoza zakładu karnego, przekazuje się do depozytu.
2.
Skazany może otrzymywać pieniężne przekazy pocztowe od osób najbliższych oraz krajowych instytucji i organizacji, a za zezwoleniem naczelnika - również od innych osób, instytucji i organizacji.
3.
Skazany może, za zezwoleniem naczelnika, dysponować pieniędzmi, przedmiotami wartościowymi i innymi przedmiotami znajdującymi się w depozycie, jeżeli nie zostały zajęte w drodze zabezpieczenia lub egzekucji, jak również wpłacać pieniądze na książeczkę oszczędnościową.
§  16.
W zakładach karnych tworzy się z dobrowolnych wpłat skazanych fundusz samopomocy, przeznaczony na pomoc skazanym nie posiadającym środków pieniężnych oraz rodzinom skazanych znajdującym się w ciężkich warunkach materialnych. Z funduszu tego nie może być udzielana pomoc skazanym bezzasadnie odmawiającym wykonywania pracy lub wykazującym do niej niewłaściwy stosunek.
§  17. 18
Z pieniędzy skazanego znajdujących się w depozycie zakładu karnego nie podlegają egzekucji:
1)
kwoty otrzymane od osób najbliższych - w danym miesiącu do wysokości 50% najniższego wynagrodzenia pracowników,
2)
40% otrzymanej emerytury lub renty, jeżeli egzekucja jest prowadzona na poczet świadczeń alimentacyjnych, albo 75% emerytury lub renty, jeżeli egzekucja jest prowadzona na poczet innych należności,
3)
zapomogi,
4)
inne wpływy - w danym miesiącu do wysokości 50% najniższego wynagrodzenia pracowników.
§  171. 19
 
1.
Skazanym gromadzi się kwotę niezbędną na pokrycie kosztów przejazdu z zakładu karnego do miejsca zamieszkania i na wyżywienie w ciągu najbliższych dni po zwolnieniu, odpowiadającą wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników, jeżeli skazany odbywa karę pozbawienia wolności przez okres krótszy niż jeden rok, oraz dwukrotnej wysokości tego wynagrodzenia, jeżeli odbywa karę dłużej.
2.
Skazany nie może dysponować kwotą, o której mowa w ust. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach naczelnik może wyrazić zgodę na dysponowanie tą kwotą.
3.
Na cel, o którym mowa w ust. 1, przeznacza się 50% kwoty zdeponowanej przez skazanego przy przyjęciu do zakładu karnego, jednak nie więcej niż kwotę odpowiadającą wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników.
4.
Z przypadającej skazanemu części należności za pracę gromadzeniu podlega kwota odpowiadająca 8,5% najniższego wynagrodzenia pracowników.
5.
Z innych niż należność za pracę wpływów pieniężnych skazanego gromadzi się 50% każdego wpływu, jednak nie więcej niż kwotę odpowiadającą 8,5% najniższego wynagrodzenia pracowników.
6.
Jeżeli gromadzenie kwoty w wysokości określonej w ust. 4 i 5 powoduje znaczne ograniczenie możliwości dokonywania przez skazanego zakupów, naczelnik może, w uzasadnionych przypadkach na prośbę skazanego, wysokość tej kwoty obniżyć.
7.
Gromadzenia kwot wyższych od określonych w ust. 4 i 5 można dokonywać na podstawie pisemnej zgody skazanego.
8.
Gromadzenia kwot wymienionych w ust. 4-7 dokonuje się po potrąceniach należności dochodzonych na podstawie tytułów egzekucyjnych.
§  172. 20
Na wniosek skazanego gromadzi się na książeczce oszczędnościowej następujące kwoty:
1)
środki, o których mowa w § 171,
2)
deklarowane środki pieniężne będące w dyspozycji skazanego, nie wykorzystane w danym miesiącu, jeżeli nie podlegają egzekucji.
§  18.
1.
Skazany ma prawo co najmniej dwa razy w miesiącu dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych za kwoty posiadane w depozycie, pochodzące wyłącznie z należności za pracę wykonywaną w czasie kary pozbawienia wolności lub z tytułu nagrody pieniężnej, uzyskane w poprzednim miesiącu, pozostałe po potrąceniach egzekucyjnych. W uzasadnionych wypadkach naczelnik może zezwolić na dokonywanie zakupów za kwoty posiadane w depozycie, pochodzące z innych źródeł.
2.
Skazany zatrudniony nieodpłatnie, nie zatrudniony z przyczyn od niego niezależnych, nie podlegający obowiązkowi pracy lub niezdolny do pracy, ma prawo co najmniej dwa razy w miesiącu dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych za kwoty posiadane w depozycie.
3.
Skazany ma prawo dokonywania zakupów przedmiotów osobistego użytku dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym za kwoty posiadane w depozycie.
§  19.
1.
Skazany ma prawo otrzymywać paczki z żywnością od osób najbliższych oraz krajowych instytucji i organizacji, a za zezwoleniem naczelnika - również od innych osób, instytucji i organizacji. Waga paczki wraz z opakowaniem nie może przekraczać 5 kg.
2.
W paczkach nie mogą być dostarczane artykuły, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, ani też artykuły w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości.
§  20.
Skazany może, za zezwoleniem naczelnika, otrzymywać paczki z potrzebną mu odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami opatrunkowymi i higienicznymi, a za zezwoleniem lekarza - również z lekami. Przepis § 19 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  21.
1.
Paczki podlegają kontroli w obecności skazanego.
2. 21
Paczki o wadze przekraczającej 5 kg, a także paczki zawierające przedmioty, których posiadanie w zakładzie karnym jest niedozwolone, lub artykuły, o których mowa w § 19 ust. 2, podlegają zwrotowi na koszt nadawcy. W uzasadnionym wypadku paczka przekraczająca dopuszczalną wagę może być doręczona skazanemu. Decyzje w tych sprawach podejmuje naczelnik.
3.
Artykuły żywnościowe nie nadające się do spożycia podlegają zniszczeniu w obecności skazanego.
§  22.
1.
Naczelnik może zezwolić skazanemu ze względu na stan jego zdrowia na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych lub na otrzymywanie dodatkowych paczek z żywnością - według wskazań lekarza.
2.
Skazany chory korzystający z diety może dokonywać zakupów artykułów żywnościowych i otrzymywać paczki z żywnością wyłącznie według wskazań lekarza.
§  23. 22
 
1.
Skazanemu zapewnia się bezpłatną opiekę lekarską świadczoną przez służbę zdrowia zakładów karnych, a w razie potrzeby także przez inne zakłady opieki zdrowotnej, oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i środki opatrunkowe.
2.
Skazany może, za zgodą naczelnika, korzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, prywatnie praktykujących lekarzy lub inne osoby wykonujące zawody medyczne, polegających na: badaniach i poradach lekarskich, leczeniu, działaniach diagnostycznych i analityce medycznej, protezowaniu oraz z dodatkowych leków i środków medycznych. W tym przypadku skazany zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami zdrowotnymi, dodatkowymi lekami i środkami medycznymi.
§  24.
1.
Skazany obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie przełożonego o swojej chorobie oraz zauważonej chorobie innego skazanego, jeżeli ten nie zgłasza się sam do lekarza.
2.
Wobec skazanego leczonego w celi, chronicznie chorego nie wymagającego leczenia szpitalnego lub rekonwalescenta naczelnik może, na wniosek lekarza, dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględnienia stanu zdrowia skazanego.
§  25.
1.
Skazanego obejmuje się w miarę potrzeby profilaktycznym oddziaływaniem przeciwalkoholowym oraz oddziaływaniem przeciw uzależnieniu od środków odurzających lub psychotropowych.
2.
Skazanego, u którego stwierdzono uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających lub psychotropowych, obejmuje się odpowiednim leczeniem i rehabilitacją.
§  26.
Ilość i jakość posiłków dla skazanych oraz sposób ich przyrządzania i wydawania, stan sanitarny zakładu karnego i utrzymywanie czystości przez skazanych, ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja zakładu, a także stan i czystość odzieży i bielizny oraz bielizny pościelowej skazanych, podlegają kontroli lekarza lub innego fachowego pracownika służby zdrowia zakładów karnych.
§  27.
Skazany ma prawo do ośmiogodzinnego snu w ciągu doby.
§  28.
1.
Skazany odbywa codziennie 60-minutowy spacer na wolnym powietrzu. Z odbywania spaceru może skazanego zwolnić jednorazowo właściwy przełożony, a na czas dłuższy - lekarz lub naczelnik. Spacer skazanych chorych odbywa się według wskazań lekarza.
2.
Skazany zatrudniony na wolnym powietrzu odbywa spacer tylko w dni wolne od pracy.
3. 23
W razie naruszenia przez skazanego ustalonych zasad odbywania spaceru, spacer może być zakończony przed czasem na niego przeznaczonym.
§  29.
1.
Skazany ma obowiązek utrzymywać należytą czystość osobistą i dbać o schludny wygląd.
2.
Skazany mężczyzna ma obowiązek ogolić się co najmniej trzy razy w tygodniu. Brodę i wąsy skazany może nosić tylko za zgodą naczelnika. Skazany mężczyzna powinien być co najmniej raz w miesiącu podstrzyżony oraz trzy razy w tygodniu ogolony, jeżeli nie czyni tego sam.
3.
Skazany korzysta co najmniej raz w tygodniu z ciepłej kąpieli. Skazany zatrudniony przy pracach brudzących korzysta z częstszych kąpieli. Kąpiel skazanego chorego odbywa się według wskazań lekarza.

