Spółki z udziałem zagranicznym.

USTAWA
z dnia 23 kwietnia 1986 r.
o spółkach z udziałem zagranicznym.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Art.  1.

Ustawa reguluje warunki tworzenia i zasady działalności spółek z udziałem zagranicznym na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  2.
1.
Spółkami z udziałem zagranicznym, zwanymi dalej "spółkami", są w rozumieniu ustawy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne polskich osób prawnych z podmiotami zagranicznymi.
2.
Spółki mogą być tworzone w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji towarów i świadczeniu usług oraz ich sprzedaży w kraju i za granicą.
3.
Do spółek stosuje się przepisy Kodeksu handlowego, o ile przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.
Art.  3.
1.
Polskimi osobami prawnymi uprawnionymi do uczestnictwa w spółkach są:
1)
przedsiębiorstwa państwowe,
2)
spółdzielnie i ich związki,
3)
instytucje naukowe i jednostki badawczo-rozwojowe, jeżeli posiadają osobowość prawną,
4)
spółki handlowe, w których Skarb Państwa lub osoby wymienione w pkt 1-3 mają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Podmiotami zagranicznymi uprawnionymi do uczestnictwa w spółkach są:
1)
osoby prawne mające siedzibę za granicą,
2)
osoby fizyczne mające obywatelstwo obce albo obywatelstwo polskie i miejsce stałego zamieszkania za granicą,
3)
nie posiadające osobowości prawnej spółki osób wymienionych w pkt 1 i 2.
Art.  4.

Osoby tworzące spółkę mogą swobodnie ułożyć swoje wzajemne stosunki oraz stosunki wewnętrzne spółki w umowie lub innych aktach założycielskich spółki, chyba że przepisy Kodeksu handlowego lub niniejszej ustawy stanowią inaczej.

Art.  5.
1.
Utworzenie spółki, a w przypadku spółki już istniejącej przeniesienie udziałów lub akcji między wspólnikami oraz przystąpienie nowej osoby do spółki, wymaga zezwolenia.
2. 1
Zezwolenie wydaje, na wniosek zainteresowanych polskich osób prawnych, Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz innymi organami właściwymi z mocy odrębnych przepisów.
3.
Zezwolenie na utworzenie spółki wydaje się, jeżeli działalność gospodarcza spółki ma zapewnić w szczególności:
1)
wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w gospodarce narodowej,
2)
dostawy towarów i usług na eksport,
3)
poprawę zaopatrzenia rynku wewnętrznego w towary i usługi nowoczesne oraz wysokiej jakości.
Art.  6.
1. 2
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą może odmówić wydania zezwolenia, w szczególności jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej nie byłoby celowe ze względu na:
1)
ważny interes społeczny lub gospodarki narodowej,
2)
bezpieczeństwo Państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.
2.
Odmowa wydania zezwolenia nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.
Art.  7.
1.
Zezwolenie nie może być wydane na utworzenie spółki w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przemysłu obronnego, transportu kolejowego, lotniczego, łączności, telekomunikacji, ubezpieczeń, działalności wydawniczej, z wyłączeniem poligrafii, oraz pośrednictwa w handlu zagranicznym.
2. 3
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, może jednak w porozumieniu z właściwym ministrem wydać zezwolenie na utworzenie spółki w dziedzinach określonych w ust. 1.
Art.  8.
1.
Udziały wspólników polskich w kapitale spółki nie mogą być niższe niż 51% kapitału spółki.
2. 4
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, może w porozumieniu z właściwym ministrem wyrazić zgodę na odstąpienie od zasady określonej w ust. 1, o ile nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na bezpieczeństwo Państwa.

Rozdział  2

Tworzenie spółek.

