Prowadzenie przez fundacje działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1985 r.
w sprawie prowadzenia przez fundacje działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji, usług lub obrotu towarowego, jeżeli jej prowadzenie jest przewidziane w zatwierdzonym statucie fundacji lub odrębnym zezwoleniu udzielonym przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  2.
1.
Działalność gospodarcza fundacji może być prowadzona przez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną (zakład), powołaną przez zarząd fundacji, bądź przez samą fundację; działalnością gospodarczą fundacji może być również udział w spółce.
2.
Działalnością gospodarczą fundacji prowadzoną przez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną (zakład) kieruje organ określony w statucie, a jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na podstawie zezwolenia - organ określony w tym zezwoleniu.
3.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez samą fundację wymaga ewidencyjnego wyodrębnienia przychodów i kosztów tej działalności.
§  3.
1.
Zezwolenie na podjęcie działalności gospodarczej przez fundację może być udzielone po przedstawieniu:
1)
wniosku określającego:
a)
przedmiot działalności gospodarczej,
b)
przewidywane rozmiary działalności gospodarczej, przewidywaną liczbę zatrudnionych oraz spodziewane dochody i ich przeznaczenie,
c)
formę organizacyjną działalności,
d)
organ kierujący działalnością gospodarczą,
e)
miejsce wykonywania działalności,
f)
składniki majątku fundacji przeznaczone na działalność gospodarczą;
2)
zasad prowadzenia gospodarki finansowej i ewidencji księgowej działalności gospodarczej.
2.
Zezwolenie na prowadzenie przez fundację działalności gospodarczej może być udzielone na czas ograniczony lub nie ograniczony. Jeżeli jednak działalność gospodarcza fundacji jest nieodzowna dla osiągnięcia celu fundacji lub ściśle związana z jej działalnością statutową, zezwolenia na prowadzenie tej działalności udziela się na czas nie ograniczony.
3.
Właściwy minister może odmówić udzielenia zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej fundacji, jeżeli zamierzona działalność ze względu na jej rodzaj, rozmiary lub miejsce wykonywania jest sprzeczna z interesem gospodarki narodowej lub innym ważnym interesem Państwa.
4.
Przepisy ust. 1-3 mają odpowiednie zastosowanie również przy zatwierdzaniu statutu w części dotyczącej prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, z tym że właściwy minister może zwolnić fundację z obowiązku podawania niektórych informacji, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Zezwolenie może być cofnięte w całości lub w części, jeżeli działalność gospodarcza fundacji jest prowadzona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa lub warunkami zezwolenia.
2.
Jeżeli działalność gospodarcza fundacji jest integralnie związana z jej działalnością statutową, zezwolenie może być cofnięte jedynie po wyczerpaniu postępowania przewidzianego w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97) i po bezskutecznym upływie terminu na dostosowanie działalności gospodarczej do obowiązujących przepisów prawa lub warunków zezwolenia.
§  5. 1
(uchylony).
§  6. 2
(uchylony).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 uchylony przez § 22 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 lutego 1989 r. w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U.89.3.16) z dniem 7 lutego 1989 r.
2 § 6 uchylony przez § 22 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 lutego 1989 r. w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U.89.3.16) z dniem 7 lutego 1989 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024