Formy współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 9 listopada 1988 r.
w sprawie form współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzice i opiekunowie, zwani dalej "rodzicami", współpracują ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży.
§  2.
Celem współpracy, o której mowa w § 1, jest:
1)
spójne oddziaływanie na dzieci i młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,
2)
doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku,
3)
zaznajamianie rodziców z programem kształcenia, wychowania i opieki, organizacją nauczania oraz wynikającymi z nich zadaniami dla szkoły i rodziców,
4)
upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo-wychowawczych rodziny,
5)
pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programu nauczania, wychowania i opieki oraz udzielania w tym zakresie pomocy szkole,
6)
tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków materialnych do funkcjonowania szkoły.
§  3.
1.
Rodzice przedstawiają nauczycielom, dyrektorom szkół oraz organom nadzorującym szkoły opinie w istotnych sprawach szkoły.
2.
Rodzice mogą dokonywać społecznej oceny pracy szkół i przedstawiać je władzom szkół oraz organom nadzorującym szkoły.
§  4.
Rodzice współdziałają ze szkołą za pośrednictwem komitetu rodzicielskiego i rad klasowych rodziców.
§  5.
1.
Komitet rodzicielski jest samorządnym przedstawicielstwem rodziców, współdziałającym z dyrektorem szkoły, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, organami nadzorującymi szkoły oraz organizacjami i instytucjami w realizacji zadań szkoły.
2.
Do zadań komitetu rodzicielskiego należy w szczególności:
1)
współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły,
2)
pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły,
3)
współudział w realizacji programów nauczania i wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,
4)
współpraca ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy,
5)
udzielanie pomocy samorządowi uczniowskiemu oraz organizacjom młodzieżowym i społecznym działającym w szkole,
6)
organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym,
7)
uczestniczenie w planowaniu wydatków szkoły,
8)
podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły, zwłaszcza na działalność opiekuńczo-wychowawczą.
§  6.
Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio do rad klasowych rodziców.
§  7.
Rada klasowa rodziców wybierana jest przez zebranie rodziców uczniów klasy. W posiedzeniach rady klasowej bierze udział wychowawca klasy.
§  8.
1.
Komitet rodzicielski stanowią delegaci rad klasowych rodziców. W posiedzeniach komitetu rodzicielskiego bierze udział dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego członek rady pedagogicznej.
2.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego w jego skład mogą wchodzić z głosem doradczym przedstawiciele zakładów pracy, organizacji społecznych i instytucji współdziałających ze szkołą.
3.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego, po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w jego pracach mogą brać udział także inne osoby.
§  9.
1.
Komitet rodzicielski wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.
2.
Jeżeli uchwała komitetu rodzicielskiego jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły, dyrektor szkoły zawiesza jej wykonanie i w terminie określonym w regulaminie komitetu rodzicielskiego uzgadnia z komitetem sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały.
3.
W razie braku uzgodnienia, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły lub komitet rodzicielski przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia organowi bezpośrednio nadzorującemu szkołę.
§  10.
W sprawach spornych komitet rodzicielski i dyrektor szkoły mogą odwołać się do organu bezpośrednio nadzorującego szkołę.
§  11.
Komitet rodzicielski może gromadzić fundusze przeznaczone na finansowanie działalności związanej z realizacją celów, o których mowa w § 2, ze szczególnym uwzględnieniem działalności wychowawczej oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą. Fundusze komitetu rodzicielskiego pochodzą w dobrowolnych składek rodziców oraz z dochodów osiąganych przez komitet i dotacji.
§  12.
Komitet rodzicielski może prowadzić działalność w celu pozyskiwania środków na wspieranie pracy szkoły. Działalność tę komitet prowadzi z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  13.
1.
Szczegółowe zasady i tryb działania komitetu rodzicielskiego określa jego regulamin, który ustala między innymi:
1)
kadencję, tryb powoływania i odwoływania komitetu rodzicielskiego,
2)
organy komitetu rodzicielskiego, sposób ich wyłaniania i zakres kompetencji,
3)
tryb podejmowania uchwał,
4)
zasady wydatkowania funduszy komitetu rodzicielskiego.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, opracowuje komitet rodzicielski. Jest on zatwierdzany przez ogólne zebranie rodziców.
§  14.
Działalność komitetu rodzicielskiego kontroluje komisja rewizyjna powoływana przez ogólne zebranie rodziców. Szczegółowy zakres zadań komisji określa regulamin komitetu rodzicielskiego.
§  15.
1.
Nadzór i kontrolę nad działalnością komitetu rodzicielskiego sprawuje ogólne zebranie rodziców, które w szczególności akceptuje sprawozdania komitetu i komisji rewizyjnej, a także może odwołać przewodniczącego lub członków komitetu.
2.
Zebrania ogólne rodziców uczniów poszczególnych klas mogą ustalić, że w szkole zamiast ogólnego zebrania rodziców zwoływane jest zebranie przedstawicieli rodziców. Przedstawicieli tych wybierają ogólne zebrania rodziców poszczególnych klas.
§  16.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o szkołach, rozumie się przez to szkoły ogólnokształcące, zawodowe, specjalne, przedszkola i inne placówki oświatowo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży.
§  17.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 października 1973 r. w sprawie komitetów rodzicielskich (Dz. Urz. MOiW Nr 14, poz. 124).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.37.292

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Formy współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.
Data aktu: 09/11/1988
Data ogłoszenia: 21/11/1988
Data wejścia w życie: 06/12/1988