Rozdział  3

Korespondencja i widzenia

§  30.
1.
Skazany ma prawo prowadzenia korespondencji.
2. 24
(skreślony).
3.
Korespondencję urzędową administracja zakładu karnego bezzwłocznie doręcza lub podaje do wiadomości skazanemu, który własnoręcznym podpisem i datą poświadcza jej odbiór lub przyjęcie do wiadomości. W wypadku odmowy poświadczenia odbioru lub przyjęcia do wiadomości, czyni się o tym wzmiankę na piśmie urzędowym lub zwrotnym poświadczeniem odbioru.
4.
Skazany nie posiadający środków pieniężnych otrzymuje od administracji zakładu karnego papier, koperty oraz znaczki pocztowe na cztery listy w miesiącu. Nie dotyczy to skazanych bezzasadnie odmawiających wykonywania pracy.
5. 25
Skazany otrzymuje od administracji zakładu karnego pisemne potwierdzenie odbioru wysyłanej przez niego korespondencji urzędowej.
§  31.
1. 26
Korespondencja prowadzona przez skazanego, z wyjątkiem korespondencji z organami władzy, administracji państwowej rządowej i samorządu terytorialnego, wymiaru sprawiedliwości i ścigania, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz innymi organami państwowymi, podlega cenzurze administracji zakładu karnego. Nie podlega cenzurze korespondencja z międzynarodowymi instytucjami ochrony praw człowieka, działającymi na podstawie umów międzynarodowych, które zostały ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską.
2.
Nie podlega doręczeniu lub wysłaniu korespondencja zawierająca znamiona przestępstwa lub wykroczenia, informacje godzące w interes społeczny lub bezpieczeństwo zakładu karnego, wyrazy albo zwroty wulgarne lub obelżywe oraz sporządzona w gwarze przestępców, jak również korespondencja nieczytelna, bez adresu nadawcy albo jeżeli jest to wskazane ze względów wychowawczych.
3.
Korespondencję, o której mowa w ust. 2, załącza się do akt skazanego, powiadamiając go o przyczynach jej niedoręczenia. Naczelnik powinien zezwolić na zakomunikowanie skazanemu ważnej wiadomości znajdującej się w nie doręczonej korespondencji.
4. 27
(skreślony).
§  32.
1.
Skazany ma prawo korzystać z widzeń z osobami najbliższymi, a z innymi osobami za zezwoleniem naczelnika. Czas przeznaczony na widzenie trwa 60 minut, a za zezwoleniem naczelnika może być przedłużony. Skazany może jednorazowo wykorzystać widzenia przysługujące mu w ciągu miesiąca.
2.
Skazany może otrzymać w ciągu dnia tylko jedno widzenie. Widzenie może odbywać się nie więcej niż z dwoma osobami pełnoletnimi, bez względu na liczbę towarzyszących osób niepełnoletnich. W uzasadnionych wypadkach naczelnik może zezwolić na zwiększenie liczby widzeń w ciągu dnia lub na udzielenie widzenia z większą liczbą osób odwiedzających.
3.
Widzenia odbywają się przy oddzielnym stoliku w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt skazanego z osobą odwiedzającą, chyba że dalsze przepisy stanowią inaczej. Widzenia mogą odbywać się również bez nadzoru funkcjonariusza.
4. 28
W czasie widzenia, o którym mowa w ust. 3, zezwala się na spożywanie artykułów żywnościowych i napojów zakupionych na terenie zakładu karnego.
5.
W razie naruszenia przez skazanego lub osobę go odwiedzającą ustalonych zasad i sposobu odbywania widzeń, widzenie może być przerwane lub zakończone przed czasem na nie przeznaczonym.
§  33.
1.
Skazany cudzoziemiec ma prawo prowadzenia korespondencji z właściwym urzędem konsularnym, a w razie braku takiego urzędu - z właściwym przedstawicielstwem dyplomatycznym.
2.
Skazany, o którym mowa w ust. 1, ma prawo korzystania z widzeń z urzędnikiem konsularnym, a w razie jego braku - z wykonującym funkcje konsularne pracownikiem przedstawicielstwa dyplomatycznego.
§  34.
Zasady i sposób odbywania widzeń podaje się do wiadomości osobom odwiedzającym.
§  35.
Ograniczenia wynikające z § 32 ust. 1-3 nie mają zastosowania do widzeń skazanego z obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem oraz z osobami wymienionymi w § 33 ust. 2.
§  36. 29
 
1.
Skazany ma prawo korzystać, na własny koszt, z samoinkasującego aparatu telefonicznego.
2.
W uzasadnionych przypadkach naczelnik może zezwolić skazanemu na skorzystanie z innego niż określony w ust. 1 aparatu na koszt abonenta lub skazanego, a jeżeli nie posiada on pieniędzy - na koszt zakładu karnego.
3.
Rozmowy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być kontrolowane. Rozmowa może być przerwana, jeżeli godzi w interes społeczny lub bezpieczeństwo zakładu karnego.
4.
W przypadkach szczególnego zagrożenia interesu społecznego lub bezpieczeństwa zakładu karnego naczelnik może, na czas określony, pozbawić skazanego uprawnienia, o którym mowa w ust. 1.

Rozdział  4

Prośby, skargi i wnioski

§  37.
1.
Skazany ma prawo bezpośredniego zwracania się do przełożonych ze sprawami związanymi z odbywaniem kary pozbawienia wolności, a także ze sprawami osobistymi.
2.
Administracja zakładu karnego organizuje okresowe spotkania z grupami skazanych w sprawach związanych zwłaszcza z przestrzeganiem zasad współżycia społecznego, zatrudnieniem i nauczaniem.
§  38. 30
Skazany ma prawo składania próśb, skarg i wniosków. Jeżeli prośba, skarga lub wniosek są adresowane do niewłaściwego organu, należy poinformować skazanego, który organ jest właściwy, i przekazać prośbę, skargę lub wniosek organowi wskazanemu przez skazanego.
§  39.
Koszty przesłania próśb, skarg i wniosków ponosi skazany. Skazany nie posiadający środków pieniężnych otrzymuje od administracji zakładu karnego papier, koperty i znaczki pocztowe.

Rozdział  5

Podstawowe środki oddziaływania resocjalizacyjnego

1.

