Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych. *

Na podstawie art. 23 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne mogą prowadzić na podstawie zezwolenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "zezwoleniem", następujące placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób, które ukończyły 18 lat, uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "osobami uzależnionymi":
1)
poradnia (gabinet) rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych,
2)
ośrodek wczesnej rehabilitacji i readaptacji,
3)
ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny długoterminowego pobytu,
4)
dzienny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
5)
nocny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
6)
hostel,

zwane dalej "placówkami rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych".

2.
Zakres działania i zadania placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych ustala rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
3.
Zezwolenie wydaje się w formie decyzji administracyjnej.
4.
Zezwolenie podlega ewidencjonowaniu przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kopię wydanego zezwolenia przekazuje się do właściwego ze względu na siedzibę placówki:
1)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego,
2)
urzędu skarbowego, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która:
1)
ukończyła studia wyższe,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia,
3)
ma odpowiedni stan zdrowia.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zezwolenie na działalność w dziedzinie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która ukończyła szkołę średnią i ma co najmniej 2-letnią praktykę, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
§  3.
Kierownikiem placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe lub szkołę średnią,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia.
§  4.
1.
Wniosek jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko kierownika placówki lub osoby, która zamierza prowadzić placówkę, oraz określenie ich kwalifikacji,
2)
oznaczenie rodzaju placówki oraz jej siedziby,
3)
podstawowe założenia programu rehabilitacyjno-readaptacyjnego,
4)
wskazanie źródeł i zasad finansowania,
5)
określenie zasad pobierania opłat, jeżeli mają być pobierane.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki dołącza się:
1)
statut, jeżeli o wydanie zezwolenia ubiega się organizacja społeczna,
2)
regulamin placówki,
3)
opinię terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego co do celowości utworzenia placówki,
4)
opinię właściwego miejscowo państwowego terenowego inspektora sanitarnego stwierdzającą, że lokal placówki odpowiada ogólnym wymaganiom higienicznym,
5)
dokumenty stwierdzające kwalifikacje kierownika placówki, a w szczególności: dyplom ukończenia szkoły wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz opinię o przebiegu praktyki, o której mowa w § 3 pkt 2.
3.
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie zezwolenia jest obowiązana dołączyć dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 5, a ponadto zaświadczenie lekarskie, wydane przez zakład społeczny służby zdrowia, stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia działalności rehabilitacyjno-readaptacyjnej osób uzależnionych.
§  5.
Regulamin placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, powinien określać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę placówki,
2)
zadania placówki, zakres i sposób udzielania świadczeń rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
3)
sposób zapewnienia osobom korzystającym ze świadczeń placówki opieki lekarskiej,
4)
dokumentację lekarską osób przyjmowanych do placówki,
5)
prawa i obowiązki osób korzystających ze świadczeń placówki,
6)
wysokość i tryb regulowania opłat za świadczenia placówki, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne,
7)
kryteria kwalifikacyjne osób zatrudnionych w placówce.
§  6.
1.
Zezwolenie na prowadzenie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych upoważnia do udzielania świadczeń wyłącznie w zakresie określonym w zezwoleniu.
2.
Zmiana zakresu świadczeń, jak również zmiana siedziby placówki wymaga uzyskania nowego zezwolenia.
§  7.
1.
Kontrolę działalności placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych sprawuje organ wydający zezwolenie oraz terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na siedzibę placówki.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w prowadzeniu placówki lub niewłaściwego prowadzenia rehabilitacji oraz readaptacji, zezwolenie może być cofnięte przez organ wydający zezwolenie.
§  8.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana do prowadzenia dokumentacji z przebiegu rehabilitacji i readaptacji na zasadach i w zakresie określonym w przepisach odrębnych.
§  9.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana oznaczyć na budynku będącym siedzibą placówki nazwę jednostki organizacyjnej lub odpowiednio imię i nazwisko osoby prowadzącej oraz rodzaj placówki.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do placówek, o których mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy o zakładach leczniczych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 15 października 1997 r., na podstawie art. 61 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U.97.75.468), rozporządzenie pozostaje w mocy w zakresie, w jakim jest niesprzeczne z wyżej wymienioną ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres roku od dnia jej wejścia w życie.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.
Data aktu: 31/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985