Wysokość i zasady ustalania norm wynagrodzeń stanowiących koszty uzyskania przychodów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1989 r.
w sprawie wysokości i zasad ustalania norm wynagrodzeń stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady ustalania norm wynagrodzeń stanowiących koszt uzyskania przychodów oraz ich wysokość u podatników, o których mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12), zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
§  2.
1.
Koszty uzyskania przychodów w jednostce gospodarczej stanowi kwota wynagrodzeń obciążających te koszty w roku podatkowym do wysokości normy ustalonej w ust. 2 i 3.
2.
W 1989 r. normę roczną stanowi suma:
1) 1
kwoty wynagrodzeń obciążających koszty jednostki gospodarczej w 1988 r., pomniejszonej o dokonane w 1988 r. wypłaty:
a)
honorariów,
b)
wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób wytwarzających wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego,
c)
wynagrodzeń w złotych dla osób zatrudnionych poza granicami kraju,
d)
wynagrodzeń i nagród, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 5 ustawy wymienionej w § 1,

oraz powiększonej o 40%, od dnia 1 lipca o 64%, od dnia 1 października o 136%, co oznacza średnio w skali roku - 70%

2)
kwoty wypłat dokonanych w 1989 r. z tytułu:
a)
rezerw na wynagrodzenia utworzonych w latach poprzednich,
b)
honorariów,
c)
wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób wytwarzających wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego,
d)
wynagrodzeń w złotych dla osób zatrudnionych poza granicami kraju,
e)
wynagrodzeń i nagród, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 5 ustawy wymienionej w § 1,
f)
kwot przyznanych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na poprawę relacji płac na podstawie wyników syntetycznej oceny płac,
g)
kwot przyrostu wynagrodzeń w stosunku do roku poprzedniego z tytułu uruchomienia w roku podatkowym lub w roku poprzednim nowych zakładów, wydziałów, działów lub innych organizacyjnie i ewidencyjnie wydzielonych obiektów produkcyjnych i usługowych, zwanych dalej "nowymi zakładami",
h)
kwot przyrostu wynagrodzeń w stosunku do roku poprzedniego personelu medycznego przemysłowej służby zdrowia w placówkach obejmujących opieką profilaktyczno-leczniczą pracowników jednostki gospodarczej,
i) 2
dodatków za wzrost cen artykułów żywnościowych, poza używkami, wypłaconych za okres od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia,
j) 3
wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w październiku, obliczonej jako iloczyn wynagrodzeń za wrzesień i procentowego wskaźnika wzrostu cen w październiku, skorygowanego współczynnikiem 0,8,
k) 4
wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie i grudniu, obliczonej jako iloczyn kwoty wynagrodzeń za wrzesień, powiększonej o kwotę ustaloną zgodnie z lit. j) i sumy procentowych wskaźników wzrostu cen w listopadzie i prognozowanego na grudzień, przy czym sumę procentowych wskaźników koryguje się współczynnikiem 0,8.
3.
Przyrost wynagrodzeń, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lit. g), ustala się jako iloczyn przyrostu zatrudnienia ogółem w jednostce gospodarczej i przeciętnego wynagrodzenia pracowników w nowym zakładzie w roku podatkowym. Przyrost zatrudnienia ogółem w jednostce gospodarczej przyjmuje się w liczbie nie wyższej, niż to wynika z przyrostu zatrudnienia spowodowanego uruchomieniem nowego zakładu.
4. 5
Przepis ust. 3 zdanie pierwsze nie ma zastosowania do nowo uruchomionych placówek (obiektów) handlowych w jednostkach handlu wewnętrznego rynkowego oraz placówek pocztowych.
5. 6
Kwotę wynagrodzeń za wrzesień, o której mowa w ust. 2 pkt 2 lit. j) i k), pomniejsza się o wynagrodzenia za ten miesiąc wymienione w ust. 2 pkt 2 lit. a)-d) oraz g)-i), a powiększa się o kwotę z tytułu wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w III kwartale 1989 r., obliczoną zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 31 lipca 1989 r. o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r. (Dz. U. Nr 48, poz. 261 i Nr 56, poz. 330).
§  3.
1.
Normę roczną na rok podatkowy 1989 może stanowić również kwota przeciętnego rocznego wynagrodzenia, wynikająca z kwoty wynagrodzeń obciążających koszty jednostki gospodarczej w 1988 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 7
Dla ustalenia przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego normę roczną na 1989 r. przyjmuje się sumę:
1) 8
kwoty wynagrodzeń obciążających koszty 1988 r., z wyłączeniem kwot wypłat wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 1, powiększonej o 40% od dnia 1 lipca o 64%, od dnia 1 października o 136%, co oznacza średnio w skali roku - 70% podzielonej przez przeciętną liczbę zatrudnionych w 1988 r.,
2)
kwoty wypłat wynagrodzeń w 1989 r., wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2, podzielonej przez przeciętną liczbę zatrudnionych w 1989 r.

Przeciętną liczbę zatrudnionych w 1988 i 1989 r. ustala się w wysokości wykazanej w sprawozdawczości Głównego Urzędu Statystycznego, pomniejszonej o liczbę osób, które otrzymały wynagrodzenia wyłączone z kwoty wypłat 1988 r. z tytułów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b) i c), oraz osób, którym wypłacono w 1989 r. wynagrodzenia wymienione w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. c), d), g) i h).

