Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 1986 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych.

Na podstawie art. 83 ust. 1 w związku z art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) oraz na podstawie art. 16 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283 i z 1985 r. Nr 59, poz. 296) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej państwowych szkół wyższych (Dz. U. Nr 28, poz. 136) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 1 i 2 pkt 1 wyrazy: "(Dz. U. Nr 14, poz. 113)" zastępuje się wyrazami: "Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201)";
2)
w § 2:
a)
w ust. 1 wyrazy: "art. 21 i 24 ustawy" zastępuje się wyrazami: "art. 23 ustawy",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rektor ustala plan rzeczowo-finansowy szkoły i plany finansowe jednostek powiązanych organizacyjnie ze szkołą oraz zatwierdza je po zasięgnięciu opinii senatu.",

c)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Rektor przedstawia senatowi do rozpatrzenia roczne sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego szkoły.";

3)
w § 5:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Inwestycje szkoły polegające na budownictwie o wartości kosztorysowej do 25 mln zł, łącznie z kosztem przygotowań tych inwestycji, mogą być finansowane z funduszu rozwoju szkoły. Inwestycje te mogą być realizowane w ramach wspólnych inwestycji szkół wyższych.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Właściwy minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek rektora szkoły wyższej może w uzasadnionych indywidualnych wypadkach wyrazić zgodę na podwyższenie wartości kosztorysowej inwestycji, o których mowa w ust. 2.",

c)
w ust. 6 po wyrazach: "działalności inwestycyjnej" dodaje się przecinek i wyrazy: "o której mowa w ust. 1,";
4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Środki trwałe szkoły, z wyjątkiem budynków i budowli oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej i zakładowych domów mieszkalnych, a także związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych, podlegają amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne zwiększają, z zastrzeżeniem ust. 2, fundusz rozwoju szkoły. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy odpowiednim stosowaniu przepisów o amortyzacji majątku trwałego jednostek gospodarki uspołecznionej.

2. Odpisy amortyzacyjne, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych użytkowanych przez wydzielone jednostki organizacyjne i wydzielone rodzaje działalności (§ 4), w wysokości 25% są odprowadzane w terminie do 15 dnia miesiąca kończącego kwartał na scentralizowany rachunek właściwego ministerstwa, z przeznaczeniem na zasilanie funduszy rozwoju szkół, których środki własne okażą się niewystarczające na sfinansowanie inwestycji, o których mowa w § 5 ust. 2 i 3. Dysponentem środków zgromadzonych na scentralizowanym rachunku jest właściwy minister.";

5)
w § 7:
a)
w ust. 3 w ostatnim zdaniu skreśla się wyraz "bibliotek,"
b)
w ust. 4 wyrazy: "programem opracowanym przez samorząd studencki i zatwierdzonym przez rektora szkoły" zastępuje się wyrazami: "obowiązującym w szkole programem wychowania";
6)
w § 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do kosztów umownej działalności badawczej szkoła zalicza nabywane lub wytwarzane przedmioty majątkowe, bez względu na ich wartość, ściśle związane z tematem pracy i niezbędne do jej zrealizowania, a w szczególności:

1) specjalną aparaturę naukowo-badawczą,

2) prototypy doświadczalne nowych maszyn i urządzeń,

3) instalacje doświadczalne,

4) obiekty budownictwa doświadczalnego.

Dotyczy to także finansowania robót budowlano-montażowych związanych z zainstalowaniem tych przedmiotów.";

7)
§ 12 skreśla się;
8)
w § 15 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) prowadzenie domów studenckich, obiektów akademickiej służby zdrowia oraz stołówek studenckich zarówno bezpośrednio przez szkołę, jak i za pośrednictwem wyspecjalizowanych jednostek gospodarki uspołecznionej.";

9)
w § 16:
a)
w ust. 2:
w pkt 1 wyrazy: "art. 99 ust. 3" zastępuje się wyrazami: "art. 98 ust. 3",
dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) pokrycie kosztów utrzymania obiektów akademickiej służby zdrowia.",

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dysponentem funduszu stypendialnego jest rektor.";

10)
w § 19 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Koszty remontów środków trwałych nie wymienionych w ust. 1 wlicza się do kosztów bezpośrednich poszczególnych rodzajów działalności szkoły, jeżeli służą wyłącznie tej działalności; w pozostałych przypadkach koszty te mogą być zaliczone do kosztów pośrednich. Koszty te mogą być rozliczane w czasie.";

11)
w § 21 w ust. 1 w pkt 1 wyrazy: "art. 187 ust. 3 ustawy" zastępuje się wyrazami: "art. 188 ust. 3 ustawy";
12)
w § 23 w ust. 6 ostatnie zdanie skreśla się;
13)
w § 24:
a)
w ust. 1 po wyrazach: "skorygowaną o" dodaje się wyrazy: "podatek obrotowy oraz",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Nadwyżkę finansową, pomniejszoną o kwotę zysku w przypadkach określonych w odrębnych przepisach, szkoła przeznacza na:

1) fundusz rozwoju szkoły,

2) uczelniany fundusz nagród.";

14)
w § 26:
a)
w ust. 1 wyrazy: "fundusz efektów wdrożeniowych" zastępuje się wyrazami: "fundusz motywacyjno-wdrożeniowy",
b)
w ust. 4 na końcu zdania dodaje się wyrazy: "oraz fundusz efektów wdrożeniowych.";
15)
w § 27 w ust. 1 w pkt 4 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się wyrazy: "w uzasadnionych przypadkach fundusz rozwoju może być zasilany dotacją z budżetu państwa.";
16)
w § 28:
a)
w ust. 1 po wyrazach: "tworzy się" dodaje się przecinek i wyrazy: "zgodnie z § 24 ust. 4,"
b)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. W szkołach, które prowadzą umowną działalność badawczą oraz wydzieloną działalność gospodarczą i usługową w stosunkowo nieznacznych rozmiarach, co powoduje, że odpisy na uczelniany fundusz nagród są mniejsze od 1% sumy wynagrodzeń, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 2 i 3, uczelniany fundusz nagród może być zwiększony do wysokości 1% sumy tych wynagrodzeń z nadwyżki finansowej, o której mowa w § 24 ust. 3.

3. Szczegółowe zasady i tryb wykorzystania uczelnianego funduszu nagród określa regulamin zatwierdzony przez rektora po zasięgnięciu opinii senatu.";

17)
§ 29 otrzymuje brzmienie:

"§ 29. 1. Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy tworzy się z określonej w odpowiedniej umowie części udziału szkoły wyższej w efektach ekonomicznych z funduszu efektów wdrożeniowych jednostki wdrażającej wyniki prac badawczo-rozwojowych.

2. Fundusz motywacyjno-wdrożeniowy przeznacza się na cele określone w przepisach dotyczących funduszu efektów wdrożeniowych.

3. Rektor szkoły po uzyskaniu opinii senatu może przeznaczyć część środków funduszu motywacyjno-wdrożeniowego na fundusz rozwoju.

4. Przepis ust. 3 stosuje się również do funduszu efektów wdrożeniowych.";

18)
po § 29 dodaje się § 29a w brzmieniu:

"§ 29a. Pozostałość na dzień 31 grudnia 1985 r. funduszu efektów wdrożeniowych tworzonego na dotychczasowych zasadach przechodzi na fundusz motywacyjno-wdrożeniowy."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepis § 1 pkt 4 obowiązuje od dnia 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024