Zasady tworzenia systemów wynagrodzeń pracowników instytucji artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 października 1985 r.
w sprawie zasad tworzenia systemów wynagrodzeń pracowników instytucji artystycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1984 r. o instytucjach artystycznych (Dz. U. Nr 60, poz. 304) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w zakładach pracy będących instytucjami artystycznymi:
1)
teatrach, filharmoniach, operach, operetkach, orkiestrach symfonicznych i kameralnych, zespołach pieśni i tańca, zespołach chóralnych,
2)
innych państwowych jednostkach organizacyjnych, których wyłącznym lub głównym zadaniem jest organizowanie zawodowej działalności estradowej i rozrywkowej,

zwanych dalej "instytucjami artystycznymi".

2.
Przepisów rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 3 nie stosuje się do:
1)
pracowników transportu samochodowego,
2)
pracowników straży przemysłowej,
3)
funkcjonariuszy pożarnictwa,
4)
pracowników hali maszyn.
3.
Do pracowników wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 2 mają jednak zastosowanie przepisy § 7, 9 i 10, do pracowników wymienionych w ust. 2 pkt 3 - przepisy § 7 i 10, a do pracowników wymienionych w ust. 2 pkt 4 - przepisy § 7-10.
§  2.
1. 1
Pracownicy instytucji artystycznych otrzymują wynagrodzenia zasadnicze w wysokości do 102.000 zł oraz dodatki funkcyjne w wysokości do 44.000 zł.
1a. 2
Stawki wynagrodzeń zasadniczych, o których mowa w ust. 1, obejmują dodatek do wynagrodzenia wypłacany na podstawie uchwały nr 17 Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen (Monitor Polski Nr 3, poz. 20).
2. 3
Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzeń zasadniczych i dodatków funkcyjnych ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
§  3.
1.
Za występy mogą być przyznane pracownikom artystycznym dodatkowe wynagrodzenia w wysokości od 3% do 30%, a za zgodą Ministra Kultury i Sztuki - do 50% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
2. 4
Za zastępstwo pracownicy artystyczni mogą otrzymać jednorazowo wynagrodzenie w wysokości do 50% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego, a za nagłe zastępstwo - do 100% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
3.
Za opracowania artystyczne (reżyserię, scenografię, choreografię, kierownictwo muzyczne) może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie w granicach od 2-krotnego do 8-krotnego, a za zgodą Ministra Kultury i Sztuki - do 12-krotnego wynagrodzenia zasadniczego, o którym mowa w § 2 ust. 1.
4.
Wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 i 3, przysługują po wykonaniu miesięcznych norm występów ustalonych przez dyrektora instytucji artystycznej w granicach od 3 do 10 lub jednej rocznie normy opracowań artystycznych.
5.
Minister Kultury i Sztuki może w szczególnie uzasadnionych wypadkach dla najwybitniejszych artystów obniżyć normę, o której mowa w ust. 4, poniżej trzech występów miesięcznie.
6. 5
Sposób ustalania stawek za występy i opracowania artystyczne określi Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
§  4.
W instytucjach artystycznych o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej wynagrodzenia, o których mowa w § 2 i 3, mogą być podwyższone o 25% za zgodą Ministra Kultury i Sztuki.
§  5.
Wynagrodzenia, o których mowa w rozporządzeniu, obejmują rekompensaty przysługujące pracownikom z tytułu wzrostu cen detalicznych artykułów żywnościowych, opału i energii, wprowadzone na podstawie przepisów uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200) oraz uchwały nr 24 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie rekompensat pieniężnych z tytułu wprowadzenia z dniem 1 lutego 1982 r. nowych cen detalicznych podstawowych artykułów żywnościowych, opału i energii (Monitor Polski z 1984 r. Nr 3, poz. 29).
§  6.
1.
W instytucjach artystycznych tworzy się fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
2.
Szczegółowe zasady i kryteria premiowania pracowników instytucji artystycznych ustala zakładowy regulamin premiowania.
§  7.
Instytucje artystyczne tworzą fundusz nagród w wysokości do 1% środków na wynagrodzenia osobowe.
§  8.
1.
Pracownikom instytucji artystycznych przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% w każdym następnym roku aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Zasady zaliczania okresów zatrudnienia do okresu pracy stanowiącego podstawę do przyznania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określi Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  9.
1.
Pracownikom instytucji artystycznych przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1)
po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
2)
po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
3)
po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
4) 6
po 40, 45 i 50 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego.
2.
Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagród jubileuszowych oraz zasady obliczania i wypłacania nagród jubileuszowych określają odrębne przepisy.
3. 7
Dla pracowników artystycznych zasady, o których mowa w ust. 2, ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, uwzględniając krótsze okresy stażu pracy dla niektórych specjalności artystycznych.
§  10.
1.
Pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę inwalidzką przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
1)
1-miesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy,
2)
2-miesięcznego wynagrodzenia - po 15 latach pracy,
3)
3-miesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy,

obliczonego jak za urlop wypoczynkowy.

