Podwyższony wymiar czasu pracy w niektórych zakładach pracy w latach 1986-1990.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lutego 1986 r.
w sprawie podwyższonego wymiaru czasu pracy w niektórych zakładach pracy w latach 1986-1990.

Na podstawie art. 33 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. Nr 7, poz. 51, z 1983 r. Nr 71, poz. 318 i z 1985 r. Nr 37, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kierownicy zakładów pracy o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej lub obronności kraju oraz użyteczności publicznej mogą stosować do pracowników całego zakładu pracy lub jego części podwyższony wymiar czasu pracy do 8 godzin na dobę i 46 godzin na tydzień, jeżeli realizacja zadań ujętych w narodowym planie społeczno-gospodarczym na lata 1986-1990, dotyczących w szczególności zaopatrzenia surowcowego, materiałowego i kooperacyjnego, gospodarki żywnościowej, programów operacyjnych i zamówień rządowych, produkcji eksportowej dotyczącej wykonania umów międzynarodowych oraz produkcji na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, jest niemożliwa w normalnych warunkach techniczno-organizacyjnych.
§  2.
1.
Przed podjęciem decyzji kierownik zakładu pracy dokonuje analizy stanu techniczno-organizacyjnego i finansowego przedsiębiorstwa i o jej wynikach informuje właściwe organy przedsiębiorstwa oraz organizacje społeczno-polityczne i zawodowe działające w zakładzie pracy.
2.
Stosowanie podwyższonego wymiaru czasu pracy, o którym mowa w § 1, może nastąpić pod warunkiem należytego organizacyjno-technicznego i materiałowo-kooperacyjnego przygotowania produkcji.
§  3.
1.
Normy czasu pracy, o których mowa w § 1, obowiązują pracowników zamiast norm czasu pracy określonych w odrębnych przepisach.
2.
Praca wykonywana w myśl § 1 ponad normy czasu pracy określone w odrębnych przepisach stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
§  4.
1.
Przepis § 1 nie narusza przepisów dopuszczających stosowanie dłuższych norm czasu pracy oraz pracy w godzinach nadliczbowych, a także pracy w nocy, niedziele i święta oraz nie narusza szczególnych uprawnień wynikających z przepisów dotyczących czasu pracy pracowników młodocianych, kobiet w ciąży, pracowników zatrudnionych przy pracach szczególnie uciążliwych lub w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz inwalidów I i II grupy.
2.
Przepisu § 1 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym.
§  5.
Pracownicy zajmujący kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy, zatrudnieni w zakładach pracy objętych podwyższonym wymiarem czasu pracy, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę ponad normę czasu pracy określoną w przepisach prawa pracy w granicach, o których mowa w § 1.
§  6.
Zasady wyłączenia z podstawy opodatkowania podatkiem od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń kwoty wynagrodzeń, wypłacanych przez zakłady pracy z tytułu pracy wykonywanej w myśl § 1 ponad dotychczas obowiązujące normy czasu pracy, ustalają odrębne przepisy.
§  7.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w:
1)
przedsiębiorstwach wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1983 r. w sprawie ustalenia listy przedsiębiorstw o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 9, poz. 47 i z 1984 r. Nr 57, poz. 288),
2)
zakładach pracy będących jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstw wielozakładowych, które przed utworzeniem tych przedsiębiorstw były wymienione w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w pkt 1,
3)
przedsiębiorstwach lub oddziałach przedsiębiorstw, którym w trybie określonym w odrębnych przepisach nadano status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego.
4)
przedsiębiorstwach określonych w art. 6 pkt 1, 3 i 6 oraz art. 8 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176 oraz z 1984 r. Nr 45, poz. 242 i Nr 54, poz. 275),
5)
państwowej jednostce organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
2.
Minister Obrony Narodowej może ustalić również inne podległe mu zakłady pracy niż wymienione w ust. 1 pkt 3, w których na zasadach rozporządzenia stosuje się podwyższony wymiar czasu pracy.
§  8.
Przepisy § 1-7 obowiązują do dnia 31 grudnia 1990 r.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.6.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższony wymiar czasu pracy w niektórych zakładach pracy w latach 1986-1990.
Data aktu: 21/02/1986
Data ogłoszenia: 01/03/1986
Data wejścia w życie: 01/03/1986