Szczegółowe zasady ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1986 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami,
2)
właścicielu - rozumie się przez to również użytkownika wieczystego, o którym mowa w art. 48 ust. 2,
3)
urządzeniach komunalnych - rozumie się przez to pierwsze urządzenie drogi publicznej lub drogi wewnętrznej, sieć wodociągową i kanalizacyjną,
4)
urządzeniach energetycznych - rozumie się przez to sieć elektryczną i ciepłowniczą.
§  2.
1.
Wysokość udziału w kosztach budowy każdego z urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych, zwanych dalej "kosztami", ustala się w stosunku procentowym do ceny gruntu nie wyposażonego w wymienione urządzenia, określonej na podstawie art. 44 i 45, obowiązującej w dniu oddania urządzeń do użytku.
2.
Udział właściciela w kosztach wyposażenia gruntu w urządzenia komunalne, energetyczne i gazowe wynosi:
1)
w miastach o liczbie ludności ponad 100 tys. z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 9%,
b)
sieci wodociągowej 6%,
c)
sieci kanalizacyjnej 8%,
d)
sieci elektrycznej 4%,
e)
sieci gazowej 3%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%;
2)
w pozostałych miastach z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 8%,
b)
sieci wodociągowej 5%,
c)
sieci kanalizacyjnej 6%,
d)
sieci elektrycznej 4%,
e)
sieci gazowej 3%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%;
3)
na obszarach wsi z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 5%,
b)
sieci wodociągowej 3%,
c)
sieci kanalizacyjnej 4%,
d)
sieci elektrycznej 3%,
e)
sieci gazowej 2%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%.
§  3.
1.
Zasady ustalania udziału w kosztach, określone w § 2, stosuje się do nieruchomości o powierzchni do 500 m2, a jeżeli jest to grunt przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo zagrodowe lub zabudowany takimi budynkami - do 2.000 m2.
2.
Jeżeli powierzchnia nieruchomości jest większa od określonej w ust. 1, wysokość udziału w kosztach wzrasta o 10% opłaty ustalonej zgodnie z § 2 za każde 100 m2 powierzchni gruntu, a w stosunku do gruntu rolnego o 10% za każdy 1.000 m2 gruntu. Wzrost udziału w kosztach nie może przekroczyć 50% wysokości opłaty ustalonej za powierzchnię określoną w ust. 1.
3. 2
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej ustala, które nieruchomości lub ich części są objęte oddziaływaniem urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych, oraz sporządza wykaz właścicieli gruntów podlegających opłatom.
§  4.
1.
Obowiązek wniesienia opłaty z tytułu budowy ulicy lub placu komunikacyjnego powstaje z dniem oddania ulicy lub placu do użytku.
2.
Obowiązek wniesienia opłaty za pozostałe urządzenia nie wymienione w ust. 1 powstaje z dniem podłączenia gruntu przez właściciela gruntu do urządzenia, nie później jednak niż po upływie roku od stworzenia przez inwestora urządzeń technicznych warunków do podłączenia.
§  5.
1.
Wysokość udziału w kosztach ustala terenowy organ administracji państwowej w formie jednorazowej opłaty za każde z urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.
2. 3
W uzasadnionych wypadkach terenowy organ administracji państwowej może na wniosek właściciela rozłożyć opłatę jednorazową na raty roczne płatne przez okres do 10 lat, z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej może obniżyć opłaty, o których mowa w § 2 ust. 2. Obniżka ta może wynosić:
1)
do 50%, a pozostała część należności może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 5 lat z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny osoby zobowiązanej nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce uspołecznionej,
2)
do 20%, a pozostała część należności może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 5 lat z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny osoby zobowiązanej nie przekracza średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce uspołecznionej.
2.
Opłata z tytułu udziału w kosztach, należna od spółdzielni mieszkaniowych i innych osób prawnych nie będących państwowymi jednostkami organizacyjnymi, może być w wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami społecznymi lub gospodarczymi obniżona do 50%.
§  7.
1.
Termin do wniesienia opłaty określa terenowy organ administracji państwowej w decyzji ustalającej opłatę; termin ten nie może być krótszy niż 30 dni, licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
2.
Wysokość odsetek za opóźnienie w uiszczeniu opłaty ustala się na zasadach ogólnych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy opłat za urządzenia oddawane do użytku po dniu 1 sierpnia 1985 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024