Zatrudnienie

§  40.
1.
Skazany zdolny do pracy obowiązany jest wykonywać pracę odpłatnie lub nieodpłatnie wskazane przez administrację zakładu karnego, chyba że od tego obowiązku jest zwolniony z mocy odrębnych przepisów.
2.
Przy kierowaniu skazanego do odpowiedniego rodzaju pracy uwzględnia się w szczególności stan zdrowia, wiek, płeć, pozostałą do odbycia część kary, względy porządku i bezpieczeństwa, a także w miarę możliwości kwalifikacje zawodowe i zainteresowania skazanego oraz potrzebę ułatwienia zdobycia zawodu. Zatrudnienie przy pracach szkodliwych dla zdrowia wymaga zgody skazanego.
3. 31
Skazany, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny albo obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, powinien być zatrudniony odpłatnie w pierwszej kolejności.
§  41.
Skazany powinien być przyuczony do wykonywania przydzielonej mu pracy, przeszkolony w zakresie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz obsługi maszyn i urządzeń, a także zapoznany z podstawowymi zasadami i normami pracy oraz zasadami wynagrodzenia za pracę.
§  42.
Skazany obowiązany jest pracować sumiennie i wydajnie, przestrzegać dyscypliny pracy, przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, dbać o porządek w miejscu pracy, stan obsługiwanych maszyn i urządzeń oraz przestrzegać przepisów porządkowych i regulaminu pracy.
§  43. 32
(skreślony).
§  44. 33
Skazany otrzymuje, bez potrąceń na cele pomocy postpenitencjarnej i zapobiegania przestępczości oraz na rzecz budżetu państwa, dodatek za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia, nagrody regulaminowe i z funduszu mistrzowskiego, wynagrodzenie za racjonalizatorstwo i wynalazczość, należność za pracę wykonaną ponad określoną normę pracy lub normę czasu pracy.
§  45. 34
(skreślony).
§  46.
1.
Skazanemu wyróżniającemu się wzorową pracą, a w szczególności systematycznie przekraczającemu zadania produkcyjne i spełniającemu wymogi w zakresie jakości produkcji, należność za pracę przypadająca w wysokości przewidzianej w regulaminie może być podwyższona nie więcej niż o 20%.
2.
Podwyższenie należności, o której mowa w ust. 1, nie może spowodować otrzymania przez skazanego więcej niż 75% należności za pracę.
§  47.
1. 35
Skazanemu, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny albo obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, należność za pracę przypadająca mu w wysokości przewidzianej w regulaminie może być podwyższona do 75%, jeżeli posiadane przez niego środki pieniężne nie wystarczają na ich pokrycie. Podwyższoną część należności za pracę przekazuje się w całości osobie uprawnionej.
2. 36
(skreślony).
3. 37
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do skazanych, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych. Podwyższoną część należności za pracę przekazuje się w całości na konto wskazane przez właściwy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.
§  48.
1.
Jeżeli skazany nie może być zatrudniony z przyczyn od niego niezależnych i w związku z tym płacić zasądzonych alimentów lub udzielać rodzinie niezbędnej pomocy materialnej, naczelnik może w uzasadnionych wypadkach, przez okres nie przekraczający 3 kolejnych miesięcy, udzielać jego rodzinie zapomóg z funduszu przeznaczonego na pomoc postpenitencjarną i zapobieganie przestępczości.
2.
Kwota udzielonej zapomogi nie może jednorazowo przekraczać wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników uspołecznionych zakładów pracy. Kwot przekazanych osobom uprawnionym nie zalicza się na poczet zasądzonych alimentów.
§  49. 38
Naczelnik zakładu karnego:
1)
podejmuje decyzje o skierowaniu oraz wycofaniu skazanych z zatrudnienia,
2)
określa system konwojowania skazanych zatrudnionych poza terenem zakładu karnego,
3)
ustala należność za pracę.
§  50.
Skazany w okresie przysługującego mu wypoczynku z tytułu pracy korzysta z następujących ulg:
1)
dodatkowego lub dłuższego widzenia,
2) 39
dodatkowego zakupu artykułów żywnościowych,
3)
pierwszeństwa w uczestniczeniu w zajęciach kulturalno-oświatowych,
4)
dłuższego spaceru lub zajęć sportowych, jeżeli warunki zakładu karnego na to pozwalają.

2.

Nauczanie

§  51.
1.
W zakładach karnych prowadzi się nauczanie skazanych, którzy nie mają podstawowego wykształcenia, zawodu lub pełnych kwalifikacji do jego wykonywania albo nie będą mogli wykonywać dotychczas posiadanego zawodu po odbyciu kary.
2. 40
W zakładach karnych organizuje się kształcenie zawodowe w zakresie szkoły średniej, połączone z praktyczną nauką zawodu, o kierunkach uwzględniających zainteresowania skazanych i zapotrzebowania rynku pracy, na zasadach przewidzianych dla dorosłych. Może być również organizowane kształcenie w zakresie szkoły średniej ogólnokształcącej.
§  52.
1.
Obowiązkowi nauczania w zakresie szkoły podstawowej oraz nauczania zawodu podlegają skazani, którzy nie ukończyli lat 50, a do odbycia kary pozostało im co najmniej 6 miesięcy.
2.
Naczelnik może zwolnić skazanego z obowiązku określonego w ust. 1 z powodu złego stanu zdrowia lub z innych ważnych przyczyn, jak również okresowo wyłączyć z nauczania, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa.
3.
Skazanych, którzy ukończyli lat 50, a nie mają wykształcenia podstawowego lub zawodu, obejmuje się nauczaniem na ich prośbę.
§  53.
1.
Nauczanie prowadzi się w czasie wolnym od pracy.
2.
Skazanemu uczącemu się, w zależności od rodzaju szkolenia, naczelnik może w uzasadnionych wypadkach skrócić czas pracy, nie więcej jednak niż o 6 godzin w tygodniu.
§  54.
Nauczanie jest nieodpłatne. Skazany ponosi koszty zakupów podręczników i przyborów szkolnych. Skazanemu nie posiadającemu środków pieniężnych udostępnia się nieodpłatnie niezbędne podręczniki i przybory szkolne.
§  55.
W zakładach karnych może być organizowane doskonalenie zawodowe. Koszty tego doskonalenia mogą w całości lub w części ponosić skazani.
§  56.
1. 41
Naczelnik może zezwolić skazanemu na kształcenie w trybie eksternistycznym lub zaocznym oraz na udział w konsultacjach i na zdawanie egzaminów poza obrębem zakładu karnego, jeżeli względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
2. 42
Skazany, któremu udzielono zezwolenia wymienionego w ust. 1, ma prawo do urlopu szkoleniowego. W tym zakresie przepisy w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczeń przysługujących tym pracownikom stosuje się odpowiednio.
§  57.
1.
Skazany otrzymuje świadectwo promocyjne, ukończenia szkoły lub zaświadczenie o ukończeniu kursu według wzorów ogólnie obowiązujących, bez zaznaczenia, że uzyskał je w czasie odbywania kary.
2.
Skazany zwolniony z zakładu karnego przed zakończeniem roku szkolnego lub kursu może składać w zakładzie egzaminy końcowe, a zwolniony przed okresem klasyfikowania otrzymuje zaświadczenie o uczęszczaniu do danej szkoły.

3.

Działalność kulturalno-oświatowa i zajęcia sportowe

§  58.
1.
W czasie wolnym od pracy i nauki w zakładach karnych prowadzi się dla skazanych zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe. Celem tych zajęć jest w szczególności kształtowanie postawy obywatelskiej, wpajanie zasad współżycia społecznego i przestrzegania porządku prawnego, upowszechnianie wiedzy i podnoszenie poziomu kulturalnego, wyzwalanie i rozwijanie inicjatywy, zdolności oraz zainteresowań skazanych w kierunku społecznie pożądanym, a także zachowanie i rozwój sił fizycznych.
2. 43
Zajęcia kulturalno-oświatowe polegają w szczególności na krzewieniu czytelnictwa książek i prasy, udostępnianiu programów telewizyjnych, audycji radiowych i własnych radiowęzła, wyświetlaniu filmów, przeprowadzaniu dyskusji, pogadanek i prelekcji, organizowaniu imprez artystycznych i okolicznościowych oraz powoływaniu zespołów zainteresowań.
3.
Uczestnictwo w zajęciach, o których mowa w ust. 1, jest obowiązkowe, jeżeli udział w nich nie jest uzależniony od opłat z własnych środków pieniężnych skazanych.
§  59.
Skazany ma prawo wypożyczać z biblioteki zakładu karnego książki i gry świetlicowe oraz korzystać z prasy dostarczanej przez administrację zakładu, instytucje oraz osoby najbliższe, a także zakupywać je z własnych środków pieniężnych.

4.

Zespoły i rzecznicy skazanych 44

§  60. 45
 
1.
W celu wyrabiania umiejętności społecznego działania w zakładach karnych mogą być tworzone zespoły skazanych.
2.
Tworząc zespoły, o których mowa w ust. 1, naczelnik określa cel i zakres ich działania.
3.
Zespołom, o których mowa w ust. 1, naczelnik może powierzyć w szczególności:
1)
współdziałanie z administracją zakładu karnego w utrzymywaniu właściwej atmosfery wychowawczej i rozwiązywaniu określonych problemów funkcjonowania tego zakładu,
2)
organizowanie zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych,
3)
organizowanie dokształcania i samokształcenia skazanych oraz samopomocy w nauce,
4)
inicjowanie tworzenia funduszu samopomocy skazanych oraz zarządzanie zgromadzonymi w nim środkami,
5)
organizowanie imprez i uroczystości szkolnych oraz zakładowych.
4.
Zespoły skazanych mogą składać prośby, skargi i wnioski z zakresu ich działania.
§  601. 46
 
1.
W zakładach karnych typu półotwartego i otwartego powoływani są rzecznicy skazanych.
2.
Naczelnik powołuje rzecznika wybranego przez ogół skazanych albo rzeczników wybranych przez skazanych z poszczególnych oddziałów lub pawilonów mieszkalnych.
3.
Rzecznikowi skazanych naczelnik powierza zadania opiniodawcze i konsultacyjne, a w szczególności:
1)
inicjowanie nowych form działalności zespołów skazanych,
2)
prezentowanie poglądów i wniosków skazanych na okresowych spotkaniach z naczelnikiem.