§  4.
1.
Wyboru normy rocznej na rok podatkowy, o której mowa w § 2 ust. 2, lub normy rocznej na rok podatkowy, o której mowa w § 3, dokonują jednostki gospodarcze, powiadamiając o tym właściwą izbę skarbową do dnia 31 marca roku podatkowego.
2.
Wybór normy rocznej, o której mowa w ust. 1, dotyczy również normy w ciągu roku podatkowego, ustalonej zgodnie z § 5.
§  5.
1.
Normę w ciągu roku podatkowego ustala się w wysokości kwoty stanowiącej sumę:
1)
1/12 kwoty wynagrodzeń obciążającej koszty 1988 r., ustalonej zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1, pomnożonej przez liczbę miesięcy od początku roku podatkowego do końca okresu, za który naliczono podatek dochodowy,
2)
kwoty wynagrodzeń z tytułów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2, wypłaconych w 1989 r. od początku roku podatkowego do końca okresu, za który naliczono podatek dochodowy.
2.
Dla jednostek stosujących jako normę roczną przeciętne wynagrodzenie normę w ciągu roku podatkowego ustala się w wysokości kwoty stanowiącej sumę:
1) 9
1/12 kwoty przeciętnego wynagrodzenia rocznego za 1988 r., ustalonej zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 1 pomnożonej przez liczbę miesięcy od początku roku podatkowego do końca okresu, za który naliczono podatek dochodowy,
2)
kwoty wynagrodzeń z tytułów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2, wypłaconych w 1989 r. w przeliczeniu na przeciętnie zatrudnionego w 1989 r., w okresie od początku roku podatkowego do końca okresu, za który naliczono podatek dochodowy.
3.
Do ustalenia przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, stosuje się zasady dotyczące określania przeciętnego zatrudnienia zawarte w § 3 ust. 2.
§  6.
1.
Jednostki gospodarcze, w których wystąpiły w roku podatkowym lub w roku poprzednim zmiany organizacyjne polegające m.in. na:
1)
podziale jednostki gospodarczej,
2)
połączeniu jednostek gospodarczych,
3)
likwidacji zakładów, wydziałów, działów lub innych organizacyjnie i ewidencyjnie wyodrębnionych obiektów produkcyjnych i usługowych,
4)
przekazaniu lub przejęciu w dzierżawę bądź agencję, z wyjątkiem przekazanych w agencję placówek (obiektów) handlowych i usługowych,

- dokonują korekty kwoty wynagrodzeń roku poprzedniego, uwzględniającej te zmiany organizacyjne. Korekta kwoty wynagrodzeń roku poprzedniego powinna być identyczna w jednostce przekazującej i przejmującej oraz potwierdzona w protokole przejęcia lub przekazania.

2.
W razie ponownego przejęcia przez jednostkę gospodarczą placówki handlowej lub usługowej uprzednio przekazanej w agencję, wynagrodzenia pracowników przejętej placówki nie zwiększają normy wynagrodzeń roku podatkowego.
§  7.
1.
W jednostkach gospodarczych powstałych w roku podatkowym lub w roku poprzednim normę stanowi kwota wynagrodzeń obciążających koszty roku podatkowego, wynikająca ze wskaźnika udziału wynagrodzeń w dochodzie roku poprzedniego, powiększonym o wynagrodzenia obciążające koszty roku poprzedniego, ustalonego przez izbę skarbową na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1.
2.
Normę, o której mowa w ust. 1, jednostka gospodarcza:
1)
powstała w roku poprzednim - ustala do 30 czerwca 1989 r.,
2)
powstała w roku podatkowym - ustala w ciągu trzech miesięcy od czasu podjęcia działalności gospodarczej.
3. 10
Od dnia 1 lipca 1989 r. normę ustaloną zgodnie z ust. 1 podwyższa się o 24%, od dnia 1 października o 36%, co oznacza średnio w skali roku - 30%.
4. 11
Normę ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3 powiększa się o kwoty wynagrodzeń wyszczególnione w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. i)-k).
5. 12
Kwotę wynagrodzeń za wrzesień, o której mowa w § 2 ust. 5, pomniejsza się o wynagrodzenia za ten miesiąc, wymienione w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. i), a powiększa o kwotę z tytułu wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w III kwartale 1989 r., obliczoną zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 31 lipca 1989 r. o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r.
6. 13
Jednostki gospodarcze powstałe z dniem 1 października lub po tej dacie do ustalenia kwoty powiększenia normy, o której mowa w ust. 4, przyjmują wynagrodzenia za pierwszy miesiąc działalności jednostki.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ustalania norm wynagrodzeń począwszy od roku podatkowego 1989.
1 § 2 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1989 r. (Dz.U.89.47.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.

2 § 2 ust. 2 pkt 2 lit. i) dodana przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 2 lit. j) dodana przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 2 lit. k) dodana przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
5 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r., z tym że stosuje się do obliczenia norm wynagrodzeń w rachunku narastającym począwszy od dnia 1 stycznia 1989 r.
6 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
7 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r., z tym że stosuje się do obliczenia norm wynagrodzeń w rachunku narastającym począwszy od dnia 1 stycznia 1989 r.
8 § 3 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1989 r. (Dz.U.89.47.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.

9 § 5 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r., z tym że stosuje się do obliczenia norm wynagrodzeń w rachunku narastającym począwszy od dnia 1 stycznia 1989 r.
10 § 7 ust. 3:

- dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1989 r. (Dz.U.89.47.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.

11 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
12 § 7 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.
13 § 7 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.64.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.3.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady ustalania norm wynagrodzeń stanowiących koszty uzyskania przychodów.
Data aktu: 03/02/1989
Data ogłoszenia: 07/02/1989
Data wejścia w życie: 07/02/1989