Art.  9.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie spółki powinien określać:
1)
cel utworzenia spółki,
2)
przedmiot i rozmiary działalności gospodarczej spółki, w tym w zakresie eksportu i importu,
3)
okres, na jaki przewiduje się działalność spółki,
4)
przewidywaną wielkość zatrudnienia,
5)
środki niezbędne do uruchomienia działalności spółki, w tym wielkość kapitału zakładowego,
6)
siedzibę spółki i lokalizację jej zakładów gospodarczych,
7)
proporcje, w jakich kapitał spółki ma być wniesiony przez wspólników polskich i zagranicznych, oraz formy wkładów,
8)
zakres wnioskowanego uprawnienia do prowadzenia handlu zagranicznego, jeżeli spółka zamierza ubiegać się o takie uprawnienie.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
projekt umowy lub innych aktów założycielskich spółki, wymagane w przepisach Kodeksu handlowego,
2)
dokumenty przedstawiające prawną i majątkową sytuację przyszłych wspólników,
3) 5
(skreślony).
3.
Dokumenty określone w ust. 2 są przedstawiane w języku polskim lub obcym, łącznie z uwierzytelnionym przekładem na język polski.
4.
Decyzję w sprawie zezwolenia na utworzenie spółki wydaje się w terminie nie przekraczającym trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Art.  10.
1.
Zezwolenie na utworzenie spółki określa:
1)
wspólników, nazwę i siedzibę spółki, lokalizację jej zakładów gospodarczych oraz przedmiot i okres działalności spółki,
2)
proporcje, w jakich kapitał spółki ma być wniesiony przez wspólników polskich i zagranicznych, oraz formy wkładów,
3)
warunki, na jakich spółka otrzyma po jej utworzeniu uprawnienie do prowadzenia handlu zagranicznego, jeżeli złożono wniosek, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 8,
4)
wysokość odprzedaży walut obcych, o której mowa w art. 21 ust. 2,
5)
inne warunki, które spółka jest obowiązana spełniać w toku swej działalności,
6)
termin ważności zezwolenia.
2. 6
Zmiana umowy lub innych aktów założycielskich spółki wymaga odrębnego zezwolenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, oznacza zgodę na podjęcie określonej w nim działalności, z zastrzeżeniem przepisu art. 11.
Art.  11.

Jeżeli podjęcie działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu z mocy odrębnych przepisów wymaga odrębnego zezwolenia, spółka jest obowiązana uzyskać takie zezwolenie przed rozpoczęciem działalności.

Art.  12.
1.
Spółka podlega rejestracji w sądzie rejestrowym, stosownie do przepisów o rejestrze handlowym.
2.
Do wniosku o rejestrację powinno być załączone zezwolenie na utworzenie spółki.
Art.  13. 7

Zarząd spółki w terminie dwóch tygodni od daty jej zarejestrowania zawiadamia o tym Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, wskazując sąd, w którym spółka została zarejestrowana.

Art.  14.
1.
Jeżeli spółka prowadzi działalność sprzeczną z prawem lub warunkami określonymi w zezwoleniu na jej utworzenie, organ który wydał zezwolenie, wzywa do usunięcia tych sprzeczności w oznaczonym terminie, a w razie ich nieuwzględnienia lub niedotrzymania terminu - cofa zezwolenie oraz występuje do sądu o rozwiązanie spółki, o ile dalsze jej istnienie byłoby bezprzedmiotowe.
2.
O rozwiązaniu spółki orzeka sąd wyrokiem.
Art.  15.
1.
Wkłady do kapitału spółki mogą być wnoszone zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej.
2.
Wkłady osób zagranicznych mogą być wnoszone:
1)
w formie pieniężnej - w walutach obcych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut,
2)
w formie niepieniężnej - pod warunkiem przekazania ich z zagranicy lub nabycia za złote pochodzące z udokumentowanej wymiany walut obcych.
3.
Przedmiotem wkładów niepieniężnych wspólników polskich mogą być środki trwałe będące w ich dyspozycji, jak również inne rzeczy, a także prawa. Nieruchomości państwowe, za zgodą właściwego terenowo organu administracji państwowej, mogą być wnoszone do spółki na zasadzie prawa użytkowania.
4.
Wartość i rodzaj wkładów niepieniężnych powinny być określone w umowie lub w innych aktach założycielskich spółki i na żądanie organu wydającego zezwolenie mogą być poddane weryfikacji przez niezależnych ekspertów, na koszt wnoszącego wkłady.
5.
Za wkłady do kapitału spółki mogą być wydawane tylko dokumenty imienne.

Rozdział  3

Władze spółki.

Art.  16.

Tryb powołania, skład i kompetencje władz spółki określają wspólnicy w umowie lub innych aktach założycielskich spółki, z zastrzeżeniem przepisu art. 4.

Art.  17.

Zarządzający spółką, a w przypadku zarządu wieloosobowego - jego prezes, powinien być obywatelem polskim, mającym miejsce stałego zamieszkania w Polsce.

Art.  18.
1.
W spółkach jest powoływana rada nadzorcza.
2.
Jednego z członków rady nadzorczej wybierają na zebraniach pracownicy spółki zwykłą większością głosów. Osoba ta może być pracownikiem spółki.

Rozdział  4

Gospodarka spółek.