5.

Nagrody oraz kary dyscyplinarne

§  61.
Skazanemu, który wyróżnia się wzorową postawą, a zwłaszcza pilnością w pracy lub w nauce, może być przyznana nagroda. Przyznanie nagrody powinno zmierzać przede wszystkim do ugruntowania społecznie pożądanej postawy skazanego i pobudzenia jego aktywności w procesie resocjalizacji.
§  62.
1.
Nagrody są następujące:
1)
pochwała,
2)
zezwolenie na częstsze branie udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych,
3)
zezwolenie na posiadanie innych przedmiotów niż określone w ustalonym w zakładzie karnym porządku,
4)
zezwolenie na częstsze dokonywanie zakupów,
5) 47
zezwolenie na widzenie w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej,
6)
zezwolenie na dodatkowe lub dłuższe widzenie,
7) 48
(skreślony),
8) 49
zezwolenie na widzenie bez osoby dozorującej,
9)
zezwolenie na odbywanie widzeń we własnej odzieży, bieliźnie i obuwiu,
10)
zezwolenie na przekazanie osobie najbliższej upominku,
11) 50
(skreślony),
12)
nagroda rzeczowa lub pieniężna,
13) 51
podwyższenie części należności za pracę przypadającej skazanemu, nie więcej niż o 25% i na okres nie przekraczający 3 miesięcy,
14) 52
zezwolenie na widzenie się bez dozoru z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania poza terenem zakładu karnego na czas nie przekraczający 24 godzin,
15)
zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru na czas nie przekraczający 5 dni.
2.
Z nagród, o których mowa w ust. 1 pkt 14 i 15, skazany korzysta we własnej odzieży, bieliźnie i obuwiu.
§  621. 53
 
1.
Z nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14 może skorzystać jedynie skazany wyróżniający się dobrym zachowaniem i postępami w resocjalizacji, po odbyciu co najmniej połowy tej części kary pozbawienia wolności, po której może być warunkowo przedterminowo zwolniony.
2.
Przyznanie nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 tymczasowo aresztowanemu mającemu obowiązki i prawa skazanego, odbywającego karę pozbawienia wolności, wymaga zgody organu, do którego dyspozycji pozostaje.
§  63.
1.
Nagrody przyznaje naczelnik z urzędu, na pisemny wniosek przełożonego skazanego lub zespołu skazanych.
2.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi można przyznać jednorazowo więcej niż jedną nagrodę.
3.
Nagrody mogą być przyznawane indywidualnie lub zbiorowo, jednorazowo lub na czas określony. Nagrody przyznane na czas określony mogą być przez naczelnika cofnięte, jeżeli uległy zmianie podstawy ich przyznania.
§  631. 54
Przyznanie po raz pierwszy nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14 skazanemu odbywającemu karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego wymaga zgody sędziego penitencjarnego.
§  64. 55
 
1.
Decyzję o przyznaniu lub cofnięciu nagrody wydaje się na piśmie i podaje do wiadomości nagrodzonego, a gdy względy wychowawcze za tym przemawiają - również osobom najbliższym skazanego, skazanym i innym osobom.
2.
Skazanemu, który korzystając z nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 nadużył zaufania, nie udziela się tych nagród przez okres co najmniej 6 miesięcy.
§  65.
Za zawinione naruszenie nakazów i zakazów wynikających z regulaminu oraz ustalonego w zakładzie karnym lub w miejscu pracy porządku i dyscypliny, zwane dalej przekroczeniem, skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ukaranie dyscyplinarne powinno zmierzać do zapewnienia przestrzegania przez skazanego obowiązków, ustalonego porządku i dyscypliny oraz wdrażać go do poszanowania zasad współżycia społecznego.
§  66.
1.
Kary dyscyplinarne są następujące:
1)
nagana,
2)
pozbawienie wszystkich lub niektórych nie wykorzystanych przez skazanego nagród albo ulg, o których mowa w § 50,
3)
pozbawienie korzystania z udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy, przez okres do 3 miesięcy,
4) 56
pozbawienie prawa otrzymania paczki żywnościowej przez okres do 3 miesięcy,
5)
udzielanie widzeń w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobą odwiedzającą i nie przy oddzielnym stoliku przez okres do 3 miesięcy,
6)
pozbawienie lub ograniczenie prawa dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych przez okres do 3 miesięcy,
7) 57
(skreślony),
8) 58
(skreślony),
9) 59
obniżenie części należności za pracę, przypadającej skazanemu, nie więcej niż o 25%, na okres nie przekraczający 3 miesięcy,
10)
pozbawienie lub ograniczenie widzeń na okres do 3 miesięcy,
11) 60
osadzenie w celi izolacyjnej na okres do 1 miesiąca,
12) 61
(skreślony).
2.
W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej, określonej w ust. 1 pkt 10, naczelnik może w uzasadnionym wypadku zezwolić skazanemu na widzenie.
§  67. 62
(skreślony).
§  68. 63
Karę dyscyplinarną osadzenia w celi izolacyjnej można wymierzyć skazanemu, który popełnił przekroczenie naruszające w poważnym stopniu obowiązujący porządek i dyscyplinę, a uprzednio był kilkakrotnie karany dyscyplinarnie.
§  69.
1. 64
Kara dyscyplinarna określona w § 66 ust. 1 pkt 11 polega na osadzeniu skazanego pojedynczo, w wyznaczonej celi wyposażonej w dodatkowe urządzenia techniczno-ochronne w warunkach uniemożliwiających kontakt z innymi skazanymi oraz pozbawienia go możliwości:
1)
korzystania z widzeń i samoinkasujących aparatów telefonicznych,
2)
korzystania z udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych i sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy,
3)
zatrudnienia poza celą.
2. 65
Skazanemu odbywającemu karę dyscyplinarną osadzenia w celi izolacyjnej nie przysługuje ponadto prawo dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych, otrzymywania paczek żywnościowych oraz palenia tytoniu.
3. 66
W czasie odbywania kary, o której mowa w ust. 1 i 2, naczelnik może, w wypadkach uzasadnionych ważnymi względami rodzinnymi lub osobistymi, zezwolić skazanemu na widzenie.
§  70.
1.
Za jedno przekroczenie wymierza się tylko jedną karę dyscyplinarną. W wypadku gdy skazany popełni więcej przekroczeń, zanim został ukarany za którekolwiek z nich, wymierza się jedną karę dyscyplinarną odpowiednio surowszą. Jeżeli zasady stopniowania i indywidualizacji za tym przemawiają, a przekroczenie narusza w poważnym stopniu obowiązujący porządek i dyscyplinę, można wymierzyć dwie odpowiednio dobrane kary dyscyplinarne.
2.
Ponowne wymierzenie kary dyscyplinarnej nie może nastąpić w taki sposób, aby była ona bezpośrednim przedłużeniem odbywanej takiej samej kary, chyba że łączny okres trwania wymierzonych kar nie przekracza przewidzianej w regulaminie granicy czasu trwania tej kary.
3.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi, zwłaszcza gdy skazany popełnił przekroczenie po raz pierwszy albo jeżeli nie naruszyło ono w poważnym stopniu ustalonego porządku lub dyscypliny, można odstąpić od ukarania dyscyplinarnego i poprzestać na zwróceniu skazanemu uwagi.
§  71.
1.
Naczelnik wymierza kary dyscyplinarne z urzędu lub na pisemny wniosek przełożonego skazanego.
2.
Przed wymierzeniem kary dyscyplinarnej wysłuchuje się wyjaśnień obwinionego skazanego i opinii wychowawcy, a jeżeli zachodzi potrzeba - również wyjaśnień składającego wniosek o ukaranie lub innych osób. Postępowanie może odbywać się w obecności innych skazanych, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
3. 67
Przed wymierzeniem kary dyscyplinarnej wymienionej w § 66 ust. 1 pkt 11 zasięga się opinii lekarza lub psychologa.
§  72.
1.
Nie można wymierzyć kary dyscyplinarnej, jeżeli od dnia powzięcia przez przełożonego wiadomości o popełnieniu przekroczenia upłynęło 14 dni od dnia popełnienia przekroczenia 30 dni. Nie można rozpocząć wykonywania kary dyscyplinarnej po upływie 14 dni od jej wymierzenia.
2.
Terminy określone w ust. 1 nie biegną w okresie przebywania skazanego poza zakładem karnym bez zezwolenia albo leczenia związanego z samouszkodzeniem, a także w okresie odroczenia, zawieszenia lub przerwania wykonania kary dyscyplinarnej.
§  73.
Decyzję o ukaraniu zawierającą określenie przekroczenia, a także decyzję o anulowaniu ukarania oraz o darowaniu, odroczeniu, zamianie, zawieszeniu lub przerwaniu kary dyscyplinarnej, podejmuje się na piśmie i podaje do wiadomości skazanemu, a gdy względy wychowawcze za tym przemawiają - również osobom najbliższym skazanego, skazanym i innym osobom.
§  74.
1. 68
Wymierzoną karę dyscyplinarną wykonuje się niezwłocznie. Przed wykonaniem kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 11, jak również kar określonych w pkt 4 i 6 wymierzonych skazanemu, któremu ze względu na stan zdrowia zezwolono na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych lub korzystającemu z diety, zasięga się opinii lekarza.
2.
Jeżeli stan zdrowia skazanego uniemożliwia odbycie wymierzonej kary dyscyplinarnej w całości lub w części, wykonywanie jej należy odroczyć lub przerwać albo zamienić na taką karę dyscyplinarną, którą skazany może odbyć. Decyzję w tym względzie podejmuje naczelnik po zasięgnięciu opinii lekarza.
3. 69
W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 11 lekarz powinien kontrolować stan zdrowia skazanego.
§  75.
1.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi lub innymi ważnymi względami wymierzoną karę dyscyplinarną można darować lub zamienić na inną, mniej dolegliwą, albo jej wykonanie w całości lub w części zawiesić na okres od 1 do 3 miesięcy.
2.
Darowanie, zamianę lub zawieszenie kary dyscyplinarnej można uzależnić od spełnienia przez skazanego określonych warunków, uzasadnionych względami wychowawczymi.
3.
Jeżeli w okresie zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej skazany dopuścił się ponownie przekroczenia, zawieszona kara ulega wykonaniu, chyba że naczelnik postanowi inaczej. Po upływie okresu zawieszenia karę uważa się za wykonaną.
4.
Jeżeli zostały ujawnione nowe fakty lub dowody nie znane przedtem, wskazujące na to, iż ukarany jest niewinny, ukaranie dyscyplinarne podlega anulowaniu, a naczelnik podejmuje stosowną decyzję mającą na celu uchylenie jego skutków.

