Zasady kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1985 r.
w sprawie zasad kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okresu obowiązywania ceny obniżonej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261) oraz w związku z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 1985 r. o zmianach w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz. U. Nr 50, poz. 262) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady kwalifikowania ceny umownej jako rażąco wysokiej towarów wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
towarem takim samym jest towar identyczny pod względem przeznaczenia, wartości użytkowej oraz poziomu technicznego,
2)
towarem podobnym jest towar o takim samym przeznaczeniu, posiadający zbliżoną wartość użytkową, lecz różniący się pod względem poziomu technicznego, wzornictwa lub mody,

z uwzględnieniem występujących różnic w jakości, opakowaniu, ilości, objętości lub masie.

3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
cenie - rozumie się przez to umowną cenę zbytu, hurtową i detaliczną,
2)
towarze porównywalnym - rozumie się przez to towar taki sam lub podobny, sprzedawany przez tego samego lub innego sprzedawcę o największym udziale w obrocie,
3)
towarze - rozumie się przez to towar taki sam i towar podobny.
§  2.
1.
Cenę towaru uznaje się za rażąco wysoką, jeżeli przewyższa ona aktualnie stosowaną w obrocie cenę towaru porównywalnego takiego samego więcej niż o 30% lub towaru porównywalnego podobnego więcej niż o 50%.
2.
Aktualnie stosowaną w obrocie ceną towaru porównywalnego takiego samego lub podobnego jest cena tego towaru stosowana w okresie ostatnich 3 miesięcy.
3.
Cena przewyższająca cenę wcześniej ustaloną i aktualnie stosowaną w obrocie towaru porównywalnego więcej niż o 30% lub o 50% nie jest ceną rażąco wysoką, jeżeli różnica cen została spowodowana wzrostem w okresie ostatnich 3 miesięcy kosztów wytwarzania, wynikającym z działania czynników niezależnych od jednostki gospodarczej (sprzedawcy), określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261).
§  4.
1.
W razie wątpliwości, czy sprzedawany towar jest taki sam lub podobny oraz jaka różnica występuje w jakości towarów, zasięga się opinii Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości lub jednostek organizacyjnych upoważnionych przez ten Komitet.
2.
Koszty sporządzenia opinii obciążają zamawiającego opinię, który w razie podjęcia decyzji o obniżeniu ceny towaru obciąża tymi kosztami sprzedawcę pobierającego cenę rażąco wysoką.
§  5.
1.
Okres obowiązywania ceny detalicznej nie może być dłuższy niż 1 rok, licząc od daty wydania decyzji.
2.
Obniżona cena towaru może być w tym okresie przez sprzedawcę podwyższona jedynie w razie wzrostu kosztów wytwarzania wynikającego z działania czynników niezależnych od jednostki gospodarczej, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach.
3.
Okres, o którym mowa w ust. 1, ustala się w decyzji nakładającej na sprzedawcę obowiązek obniżenia ceny towaru.
§  6.
Nie kwalifikuje się jako rażąco wysokich cen towarów:
1)
rynkowych, sprzedawanych przez przedsiębiorstwo państwowe "Moda Polska", spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia", przez sklepy specjalistyczne innych przedsiębiorstw uspołecznionego handlu rynkowego, określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, oraz cen dzieł sztuki i antyków,
2)
wytwarzanych przez spółdzielnie inwalidów zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Inwalidów oraz spółdzielnie niewidomych zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Niewidomych,
3)
oznaczonych państwowym znakiem jakości "1" lub "Q",
4)
produktów ogrodniczych i innych produktów, przy których sprzedaży stosuje się ceny sezonowe,
5)
zaopatrzeniowych i inwestycyjnych:
a)
nietypowych, to jest wytwarzanych w pojedynczych sztukach lub małych seriach według dokumentacji technicznej dostarczonej przez zamawiającego lub sporządzonej na jego zamówienie,
b)
pochodzących z produkcji próbnej, prototypowej lub wzorcowej,
6)
objętych zamrożeniem cen, okresowym zakazem podwyższania cen lub okresowymi, maksymalnymi wskaźnikami wzrostu cen oraz towarów objętych porozumieniami w sprawie cen, zawartymi na podstawie odrębnych przepisów,
7)
wytwarzanych w wyniku realizacji zamówień rządowych z zakresu nauki i postępu technicznego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.10.55

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.
Data aktu: 31/12/1985
Data ogłoszenia: 26/03/1986
Data wejścia w życie: 26/03/1986