Art.  19.
1.
W celu ustalenia zysku, do kosztów działalności spółki zalicza się amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych w kwocie wynikającej ze stawek amortyzacyjnych i na zasadach ustanowionych dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Kwoty amortyzacji pozostają w spółce.
3.
Zysk spółki, po pomniejszeniu o należny podatek dochodowy, stanowi zysk do podziału.
4.
Z zysku do podziału jest dokonywany odpis na fundusz rezerwowy na pokrycie strat bilansowych w wysokości 10% tego zysku. Spółka może zaniechać dokonywania odpisu, jeżeli stan funduszu rezerwowego osiągnie w roku obrachunkowym 4% kosztów jej działalności.
5.
Zysk przypadający wspólnikom dzieli się proporcjonalnie do ich udziałów w kapitale spółki. Odmienne porozumienie wymaga zgody Ministra Finansów.
Art.  20.
1.
Minister Finansów ustala ogólne zasady rachunkowości spółek.
2.
Weryfikacji rocznego bilansu spółki dokonuje właściwy organ Ministra Finansów w okresie trzech miesięcy od dnia jego złożenia. Minister Finansów może upoważnić także inny organ do dokonywania weryfikacji rocznego bilansu określonych spółek.
3.
W zakresie weryfikacji rocznych bilansów spółek stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie weryfikacji rocznych bilansów przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych, z tym że roczne sprawozdanie spółki podlega badaniu pełnemu przed urzędowym stwierdzeniem jego zweryfikowania.
4.
Zweryfikowany zysk spółki, wykazany w rocznym sprawozdaniu spółki, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi spółkę zasadami rachunkowości, stanowi podstawę do ustalenia tej części zysku, którą wspólnik zagraniczny może, na podstawie przepisów ustawy, przekazać za granicę.
Art.  21.
1.
Spółka odprzedaje polskiemu bankowi dewizowemu od 15 do 25% wpływów w walutach obcych, uzyskiwanych z tytułu eksportu.
2. 8
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala w zezwoleniu (art. 5) wysokość odprzedaży wpływów w walutach obcych, o której mowa w ust. 1, indywidualnie dla każdej zakładanej spółki. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych w zezwoleniu można ustalić wysokość tej odprzedaży poniżej 15% wpływów w walutach obcych.
3.
Po odprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 2, pozostała część wpływów w walutach obcych pozostaje do dyspozycji spółki.
Art.  22.
1.
Spółka wypłaca wspólnikom zysk w walutach obcych z uzyskanej w poprzednim roku obrachunkowym nadwyżki wpływów z eksportu nad wydatkami na import, pozostającej po dokonaniu odprzedaży, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2. Wielkość zysku wypłacanego w walutach obcych jest ustalana w takiej proporcji, w jakiej wspólnik uczestniczy w podziale zysku spółki.
2.
Wspólnik zagraniczny ma prawo przekazać za granicę kwotę, o której mowa w ust. 1, bez odrębnego zezwolenia dewizowego.
3.
Wspólnik polski ma prawo dysponowania, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, kwotą, o której mowa w ust. 1:
1)
jeżeli realizuje własny eksport - do wysokości ustalonego odpisu dewizowego,
2) 9
w pozostałych przypadkach - do wysokości ustalonej przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z zachowaniem przepisów o odpisach dewizowych.

Pozostałą część tej kwoty wspólnik polski odprzedaje polskiemu bankowi dewizowemu.

4.
Spółka wypłaca zysk, o którym mowa w ust. 1, w takich walutach, w jakich uzyskała wpływ.
Art.  23.
1.
Wspólnicy zagraniczni mają prawo wykorzystania należnego im zysku do zwiększenia kapitału zakładowego spółki, z zastrzeżeniem przepisów art. 5 i 8.
2.
Wspólnicy zagraniczni mają prawo przekazywać za granicę kwoty w walutach obcych uzyskane ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółce, a także część majątku spółki przypadającą im w razie jej likwidacji.
Art.  24.
1.
Środki pieniężne spółek są gromadzone na ich rachunkach w polskich bankach dewizowych.
2.
Banki, o których mowa w ust. 1, na zlecenie spółki otwierają i prowadzą rachunki spółki w walucie polskiej i w walutach obcych oraz mogą udzielać jej kredytu, na zasadach obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe i w oparciu o umowy zawierane między spółką a bankiem.
3.
Spółka, po uzyskaniu zgody banku lub banków, w których ma rachunki, oraz zezwolenia dewizowego, może prowadzić rachunki w bankach zagranicznych.
4.
Spółka może także, po uzyskaniu zezwolenia dewizowego oraz zgody banku lub banków, w których ma rachunki, zaciągać kredyty zagraniczne. Spółka może również zaciągać kredyty kupieckie na podstawie przepisów obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe.
5.
Banki, o których mowa w ust. 1, mogą udzielać gwarancji za zobowiązania spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
6.
Narodowy Bank Polski może udzielić podmiotowi zagranicznemu gwarancji zwrotu wartości wniesionych na poczet wkładu do czasu zarejestrowania spółki na wypadek poniesienia strat w wyniku decyzji organów państwowych dotyczących majątku spółki.
Art.  25.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach spółka może uzyskać zezwolenie dewizowe na dokonywanie w obrocie krajowym zakupów za waluty wymienialne.

