Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych. *

Na podstawie art. 23 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne mogą prowadzić na podstawie zezwolenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "zezwoleniem", następujące placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób, które ukończyły 18 lat, uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "osobami uzależnionymi":
1)
poradnia (gabinet) rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych,
2)
ośrodek wczesnej rehabilitacji i readaptacji,
3)
ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny długoterminowego pobytu,
4)
dzienny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
5)
nocny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
6)
hostel,

zwane dalej "placówkami rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych".

2.
Zakres działania i zadania placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych ustala rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
3.
Zezwolenie wydaje się w formie decyzji administracyjnej.
4.
Zezwolenie podlega ewidencjonowaniu przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kopię wydanego zezwolenia przekazuje się do właściwego ze względu na siedzibę placówki:
1)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego,
2)
urzędu skarbowego, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która:
1)
ukończyła studia wyższe,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia,
3)
ma odpowiedni stan zdrowia.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zezwolenie na działalność w dziedzinie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która ukończyła szkołę średnią i ma co najmniej 2-letnią praktykę, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
§  3.
Kierownikiem placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe lub szkołę średnią,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia.
§  4.
1.
Wniosek jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko kierownika placówki lub osoby, która zamierza prowadzić placówkę, oraz określenie ich kwalifikacji,
2)
oznaczenie rodzaju placówki oraz jej siedziby,
3)
podstawowe założenia programu rehabilitacyjno-readaptacyjnego,
4)
wskazanie źródeł i zasad finansowania,
5)
określenie zasad pobierania opłat, jeżeli mają być pobierane.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki dołącza się:
1)
statut, jeżeli o wydanie zezwolenia ubiega się organizacja społeczna,
2)
regulamin placówki,
3)
opinię terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego co do celowości utworzenia placówki,
4)
opinię właściwego miejscowo państwowego terenowego inspektora sanitarnego stwierdzającą, że lokal placówki odpowiada ogólnym wymaganiom higienicznym,
5)
dokumenty stwierdzające kwalifikacje kierownika placówki, a w szczególności: dyplom ukończenia szkoły wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz opinię o przebiegu praktyki, o której mowa w § 3 pkt 2.
3.
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie zezwolenia jest obowiązana dołączyć dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 5, a ponadto zaświadczenie lekarskie, wydane przez zakład społeczny służby zdrowia, stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia działalności rehabilitacyjno-readaptacyjnej osób uzależnionych.
§  5.
Regulamin placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, powinien określać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę placówki,
2)
zadania placówki, zakres i sposób udzielania świadczeń rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
3)
sposób zapewnienia osobom korzystającym ze świadczeń placówki opieki lekarskiej,
4)
dokumentację lekarską osób przyjmowanych do placówki,
5)
prawa i obowiązki osób korzystających ze świadczeń placówki,
6)
wysokość i tryb regulowania opłat za świadczenia placówki, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne,
7)
kryteria kwalifikacyjne osób zatrudnionych w placówce.
§  6.
1.
Zezwolenie na prowadzenie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych upoważnia do udzielania świadczeń wyłącznie w zakresie określonym w zezwoleniu.
2.
Zmiana zakresu świadczeń, jak również zmiana siedziby placówki wymaga uzyskania nowego zezwolenia.
§  7.
1.
Kontrolę działalności placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych sprawuje organ wydający zezwolenie oraz terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na siedzibę placówki.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w prowadzeniu placówki lub niewłaściwego prowadzenia rehabilitacji oraz readaptacji, zezwolenie może być cofnięte przez organ wydający zezwolenie.
§  8.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana do prowadzenia dokumentacji z przebiegu rehabilitacji i readaptacji na zasadach i w zakresie określonym w przepisach odrębnych.
§  9.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana oznaczyć na budynku będącym siedzibą placówki nazwę jednostki organizacyjnej lub odpowiednio imię i nazwisko osoby prowadzącej oraz rodzaj placówki.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do placówek, o których mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy o zakładach leczniczych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 15 października 1997 r., na podstawie art. 61 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U.97.75.468), rozporządzenie pozostaje w mocy w zakresie, w jakim jest niesprzeczne z wyżej wymienioną ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres roku od dnia jej wejścia w życie.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.
Data aktu: 31/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985