Zasady kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1985 r.
w sprawie zasad kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okresu obowiązywania ceny obniżonej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261) oraz w związku z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 1985 r. o zmianach w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz. U. Nr 50, poz. 262) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady kwalifikowania ceny umownej jako rażąco wysokiej towarów wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
towarem takim samym jest towar identyczny pod względem przeznaczenia, wartości użytkowej oraz poziomu technicznego,
2)
towarem podobnym jest towar o takim samym przeznaczeniu, posiadający zbliżoną wartość użytkową, lecz różniący się pod względem poziomu technicznego, wzornictwa lub mody,

z uwzględnieniem występujących różnic w jakości, opakowaniu, ilości, objętości lub masie.

3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
cenie - rozumie się przez to umowną cenę zbytu, hurtową i detaliczną,
2)
towarze porównywalnym - rozumie się przez to towar taki sam lub podobny, sprzedawany przez tego samego lub innego sprzedawcę o największym udziale w obrocie,
3)
towarze - rozumie się przez to towar taki sam i towar podobny.
§  2.
1.
Cenę towaru uznaje się za rażąco wysoką, jeżeli przewyższa ona aktualnie stosowaną w obrocie cenę towaru porównywalnego takiego samego więcej niż o 30% lub towaru porównywalnego podobnego więcej niż o 50%.
2.
Aktualnie stosowaną w obrocie ceną towaru porównywalnego takiego samego lub podobnego jest cena tego towaru stosowana w okresie ostatnich 3 miesięcy.
3.
Cena przewyższająca cenę wcześniej ustaloną i aktualnie stosowaną w obrocie towaru porównywalnego więcej niż o 30% lub o 50% nie jest ceną rażąco wysoką, jeżeli różnica cen została spowodowana wzrostem w okresie ostatnich 3 miesięcy kosztów wytwarzania, wynikającym z działania czynników niezależnych od jednostki gospodarczej (sprzedawcy), określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261).
§  4.
1.
W razie wątpliwości, czy sprzedawany towar jest taki sam lub podobny oraz jaka różnica występuje w jakości towarów, zasięga się opinii Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości lub jednostek organizacyjnych upoważnionych przez ten Komitet.
2.
Koszty sporządzenia opinii obciążają zamawiającego opinię, który w razie podjęcia decyzji o obniżeniu ceny towaru obciąża tymi kosztami sprzedawcę pobierającego cenę rażąco wysoką.
§  5.
1.
Okres obowiązywania ceny detalicznej nie może być dłuższy niż 1 rok, licząc od daty wydania decyzji.
2.
Obniżona cena towaru może być w tym okresie przez sprzedawcę podwyższona jedynie w razie wzrostu kosztów wytwarzania wynikającego z działania czynników niezależnych od jednostki gospodarczej, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach.
3.
Okres, o którym mowa w ust. 1, ustala się w decyzji nakładającej na sprzedawcę obowiązek obniżenia ceny towaru.
§  6.
Nie kwalifikuje się jako rażąco wysokich cen towarów:
1)
rynkowych, sprzedawanych przez przedsiębiorstwo państwowe "Moda Polska", spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia", przez sklepy specjalistyczne innych przedsiębiorstw uspołecznionego handlu rynkowego, określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, oraz cen dzieł sztuki i antyków,
2)
wytwarzanych przez spółdzielnie inwalidów zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Inwalidów oraz spółdzielnie niewidomych zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Niewidomych,
3)
oznaczonych państwowym znakiem jakości "1" lub "Q",
4)
produktów ogrodniczych i innych produktów, przy których sprzedaży stosuje się ceny sezonowe,
5)
zaopatrzeniowych i inwestycyjnych:
a)
nietypowych, to jest wytwarzanych w pojedynczych sztukach lub małych seriach według dokumentacji technicznej dostarczonej przez zamawiającego lub sporządzonej na jego zamówienie,
b)
pochodzących z produkcji próbnej, prototypowej lub wzorcowej,
6)
objętych zamrożeniem cen, okresowym zakazem podwyższania cen lub okresowymi, maksymalnymi wskaźnikami wzrostu cen oraz towarów objętych porozumieniami w sprawie cen, zawartymi na podstawie odrębnych przepisów,
7)
wytwarzanych w wyniku realizacji zamówień rządowych z zakresu nauki i postępu technicznego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.10.55

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.
Data aktu: 31/12/1985
Data ogłoszenia: 26/03/1986
Data wejścia w życie: 26/03/1986