2.
Lata pracy, o których mowa w ust. 1, ustala się według zasad przyjętych do obliczania okresów zatrudnienia uprawniających do dodatku za wysługę lat.
§  11.
1.
Pracownicy instytucji artystycznych mogą otrzymywać następujące dodatki związane z warunkami pracy:
1)
dodatek za pracę w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego,
2)
dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych i niebezpiecznych,
3)
dodatek za znajomość i posługiwanie się w codziennej pracy językiem obcym,
4)
dodatek za upowszechnianie kultury w terenie, związany z trudnymi warunkami pracy - za każdy dzień wyjazdu poza siedzibę zakładu pracy - w wysokości do 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego; dodatek uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,
5)
dodatek za kierowanie zespołem pracowników, pracownią, brygadą, przy jednoczesnej wspólnej pracy - w wysokości do 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Pracownicy otrzymujący ten dodatek nie mają prawa do dodatku funkcyjnego.
2. 8
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków, o których mowa w ust. 1, ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
§  12.
1.
Dla pracowników zajmujących się obsługą techniczną oraz organizacją i realizacją imprez estradowych może być wprowadzony prowizyjny i akordowy (ruchomy) system płac.
2. 9
Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzeń z tytułu prowizyjnego i akordowego systemu płac określi Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
§  13.
Absolwenci szkół artystycznych podejmujący pierwszą pracę w instytucji artystycznej znajdującej się w miejscowości, w której nie ma szkoły kształcącej w specjalności posiadanej przez absolwenta, otrzymują jednorazowy dodatek na zagospodarowanie w wysokości 2-krotnego wynagrodzenia zasadniczego.
§  14.
1.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 110% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę przepracowaną w przedłużonym normalnym czasie pracy ponad 8 godzin do 12 godzin na dobę, z tym że w miesięcznym okresie rozliczeniowym czas ten nie może przekroczyć liczby godzin wynikających z pomnożenia 8 godzin przez liczbę roboczych dni kalendarzowych.
2.
Czas pracy i zasady wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu regulują odrębne przepisy.
§  15.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu obowiązują przepisy układu zbiorowego pracy pracowników instytucji artystycznych z dnia 31 grudnia 1974 r. z późniejszymi zmianami.
§  16.
1.
Pracownikom przyjętym do pracy z własnym instrumentem, ubiorem scenicznym, rekwizytem lub narzędziami może być przyznane wynagrodzenie dodatkowe z tytułu odpłatności za ich używanie, a także odpłatności za akcesoria do instrumentów.
2. 10
Zasady regulowania odpłatności, o której mowa w ust. 1, ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej i w uzgodnieniu z Ministrem Finansów.
§  17. 11
(skreślony).
§  18.
Upoważnia się Ministra Kultury i Sztuki do wyrażenia zgody w szczególnie uzasadnionych, indywidualnych wypadkach na przyznanie wynagrodzeń i stawek podwyższonych do 25% w ramach środków posiadanych przez daną instytucję artystyczną.
§  19. 12
Upoważnia się Ministra Kultury i Sztuki do wprowadzenia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej w wytypowanych instytucjach artystycznych zasad wynagradzania odbiegających od zasad określonych w rozporządzeniu.
§  20.
Traci moc uchwała nr 197 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1974 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji artystycznych i rozrywkowych podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1985 r.
1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1987 r. (Dz.U.87.35.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.22.157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1988 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 listopada 1988 r. (Dz.U.88.38.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.

2 § 2 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.22.157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1988 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1987 r. (Dz.U.87.35.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 1987 r.
5 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
6 § 9 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1987 r. (Dz.U.87.35.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 1987 r.
7 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
8 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
9 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
10 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
11 § 17 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.
12 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.34.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.48.249

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia systemów wynagrodzeń pracowników instytucji artystycznych.
Data aktu: 09/10/1985
Data ogłoszenia: 30/10/1985
Data wejścia w życie: 30/10/1985, 01/10/1985