Zasady i tryb zgłaszania wniosków o przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 26 listopada 1985 r.
w sprawie zasad i trybu zgłaszania wniosków o przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych.

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o przyznanie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego powinien zawierać określenie dziedziny nauki wraz z dyscypliną naukową, w zakresie której jednostka organizacyjna określona w art. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 202), zwanej dalej "ustawą", zamierza przeprowadzać przewody doktorskie lub habilitacyjne, zgodnie z wykazem dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, w zakresie których mogą być nadawane te stopnie.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
sprawozdanie jednostki organizacyjnej ubiegającej się o przyznanie uprawnienia z działalności naukowej za okres ostatnich trzech lat lub za cały okres, jeżeli jednostka ta istnieje krócej niż trzy lata, obejmujące wyniki badań szczególnie ważnych dla rozwoju nauki, techniki, gospodarki i kultury narodowej;
2)
wykaz - z podaniem autorów - publikacji naukowych, wykonanych i zastosowanych opracowań technologicznych, projektowych, konstrukcyjnych, patentów itp. będących wynikiem prac realizowanych przez pracowników tej jednostki organizacyjnej;
3)
imienny wykaz pracowników zatrudnionych w jednostce organizacyjnej jako podstawowym miejscu pracy z tytułem naukowym, ze stopniem naukowym i zajmujących stanowisko docenta oraz pozostałych pracowników ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, z określeniem dyscypliny i specjalności, którą reprezentują, oraz charakterystyką ich dorobku naukowego; można również dołączyć wykaz pracowników zatrudnionych w jednostce organizacyjnej jako dodatkowym miejscu pracy;
4)
dane liczbowe dotyczące adiunktów, starszych asystentów i asystentów z podaniem liczby pracowników ze stopniem naukowym doktora;
5)
imienny skład rady naukowej z podaniem: stopni naukowych i tytułów naukowych poszczególnych członków rady, reprezentowanych przez nich dyscyplin naukowych, miejsc ich zatrudnienia i zajmowanych stanowisk - jeżeli o przyznanie uprawnienia ubiega się placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, instytut naukowo-badawczy lub samodzielna placówka typu naukowo-dydaktycznego;
6)
charakterystykę bazy materialnej, posiadanej przez jednostkę organizacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia aparaturowego, zaplecza warsztatowego i księgozbiorów niezbędnych do rozwijania prowadzonych badań naukowych.
§  2.
1.
Wniosek wraz z dokumentacją, o której mowa w § 1, w dwóch egzemplarzach przedstawia:
1)
rektor szkoły wyższej, dyrektor instytutu naukowo-badawczego lub samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego - ministrowi nadzorującemu tę jednostkę, który kieruje wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
2)
dyrektor placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk - Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk.
2.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazuje wniosek wraz z dokumentacją Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, a w przypadku szkoły wyższej - również Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
3.
Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk przekazuje wniosek wraz z dokumentacją Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych.
4.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna do Spraw Kadr Naukowych oraz Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą zażądać od jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, przedstawienia dodatkowych informacji lub udzielenia niezbędnych wyjaśnień.
§  3.
O przyznaniu placówce naukowej Polskiej Akademii Nauk uprawnienia do nadawania stopni naukowych Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk zawiadamia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§  4.
Przy zgłaszaniu wniosków o rozszerzenie uprawnień do nadawania stopni naukowych, zarówno w odniesieniu do rodzaju dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, jak i rodzaju stopni naukowych, stosuje się odpowiednio przepisy § 1-3.
§  5.
Uprawnienie do nadawania stopni naukowych przysługuje jednostce organizacyjnej od chwili umieszczenia jej w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych, ogłaszanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Monitorze Polskim.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 9 września 1974 r. w sprawie szczegółowego trybu przygotowania wniosków o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 197).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.56.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zgłaszania wniosków o przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych.
Data aktu: 26/11/1985
Data ogłoszenia: 20/12/1985
Data wejścia w życie: 20/12/1985