Rozdział  6

Indywidualizacja wykonywania kary pozbawienia wolności

1.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w poszczególnych typach zakładów karnych 70

§  76. 71
 
1.
Skazanych zalicza się do grup klasyfikacyjnych: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych, wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych, odbywających karę aresztu wojskowego.
2.
Skazani zaliczeni do poszczególnych grup klasyfikacyjnych mogą odbywać karę pozbawienia wolności w zakładach karnych typu zamkniętego, półotwartego lub otwartego.
§  77. 72
(skreślony).
§  78.
1.
Skazanych kieruje się w miarę możliwości do zakładów karnych położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania.
2.
Skazany powinien odbywać karę w zakładzie karnym, do którego został skierowany. Przeniesienie skazanego do innego zakładu karnego może nastąpić tylko z uzasadnionych powodów, a zwłaszcza ze względów resocjalizacyjnych.
§  79. 73
 
1.
Skazanych kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, jeżeli względy resocjalizacyjne przemawiają za możliwością wykonywania wobec nich kary w warunkach zmniejszonej izolacji, zwiększonych uprawnień i samodyscypliny, a względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
2.
Skazani, którzy w zakładach karnych typu półotwartego nie stosują się do wymagań w zakresie samodyscypliny lub gdy przemawiają za tym inne względy resocjalizacyjne albo bezpieczeństwa, przenoszeni są do odpowiednich zakładów karnych typu zamkniętego.
§  80. 74
 
1.
Do zakładów karnych typu otwartego można kierować skazanych wyróżniających się wzorową postawą i postępami w resocjalizacji, po odbyciu przez nich co najmniej 6 miesięcy orzeczonej kary w zakładach typu półotwartego, nie wcześniej jednak niż po odbyciu połowy tej części kary pozbawienia wolności, po której może być warunkowo zwolniony.
2.
Skazani, którzy w zakładzie karnym typu otwartego nie stosują się do wymagań w zakresie samodyscypliny, przenoszeni są do zakładów karnych typu półotwartego lub zamkniętego.
§  81. 75
(skreślony).
§  82. 76
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu zamkniętego odbywają karę w warunkach podstawowego zakresu obowiązków i uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych mogą być otwarte w porze dziennej przez określony czas, jeśli względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
3.
Skazani mogą być zatrudniani poza terenem zakładu karnego w zasadniczym systemie konwojowania.
4.
Zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe oraz nauczanie organizuje się w obrębie zakładu karnego.
5.
Ruch skazanych po terenie zakładu karnego odbywa się w sposób zorganizowany i pod dozorem.
§  83. 77
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego mają prawo korzystać z dwóch widzeń w miesiącu.
§  84. 78
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu półotwartego odbywają karę w warunkach samodyscypliny, zmniejszonej izolacji oraz zwiększonych uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych pozostają otwarte w porze dziennej, natomiast w porze nocnej mogą być zamknięte.
3.
Skazani mogą poruszać się po terenie zakładu karnego w czasie i miejscach ustalonych w porządku dnia.
4.
Skazani mogą być zatrudniani poza terenem zakładu karnego w systemie zmniejszonego konwojowania lub bez konwojenta, w tym również na pojedynczych stanowiskach pracy.
5.
Korespondencja skazanych nie podlega cenzurze.
§  85. 79
 
1.
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego mają prawo korzystać:
1)
z trzech widzeń w miesiącu,
2)
z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
2.
Za zezwoleniem naczelnika skazani mogą:
1)
uczestniczyć w nauczaniu i szkoleniu organizowanym poza terenem zakładu karnego,
2)
brać udział w organizowanych przez administrację poza terenem zakładu karnego grupowych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych.
3.
Wobec skazanych odbywających karę w zakładach karnych typu półotwartego nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 5 i 11, a w pkt 10 - w zakresie pozbawienia widzeń.
§  86. 80
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu otwartego odbywają karę w warunkach samodyscypliny, najmniejszej izolacji oraz najszerszego zakresu uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych pozostają otwarte przez całą dobę.
3.
Skazani mogą poruszać się po terenie zakładu karnego w czasie i miejscach ustalonych w porządku dnia.
4.
Skazanych zatrudnia się poza terenem zakładu karnego bez konwojenta, przede wszystkim na pojedynczych stanowiskach pracy.
5.
Korespondencja skazanych nie podlega cenzurze.
§  87. 81
 
1.
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu otwartego mają prawo:
1)
korzystać z nieograniczonej ilości widzeń,
2)
korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia,
3)
dysponować czasem wolnym po pracy i nauce,
4)
brać udział w organizowanych przez administrację poza terenem zakładu karnego grupowych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych,
5)
brać udział za zezwoleniem naczelnika w zajęciach i imprezach kulturalno-oświatowych lub sportowych organizowanych poza terenem zakładu karnego,
6)
otrzymywać z depozytu zakładu karnego pieniądze pozostające do ich dyspozycji.
2.
Wobec skazanych odbywających karę w zakładach karnych typu otwartego nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 4, 5, 6, 10 i 11.
§  88. 82
Postępy skazanych w resocjalizacji poddaje się ocenom okresowym co najmniej raz na 6 miesięcy.
§  89-93. 83
(skreślone).

