Warunki i tryb rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 15 września 1985 r.
w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) i art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" (Dz. U. Nr 54, poz. 307 i z 1984 r. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek zarejestrowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, zwanych dalej "odbiornikami", należy do posiadacza.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o posiadaczu, rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną, instytucję oraz organizację posiadającą odbiorniki w stanie umożliwiającym odbiór programu radiowego i telewizyjnego.
§  2.
1.
Rejestracji dokonuje się w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym właściwym dla miejsca używania odbiornika, a w razie używania odbiornika w obiekcie ruchomym - dla miejsca pobytu stałego (siedziby) właścicieli tego obiektu.
2.
Obowiązek rejestracji posiadanych odbiorników jest spełniony, jeżeli zgłoszono do rejestracji jeden z odbiorników używanych:
1)
przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
2)
w szpitalach, sanatoriach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, domach opieki społecznej, statkach żeglugi morskiej i rzecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub samochodach stanowiących własność tych jednostek.
3.
Jednostki organizacyjne nie wymienione w ust. 2 pkt 2 obowiązane są zgłosić do rejestracji wszystkie posiadane odbiorniki.
4.
Rejestracji należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie odbiornika.
§  3.
Dowodem zarejestrowania odbiorników jest imienna książeczka radiofoniczna, określająca miejsce używania odbiorników. W uzasadnionych przypadkach posiadacz może używać odbiorników poza miejscem określonym w książeczce radiofonicznej.
§  4.
Rejestracji odbiorników dokonuje się na czas nie określony, a w przypadkach uzasadnionych - również na czas określony.
§  5.
Posiadacz odbiorników jest obowiązany powiadomić urząd pocztowo-telekomunikacyjny o zmianie nazwiska, miejsca pobytu stałego (siedziby), zagubieniu lub zniszczeniu książeczki radiofonicznej oraz o zaprzestaniu używania odbiornika.
§  6.
Posiadacz odbiorników może w każdym czasie dokonać ich wyrejestrowania.
§  7.
1.
Od obowiązku rejestracji zwalnia się:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące produkcję i handel sprzętem radiofonicznym i telewizyjnym - w odniesieniu do odbiorników stanowiących ich środki obrotowe,
2)
jednostki gospodarki uspołecznionej wykonujące naprawę sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego oraz osoby fizyczne posiadające kartę rzemieślniczą upoważniającą do wykonywania napraw sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego - w odniesieniu do odbiorników przyjętych do naprawy.
2.
Od obowiązku rejestracji zwalnia się również osoby przybywające do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na okres do trzech miesięcy, posiadające odbiorniki turystyczne oraz zainstalowane w samochodach.
§  8.
Rejestracji odbiorników innych niż powszechnego odbioru dokonuje się po przedstawieniu przez posiadacza zezwolenia wydanego przez Państwową Inspekcję Radiową.
§  9.
Opłaty za używanie odbiorników i kary pieniężne za zwłokę w uiszczaniu tych opłat oraz używanie nie zarejestrowanych odbiorników pobierają urzędy pocztowo-telekomunikacyjne.
§  10.
Zezwolenie wydane na podstawie dotychczasowych przepisów uważa się za rejestrację odbiorników w rozumieniu rozporządzenia. Nie dotyczy to odbiorników innych niż powszechnego odbioru.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 73 Ministra Łączności z dnia 29 września 1972 r. w sprawie udzielania zezwoleń na używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dziennik Łączności Nr 20, poz. 147).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024