Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 kwietnia 1989 r.
w sprawie sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. Nr 19, poz. 102) oraz w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 103) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spisy wyborców w obwodach głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych, zwanych dalej "obwodami głosowania", sporządzają oraz dokonują ich aktualizacji dowódcy wyznaczeni przez dowódców okręgów wojskowych.
2.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich, mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, którzy:
1)
są zakwaterowani (przebywają) na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
2)
zamieszkują (przebywają) w wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, włączonych do obwodu głosowania w uzgodnieniu z prezydium właściwej rady narodowej stopnia podstawowego

- jeżeli ich pobyt na terenie lub w budynku wymienionym w pkt 1 i 2 będzie trwał do dnia wyborów włącznie.

3.
W spisach, o których mowa w ust. 2, umieszcza się również skoszarowanych junaków odbywających zasadniczą służbę w oddziale obrony cywilnej utworzonym przy jednostce wojskowej lub przedsiębiorstwie państwowym podległym Ministrowi Obrony Narodowej, mającym siedzibę najbliżej miejsca stacjonowania jednostki wojskowej.
§  2.
1.
Dla obwodów głosowania spisy wyborców sporządza się na podstawie odpowiednich wykazów przesyłanych przez:
1)
dowódców jednostek wojskowych, które zostały włączone do obwodu wojskowego,
2)
dyrektorów przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 3,
3)
zarządców wojskowych budynków mieszkalnych.
2.
O objęciu spisami wyborców osób zameldowanych na pobyt czasowy, obejmujący dzień wyborów, w budynkach mieszkalnych na terenie zamkniętym albo w innych wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, dowódca sporządzający spis zawiadamia właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tych osób terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  3.
Spis wyborców należy sporządzić najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, w dwóch egzemplarzach.
§  4.
1.
Spis wyborców sporządza się w porządku alfabetycznym według poszczególnych pododdziałów (kompanii, równorzędnych), oddzielnie dla żołnierzy i oddzielnie dla pozostałych wyborców.
2.
Formularz spisu wyborców wypełnia się zgodnie z brzmieniem poszczególnych rubryk, z tym że w odniesieniu do żołnierzy objętych spisem w rubryce "miejsce pobytu stałego (czasowego)" wpisuje się numer jednostki i nazwę pododdziału. Adnotacje o podstawie skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "uwagi". Formularz spisowy zapisuje się dwustronnie.
3.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje dowódca sporządzający spis, podając w podpisie stopień, imię i nazwisko. Ponadto spis opatruje się pieczęcią nagłówkową z numerem jednostki wojskowej (w razie braku numeru - z nazwą). W nagłówku pierwszej karty każdego egzemplarza spisu wymienia się również numer obwodu głosowania oraz numer okręgu wyborczego.
§  5.
Dowódcy sporządzający spis wyborców przesyłają jeden egzemplarz spisu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w przeddzień wyborów. Drugi egzemplarz spisu zachowują u siebie.
§  6.
1.
Dowódca sporządzający spis wyborców wydaje wyborcy zmieniającemu miejsce pobytu w okresie od dnia sporządzenia spisu do dnia poprzedzającego dzień wyborów - na jego żądanie - zaświadczenie o prawie do głosowania. Wydając zaświadczenie dowódca skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "zaświadczenie".
2.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się również osobom zwolnionym z czynnej służby wojskowej albo z zasadniczej służby w obronie cywilnej, jeżeli były umieszczone w spisie wyborców.
3.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się do dnia poprzedzającego dzieli wyborów.
§  7.
Dowódca sporządzający spis wyborców dokonuje jego aktualizacji do dnia poprzedzającego dzień wyborów przez dopisanie na dodatkowym formularzu spisu wyborców albo przez skreślenie ze spisu wyborców.
§  8.
1.
Na dodatkowym formularzu spisu wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się po sporządzeniu spisów wyborców na pobyt stały lub na pobyt czasowy trwający do dnia wyborów włącznie,
2)
w wyniku wcielenia lub przeniesienia służbowego zostały zakwaterowane i przebywać będą do dnia wyborów włącznie na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
3)
uzyskały decyzję lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
Dodatkowe formularze spisów wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden dowódcy sporządzający spis przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyborów, a drugi zachowują u siebie.
§  9.
1.
Ze spisów wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły lub wymeldowały się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
2)
które zostały przeniesione służbowo w okresie od sporządzenia spisów do dnia wyborów,
3)
co do których otrzymano zawiadomienie o braku prawa wybierania z przyczyn określonych w art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej,
4)
w odniesieniu do których otrzymano urzędowe zawiadomienie o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
5)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania,
6)
którym wydano decyzję lub postanowienie o skreśleniu ze spisu wyborców w wyniku reklamacji.
2.
Skreślając wyborcę ze spisu z przyczyn określonych w ust. 1 zamieszcza się stosownie do okoliczności adnotację: "zgon", "wymeldowanie", "art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej", "zawiadomienie", "zaświadczenie", "reklamacja".
3.
Skreśleń i adnotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisów.
§  10.
1.
Najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów dowódcy sporządzający spisy wyborców wykładają je do publicznego wglądu na okres 3 dni po 5 godzin dziennie w porze dostępnej dla wyborców. Terminy i miejsca wyłożenia spisów podaje się do wiadomości wyborców.
2.
Podczas wyłożenia spisów wyborców wyborca może żądać sprawdzenia prawidłowości umieszczenia lub nieumieszczenia w spisie siebie oraz innych osób. Sprawdzenia można dokonywać także telefonicznie.
§  11.
Reklamacje w sprawie pominięcia w spisie wyborców osoby uprawnionej lub umieszczenia osoby nieuprawnionej do głosowania mogą być zgłoszone pisemnie lub ustnie do protokołu.
§  12.
Zgłoszone w czasie wyłożenia spisów wyborców do publicznego wglądu oczywiste błędy w danych dotyczących wyborcy prostuje się bezpośrednio w spisie wyborców.
§  13.
Niezależnie od wyłożenia spisów wyborców do publicznego wglądu wyborcy mogą być także zawiadamiani o umieszczeniu ich w spisie.
§  14.
1.
Wojskowi komendanci uzupełnień, na polecenie dowódców okręgów wojskowych, sporządzają wykazy i przesyłają je terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego żołnierzy (poborowych) znajdujących się w ich ewidencji, którzy w dniu wyborów odbywać będą:
1)
zasadniczą służbę wojskową,
2)
służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3)
przeszkolenie wojskowe,
4)
ćwiczenia wojskowe,
5)
okresową służbę wojskową,
6)
zasadniczą służbę w obronie cywilnej:
a)
w skoszarowanych oddziałach obrony cywilnej utworzonych przy jednostkach wojskowych i przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
w innych oddziałach obrony cywilnej, jeżeli służba ta pełniona będzie poza miejscem pobytu stałego,
7)
służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych.
2.
Wykazy zawierające nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia i miejsce pobytu stałego żołnierza lub poborowego, oznaczone jako dokumenty poufne, należy przesłać do organu, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w dwudziestym dniu przed dniem wyborów. Wykazy dodatkowe, obejmujące zmiany zaistniałe w okresie do dnia poprzedzającego dzień wyborów, należy przesłać niezwłocznie.
§  15.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.21.112

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.
Data aktu: 15/04/1989
Data ogłoszenia: 17/04/1989
Data wejścia w życie: 17/04/1989