2.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych młodocianych 84

§  94.
1.
Wykonywanie kary wobec młodocianych zmierza w szczególności do kształtowania pozytywnych cech charakteru i społecznie pożądanych postaw przez stosowanie metod i środków oddziaływania penitencjarnego odpowiednich do ich wieku i osobowości.
2.
Dla młodocianych prowadzi się w szerszym zakresie nauczanie zawodu, zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe oraz zwraca szczególną uwagę na zacieśnianie więzi z rodziną.
3. 85
(skreślony).
§  95. 86
 
1.
W zakładach karnych dla młodocianych odbywają karę skazani, którzy nie ukończyli 21 lat.
2.
W zakładach karnych dla młodocianych mogą nadal odbywać karę skazani, którzy ukończyli 21 lat, jeżeli jest to celowe ze względów resocjalizacyjnych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia.
3.
Skazanych, którzy ukończyli 21 lat i wobec których nie zastosowano przepisu ust. 2, przenosi się do zakładów karnych dla odbywających karę po raz pierwszy.
§  96. 87
W zakładach karnych dla młodocianych mogą również odbywać karę, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, skazani odbywający karę po raz pierwszy, skierowani do tych zakładów za ich zgodą. Przy kierowaniu uwzględnia się w szczególności charakter popełnionego przez nich przestępstwa oraz przebieg procesu resocjalizacji.
§  97.
Młodocianych skazanych na karę pozbawienia wolności w wymiarze powyżej 3 lat, a także sprawiających trudności wychowawcze, obejmuje się psychologiczno-penitencjarnymi badaniami osobopoznawczymi.
§  98.
1. 88
Młodociani, niezależnie od typu zakładu karnego, w którym odbywają karę, mają prawo do dodatkowego lub dłuższego widzenia w miesiącu.
2. 89
Wobec młodocianych nie stosuje się kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 6, z wyjątkiem pozbawienia prawa zakupu wyrobów tytoniowych.
3. 90
(skreślony).
4.
Naczelnik może dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary, zwłaszcza w zakresie ustalonego w zakładzie porządku oraz wyposażenia i urządzenia celi mieszkalnej.
§  99.
Administracja zakładu karnego dla młodocianych współdziała w realizacji zadań wychowawczych z rodzinami skazanych. W tym celu organizuje spotkania z tymi rodzinami, informuje je o postępach młodocianych w procesie resocjalizacji oraz osiąganych przez nich wynikach w nauce i pracy, a także zaprasza na imprezy i uroczystości organizowane w zakładzie.

3.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych recydywistów penitencjarnych 91

§  100. 92
Wykonywanie kary wobec recydywistów penitencjarnych zmierza w szczególności do kształtowania u nich przekonania o możliwości i celowości prowadzenia uczciwego życia, przygotowania do takiego życia, wyrabiania i utrwalania nawyku pracy.
§  101. 93
Do zakładu karnego dla recydywistów penitencjarnych kieruje się dorosłych, skazanych za przestępstwo umyślne na zasadniczą lub zastępczą karę pozbawienia wolności oraz ukaranych za wykroczenia umyślne na zasadniczą lub zastępczą karę aresztu, którzy uprzednio odbywali już takie kary za umyślne przestępstwa lub wykroczenia, chyba że względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem ich do zakładu karnego dla odbywających karę po raz pierwszy.
§  102. 94
(skreślony).

4.

Wykonywanie kary aresztu wojskowego 95

§  103. 96
Skazani na karę aresztu wojskowego odbywają karę w zakładzie karnym typu otwartego.
§  104. 97
W czasie odbywania kary aresztu wojskowego skazani podlegają szkoleniu wojskowemu.

5.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych za przestępstwa nieumyślne 98

§  105.
Wykonując karę wobec skazanych za przestępstwa nieumyślne, uwzględnia się w szczególności potrzebę kształtowania u nich poczucia odpowiedzialności oraz wyrobienia zdolności przewidywania następstw swego postępowania. Karę wykonuje się w warunkach zwiększonych uprawnień i samodyscypliny.
§  106. 99
 
1.
Skazanych za przestępstwa nieumyślne kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, chyba że przeciwko skierowaniu do tych zakładów przemawiają względy resocjalizacyjne lub bezpieczeństwa.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się, jeżeli chociaż jedna z odbywanych kar orzeczona została za przestępstwo lub wykroczenie umyślne.
3.
Do zakładu karnego typu otwartego można skierować skazanych za przestępstwo nieumyślne, jeżeli ich właściwości i warunki osobiste oraz sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie po popełnieniu przestępstwa za tym przemawiają.
4.
Skazani za przestępstwo nieumyślne, którzy nie zostali skierowani do zakładu karnego typu półotwartego, odbywają karę w zakładzie karnym typu zamkniętego odpowiedniego rodzaju.

6.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych kobiet oraz skazanych sprawujących pieczę nad dziećmi 100

§  107.
1.
Wykonując karę wobec kobiet uwzględnia się ich właściwości psychofizyczne oraz potrzebę podtrzymywania i utrwalania więzi uczuciowej z rodzinami, w szczególności z małoletnimi dziećmi.
2.
Kobietom ciężarnym i karmiącym, a także matkom przebywającym w zakładzie karnym ze swoimi dziećmi, zapewnia się specjalistyczną opiekę.
§  108.
1.
Kobiety odbywają karę w odrębnych zakładach karnych.
2. 101
Kobiety kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, chyba że przeciwko skierowaniu do tych zakładów przemawiają względy resocjalizacyjne lub bezpieczeństwa.
3. 102
(skreślony).
§  109.
1. 103
Kobiety mogą korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
2.
Kobiety korzystają co najmniej raz dziennie z ciepłej wody i dwa razy w tygodniu z ciepłej kąpieli.
3.
Na każdą kobietę powinno przypadać nie mniej niż 4 m2 powierzchni celi. Przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. 104
Wobec kobiet nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 10 i 11.
5.
Naczelnik może dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary, zwłaszcza w zakresie ustalonego w zakładzie porządku oraz wyposażenia i urządzenia celi mieszkalnej.
6.
W zakładach karnych dla kobiet organizuje się kursy opieki nad dziećmi i prowadzenia gospodarstwa domowego.
§  110.
1.
Kobiety ciężarne i karmiące mają prawo:
1)
korzystać z dłuższego spaceru,
2) 105
(skreślony),
3) 106
(skreślony),
4)
dokonywać częściej zakupów artykułów żywnościowych,
5)
korzystać z innych ulg zleconych przez lekarza.
2.
Kobietom ciężarnym i karmiącym przysługuje wyżywienie według normy określonej przez lekarza.
3.
Wobec kobiet ciężarnych i karmiących naczelnik może dokonywać, na wniosek lekarza lub po zasięgnięciu jego opinii, niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględnienia ich stanu fizycznego lub psychicznego.
4. 107
Wobec kobiet ciężarnych i karmiących nie stosuje się ponadto kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 4 i 6, z wyjątkiem pozbawienia lub ograniczenia prawa zakupu wyrobów tytoniowych.
§  111.
1. 108
W celu umożliwienia skazanym matkom sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi organizuje się przy zakładach karnych domy matki i dziecka. W domach tych, na wniosek matki, dzieci mogą przebywać do ukończenia 3 roku życia, chyba że lekarz lub psycholog zalecą inaczej.
2.
Skazanym matkom umożliwia się sprawowanie stałej opieki nad dziećmi i wykonywanie niezbędnych czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych.
§  112.
1.
Wykonując karę wobec skazanych sprawujących pieczę nad dzieckiem do lat 15, do której wykonywania zobowiązani są rodzice, uwzględnia się w szczególności potrzebę inicjowania, podtrzymywania i zacieśniania ich więzi uczuciowej z dziećmi, wywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych oraz świadczenia pomocy materialnej dzieciom, a także współdziałania z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, w których ich dzieci przebywają.
2.
Skazani, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, powinni być w miarę możliwości osadzani w odpowiednich zakładach karnych, położonych najbliżej miejsca pobytu dzieci.
§  113. 109
Skazani, o których mowa w § 112, niezależnie od typu zakładu karnego, w którym odbywają karę, mają prawo do dodatkowych widzeń z dziećmi.