Art.  26.
1.
Spółki uczestniczą w obrocie gospodarczym na zasadach i w trybie określonych dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2. 10
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w porozumieniu z właściwymi ministrami, w uzasadnionych przypadkach może w zezwoleniu na utworzenie spółki określić odmienne zasady i tryb zaopatrzenia materiałowo-technicznego oraz zbytu produkowanych przez spółkę towarów i świadczonych przez nią usług.
Art.  27.

Przedsiębiorstwa państwowe mogą zbywać spółkom środki trwałe oraz ustanawiać na ich rzecz na takich środkach ograniczone prawa rzeczowe.

Art.  28.

Spółkom na okres ich działalności mogą być oddawane grunty państwowe w użytkowanie wieczyste lub dzierżawę na zasadach określonych w przepisach o gospodarce gruntami państwowymi.

Rozdział  5

Podatki i opłaty.

Art.  29.

Spółka uiszcza podatki i opłaty oraz korzysta z ulg i zwolnień zgodnie z przepisami o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej, z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy.

Art.  30.
1.
Podstawę opodatkowania spółki podatkiem dochodowym stanowi zweryfikowany zysk spółki osiągnięty w roku podatkowym, zwiększony o koszty i straty uznane za nieuzasadnione.
2.
Podatek dochodowy od spółki wynosi 50% podstawy opodatkowania w roku podatkowym. Za każdy 1% wartości eksportu w stosunku do wartości sprzedanej produkcji lub usług spółce przysługuje obniżenie stawki podatku o 0,40%.
3.
Spółka jest zwolniona od podatku dochodowego w okresie pierwszych dwóch lat działalności produkcyjnej lub usługowej.
4.
Spółka jest zwolniona od podatku dochodowego z tej części zysku, która zostaje przeznaczona na inwestycje.
Art.  31.
1.
Zwalnia się od cła przywozowego:
1)
przedmioty stanowiące określony w umowie lub innych aktach założycielskich spółki wkład niepieniężny wspólnika zagranicznego do kapitału spółki w postaci maszyn, urządzeń i wyposażenia oraz środków transportu przeznaczonych do prowadzenia określonej w zezwoleniu działalności spółki,
2)
maszyny, urządzenia i wyposażenie oraz środki transportu przeznaczone do prowadzenia określonej w zezwoleniu działalności spółki, nabyte przez spółkę w okresie trzech lat od jej utworzenia.
2.
Spółka korzysta przy eksporcie ze zwrotu cła importowego na zasadach ustalonych dla przedsiębiorstw państwowych.
3. 11
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w gospodarczo uzasadnionych przypadkach, może stosować dalsze ulgi i zwolnienia w należnościach celnych.

Rozdział  6

Zatrudnienie.

Art.  32.
1.
Zatrudnienie i stosunki pracy w spółce podlegają prawu polskiemu.
2.
W zakresie spraw socjalnych i ubezpieczeń społecznych pracowników oraz działalności związków zawodowych stosuje się prawo polskie.
3.
Spółka może zatrudniać osoby mające obywatelstwo obce, o ile jest to uzasadnione ich szczególnymi kwalifikacjami i jeżeli uzyskała na to zgodę terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego.
Art.  33.
1.
Systemy wynagradzania pracowników spółki określają umowa lub inne akty założycielskie spółki bądź uchwały jej władz.
2.
Wynagrodzenie pracowników spółki jest ustalane i wypłacane w złotych.
3.
Pracownicy, o których mowa w art. 32 ust. 3, mogą otrzymywać do 50% wynagrodzenia w walutach obcych ze środków dewizowych spółki (art. 21 ust. 3). Ta część wynagrodzenia może być na wniosek pracownika przekazywana przez spółkę za granicę bez odrębnego zezwolenia dewizowego.

