Prowadzenie wykazów służbowych i sporządzanie opinii dotyczących stosunku służbowego sędziów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 lutego 1986 r.
w sprawie prowadzenia wykazów służbowych i sporządzania opinii dotyczących stosunku służbowego sędziów.

Na podstawie art. 60 § 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 31, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego prowadzi dla każdego sędziego osobny wykaz służbowy zawierający dane o:
1)
dacie i miejscu urodzenia,
2)
imionach i nazwiskach rodowych rodziców,
3)
rodzinie,
4)
przynależności do organizacji politycznych i społecznych,
5)
wykształceniu,
6)
znajomości języków obcych,
7)
pracy zawodowej poza sądem,
8)
służbie wojskowej,
9)
służbie w sądownictwie,
10)
odznaczeniach i wyróżnieniach,
11)
karach porządkowych i dyscyplinarnych,
12)
innych istotnych okolicznościach dotyczących stosunków osobistych i służbowych.
2.
Wykaz służbowy prowadzi się według wzoru ustalonego przez Ministra Sprawiedliwości.
§  2.
1.
Dane dotyczące stosunków osobistych i służbowych sędziego wpisuje się do wykazu służbowego na podstawie dokumentów lub ich odpisów albo innych informacji urzędowych.
2.
Dane w wykazie służbowym powinny być bieżąco uzupełniane.
3.
Sędzia powinien zawiadomić prezesa sądu wojewódzkiego o zmianie stosunków osobistych objętych wykazem służbowym.
§  3.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego sporządza opinię dotyczącą stosunku służbowego każdego sędziego, zwaną dalej "opinią", co trzy lata, w dwóch egzemplarzach.
2.
W opinii uwzględnia się:
1)
dane osobowe,
2)
datę rozpoczęcia pracy w sądownictwie i przebieg służby,
3)
zajmowane stanowisko,
4)
przynależność do organizacji politycznych i społecznych,
5)
ocenę poziomu pracy, w tym: ocenę orzecznictwa przeprowadzoną w oparciu o wyniki postępowań odwoławczych oraz badań orzecznictwa, sprawność postępowania, kulturę urzędowania,
6)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
7)
cechy osobowości,
8)
postawę ideowo-polityczną i etyczno-moralną,
9)
prowadzenie szkolenia pracowników sądów,
10)
ocenę stopnia przydatności do pełnienia urzędu sędziowskiego, prognozy co do rozwoju kwalifikacji i osobowości oraz wnioski wynikające z całokształtu opinii.
3.
Opinię sporządza się według wzoru określonego przez Ministra Sprawiedliwości.
§  4.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego zapoznaje z projektem opinii kolegium sądu wojewódzkiego, opiniowanego sędziego oraz organizacje polityczne działające w sądzie. Może też zapoznać z projektem opinii właściwą radę pracowniczą.
2.
Sędzia, organizacje i organy, o których mowa w ust. 1, mogą w terminie 7 dni wypowiedzieć się w sprawie projektu opinii.
§  5.
Prezes sądu wojewódzkiego po zapoznaniu się z wypowiedziami i po upływie terminu, o których mowa w § 4, sporządza opinię. Z opinią tą prezes sądu wojewódzkiego zapoznaje kolegium sądu wojewódzkiego oraz opiniowanego sędziego.
§  6.
Opinię wraz ze stanowiskiem kolegium sądu wojewódzkiego prezes tego sądu przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości.
§  7.
Opiniowany sędzia może wnieść do Ministra Sprawiedliwości przedstawienie w sprawie opinii, w trybie określonym w art. 72 Prawa o ustroju sądów powszechnych.
§  8.
Pierwsze opinie sporządzone w sposób określony w rozporządzeniu prezesi sądów wojewódzkich przedstawią Ministrowi Sprawiedliwości nie później niż do dnia 31 grudnia 1986 r.
§  9.
1.
W razie delegowania sędziego na okres dłuższy niż sześć miesięcy do pełnienia obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych w jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 66 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych, wykaz służbowy przekazuje się prezesowi właściwego sądu lub kierownikowi innej jednostki organizacyjnej.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 prezes sądu lub kierownik innej jednostki organizacyjnej, do których sędzia został delegowany, właściwy jest do sporządzenia opinii.
3.
Przepisy § 2–8 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.6.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie wykazów służbowych i sporządzanie opinii dotyczących stosunku służbowego sędziów.
Data aktu: 18/02/1986
Data ogłoszenia: 01/03/1986
Data wejścia w życie: 01/03/1986