Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 kwietnia 1988 r.
w sprawie sporządzania spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Sporządzanie spisów wyborców

§  1.
1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwe w sprawach ewidencji ludności sporządzają spisy wyborców i dokonują ich aktualizacji w sposób i trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Wzór spisów wyborców określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
Spisy wyborców sporządza się na podstawie rejestru stałych mieszkańców.
§  3.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończone 18 lat, którzy są zameldowani na terenie danej gminy, miasta lub dzielnicy na pobyt stały.
§  4.
1.
Spisy wyborców w miastach sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy - według kolejnych numerów domów, a w obrębie domu - według kolejnych numerów mieszkań.
2.
Spisy wyborców w gminach sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów domów; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych numerów domów.
§  5.
1.
Spisy sporządza się pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, zależnie od miejscowych możliwości.
2.
W razie sporządzania spisów sposobem mechanicznym można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zamieszczenia wszystkich danych przewidzianych w tym wzorze.
§  6.
Spisy wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, a w razie gdy obwód głosowania obejmuje więcej niż jeden okręg wyborczy - oddzielnie dla każdego z tych okręgów.
§  7.
Spis wyborców powinien być opatrzony pieczęcią organu, który go sporządził, i podpisem osoby odpowiedzialnej za jego sporządzenie.
§  8.
1.
Spisy wyborców należy sporządzić najpóźniej na 35 dni przed dniem wyborów.
2.
Spisy wyborców przesyła się w jednym egzemplarzu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w 32 dniu przed dniem wyborów; drugi egzemplarz spisu organ, który go sporządził, zachowuje u siebie.

Rozdział  2

Przyjmowanie wniosków o wpisanie do spisu wyborców

§  9.
1.
Wyborcę zameldowanego na pobyt czasowy w związku z pracą lub nauką wpisuje się do spisu wyborców w miejscu zameldowania na pobyt czasowy po zgłoszeniu wniosku o wpisanie do spisu. Wniosek powinien być złożony w formie ustnej lub pisemnej w terenowym organie administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym ze względu na miejsce pobytu czasowego wyborcy, nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, odnotowuje się w odrębnym rejestrze. W rejestrze tym zamieszcza się następujące dane: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, adres miejsca pobytu stałego i czasowego oraz datę zgłoszenia wniosku.
3.
O umieszczenie w spisie wyborców osoby zameldowanej na pobyt czasowy zawiadamia się niezwłocznie terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tej osoby; wzór zawiadomienia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Aktualizowanie spisów wyborców

§  10.
Organ, który sporządził spis wyborców, dokonuje jego aktualizacji do dnia poprzedzającego dzień wyborów w formie dopisania na dodatkowym formularzu spisu wyborców, o którym mowa w § 1 ust. 2, lub w formie skreślenia ze spisu wyborców.
§  11.
1.
Na dodatkowych formularzach spisów wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się na pobyt stały w okresie od sporządzenia spisu do dnia poprzedzającego dzień wyborów,
2)
zgłosiły wniosek o wpisanie do spisu w trybie określonym w § 9 ust. 1,
3)
uzyskały decyzję terenowego organu administracji państwowej lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
Dodatkowe formularze spisów wyborców, na których umieszczono osoby określone w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach; jeden egzemplarz organ, który je sporządził, przesyła przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w przeddzień wyborów, drugi - zachowuje u siebie.
§  12.
1.
Ze spisów wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły lub wymeldowały się z miejsca pobytu stałego,
2)
co do których zostały nadesłane zawiadomienia o utracie prawa wybierania z przyczyn określonych w art. 4 ust. 1 Ordynacji wyborczej do rad narodowych lub że nie biorą udziału w głosowaniu w przyczyn określonych w art. 4 ust. 2 tej Ordynacji,
3)
w odniesieniu do których otrzymano zawiadomienia o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
4)
którym wydano decyzję lub postanowienie o skreśleniu ze spisu w wyniku reklamacji.
2.
Przy skreśleniu wyborcy ze spisu zamieszcza się w rubryce "Uwagi" adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: "zgon", "wymeldowanie", "art. 4 ust. 1 lub ust. 2 Ordynacji wyborczej", "zawiadomienie", "reklamacja".
3.
Skreśleń i adnotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisów.
§  13.
W razie zarządzenia wyborów ponownych, przepisy § 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 1984 r. w sprawie sporządzania spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych i wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania (Monitor Polski Nr 5, poz. 43).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SPIS WYBORCÓW

urzędu miejskiego

(dzielnicowego, gminy,

miasta i gminy)

Obwód głosowania nr ........................

............................................

Okręg wyborczy .............................

............................................

Lp. Nazwisko, imię (imiona) Imię ojca Data urodzenia (rok, miesiąc, dzień) Miejsce pobytu stałego lub czasowego Uwagi
miejscowość, ulica nr domu nr mieszkania

........................

(pieczęć i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

............, dnia ..................

Do ..................................

w ...................................

Zawiadamia się, że Ob. ........................................

(imię i nazwisko, imię ojca, rok

urodzenia)

ujęty(a) w Waszej ewidencji stałych mieszkańców pod adresem ...

...............................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

został(a) umieszczony(a) w spisie wyborców w miejscowości .....

............ gmina ................ województwo ...............

................................

(podpis i stanowisko służbowe)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.10.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych.
Data aktu: 08/04/1988
Data ogłoszenia: 19/04/1988
Data wejścia w życie: 19/04/1988