Zm.: rozporządzenie w sprawie ulg w podatku dochodowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 grudnia 1986 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie ulg w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45) oraz w związku z § 5 ust. 1 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 14, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U. z 1986 r. Nr 13, poz. 78 i Nr 44, poz. 214) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 2 po wyrazach: "w celu ochrony środowiska" dodaje się wyrazy: "oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy";
2)
w § 3 w ust. 3 w pkt 2 po wyrazach: "i materiałów" dodaje się wyrazy: "oraz paliw i energii",
3)
w § 8:
a)
w ust. 2 po wyrazach: "i łączności" dodaje się wyrazy: "jak również turystyki",
b)
w ust. 7 po wyrazach: "i łączności" dodaje się wyrazy: "oraz turystyki",
c)
w ust. 10 w pkt 1 po wyrazach: "oraz współpracujących" wyraz "przedsiębiorstw" zastępuje się wyrazem "jednostek";
4)
w § 9:
a)
w ust. 2 stawkę "10%" zastępuje się stawką "12%", a stawkę "8%" zastępuje się stawką "10%",
b)
w ust. 4 stawkę "25%" zastępuje się stawką "40%";
5)
po § 15 dodaje się § 15a w brzmieniu:

"§ 15a. 1. Uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości, określonym w art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11), jednostkom uspołecznionego handlu rynkowego oraz innym spółdzielniom i związkom spółdzielni prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć polegających na budowie:

1) małych piekarni, masarni, młynów gospodarczych i innych zakładów przemysłu spożywczego związanych bezpośrednio z obsługą i zaopatrzeniem ludności i potrzebami rolnictwa,

2) zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przechowalnictwa owoców, warzyw i runa leśnego,

3) zakładów usług bytowych,

4) zakładów remontów i konserwacji maszyn rolniczych, wytwarzania narzędzi do produkcji rolnej oraz zakładów usługowych związanych z techniczną obsługą rolnictwa,

5) zakładów produkcji materiałów budowlanych z wykorzystaniem surowców lokalnych, wtórnych bądź odpadowych,

6) zakładów produkcji (pozysku) wapna nawozowego.

2. Ulga polega na zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym wyodrębnionego w ewidencji księgowej zysku osiągniętego z działalności jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, w okresie nie dłuższym niż 10 lat od zakończenia zadania inwestycyjnego i w kwocie nie wyższej niż 50% nakładów inwestycyjnych.

3. Ulga podatkowa, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje również z tytułu adaptacji lub przebudowy już istniejących obiektów stanowiących własność jednostek gospodarki uspołecznionej lub od nich nabytych, jeżeli w wyniku adaptacji lub przebudowy zostaną uruchomione nowe zakłady, o których mowa w ust. 1.

4. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań inwestycyjnych, podając następujące dane:

1) cel przedsięwzięcia,

2) pozytywną opinię terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego co do prawidłowości zakwalifikowania zadania inwestycyjnego do zadań szczególnie preferowanych (§ 5 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 14, poz. 94) oraz zasadności jego podejmowania,

3) podstawę prawną ulgi podatkowej,

4) planowany efekt inwestycyjny,

5) planowany koszt inwestycji,

6) planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,

7) opinię oddziału właściwego banku,

8) wysokość należnej ulgi.

5. Właściwy organ podatkowy rejestruje wniosek, który po zakończeniu inwestycji stanowi podstawę do stwierdzenia zasadności i prawidłowości obliczenia ulgi.

6. Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczania ulgi podatkowej przyjmuje się kwoty planowane, zwiększone odpowiednio w przypadku wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.

7. Organ podatkowy, o którym mowa w ust. 5, może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zarejestrowanym wniosku.

8. Korzystanie z ulg określonych w ust. 1-3 wyłącza możliwość korzystania z ulg z tego samego tytułu na podstawie § 2 i z ulg określonych w § 10 ust. 2 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1985 r. w sprawie odbudowy i rozwoju państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 19, poz. 144).";

6)
w § 18 w ust. 2:
a)
w pkt 1 kwotę "25.000 zł" zastępuje się kwotą "40.000 zł", kwotę "30.000 zł" kwotą "45.000 zł", a kwotę "35.000 zł" kwotą "55.000 zł",
b)
w pkt 2 kwotę "35.000 zł" zastępuje się kwotą "55.000 zł".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu § 1 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1987 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024