Rozdział  7

Przeniesienie praw wynikających z uczestnictwa w spółce.

Art.  34.
1.
Każdy ze wspólników może zbyć swoje udziały lub akcje w spółce tylko za zgodą pozostałych wspólników. Zgoda ta powinna być wyrażona na piśmie.
2.
Wspólnik, któremu odmówiono zgody na zbycie udziału lub akcji w spółce, może zażądać od pozostałych wspólników wskazania w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące innego nabywcy. W braku porozumienia co do ceny, terminu jej zapłacenia lub innych warunków nabycia, określi je sąd na wniosek zainteresowanej strony, po zasięgnięciu opinii biegłych.
3.
Jeżeli nabywca nie zostanie wskazany lub też nabywca wskazany nie uiści w terminie określonym przez sąd ceny nabycia albo też nie zostanie udzielone zezwolenie, o którym mowa w art. 5, spółka ulega rozwiązaniu.
Art.  35.
1.
Wstąpienie do spółki spadkobierców wspólnika będącego osobą fizyczną wymaga zgody pozostałych wspólników oraz zezwolenia przewidzianego w art. 5; dotyczy to również następcy prawnego wspólnika będącego osobą prawną.
2.
W razie braku zgody, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 34 ust. 2 i 3.
Art.  36.
1.
Jeżeli sprzedaż udziałów lub akcji ma nastąpić w drodze egzekucji, spółka może w terminie miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o zarządzeniu sprzedaży wskazać osobę, która nabędzie udziały lub akcje za cenę, jaką na jej wniosek ustali sąd, po zasięgnięciu opinii biegłych.
2.
Niezgłoszenie wniosku o ustalenie ceny lub nieuiszczenie ceny komornikowi przez osobę wskazaną przez spółkę w terminie miesiąca od zawiadomienia spółki o jej ustaleniu powoduje sprzedanie udziałów lub akcji w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych.
Art.  37.

W razie likwidacji spółki, jeżeli umowa lub inne akty założycielskie spółki nie stanowią inaczej, polskim wspólnikom przysługuje prawo pierwokupu rzeczy i praw stanowiących majątek spółki.

Rozdział  8

Rozstrzyganie sporów.

Art.  38.
1.
Spory, w których stroną jest spółka, rozpatruje sąd.
2.
Spory, o których mowa w ust. 1, mogą być poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego na zasadach określonych w obowiązujących przepisach.

Rozdział  9

Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy szczególne i końcowe.

Art.  39.

W ustawie z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) w art. 24 w ust. 1 w pkt 4 na końcu dodaje się wyrazy "a także spółki".

Art.  40. 12

Nadzór nad działalnością spółek sprawuje Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Art.  41.
1.
Ustawa nie dotyczy spółek, których tworzenie i działalność określają przepisy ustaw:
1)
z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58),
2)
z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318).
2.
Ustawa nie dotyczy, z zastrzeżeniem przepisów art. 42, przedsiębiorstw międzynarodowych, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej.
Art.  42.
1.
Jeżeli umowa międzynarodowa, o której mowa w art. 41 ust. 2, przewiduje, że przedsiębiorstwo międzynarodowe lub jego oddział, z siedzibą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ma osobowość prawną, przedsiębiorstwo to lub jego oddział uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru handlowego.
2.
Wpis do rejestru handlowego następuje na wniosek właściwego organu przedsiębiorstwa międzynarodowego lub jego oddziału. Podstawę rejestracji stanowi uwierzytelniony odpis tekstu polskiego albo uwierzytelniony przekład na język polski umowy o utworzeniu przedsiębiorstwa międzynarodowego, o którym mowa w art. 41 ust. 2, lub jego oddziału. Do umowy należy również załączyć wykaz zawierający imiona i nazwiska członków dyrekcji oraz pełnomocników takiego przedsiębiorstwa lub jego oddziału.
3.
Do rejestracji przedsiębiorstw międzynarodowych lub ich oddziałów stosuje się odpowiednio przepisy o rejestrze handlowym, dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwzględnieniem postanowień umowy międzynarodowej.
Art.  43.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1986 r.

1 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
2 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
3 Art. 7 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
4 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
5 Art. 9 ust. 2 pkt 3 skreślony przez art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
6 Art. 10 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
7 Art. 13 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
8 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
9 Art. 22 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
10 Art. 26 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
11 Art. 31 ust. 3 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
12 Art. 40 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.17.88

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Spółki z udziałem zagranicznym.
Data aktu: 23/04/1986
Data ogłoszenia: 07/05/1986
Data wejścia w życie: 01/07/1986