Zasady i tryb udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 sierpnia 1985 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin. *

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 oraz z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom pobierającym emerytury lub renty inwalidzkie albo renty rodzinne oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do:
1)
bezpłatnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjnych oraz świadczeń z zakresu pomocy położniczej, udzielanych przez zakłady społeczne służby zdrowia (leczenie ambulatoryjne, domowe, szpitalne, sanatoryjne oraz pomoc doraźna),
2) 1
bezpłatnego zaopatrzenia w leki gotowe i środki opatrunkowe objęte urzędowym spisem leków oraz w leki recepturowe,
3)
zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, protezy i środki pomocnicze na zasadach i w zakresie określonych w przepisach o zaopatrzeniu ludności w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
4)
zwrotu kosztów przejazdów do zakładu leczniczego i z powrotem - na zasadach przewidzianych dla pracowników,
5)
pobytu w domu pomocy społecznej.
2.
Osobom, o których mowa w art. 127 ust. 4 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, przysługują bezpłatne świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Za członków rodziny osób, o których mowa w ust. 1, uważa się:
1)
osoby, na które przysługuje dodatek rodzinny do emerytury lub renty,
2)
rodziców, jeżeli nie pracują zarobkowo i pozostają na utrzymaniu emeryta lub rencisty oraz osiągnęli wiek: mężczyzna - 65 lat, kobieta - 50 lat lub są inwalidami,
3)
inne osoby spełniające warunki wymienione w pkt 2, jeżeli były uprawnione do pomocy leczniczej z tytułu zatrudnienia emeryta lub rencisty przed powstaniem prawa do emerytury lub renty.
§  2.
1.
Osoby, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być na swój wniosek przyjęte do domu pomocy społecznej.
2.
Do domu pomocy społecznej może być skierowana osoba, która z powodu wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej bądź warunków bytowych jest niezdolna do samodzielnego życia nawet przy pomocy rodziny lub korzystając z usług środowiskowych.
3.
W okolicznościach, o których mowa w ust. 2, umieszczenie w domu pomocy społecznej następuje za zgodą osoby, która ma być w nim umieszczona, lub opiekuna ustawowego tej osoby.
4.
Zasady kierowania oraz kwalifikowania pod względem zdrowotnym kandydatów do domów pomocy społecznej, rodzaje i typy domów pomocy społecznej, jak również wysokość i tryb ustalania odpłatności za pobyt w tych domach regulują odrębne przepisy.
§  3.
1.
Osobom, o których mowa w § 1, zakłady społeczne służby zdrowia udzielają świadczeń określonych w rozporządzeniu na podstawie legitymacji lub zaświadczenia - ważnych na dany rok kalendarzowy - właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzających posiadanie odpowiednich uprawnień, a jeżeli chodzi o emerytów i rencistów - ponadto po ukazaniu dowodu bieżącego pobierania emerytury lub renty.
2. 2
Podstawą do bezpłatnego otrzymywania z aptek otwartych leków i środków opatrunkowych są recepty wystawiane - według ustalonego wzoru - przez lekarzy, lekarzy dentystów, starszych felczerów i felczerów.
3.
Osoby ubiegające się o świadczenia lecznicze są obowiązane okazywać na żądanie dowody tożsamości.
§  4.
Uprawnienia osób, o których mowa w § 1, do świadczeń zakładów lecznictwa uzdrowiskowego regulują odrębne przepisy.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 września 1968 r. w sprawie świadczeń leczniczych dla emerytów, rencistów i inwalidów oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 35, poz. 245).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 21 listopada 1991 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), przez art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz.U.91.94.422).
1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.61.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 1990 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.61.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 1990 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin.
Data aktu: 31/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985