Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 1989 r.
Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  1.
1.
Wybory do Senatu odbywają się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Ordynacji wyborczej do Sejmu, o ile niniejsza ustawa nie stanowi inaczej.
2.
Wybory do Senatu odbywają się łącznie z wyborami do Sejmu.
Art.  2.
1.
Senatorowie wybierani są w okręgach wyborczych.
2.
Okręgiem wyborczym do Senatu jest obszar województwa.
Art.  3.

W okręgu wyborczym wybiera się 2 senatorów, a w okręgach obejmujących obszar województwa stołecznego warszawskiego i województwa katowickiego wybiera się po 3 senatorów.

Art.  4.

Obwody głosowania utworzone na polskich statkach morskich oraz obwody utworzone dla obywateli polskich przebywających za granicą wchodzą w skład okręgu wyborczego obejmującego obszar województwa stołecznego warszawskiego.

Art.  5.
1.
W celu przeprowadzenia wyborów do Senatu powołuje się wojewódzkie komisje wyborcze na zasadach i w trybie określonych dla okręgowych komisji wyborczych.
2.
Wojewódzkie komisje wyborcze w odniesieniu do wyborów do Senatu wykonują te same zadania, co okręgowe komisje wyborcze w wyborach do Sejmu.
3.
Państwowa Komisja Wyborcza i obwodowe komisje wyborcze powołane w celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu wykonują te same zadania w odniesieniu do wyborów do Senatu.
Art.  6.

Prawo zgłaszania kandydatów na senatorów przysługuje:

1)
naczelnym i wojewódzkim władzom organizacji politycznych, społecznych i zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym; organizacje te potwierdzają zgłoszenie kandydata podpisami co najmniej 3000 wyborców,
2)
wyborcom z danego okręgu wyborczego w liczbie co najmniej 3000.
Art.  7.

Nie można równocześnie kandydować do Sejmu i do Senatu.

Art.  8.

Wojewódzka komisja wyborcza sporządza jeden rejestr kandydatów do Senatu, umieszczając w nim w kolejności alfabetycznej wszystkich prawidłowo zgłoszonych kandydatów.

Art.  9.

Dla każdego okręgu wyborczego drukuje się jedną kartę do głosowania.

Art.  10.
1.
W głosowaniu na senatorów na karcie do głosowania wyborca pozostawia nie skreślone nazwiska kandydatów, na których głosuje.
2.
Pozostawienie na karcie do głosowania nie skreślonych nazwisk kandydatów w liczbie większej niż liczba senatorów wybieranych w danym okręgu wyborczym powoduje nieważność głosu oddanego na tej karcie.
Art.  11.
1.
Za wybranych do Senatu w 2-mandatowym okręgu wyborczym uważa się dwóch kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, pod warunkiem że każdy z nich otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.
2.
Za wybranych do Senatu w 3-mandatowym okręgu wyborczym uważa się trzech kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, pod warunkiem że każdy z nich otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.
Art.  12.
1.
Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów lub wymaganą liczbę głosów otrzymało mniej kandydatów niż liczba senatorów wybieranych w danym okręgu wyborczym, w okręgu tym przeprowadza się ponowne głosowanie.
2.
Ponowne głosowanie przeprowadza się również, jeżeli z powodu otrzymania przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów nie da się ustalić kolejności, o której mowa w art. 11.
Art.  13.
1.
W wypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1, w ponownym głosowaniu kandyduje najwyżej dwukrotnie więcej osób niż liczba mandatów pozostałych do obsadzenia, z tym że są to osoby, które otrzymały kolejno największą liczbę głosów, a jeżeli kolejności takiej nie da się ustalić - kandydują wszyscy, którzy otrzymali równą liczbę głosów.
2.
W wypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 2, w ponownym głosowaniu kandydują osoby, które otrzymały równą liczbę głosów.
Art.  14.

Ważność wyboru senatorów stwierdza Senat na podstawie sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą.

Art.  15.
1.
Wygaśnięcie mandatu senatora następuje wskutek:
1)
stwierdzenia nieważności wyboru senatora,
2)
odmowy złożenia ślubowania,
3)
utraty prawa wybieralności,
4)
śmierci,
5)
zrzeczenia się mandatu.
2.
Wygaśnięcie mandatu senatora stwierdza Senat.
Art.  16.

W razie nieobsadzenia lub wygaśnięcia mandatu senatora, Senat podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów uzupełniających.

Art.  17.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.19.103

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 07/04/1989
Data ogłoszenia: 08/04/1989
Data wejścia w życie: 08/04/1989