Określenie na 1989 r. stawek i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 kwietnia 1989 r.
w sprawie określenia na 1989 r. stawek i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy budżetowej na rok 1989 z dnia 15 lutego 1989 r. (Dz. U. Nr 7, poz. 45) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W 1989 r. odsetki za zwłokę od nie uiszczonych w terminie podatków oraz od świadczeń pieniężnych, do których mają zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych, zwanych dalej "zaległościami podatkowymi", pobiera się w wysokości 0,5% kwoty zaległości za każdy dzień zwłoki.
§  2.
1.
Odsetki za zwłokę pobiera się za okres od następnego dnia po upływie terminu płatności zobowiązania podatkowego do dnia dokonania zapłaty włącznie.
2.
Jeżeli termin płatności przypada na dzień wolny od pracy na podstawie obowiązujących przepisów, odsetki za zwłokę pobiera się od drugiego dnia po dniu lub dniach wolnych od pracy.
3.
Za dzień dokonania zapłaty zobowiązania podatkowego uważa się:
1)
przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia w kasie organu podatkowego, w banku lub w placówce pocztowej albo osobie uprawnionej do pobierania podatków,
2)
przy zapłacie w drodze przelewu lub zlecenia pokrycia należności wystawionego przez organ podatkowy - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika (płatnika).
§  3.
Odsetki za zwłokę płatne są bez wezwania organu podatkowego łącznie z zapłatą zaległości. Przy częściowych wpłatach na poczet zaległości podatkowych odsetki za zwłokę uiszcza się od kwot wpłaconych.
§  4.
1.
Od zaległości podatkowych odroczonych lub rozłożonych na raty odsetki za zwłokę pobiera się tylko do dnia wniesienia podania o odroczenie lub rozłożenie płatności podatku na raty.
2.
W razie odmowy odroczenia lub rozłożenia płatności podatku na raty oraz w razie niedotrzymania terminu, do którego płatność zobowiązania podatkowego została odroczona, lub terminu płatności raty, od nie zapłaconej kwoty zaległości pobiera się odsetki za zwłokę, licząc od dnia następnego po upływie terminu płatności wynikającego z decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach, z których wynika obowiązek wykonania zobowiązania podatkowego bez uprzedniego doręczenia decyzji.
3.
W razie wstrzymania w związku z wniesionym środkiem odwoławczym wykonania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, od kwoty objętej wstrzymaniem wykonania nie pobiera się odsetek za zwłokę do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego oraz za okres czternastu dni od daty doręczenia tej decyzji.
§  5.
Nie pobiera się odsetek za zwłokę:
1)
od jednostek budżetowych i zakładów budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz wpłat nadwyżek obrotowych zakładów budżetowych i środków specjalnych jednostek budżetowych,
2)
w pozostałych wypadkach, jeżeli nie przekraczają 200 zł.
§  6.
Nie pobiera się odsetek za zwłokę od zaliczonych na poczet zobowiązań podatkowych środków pieniężnych, w tym kwot uzyskanych z zajęć wierzytelności lub ze sprzedaży przedmiotów majątkowych, jeżeli w postępowaniu zabezpieczającym, prowadzonym przed ustaleniem zobowiązania podatkowego lub przed upływem terminu płatności, te środki pieniężne lub przedmioty majątkowe zostały odebrane od podatników, a następnie po upływie terminu płatności zostały zaliczone lub sprzedane na pokrycie ustalonych zobowiązań podatkowych.
§  7.
1.
W razie niewpłacenia przez podatników zaliczki na podatki we właściwym terminie albo obliczenia i wpłacenia tej zaliczki w kwocie niższej niż została następnie ustalona przez organ podatkowy, odsetki za zwłokę od kwoty nie wpłaconej albo różnicy pomiędzy kwotą wpłaconą a ustaloną pobiera się od dnia następnego po upływie terminu płatności określonego w odrębnych przepisach ustalających terminy płatności zaliczek.
2.
Jeżeli obowiązek uiszczenia należności z tytułu zobowiązania podatkowego jest związany z obowiązkiem równoczesnego złożenia deklaracji podatkowej (zeznania, sprawozdania), odsetki za zwłokę pobiera się od dnia następnego po upływie terminu do złożenia deklaracji. W razie przedłużenia lub odroczenia terminu złożenia deklaracji (zeznania, sprawozdania), odsetki za zwłokę pobiera się od dnia następnego po upływie nowego terminu.
3.
W razie niedokonania przez podatnika zapłaty podatku, mimo zaistnienia okoliczności, z których wynika obowiązek wykonania zobowiązania podatkowego bez uprzedniego doręczenia decyzji, lub dokonania w tych wypadkach wpłaty w kwocie niższej niż została następnie ustalona przez organ podatkowy, odsetki za zwłokę pobiera się od następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności określony w odrębnych przepisach dla tych wpłat.
§  8.
W zakresie uregulowanym w § 1-7 nie stosuje się w 1989 r. przepisów § 13-21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 1987 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 20, poz. 121 i z 1988 r. Nr 35, poz. 278).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie również do zaległości podatkowych powstałych przed tą datą, z tym że odsetki za zwłokę w wysokości określonej w § 1 pobiera się od zaległości podatkowych przypadających za okres od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 września 1989 r. (Dz.U.89.51.305) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 listopada 1989 r. (Dz.U.89.61.367) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.23.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie na 1989 r. stawek i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.
Data aktu: 14/04/1989
Data ogłoszenia: 25/04/1989
Data wejścia w życie: 25/04/1989