Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1986 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub w znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Na podstawie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170), zwanej dalej "ustawą", wykonujące w całości lub w znacznej części badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, zwane dalej "zadaniami obronnymi", są w rozumieniu rozporządzenia jednostkami badawczo-rozwojowymi przemysłu obronnego.
2.
Jednostki badawczo-rozwojowe przemysłu obronnego wykonują zadania określone w art. 2 ustawy ze szczególnym uwzględnieniem badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie uzbrojenia, sprzętu technicznego oraz wyposażenia specjalnego.
3.
Zaliczenia do jednostek badawczo-rozwojowych, o których mowa w ust. 1, dokonuje Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek organu sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową, zaopiniowany przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem-Kierownikiem Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, przez nadanie statusu jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego. Do jednostek badawczo-rozwojowych, o których mowa w ust. 1, nie może być zaliczona jednostka prowadząca gospodarkę finansową na zasadach przewidzianych w prawie budżetowym, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.
4.
Status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego ustala Komitet Przemysłu Obronnego Rady Ministrów w porozumieniu z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej. Status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego określa szczególne obowiązki i uprawnienia jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego i jej pracowników.
5.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów, nadając status jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, a także inne organy, o których mowa w ust. 3, występując z wnioskiem o nadanie statusu oraz uzgadniając nadanie statusu, kierują się następującymi kryteriami:
1)
udziałem zadań obronnych jednostki w zadaniach ogółem,
2)
ważnością zadań obronnych z punktu widzenia potrzeb Sił Zbrojnych i organów bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zobowiązań międzynarodowych,
3)
ważnością współpracy z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi lub z przedsiębiorstwami mającymi status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego z punktu widzenia zadań obronnych,
4)
perspektywą rozwoju z punktu widzenia planowanych perspektywicznie zadań obronnych.
6.
Organy opiniujące wniosek o nadanie statusu jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, o których mowa w ust. 3, kierują się kryteriami wynikającymi z ich zakresów działania, każdorazowo przytoczonymi w opinii.
7.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego członka Komitetu może zawiesić w całości lub w części uprawnienia określone w statusie jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego za nieterminowe wykonanie zadań obronnych z winy jednostki.
8.
Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek organu sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej, pozbawia statusu te jednostki badawczo-rozwojowe przemysłu obronnego, które przestały wykonywać zadania obronne uzasadniające nadanie tego statusu.
§  2.
Do jednostek badawczo-rozwojowych przemysłu obronnego stosuje się przepisy ustawy w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.
§  3.
Jednostka badawczo-rozwojowa przemysłu obronnego w zakresie realizacji zadań obronnych prowadzi działalność zgodnie z państwowymi planami dostaw, prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych oraz inwestycji specjalnych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
§  4.
1.
Organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową przemysłu obronnego może ustanowić obowiązek przystąpienia jednostki do zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego.
2.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego, która przystąpiła do zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego w trybie określonym w ust. 1, wchodzi w skład rady tego zrzeszenia.
§  5.
Do połączenia, podziału, przekształcenia lub likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego jest wymagane uzgodnienie wniosku, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy, z Przewodniczącym Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów i Ministrem Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Upowszechnianie wyników działalności jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego w zakresie zadań obronnych wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
2.
Realizacja zadań w zakresie eksportu lub importu sprzętu, usług lub myśli naukowo-technicznej przez jednostkę badawczo-rozwojową przemysłu obronnego odbywa się w sposób uregulowany w odrębnych przepisach.
3.
Zmiana działalności jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego w zakresie zadań obronnych wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
§  7.
Do wyłonienia kandydata na dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego nie stosuje się postępowania konkursowego określonego w art. 18 ust. 4-7 ustawy.
§  8.
Stosunek pracy z mianowanym pracownikiem naukowym jednostki badawczo-rozwojowej przemysłu obronnego ulega rozwiązaniu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w przypadkach wymienionych w art. 40 ust. 1 ustawy, a także w razie utraty zdolności do wykonywania zatrudnienia, spowodowanej cofnięciem we właściwym trybie upoważnienia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową.
§  9.
Przepisy rozporządzenia dotyczące Ministra Obrony Narodowej stosuje się odpowiednio do Ministra Spraw Wewnętrznych w przypadku, gdy jednostka badawczo-rozwojowa prowadzi badania naukowe na rzecz bezpieczeństwa państwa.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.24.116

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych do jednostek badawczo-rozwojowych wykonujących w całości lub znacznej części badania naukowe na potrzeby obronności i bezpieczeństwa Państwa.
Data aktu: 07/06/1986
Data ogłoszenia: 26/06/1986
Data wejścia w życie: 26/06/1986