7.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie 110

§  114.
Skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie obejmuje się w czasie odbywania kary specjalistyczną opieką psychologiczną i lekarską oraz rehabilitacją.
§  115.
1.
Wykonując karę wobec skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo oraz uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, uwzględnia się w szczególności potrzebę zapobiegania pogłębianiu się patologicznych cech osobowości oraz przywracania równowagi psychicznej i kształtowania zdolności współżycia społecznego.
2.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dostosowuje się warunki odbywania kary, zwłaszcza w zakresie zatrudnienia, nauczania oraz zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, do możliwości psychofizycznych skazanych, współdziała z ich rodzinami oraz zapewnia się skazanym pomoc w kontynuowaniu specjalistycznego leczenia i rehabilitacji po zwolnieniu z zakładu karnego.
§  116. 111
Skazanych, u których na podstawie badań lekarskich lub psychologicznych stwierdzono zaburzenia psychiczne, upośledzenie umysłowe, uzależnienie od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, a ponadto związaną z tym potrzebę odrębnego ich traktowania, kieruje się do odbywania kary w zakładach karnych typu zamkniętego dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych.
§  117.
1.
W zakładzie karnym dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych naczelnik dokonuje, na wniosek personelu specjalistycznego lub po zasięgnięciu jego opinii, niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględnienia stanu zdrowia psychicznego skazanych.
2.
Zespoły, o których mowa w § 60, mogą być tworzone w tym zakładzie na wniosek personelu specjalistycznego lub po zasięgnięciu jego opinii.
§  118.
1.
Wykonując karę wobec skazanych niepełnosprawnych fizycznie, uwzględnia się w szczególności potrzebę zapobiegania pogarszaniu się ich stanu zdrowia oraz przygotowania do samodzielnego życia.
2.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dostosowuje się warunki odbywania kary, zwłaszcza w zakresie leczenia, zatrudnienia i higienicznosanitarnym, do możliwości psychofizycznych skazanych oraz zapewnia się im pomoc w uzyskaniu świadczeń inwalidzkich, a także - jeżeli zachodzi taka potrzeba - w kontynuowaniu po zwolnieniu z zakładu karnego specjalistycznego leczenia i rehabilitacji oraz zatrudnienia w warunkach pracy chronionej.
3.
Przepis § 117 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  119.
1.
Dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie organizuje się, w miarę potrzeby, zatrudnienie na zasadach przewidzianych dla inwalidów, a jeżeli nie jest to możliwe z uwagi na stan ich zdrowia - organizuje się terapię zajęciową.
2.
Koszty związane z organizacją i prowadzeniem terapii zajęciowej mogą być pokrywane z funduszy przeznaczonych na pomoc postpenitencjarną i zapobieganie przestępczości.
§  120.
Jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, ze skazanymi wymagającymi stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych mogą odbywać karę inni skazani, za ich zgodą.
§  121.
Skazani, którzy w wyniku podejmowania specjalistycznego oddziaływania w zakładzie karnym dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych nie wymagają już odrębnego traktowania, kierowani są do odpowiednich zakładów karnych.

8.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych wykazujących znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego albo skazanych za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie 112

§  1211.
1.
Skazanych wykazujących znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego albo skazanych za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie kwalifikuje się do "niebezpiecznych".
2.
Zakwalifikowanie skazanego podlega okresowej weryfikacji.
3.
O zakwalifikowaniu skazanego powiadamia się sędziego penitencjarnego.
§  1212.
1.
Skazanych, o których mowa w § 1211 ust. 1, osadza się w oddziałach lub celach dla nich przeznaczonych.
2.
Cele mieszkalne pozostają zamknięte całą dobę. Wyposaża się je w dodatkowe urządzenia technicznoochronne.
3.
Ruch skazanych po terenie zakładu karnego odbywa się pod wzmożonym dozorem i ograniczony jest do niezbędnych potrzeb.
4.
Skazanych poddaje się przeszukaniu, o którym mowa w § 10, przy każdorazowym wyjściu i powrocie do celi.
5.
Spacery odbywają się w wyznaczonych miejscach wyposażonych w dodatkowe urządzenia technicznoochronne i pod wzmożonym dozorem.
6.
Skazanych można zatrudnić tylko w oddziale, w którym są osadzeni.
7.
Skazani nie mogą korzystać z:
1)
nagród, o których mowa w § 62 ust. 1 pkt 5, 8, 14 i 15,
2)
widzeń w pomieszczeniach wspólnie z innymi skazanymi,
3)
własnej odzieży i obuwia,
4)
uprawnienia, o którym mowa w § 36 ust. 1,
5)
uprawnienia, o którym mowa w § 36 ust. 2, bez kontrolowania rozmowy,
6)
zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych organizowanych poza oddziałem, w którym są osadzeni,
7)
nabożeństw odprawianych poza oddziałem, w którym są osadzeni.
§  1213.
1.
Skazanych, o których mowa w § 1211 ust. 1, poddaje się wzmożonemu oddziaływaniu penitencjarno-wychowawczemu, zgodnemu z indywidualnym programem wychowawczym.

Rozdział  7

Współdziałanie administracji zakładu karnego ze społeczeństwem

§  122.
1.
W procesie resocjalizacji skazanych administracja zakładu karnego inicjuje różne formy współdziałania ze społeczeństwem.
2.
Współdziałanie to realizuje się zwłaszcza poprzez społeczną radę penitencjarną działającą w zakładzie karnym oraz instytucje i organizacje, których statuty przewidują udzielanie pomocy osobom pozbawionym wolności lub ich rodzinom.
§  123.
1.
Współdziałanie, o którym mowa w § 122, realizuje się przede wszystkim w zakresie:
1)
zatrudniania i nauczania skazanych oraz działalności kulturalno-oświatowej w zakładzie karnym,
2)
inicjowania i usprawniania współdziałania z instytucjami oraz organizacjami reprezentowanymi przez członków społecznej rady penitencjarnej, a w miarę potrzeby także z innymi instytucjami i organizacjami,
3)
pozyskiwania rodzin osób skazanych do udziału w procesie resocjalizacji, rozwijania wzajemnych kontaktów skazanych z rodzinami oraz inicjowania niezbędnej pomocy tym rodzinom,
4)
uzyskiwania pomocy, zwłaszcza dla skazanych nie posiadających osób najbliższych lub gdy osoby te nie utrzymują z nimi kontaktu,
5)
wyrażania przez społeczną radę penitencjarną opinii w przedmiocie próśb, skarg i wniosków skazanych oraz porządku w zakładzie karnym,
6)
przygotowywania skazanych do życia na wolności i udzielania im pomocy w społecznej adaptacji po zwolnieniu,
7)
zapewniania skazanym odpowiednich warunków bytowych, sanitarnych i opieki lekarskiej.
2.
Członkowie społecznej rady penitencjarnej oraz przedstawiciele instytucji i organizacji współdziałających z administracją zakładu karnego, za zezwoleniem naczelnika, mają prawo wstępu do cel i innych pomieszczeń, w których przebywają lub pracują skazani, i do bezpośredniego z nimi kontaktu.

Rozdział  8

Przygotowywanie skazanych do zwolnienia

§  124.
1.
Jeżeli skazany nie posiada dokumentu stwierdzającego tożsamość, administracja zakładu karnego podejmuje czynności niezbędne do otrzymania przez skazanego takiego dokumentu. Skazany ma obowiązek współdziałania z administracją zakładu w tym zakresie.
2. 113
Skazany powinien przed zwolnieniem podjąć starania o zapewnienie zatrudnienia, a w razie potrzeby również zamieszkania, i w tym celu zwrócić się do właściwych organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego. Administracja zakładu karnego ma obowiązek udzielenia skazanemu pomocy w tym zakresie, a w razie potrzeby - nawiązania kontaktu z osobą najbliższą dla skazanego lub osobą przez niego wskazaną.
§  125.
1.
Przed zwolnieniem przeprowadza się ze skazanym rozmowę i informuje o pomocy postpenitencjarnej, jakiej udziela mu zakład karny, oraz o możliwości uzyskania dalszej pomocy po zwolnieniu. Skazanemu udziela się też stosownych rad i wskazań sprzyjających adaptacji społecznej.
2.
W razie potrzeby należy umożliwić skazanemu porozumienie się z kuratorem sądowym oraz instytucjami i organizacjami mogącymi udzielić mu pomocy.
§  126. 114
Jeżeli zwalniany skazany jest niezdolny do samodzielnego powrotu do miejsca stałego lub czasowego pobytu, administracja zakładu karnego obowiązana jest w okresie poprzedzającym zwolnienie nawiązać kontakt z osobą najbliższą dla skazanego lub osobą przez niego wskazaną i powiadomić ją o terminie jego zwolnienia, a w razie ich braku - właściwy organ samorządu terytorialnego. W razie potrzeby administracja zakładu karnego obowiązana jest udzielić zwalnianemu pomocy w udaniu się do miejsca, w którym ma przebywać.
§  127.
1.
Przy zwolnieniu skazany otrzymuje za pokwitowaniem znajdujące się w depozycie dokumenty, pieniądze i inne przedmioty, jeżeli nie zostały zatrzymane albo zajęte w drodze zabezpieczenia lub egzekucji.
2. 115
Skazany otrzymuje świadectwo zwolnienia, zaświadczenie o zatrudnieniu, informacje o wynikach dodatkowych badań lekarskich oraz kartę informacyjną z przeprowadzonego leczenia szpitalnego, a wymagający leczenia - również świadectwo lekarskie.
3. 116
Jeżeli skazany wymaga po zwolnieniu leczenia, którego obowiązek może być nałożony na podstawie przepisów ustawy, administracja zakładu karnego zawiadamia właściwy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.
4.
Skazany nie posiadający środków pieniężnych oraz stosownej do pory roku odzieży, bielizny lub obuwia otrzymuje przy zwolnieniu niezbędną pomoc. W razie potrzeby zwolnionemu wydaje się artykuły żywnościowe na czas podróży.
§  128.
1. 117
Jeżeli stan zdrowia osoby zwolnionej z zakładu karnego nie pozwala na przeniesienie do publicznego zakładu opieki zdrowotnej, pozostaje ona na leczeniu w zakładzie karnym do chwili, gdy stan zdrowia pozwoli na takie przeniesienie.
2.
O pozostawieniu osoby zwolnionej na leczeniu w zakładzie karnym administracja zakładu zawiadamia niezwłocznie organy sprawujące nadzór penitencjarny, właściwego prokuratora oraz osobę najbliższą dla skazanego lub osobę przez niego wskazaną.
3. 118
Przepis ust. 1 ma zastosowanie, jeżeli osoba zwolniona wyraża zgodę na dalsze leczenie w zakładzie karnym, co powinno być potwierdzone jej podpisem w dokumentacji medycznej.

