Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 kwietnia 1985 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

Na podstawie art. 82 i 86 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 oraz z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 17, poz. 80 i z 1984 r. Nr 3, poz. 14) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Osiąganie przez emeryta lub rencistę wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudnienia sezonowego lub dorywczego nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości, jeżeli osiągane wynagrodzenie nie przekroczy w okresie roku kalendarzowego kwoty 120.000 zł, zwanej dalej "dopuszczalną kwotą wynagrodzenia", z uwzględnieniem § 13 i 13a.";

2)
w § 3 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przy ustalaniu, czy nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia, nie uwzględnia się kwot wynagrodzenia przekazanych przez emeryta lub rencistę na rzecz funduszów przeznaczonych na cele społeczne lub kulturalne, a pozostających w dyspozycji państwowych jednostek organizacyjnych lub stowarzyszeń wyższej użyteczności albo innych organizacji społecznych służących podobnym celom.";

3)
w § 4:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przy ustalaniu, czy nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia w związku z osiąganiem przychodów, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się:

1) kwotę przychodów, jaka stanowi lub stanowiłaby podstawę wymiaru podatku od wynagrodzeń, zmniejszoną o kwotę tego podatku, jeżeli jest on pobierany, albo

2) kwotę przychodów obliczoną w sposób przewidziany przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, pomniejszoną o kwotę składki na ubezpieczenie, jeżeli jest ona opłacana - w razie gdy podatek od wynagrodzeń jest określony w formie zryczałtowanej.",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przy ustalaniu, czy nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia, nie uwzględnia się kwot przychodu, których nie zalicza się do wynagrodzeń w myśl przepisów w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej.";

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Osiąganie przez emeryta lub rencistę dochodu z prowadzonego indywidualnego gospodarstwa rolnego lub z działów specjalnych produkcji rolnej powoduje zawieszenie prawa do świadczeń, jeżeli dochód jest osiągany z gospodarstwa rolnego, którego obszar ustalony na potrzeby podatku rolnego przekracza 3 ha przeliczeniowe lub jeżeli dochód jest osiągany z działów specjalnych produkcji rolnej podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym według stopy procentowej wyższej od najniższej.

2. Jeżeli emeryt lub rencista osiąga dochód z prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego wspólnie z małżonkiem, za obszar gospodarstwa przyjmuje się połowę obszaru gospodarstwa rolnego ustalonego dla celów wymiaru podatku rolnego.";

5)
w § 7 w ust. 1 wyrazy: "w rozumieniu przepisów o podatku" zastępuje się wyrazami: "z tytułu działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem";
6)
w § 9:
a)
w pkt 4 dodaje się na końcu wyrazy: "albo Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych",
b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) działalności twórczej lub artystycznej w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin",

c)
dodaje się pkt 11-13 w brzmieniu:

"11) udziału: w komisjach, w jury w konkursach, w radach naukowych i naukowo-technicznych - niezależnie od sposobu ich powoływania - zaliczonych do wynagrodzeń bezosobowych w myśl przepisów w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej,

12) wynajmu lokali, z których przychód podlega podatkowi od wynagrodzeń,

13) wykonywania pracy w ramach zakładowych zespołów gospodarczych";

7)
w § 10 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa oraz do spraw handlu, drobnej wytwórczości i usług zawiadamia właściwy organ rentowy o podjęciu przez emeryta lub rencistę działalności określonej w § 6 i 7, informując o obszarze gospodarstwa rolnego ustalonym na potrzeby podatku rolnego oraz według jakiej stopy procentowej jest opodatkowany dochód z działów specjalnych.";

8)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości osiąganie wynagrodzenia przewyższającego w okresie roku kalendarzowego dopuszczalną kwotę wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie nie przekracza w okresie roku kalendarzowego kwoty 144.000 zł i jest pobierane za pracę w zawodzie deficytowym w uspołecznionym zakładzie pracy:

1) z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudnienia sezonowego lub dorywczego,

2) z tytułu pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą.

2. Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego określa wykaz zawodów deficytowych na wniosek uspołecznionych zakładów pracy, zgłoszony według zasad i w terminach określonych przez ten organ.";

9)
po § 13 dodaje się § 13a w brzmieniu:

"§ 13a. 1. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości osiąganie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w przedsiębiorstwach państwowych w niepełnym wymiarze czasu pracy w deficytowych zawodach robotniczych - niezależnie od wysokości pobieranego wynagrodzenia - przez osoby pobierające świadczenia przyznane na wniosek o świadczenie złożony przed dniem 1 kwietnia 1985 r.

2. Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek organów założycielskich przedsiębiorstw państwowych określi deficytowe zawody robotnicze, o których mowa w ust. 1."

§  2.
Przy stosowaniu § 2 i 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 17, poz. 80 i z 1984 r. Nr 3, poz. 14), ze zmianami wprowadzonymi niniejszym rozporządzeniem, przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia w 1985 r. ustala się z uwzględnieniem wynagrodzeń (przychodów) osiąganych począwszy od dnia 1 stycznia 1985 r.
§  3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zachowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.21.95

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.
Data aktu: 05/04/1985
Data ogłoszenia: 09/05/1985
Data wejścia w życie: 09/05/1985