Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 kwietnia 1989 r.
w sprawie sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. Nr 19, poz. 102) oraz w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 103) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spisy wyborców w obwodach głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych, zwanych dalej "obwodami głosowania", sporządzają oraz dokonują ich aktualizacji dowódcy wyznaczeni przez dowódców okręgów wojskowych.
2.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich, mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, którzy:
1)
są zakwaterowani (przebywają) na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
2)
zamieszkują (przebywają) w wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, włączonych do obwodu głosowania w uzgodnieniu z prezydium właściwej rady narodowej stopnia podstawowego

- jeżeli ich pobyt na terenie lub w budynku wymienionym w pkt 1 i 2 będzie trwał do dnia wyborów włącznie.

3.
W spisach, o których mowa w ust. 2, umieszcza się również skoszarowanych junaków odbywających zasadniczą służbę w oddziale obrony cywilnej utworzonym przy jednostce wojskowej lub przedsiębiorstwie państwowym podległym Ministrowi Obrony Narodowej, mającym siedzibę najbliżej miejsca stacjonowania jednostki wojskowej.
§  2.
1.
Dla obwodów głosowania spisy wyborców sporządza się na podstawie odpowiednich wykazów przesyłanych przez:
1)
dowódców jednostek wojskowych, które zostały włączone do obwodu wojskowego,
2)
dyrektorów przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 3,
3)
zarządców wojskowych budynków mieszkalnych.
2.
O objęciu spisami wyborców osób zameldowanych na pobyt czasowy, obejmujący dzień wyborów, w budynkach mieszkalnych na terenie zamkniętym albo w innych wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, dowódca sporządzający spis zawiadamia właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tych osób terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  3.
Spis wyborców należy sporządzić najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, w dwóch egzemplarzach.
§  4.
1.
Spis wyborców sporządza się w porządku alfabetycznym według poszczególnych pododdziałów (kompanii, równorzędnych), oddzielnie dla żołnierzy i oddzielnie dla pozostałych wyborców.
2.
Formularz spisu wyborców wypełnia się zgodnie z brzmieniem poszczególnych rubryk, z tym że w odniesieniu do żołnierzy objętych spisem w rubryce "miejsce pobytu stałego (czasowego)" wpisuje się numer jednostki i nazwę pododdziału. Adnotacje o podstawie skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "uwagi". Formularz spisowy zapisuje się dwustronnie.
3.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje dowódca sporządzający spis, podając w podpisie stopień, imię i nazwisko. Ponadto spis opatruje się pieczęcią nagłówkową z numerem jednostki wojskowej (w razie braku numeru - z nazwą). W nagłówku pierwszej karty każdego egzemplarza spisu wymienia się również numer obwodu głosowania oraz numer okręgu wyborczego.
§  5.
Dowódcy sporządzający spis wyborców przesyłają jeden egzemplarz spisu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w przeddzień wyborów. Drugi egzemplarz spisu zachowują u siebie.
§  6.
1.
Dowódca sporządzający spis wyborców wydaje wyborcy zmieniającemu miejsce pobytu w okresie od dnia sporządzenia spisu do dnia poprzedzającego dzień wyborów - na jego żądanie - zaświadczenie o prawie do głosowania. Wydając zaświadczenie dowódca skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "zaświadczenie".
2.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się również osobom zwolnionym z czynnej służby wojskowej albo z zasadniczej służby w obronie cywilnej, jeżeli były umieszczone w spisie wyborców.
3.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się do dnia poprzedzającego dzieli wyborów.
§  7.
Dowódca sporządzający spis wyborców dokonuje jego aktualizacji do dnia poprzedzającego dzień wyborów przez dopisanie na dodatkowym formularzu spisu wyborców albo przez skreślenie ze spisu wyborców.
§  8.
1.
Na dodatkowym formularzu spisu wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się po sporządzeniu spisów wyborców na pobyt stały lub na pobyt czasowy trwający do dnia wyborów włącznie,
2)
w wyniku wcielenia lub przeniesienia służbowego zostały zakwaterowane i przebywać będą do dnia wyborów włącznie na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
3)
uzyskały decyzję lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
Dodatkowe formularze spisów wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden dowódcy sporządzający spis przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyborów, a drugi zachowują u siebie.
§  9.
1.
Ze spisów wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły lub wymeldowały się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
2)
które zostały przeniesione służbowo w okresie od sporządzenia spisów do dnia wyborów,
3)
co do których otrzymano zawiadomienie o braku prawa wybierania z przyczyn określonych w art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej,
4)
w odniesieniu do których otrzymano urzędowe zawiadomienie o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
5)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania,
6)
którym wydano decyzję lub postanowienie o skreśleniu ze spisu wyborców w wyniku reklamacji.
2.
Skreślając wyborcę ze spisu z przyczyn określonych w ust. 1 zamieszcza się stosownie do okoliczności adnotację: "zgon", "wymeldowanie", "art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej", "zawiadomienie", "zaświadczenie", "reklamacja".
3.
Skreśleń i adnotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisów.
§  10.
1.
Najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów dowódcy sporządzający spisy wyborców wykładają je do publicznego wglądu na okres 3 dni po 5 godzin dziennie w porze dostępnej dla wyborców. Terminy i miejsca wyłożenia spisów podaje się do wiadomości wyborców.
2.
Podczas wyłożenia spisów wyborców wyborca może żądać sprawdzenia prawidłowości umieszczenia lub nieumieszczenia w spisie siebie oraz innych osób. Sprawdzenia można dokonywać także telefonicznie.
§  11.
Reklamacje w sprawie pominięcia w spisie wyborców osoby uprawnionej lub umieszczenia osoby nieuprawnionej do głosowania mogą być zgłoszone pisemnie lub ustnie do protokołu.
§  12.
Zgłoszone w czasie wyłożenia spisów wyborców do publicznego wglądu oczywiste błędy w danych dotyczących wyborcy prostuje się bezpośrednio w spisie wyborców.
§  13.
Niezależnie od wyłożenia spisów wyborców do publicznego wglądu wyborcy mogą być także zawiadamiani o umieszczeniu ich w spisie.
§  14.
1.
Wojskowi komendanci uzupełnień, na polecenie dowódców okręgów wojskowych, sporządzają wykazy i przesyłają je terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego żołnierzy (poborowych) znajdujących się w ich ewidencji, którzy w dniu wyborów odbywać będą:
1)
zasadniczą służbę wojskową,
2)
służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3)
przeszkolenie wojskowe,
4)
ćwiczenia wojskowe,
5)
okresową służbę wojskową,
6)
zasadniczą służbę w obronie cywilnej:
a)
w skoszarowanych oddziałach obrony cywilnej utworzonych przy jednostkach wojskowych i przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
w innych oddziałach obrony cywilnej, jeżeli służba ta pełniona będzie poza miejscem pobytu stałego,
7)
służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych.
2.
Wykazy zawierające nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia i miejsce pobytu stałego żołnierza lub poborowego, oznaczone jako dokumenty poufne, należy przesłać do organu, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w dwudziestym dniu przed dniem wyborów. Wykazy dodatkowe, obejmujące zmiany zaistniałe w okresie do dnia poprzedzającego dzień wyborów, należy przesłać niezwłocznie.
§  15.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024