Niektóre ulgi i zwolnienia finansowe dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1988 r.
w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 32 pkt 2 lit. b) oraz art. 51 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77), art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181) oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1985 r. o Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (Dz. U. Nr 59, poz. 296 i z 1988 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku (Dz. U. Nr 55, poz. 278, z 1986 r. Nr 47, poz. 232, z 1987 r. Nr 16, poz. 97 i Nr 27, poz. 152 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 11) po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:

"§ 7a. 1. Dla jednostek gospodarczych, będących wykonawcami inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej, podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń zmniejsza się o 35% podstawy określonej w ust. 2, jeżeli jednostki te osiągnęły przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w centralnym planie rocznym.

2. Podstawę zmniejszenia podatku stanowi część należnego podatku, odpowiadająca udziałowi procentowemu wartości sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej w wartości sprzedaży ogółem, obliczonej w cenach realizacji."

§  2.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1988 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U. Nr 2, poz. 3) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:

"§ 3a. 1. Jednostkom gospodarczym będącym wykonawcami inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej przyznaje się ulgę w podatku dochodowym do wysokości 30% wartości kosztorysowej inwestycji własnych związanych z rozbudową zaplecza techniczno-produkcyjnego oraz wartości zakupów maszyn i urządzeń technologicznych, nie więcej jednak niż 25% należnego podatku dochodowego w roku podatkowym.

2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli jednostki gospodarcze osiągnęły przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w centralnym planie rocznym.

3. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o realizacji inwestycji, dołączając do zawiadomienia opinię właściwego oddziału banku i podając osiągnięty przyrost efektów rzeczowych, o którym mowa w ust. 2.

4. Jednostka gospodarcza, która korzysta z ulgi, składa corocznie informację właściwemu organowi podatkowemu o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, oraz rozliczenie z przysługującej ulgi.

5. Do ulgi, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 1, 3 i 5-8.

6. Właściwy organ podatkowy wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie wskaźnika przyrostu efektów rzeczowych określonego w centralnym planie rocznym.";

2)
w § 11:
a)
w ust. 1 dodaje się pkt 2a i 2b w brzmieniu:

"2a) nowo powstałe jednostki gospodarcze - na okres od 3 do 5 lat:

a) uruchamiające produkcję materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego,

b) wykonujące roboty z zakresu budownictwa mieszkaniowego oraz roboty i obiekty infrastruktury towarzyszącej,

2b) zysk osiągnięty z nowo uruchomionej produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa mieszkaniowego w okresie 3 lat od daty podjęcia produkcji,",

b)
dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Wykaz materiałów i wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 2a lit. a) oraz pkt 2b, ustala Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w porozumieniu z Ministrami Przemysłu oraz Finansów. Podjęcie działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 2a i 2b, jest działalnością nowo uruchomioną także w odniesieniu do tych jednostek gospodarki uspołecznionej, które prowadziły już działalność produkcyjną i budowlano-montażową, lecz innego rodzaju, lub produkowały inne materiały budowlane.",

c)
w ust. 2 wyrazy "o których mowa w ust. 1 pkt 3" zastępuje się wyrazami "o których mowa w ust. 1 pkt 2a lit. a), pkt 2b i 3";
3)
po § 14 dodaje się § 14a w brzmieniu:

"§ 14a. 1. Jednostkom gospodarczym, produkującym materiały i wyroby dla budownictwa mieszkaniowego, określone w wykazie, o którym mowa w § 11 ust. 1a, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 2% wartości sprzedaży tych materiałów i wyrobów w cenach realizacji.

2. Jednostki gospodarcze tracą prawo do ulgi, jeżeli przyrost sprzedaży w cenach porównywalnych materiałów i wyrobów, o których mowa w ust. 1, jest niższy niż 4% w roku podatkowym w stosunku do roku poprzedniego."

§  3.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1987 r. w sprawie kaucji inwestycyjnych (Dz. U. Nr 8, poz. 45) w § 8 w ust. 1 w pkt 7 dodaje się lit. i) w brzmieniu:

"i) budynków zaplecza techniczno-produkcyjnego jednostek gospodarki uspołecznionej będących wykonawcami inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej, jeżeli jednostki te osiągnęły przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w centralnym planie rocznym".

§  4.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1986 r. w sprawie wysokości wpłat na Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego od posiadanych środków trwałych oraz zwolnień od tych wpłat (Dz. U. Nr 7, poz. 41 i z 1988 r. Nr 4, poz. 32) w § 1 w ust. 3 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej, jeżeli osiągnęli przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w centralnym planie rocznym. Zwolnieniu podlega część wpłaty odpowiadającej udziałowi procentowemu wartości sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej w wartości sprzedaży ogółem, obliczonej w cenach realizacji,".

§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.10.78

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Niektóre ulgi i zwolnienia finansowe dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 28/03/1988
Data ogłoszenia: 19/04/1988
Data wejścia w życie: 19/04/1988