Organizacja, tryb działania i zasady finansowania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1988 r.
w sprawie organizacji, trybu działania i zasad finansowania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zwana dalej "Radą", rozpatruje sprawy wchodzące w zakres jej zadań na posiedzeniach plenarnych.
2.
Posiedzenia plenarne Rady zwołuje, zgodnie z rocznym planem pracy uchwalonym przez Radę, Przewodniczący Rady.
3.
Rada podejmuje uchwały oraz wyraża opinie i wnioski większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby członków; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego obrad.
§  2.
1.
Rada realizuje zadania, określone w art. 1 i 3 ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2), w szczególności w drodze:
1)
zajmowania stanowiska w formie uchwał, wytycznych i zaleceń oraz opinii i wniosków w sprawach opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałego upamiętniania związanych z tymi miejscami faktów, wydarzeń i postaci,
2)
występowania z wnioskami oraz współdziałania z właściwymi organami państwowymi, zainteresowanymi organizacjami politycznymi i społecznymi w organizowaniu obchodów i uroczystości, inicjowania wydawnictw i organizowania wystaw upamiętniających miejsca walk i męczeństwa oraz związane z nimi historyczne wydarzenia i postacie,
3)
przedstawiania, za pośrednictwem środków masowego przekazywania, publikacji popularyzujących miejsca, wydarzenia i postacie związane z walką i męczeństwem, a także podejmowania innych przedsięwzięć upowszechniających pamięć walk i męczeństwa,
4)
współpracy z terenowo właściwymi w zakresie wykonywania odpowiednich zadań Rady wojewódzkimi komitetami ochrony pamięci walk i męczeństwa,
5)
dokonywania okresowych ocen stanu opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałymi obiektami pamięci narodowej, zwłaszcza nad pomnikami, cmentarzami i mogiłami wojennymi, muzeami walk i martyrologii oraz izbami pamięci narodowej, a także informowania o tym opinii społecznej,
6)
opiniowania pod względem historycznym i artystycznym wniosków o trwałe upamiętnienie miejsc i wydarzeń historycznych, w porozumieniu lub na wniosek wojewódzkiego komitetu ochrony pamięci walk i męczeństwa,
7)
współpracy, w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, z zagranicznymi instytucjami zajmującymi się upamiętnianiem i otaczaniem opieką miejsc walk i męczeństwa Polaków w innych krajach oraz bliskich narodowi polskiemu miejsc walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
8)
współdziałania ze środowiskami i organizacjami polonijnymi oraz z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i urzędami konsularnymi w sprawowaniu opieki nad miejscami walk i męczeństwa narodu polskiego za granicą.
2.
Rada wspiera i propaguje działalność społecznych opiekunów (indywidualnych i zbiorowych) miejsc walk i męczeństwa.
§  3.
1.
Przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz generalny Rady stanowią Prezydium Rady; Rada może powoływać w skład Prezydium również innych członków Rady.
2.
Pracami Rady i jej Prezydium kieruje Przewodniczący Rady.
§  4.
1.
Rada może powoływać stałe lub doraźne komisje w celu rozpatrywania określonych rodzajów spraw lub problemów i przygotowywania opinii Rady oraz realizacji innych zadań powierzonych przez Radę i jej Prezydium.
2.
W pracach komisji Rady uczestniczą powołani w ich skład członkowie Rady oraz inne osoby zapraszane przez Przewodniczącego Rady; przewodniczących komisji powołuje Rada spośród swoich członków.
§  5.
Organizację i tryb pracy Prezydium oraz komisji określa regulamin uchwalony przez Radę.
§  6.
Składy osobowe komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa, zwanych dalej "komitetami":
1)
przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego - powołują i odwołują wojewodowie i prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi; funkcję przewodniczącego powinien pełnić w zasadzie wojewoda lub wyznaczony przez niego wicewojewoda albo odpowiednio prezydent lub wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
2)
przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego - powołują i odwołują prezydenci i naczelnicy miast, naczelnicy gmin, dzielnic lub miast i gmin; w zakresie pełnienia funkcji przewodniczącego przepis pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Komitety opracowują roczne plany pracy i sprawozdania z ich wykonania.
2.
Plany pracy i sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są przedstawiane:
1)
Radzie - przez wojewódzkie komitety,
2)
wojewódzkim komitetom - przez komitety działające przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego.
§  8.
1.
Organizację i tryb pracy komitetów określają uchwalone przez nie regulaminy.
2.
Obsługę organizacyjno-techniczną komitetów zapewniają, w ramach posiadanych środków i etatów, terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej, przy których działają komitety.
§  9.
1.
Obsługę Rady, w tym również finansowo-księgową i dokumentacyjną, zapewnia Biuro Rady kierowane przez Sekretarza Generalnego Rady.
2.
Gospodarka finansowa jest prowadzona według zasad określonych dla jednostek budżetowych.
3.
Środki na finansowanie Rady i jej Biura zapewnia się z budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów, w dziale kultura i sztuka.
4.
Na realizację zadań Rady oraz komitetów mogą być również przeznaczone środki:
1)
centralnego i terenowych funduszów rozwoju kultury,
2)
fundacji i organizacji społecznych,
3)
budżetów terenowych,
4)
uzyskane z innych źródeł.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.22.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, tryb działania i zasady finansowania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa.
Data aktu: 25/04/1988
Data ogłoszenia: 12/07/1988
Data wejścia w życie: 12/07/1988