Zasady współdziałania państwowych jednostek organizacyjnych z zakładami ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1986 r.
w sprawie zasad współdziałania państwowych jednostek organizacyjnych z zakładami ubezpieczeń.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowe jednostki organizacyjne współdziałają z zakładami ubezpieczeń w zakresie działalności ubezpieczeniowej i prewencyjnej.
§  2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
wojewody - stosuje się odpowiednio do prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
2)
naczelnika gminy - stosuje się odpowiednio do prezydentów miast innych niż określone w pkt 1, naczelnika miasta, naczelnika dzielnicy oraz naczelnika miasta i gminy.
§  3.
1.
W zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych państwowe jednostki organizacyjne wykonują czynności określone w przepisach regulujących ubezpieczenia ustawowe.
2.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego, w ramach współdziałania z zakładami ubezpieczeń w realizacji ustawowych ubezpieczeń budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych i odpowiedzialności cywilnej rolników, na podstawie rejestru wymiaru składek przedstawionego przez zakład ubezpieczeń, dokonuje wymiaru i inkasa tych składek.
§  4.
Zakłady ubezpieczeń informują terenowe organy administracji państwowej o realizacji na ich terenie zadań w zakresie działalności ubezpieczeniowej i prewencyjnej oraz o głównych przyczynach powstawania szkód.
§  5.
Wojewodowie oraz naczelnicy gmin w razie potrzeby zapewniają zakładom ubezpieczeń pomoc w organizowaniu likwidacji szkód, w szczególności szkód masowych występujących na terenie działalności tych organów, oraz środki rzeczowe niezbędne do organizowania likwidacji szkód masowych.
§  6.
Zakłady ubezpieczeń refundują koszty poniesione w związku z wykonywaniem czynności i zadań określonych w § 3 ust. 2 i § 5.
§  7.
Państwowe jednostki organizacyjne informują zakłady ubezpieczeń o potrzebach dotyczących ochrony ubezpieczeniowej i działalności prewencyjnej oraz o nieprawidłowościach występujących w tym zakresie.
§  8.
Zakłady ubezpieczeń uwzględniają w planach działalności prewencyjnej uzgodnione z państwowymi jednostkami organizacyjnymi potrzeby tych jednostek w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód.
§  9.
1.
Zakłady ubezpieczeń z funduszu prewencyjnego mogą przyznawać państwowym jednostkom organizacyjnym środki finansowe na działalność prewencyjną, w szczególności na budowę obiektów lub urządzeń. Środki te mogą być wykorzystane tylko na realizację tych zadań, na które zostały przyznane.
2.
Obiekty lub urządzenia sfinansowane ze środków funduszu prewencyjnego mogą być wykorzystane jedynie zgodnie z ich przeznaczeniem i powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym prawidłowe ich funkcjonowanie.
3.
Działalność prewencyjna państwowych jednostek organizacyjnych, finansowana ze środków funduszu prewencyjnego zakładów ubezpieczeń, podlega nadzorowi i kontroli tych zakładów. Zakłady ubezpieczeń mają prawo badania:
1)
stanu realizacji zadań,
2)
celowości wykorzystania środków finansowych przez wgląd do zapisów księgowych i do dokumentów dotyczących działalności prewencyjnej,
3)
stanu technicznego obiektów i urządzeń oraz sposobu ich użytkowania.
4.
Państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane do rozliczenia się z zakładami ubezpieczeń z przekazanych im środków finansowych funduszu prewencyjnego.
5.
Państwowe jednostki organizacyjne, które otrzymały środki finansowe funduszu prewencyjnego, są obowiązane do zwrotu:
1)
środków w pełnej wysokości w razie:
a)
wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem,
b)
użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem obiektu lub urządzenia,
c)
braku możliwości realizacji zadania prewencyjnego,
2)
części środków w razie pozostawania ich po wykonaniu zadania prewencyjnego.
6.
W wypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 1 lit. a) i b), państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane dokonać zwrotu otrzymanych środków w terminie 3 miesięcy od daty stwierdzenia przez zakład ubezpieczeń niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania tych środków lub użytkowania obiektów i urządzeń. W pozostałych wypadkach określonych w ust. 5 państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane dokonać zwrotu środków nie później niż do dnia 31 marca następnego roku po upływie terminu przewidzianego na wykonanie zadania prewencyjnego.
7.
Szczegółowe warunki przekazywania, wykorzystywania i zwrotu środków finansowych z funduszu prewencyjnego określają zakłady ubezpieczeń, przyznając te środki.
8.
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, obiekty i urządzenia, których wykonanie zostało sfinansowane ze środków funduszu prewencyjnego, pozostają w zarządzie państwowych jednostek organizacyjnych, które otrzymały środki na realizację zadania prewencyjnego.
§  10.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne współdziałają z zakładami ubezpieczeń przy organizowaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego i zawieraniu umów ubezpieczeń.
2.
W szczególności współdziałanie polega na umożliwieniu:
1)
prowadzenia przez zakłady ubezpieczeń lub przez pośredników ubezpieczeniowych w zakładach pracy akcji informacyjnej o ubezpieczeniach osób fizycznych,
2)
organizowania przez zakłady ubezpieczeń agencji ubezpieczeniowych i punktów pośrednictwa ubezpieczeniowego,
3)
podejmowania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego przez emerytów, rencistów i pracowników państwowych jednostek organizacyjnych.
§  11.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1963 r. w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych (Dz. U. Nr 8, poz. 47, z 1975 r. Nr 20, poz. 109 i z 1981 r. Nr 6, poz. 27),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego (Dz. U. Nr 9, poz. 54).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.10.53

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania państwowych jednostek organizacyjnych z zakładami ubezpieczeń.
Data aktu: 07/03/1986
Data ogłoszenia: 26/03/1986
Data wejścia w życie: 26/03/1986