Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych nie stanowiących własności Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1988 r.
w sprawie wyodrębniania własności lokali w domach wielomieszkaniowych nie stanowiących własności Państwa.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu może zostać wyodrębniona własność lokali w domach wielomieszkaniowych nie stanowiących własności państwa, w szczególności:
1)
stanowiących własność osób fizycznych lub osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej,
2)
stanowiących własność lub pozostających w użytkowaniu spółdzielni i ich związków, z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych i ich związków.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do lokali w domach:
1)
położonych na gruncie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na realizację zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego lub na cele inne niż mieszkaniowe,
2)
pozostających w zarządzie państwowych jednostek organizacyjnych.
3. 
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego może nastąpić, jeżeli:
1)
jest to lokal samodzielny,
2)
jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 110 m2, a w razie wykorzystywania części lokalu na wykonywanie pracy zawodowej przez właściciela, jego dzieci lub rodziców - 140 m2, albo też gdy lokal w domu wybudowanym na podstawie pozwolenia na budowę, wydanego przed dniem 1 września 1980 r., ma większą powierzchnię użytkową, lecz obejmuje nie więcej niż 6 izb.
4. 
Ograniczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nie stosuje się do lokali w budynkach zabytkowych, jeżeli zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków przebudowa lokalu nie jest dopuszczalna.
5. 
Lokal użytkowy może stanowić część składową lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli znajduje się w tym samym domu i jest przeznaczony do wykonywania zawodu przez właściciela, jego dzieci lub rodziców. W takim wypadku lokalu użytkowego nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu powierzchni użytkowej oraz liczby izb w lokalu mieszkalnym.
§  2. 
1. 
Wyodrębnienie własności lokalu mieszkalnego zajmowanego przez najemcę może nastąpić tylko na rzecz tego najemcy lub wskazanej przez niego osoby bliskiej stale z nim zamieszkującej; ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz najemcy części lokalu wymaga zgody pozostałych najemców tego lokalu.
2. 
W domu wybudowanym przez zespół osób fizycznych, przeznaczonym na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków tego zespołu, następuje wyodrębnienie własności wszystkich lokali na rzecz tych osób.
3. 
Jeżeli dom został wybudowany z przeznaczeniem do sprzedaży, wyodrębnienie własności poszczególnych lokali następuje na rzecz ich nabywców.
§  3. 
1. 
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz osoby nie będącej współwłaścicielem danej nieruchomości wymaga jednoczesnego przeniesienia na tę osobę własności lokalu i udziału we współwłasności części domu oraz urządzeń, które nie służą do jej wyłącznego użytku, a także udziału we własności lub użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym znajduje się dom, oraz gruntu związanego z korzystaniem z tego domu.
2. 
Udział właściciela lokalu we współwłasności lub użytkowaniu wieczystym, o którym mowa w ust. 1, stanowi część ułamkową odpowiadającą stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej domu.
§  4. 
Obowiązki właścicieli lokali i zarządców domu w zakresie eksploatacji i remontów budynku określa stosowna umowa; w razie braku takiej umowy, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności.
§  5. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1983 r. w sprawie wyodrębniania własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych (Dz. U. Nr 21, poz. 93).
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.10.79

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych nie stanowiących własności Państwa.
Data aktu: 28/03/1988
Data ogłoszenia: 19/04/1988
Data wejścia w życie: 19/04/1988