Rozdział  9

Przepisy przejściowe i końcowe

§  129.
Przepisy regulaminu stosuje się również do skazanych, którzy rozpoczęli odbywanie kary pozbawienia wolności przed dniem jego wejścia w życie.
§  130.
1. 119
Skazany odbywający karę pozbawienia wolności, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie w innej sprawie, podlega przepisom niniejszego regulaminu, z tym że w zakresie widzeń, korespondencji oraz korzystania z aparatów telefonicznych stosuje się przepisy regulaminu wykonywania tymczasowego aresztowania. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego organ, do którego dyspozycji skazany pozostaje, może zarządzić stosowanie wobec niego również innych przepisów regulaminu wykonywania tymczasowego aresztowania.
2.
Jeżeli skazany, o którym mowa w ust. 1, nie może być zatrudniony, korzysta z zezwolenia na otrzymywanie paczek żywnościowych na zasadach określonych w regulaminie wykonywania tymczasowego aresztowania.
§  131.
1.
W wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami sanitarnymi, zdrowotnymi lub bezpieczeństwa, naczelnik może na czas określony:
1)
wstrzymać lub ograniczyć dokonywanie zakupów,
2)
wstrzymać widzenie lub ograniczyć czas ich trwania,
3)
wstrzymać spacery lub ograniczyć czas ich trwania,
4)
wstrzymać lub ograniczyć organizowanie zajęć o charakterze zbiorowym,
5) 120
wstrzymać lub ograniczyć odprawianie nabożeństw i udzielanie posług religijnych,
6)
ograniczyć ilość i rodzaj artykułów żywnościowych przesyłanych w paczkach lub wstrzymać przyjmowanie paczek,
7)
zabronić posiadanie w celi niektórych przedmiotów,
8)
zarządzić zamykanie cel i innych pomieszczeń, w których skazani przebywają lub pracują,
9) 121
wstrzymać lub ograniczyć korzystanie z samoinkasujących aparatów telefonicznych,
10) 122
wstrzymać lub ograniczyć zatrudnienie skazanych,
11) 123
zawiesić funkcjonowanie rzecznika skazanych.
2.
O decyzji podjętej w sprawach, o których mowa w ust. 1, naczelnik zawiadamia organy nadzoru penitencjarnego oraz inne zainteresowane osoby.
§  132.
1.
W celu doskonalenia metod i środków oddziaływania resocjalizacyjnego naczelnik może, po zasięgnięciu opinii komisji penitencjarnej oraz uzyskaniu zgody organów nadzoru penitencjarnego, dokonywać na czas określony odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary.
2.
Stosowanie odstępstw, o których mowa w ust. 1, nie może ograniczać określonych w regulaminie praw skazanych ani nakładać na nich dodatkowych obowiązków.
§  133. 124
 
1.
Przepisy regulaminu stosuje się również do osoby odbywającej karę aresztu orzeczoną za wykroczenie, karę porządkową i wobec osoby, do której zastosowano środki przymusu, określone w art. 276 § 2 i art. 1053-1059 Kodeksu postępowania cywilnego, zwanych ukaranymi.
2.
Osobę, do której zastosowano środki przymusu, umieszcza się w oddzielnej celi.
§  134.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 1974 r. w sprawie tymczasowego regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr 2, poz. 6, z 1975 r. Nr 5, poz 49, z 1980 r. Nr 4, poz. 18 oraz z 1981 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 2, poz. 11).
§  135.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1989 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
3 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
5 § 4 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
7 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
8 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
9 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
10 § 11 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwszy rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
11 § 11 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret drugi rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
12 § 11 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret trzeci rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
13 § 11 ust. 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret czwarty rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
14 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
15 § 111:

-dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

16 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
17 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
18 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
19 § 171 dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
20 § 172 dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
21 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
22 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
23 § 28 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
24 § 30 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
25 § 30 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
26 § 31 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

27 § 31 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 16 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
28 § 32 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
29 § 36 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
30 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
31 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
32 § 43 skreślony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
33 § 44 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
34 § 45 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
35 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
36 § 47 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
37 § 47 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
38 § 49:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

39 § 50 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
40 § 51 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
41 § 56 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
42 § 56 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
43 § 58 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
44 Tytuł podrozdziału 4 w rozdziale 5 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
45 § 60 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
46 § 601 dodany przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
47 § 62 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
48 § 62 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 29 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
49 § 62 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
50 § 62 ust. 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 29 lit. d) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
51 § 62 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. e) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
52 § 62 ust. 1 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. f) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
53 § 621 dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r., przy czym wymóg odbycia przez skazanego co najmniej połowy tej części kary, po której może być warunkowo przedterminowo zwolniony, nie dotyczy tych skazanych, którzy przed ww. dniem korzystali z nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 (zob. § 2 ww. rozporządzenia).
54 § 631 dodany przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
55 § 64 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
56 § 66 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
57 § 66 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 33 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
58 § 66 ust. 1 pkt 8 skreślony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
59 § 66 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
60 § 66 ust. 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
61 § 66 ust. 1 pkt 12 skreślony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
62 § 67 skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
63 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
64 § 69 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

65 § 69 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
66 § 69 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
67 § 71 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
68 § 74 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

69 § 74 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
70 Tytuł podrozdziału 1 w rozdziale 6 zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r., przy czym tytuł podrozdziału 2 skreślony przez § 41 ww. rozporządzenia.
71 § 76 zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
72 § 77 skreślony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
73 § 79 zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
74 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
75 § 81 skreślony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
76 § 82 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
77 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
78 § 84 zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
79 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
80 § 86 zmieniony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
81 § 87 zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
82 § 88 zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
83 § 89-93 skreślone przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
84 Podrozdział 2 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
85 § 94 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
86 § 95 zmieniony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
87 § 96 zmieniony przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
88 § 98 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 55 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
89 § 98 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 55 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
90 § 98 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 55 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
91 Podrozdział 3 rozdziału 6: numeracja oraz tytuł zmienione przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
92 § 100 zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
93 § 101 zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
94 § 102 skreślony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
95 Podrozdział 4 rozdziału 6: numeracja oraz tytuł zmienione przez § 1 pkt 59 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
96 § 103 zmieniony przez § 1 pkt 60 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
97 § 104:

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 61 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

98 Podrozdział 5 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 62 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
99 § 106 zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
100 Podrozdział 6 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
101 § 108 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 65 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
102 § 108 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 65 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
103 § 109 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 66 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
104 § 109 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
105 § 110 ust. 1 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
106 § 110 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
107 § 110 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
108 § 111 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 68 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
109 § 113 zmieniony przez § 1 pkt 69 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
110 Podrozdział 7 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 70 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
111 § 116 zmieniony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
112 Podrozdział 8 w rozdziale 6 dodany przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
113 § 124 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
114 § 126 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
115 § 127 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
116 § 127 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
117 § 128 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 73 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
118 § 128 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 73 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
119 § 130 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 74 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
120 § 131 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 75 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
121 § 131 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 75 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
122 § 131 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 75 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
123 § 131 ust. 1 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 75 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
124 § 133 zmieniony przez § 1 pkt 76 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.31.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności.
Data aktu: 02/05/1989
Data ogłoszenia: 29/05/1989
Data wejścia w życie: 01/10/1989